dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie w mieszkaniu w kamienicy

    Dzień dobry. Niedługo zacznę remont mieszkania a co za tym idzie, będę likwidować piec kaflowy i zastanawiam się nad wyborem ogrzewania. W planach miałam ogrzewanie gazowe i piec dwufunkcyjny, ale ktoś mi zaproponował panele na podczerwień. Trochę o nich poczytałam i w teorii wydają się ciekawą opcją, jednak nie miałabym ciepłej wody co wiąże się z koniecznością posiadania podgrzewacza/bojlera. Najbardziej martwią mnie rachunki jakie musiałabym płacić za ogrzanie mieszkania i wody :/ Podobno koszt ogrzewania panelami jest porównywalny do ogrzewania gazowego, ale czy faktycznie tak jest? Ktoś mógłby mi doradzić w tej kwestii? Zdaje sobie sprawę, że na koszt ma wpływ wiele czynników i nikt mi nie poda kwoty co do złotówki, ale czy można wyliczyć jakieś orientacyjne kwoty? I najważniejsze... czy ogrzewanie elektryczne w kamienicy ma w ogóle sens? Rozumiem w nowym budownictwie, ale w kamienicy?
    Mieszkanie 29m2, IIp, kamienica raczej nie jest ocieplona.

  2. #2

    Domyślnie

    Szczerze, to nie brałam klimatyzatora pod uwagę. Nie wiem nawet czy wytrzymałabym z takim ogrzewaniem, chodzi mi o ruch powietrza ;p Niby ogrzewanie gazowe jest najtańsze i najlepsze do mieszkania w kamienicy jeśli chodzi o koszty. Ogólnie to mi to obojętne czy będę mieć w mieszkaniu ogrzewanie gazowe czy elektryczne, bylebym miała ciepło i nie zbankrutowała

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    [QUOTE=niezdecydowana77;8040415 czy ogrzewanie elektryczne w kamienicy ma w ogóle sens? Rozumiem w nowym budownictwie, ale w kamienicy?
    Mieszkanie 29m2, IIp, kamienica raczej nie jest ocieplona.[/QUOTE]

    Mieszkanko małe, poszedłbym w gaz.
    Prąd - pytanie czy instalacja pozwoli, bo różnie w kamienicach z tym bywa. Często jest w nich 'biała miedź' czy wszystko na jednym bezpieczniku. Klima - dodatkowy problem z sąsiadami, bo mogę mieć opory. No i podstawa za ogrzewaniem prądem - możliwość produkcji przez PV - raczej w kamienicy niedostępna.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Podczerwień nadaje się do domków rekreacyjnych, gdzie w sezonie grzewczym przyjeżdżasz na kilka weekendów. Prawie od razu dają poczucie ciepła - ale tylko tam, gdzie "świecą".
    Do tego drogo będzie, bo poczucie ciepła masz tylko wtedy, kiedy są włączone - czyli w dużej mierze w czasie drogiej strefy.

    Grzanie prądem ma sens albo przy dużej akumulacji (wylewka grzewcza - im grubsza tym lepiej) albo przy wysokim COP (klima, pompa ciepła).
    Przez wysoką cenę pomp ciepła w mieszkaniu raczej nie ma sensu ekonomicznego (w małych i energooszczędnych domach też).

    Zostaje klima i kable w wylewce jak robisz wylewkę (a jak nie planowałaś, to warto rozważyć też skucie i wymianę) - najlepiej połączyć. Wadą klimy jest szum. Jednym dokucza, innym nie. Ale jak będziesz miała jedno i drugie, to można dowolnie mieszać jak klima umieszczona najdalej od sypialni będzie przeszkadzała w spaniu - to na noc wyłączać i grzać podłogą (najlepiej zapuszczając w dziennym okienku taniej strefy i/lub nocnej).

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Gaz jest droższy pod każdym względem po co ten gaz i ogzrewanie wody w celu ogrzewania powietrza, mozesz uzasadnić?
    Kolejny raz nie rozumiesz...w sumie mnie to nie dziwi.
    Oczywiści "wiesz" że sąsiedzi zgodzą się na klimę a instalacja ogrzewanie prądem wytrzyma ?

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Dodam tylko że kocioł gazowy wymaga odprowadzenia spalin a z II piętra robić wkład to tanio nie będzie o ile w ogóle możliwe, poza tym przy 29m2 KAŻDY kocioł będzie źle dobrany i będzie źle działał.
    Tutaj też "wiesz", że nad 2gim piętrem jest jeszcze kilka a nie dach ?

    Od 10ciu sezonów mam w mieszkankach 36m2 i 42m2 piecyki z mocą minimalną 6,5kW i działąją bez problemów na grzejnikach ale oczywiście "wiesz" że źle działają
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 01-04-2021 o 15:21
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    To nie jest odpowiedź na pytanie , tylko blekot ponawiam więc pytanie : Gaz jest droższy pod każdym względem po co ten gaz i ogzrewanie wody w celu ogrzewania powietrza, mozesz uzasadnić?"

    A skąd wiesz że sąsiedzi zgodzą się nagaz?
    Skąd wiesz że instalacja wentylacyjna się nadaje , może trzeba wkład kominowy? za ile? I dodatkowy wentylacyjny dla kotła, moze nie ma takiej mozliwości
    Nie wiem co ma do tego ogrzewanie elektryczne mnie chodzi o klimatyzator.
    Zrobienie dodatkowego obwodu do klimatyzatora i bojlera to aż taki problem i koszt?
    "Blekot" ?
    Czytanie ze zrozumieniem - skoro założycielka wątku pisze, że planowała ogrzewanie gazem, to zakładam, że jest taka możliwość. Sąsiedzi w przypadku takiego ogrzewania nie mają nic do powiedzenia, skoro kominiarz/gazownia wyda zgodę. Za to mają prawo powiedzieć NIE w przypadku klimy.
    Ja zadałem pytanie w temacie elektryki ,Ty wszystko "wiesz" - widzisz różnicę? Jeśli w budynku jest aluminium w ścianach, to uważasz, że bez problemu wytrzyma klimę i elektryczny bojler ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Jeśli w budynku jest aluminium w ścianach, to uważasz, że bez problemu wytrzyma klimę i elektryczny bojler ?
    Przecież mowa o remoncie. Jeżeli jest aluminium, to w czasie remontu pierwsze, co jest do zrobienia, to wymiana elektryki. Tym bardziej, jeżeli nie jest w stanie dostarczyć 1-2kW mocy.

    Jak się stawia klimę na balkonie, to wspólnota nie ma nic do tego.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przecież mowa o remoncie. Jeżeli jest aluminium, to w czasie remontu pierwsze, co jest do zrobienia, to wymiana elektryki. Tym bardziej, jeżeli nie jest w stanie dostarczyć 1-2kW mocy.

    Jak się stawia klimę na balkonie, to wspólnota nie ma nic do tego.
    Mowa jest o remoncie mieszkania a nie kamienicy, która może być w alu. Co z tego ,że ja wieki temu wymieniałem w swoich mieszkaniach na miedź, skoro dalej wszystko się paliło?

    Z tym balkonem to też różnie. Obok bloku (ok 4m) był sklep ogrzewany/chłodzony klimą. Mieszkańcy skarżyli się na hałas, wspólnota zadziałała i na podstawie Art.144 KC wygrała. Fragment - właściciel ma prawo do rozporządzania swoim lokalem, w tym części przynależnych. Powinien przy tym powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Tak więc wszelkie zakłócenia (immisje), które mają negatywny wpływ „ponad przeciętną miarę” na korzystanie ze swych nieruchomości przez sąsiadów powinny być wyeliminowane.
    Mój znajomy dostał w kamienicy zgodę od sąsiadów na najcichszą na rynku, kilka lat temu. Od roku ma nowego sąsiada, który twierdzi że on zgody nie dawał a mu przeszkadza. Na razie szarpią się poprzez zarząd ale kto wie czy w sądzie się nie skończy.
    Oczywiście to nie jest reguła, ale mozliwość, która może człowieka sporo nerwów kosztować.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Dziękuję za ten wpis, tym bardziej że klima do takiego lokalu to najmniejsza jednostka która ma średni pobór w granicach 300W , max 800W więc nie wiem o co to halo.

    Ale jak się robi wkład kominowy od II piętra do wylotu i ewentualnie dodatkowy kanał wentylacyjny to już może mieć cos przeciwko ?
    I oczywiście "zapomniałeś" o bojlerze na wodę a taki 100L to z 1,5 - 2kW pociągnie.

    Jak ktoś likwiduje piec i ma do niego komin/kanał, to do odprowadzenia spalin wystarczy rurka jednościenna. Pytanie o kanał wentylacyjny w przypadku kondensatu to swego rodzaju "błysk" podobnie jak teoria, że ktoś (sąsiad?)może mieć coś przeciwko...poza kominiarzem, który mógł stwierdzić podłączone dwa piece do jednego komina.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 01-04-2021 o 16:45
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Mowa jest o remoncie mieszkania a nie kamienicy, która może być w alu.
    Instalacja przed licznikiem może być z alu. Jest to własność ZE i ich zmartwienie. Słyszałeś o sytuacji, gdy instalacja przed licznikiem nie dawała rady dostarczyć mocy przyłączeniowej?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A skąd takie przekonanie że gaz jest najtańszy inwestycyjnie i eksploatacyjnie: confused:

    Koszt klimatyzatora to ok 2800 zł z montażem. Szacowane zużycie prądu roczne 1100 kWh na grzanie i 100 Kwh na chłodzneie razem 1200 kWh to koszt ok 650 zł.
    Przy gazie dojdzie ci abonament gazowy 240 zł+100 kominiarz+250 przegląd kotła =590 opłat stałych bez samego gazu. A gaz .....?


    Sam najtańszy kocioł w sklepie 3000 zł+grzejniki i rury i robocizna = 5000 zł ?


    Gdzie twoim zdaniem gaz jest tańszy w którym momencie?
    Na samą inwestycję będę miała dofinansowanie, max 15 tys zł., rozchodzi mi się o koszty użytkowania.
    To nie moje przekonanie tylko osób z którymi rozmawiałam ;p Według nich to do kamienicy najlepsze jest ogrzewanie gazowe a elektryczne to czyste zło ponieważ budynek jest nieocieplony i rachunki zimą będą wysokie.

    Co do remontu....okna do wymiany, elektryka, sufit i ściany do zrobienia. Łazienki brak więc będę robiła ją od podstaw i pewnie po drodze pojawią się jeszcze jakieś niespodzianki. Balkonu nie ma a budynek jest zabytkiem.

    Jeśli chodzi o coś takiego https://tupolecam.pl/img/klimatyzato...ja-grzania.jpg to mam podobny w pracy i po kilku godzinach szum robi się męczący, do tego dochodzi nawiew... tak nie do końca jestem do tego przekonana.

    Część sąsiadów ma ogrzewanie gazowe więc wstępnie zakładam, że też będę mogła zrobić je u siebie, ale zanim ruszę tę całą procedurę wolę zasięgnąć informacji czy są jakieś inne, lepsze i tańsze w użytkowaniu rozwiązania.


    "I oczywiście "zapomniałeś" o bojlerze na wodę a taki 100L to z 1,5 - 2kW pociągnie"
    No właśnie, oprócz mieszkania będę miała do ogrzania wodę, nie lepszy będzie podgrzewacz przepływowy dla 1 osoby?

    Wybaczcie moje wypociny, jestem zielona w tym temacie i dopiero rozeznanie robię :/
    Ostatnio edytowane przez niezdecydowana77 ; 01-04-2021 o 19:05

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Instalacja przed licznikiem może być z alu. Jest to własność ZE i ich zmartwienie. Słyszałeś o sytuacji, gdy instalacja przed licznikiem nie dawała rady dostarczyć mocy przyłączeniowej?
    Serio? Jak na kogoś, kto lubi drążyć temat GRUBO się mylisz. Podpowiem - miejsce dostarczania energii elektrycznej - tu kończy się odpowiedzialność dostawcy prądu i nie jest to LICZNIK ani w blokach ani w kamienicach, chyba że komuś uda się podpisać taką umowę.
    I nie tylko słyszałem a mieszkałem w takiej kamienicy. Włączenie kilku urządzeń (pralka,odkurzacz,mikrofalówka) powodowało przepalanie alu w mieszkaniach, kabel alu, grubości kciuka od liczników do owego miejsca dostarczania energii (na strychu) był gorący i oczywiście wywalało główny bezpiecznik. Kable w mieszkaniach były tak przegrzane, że jak je wymieniałem to kruszyły się niemal tak jak słone paluszki.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Jasne bo obecnie piec kaflowy ogrzewa i pokój i cwu więc kwestia bojlera jest rzeczywiście nowa. A czy w lokalu z jednym grzejnikiem w pokoju i drugim w łazience jest sens wydawać pieniądze na kondensat pomyśl? Nawet gdyby kocioł miał zamkniętą komorę spalania to trzeba mu zapewnić dostęp powietrza z zewnątrz a to w kamienicy moze być problem. Podobnie jak debilny wydaje się sam pomysł pieca bo nie wiadomo czy jest odpowiedzenie pomieszczenie na 29m2 to jest problem.
    Jakim problemem jest dostarczyć powietrze szachtem kominowym, zakładając że nie jest uszkodzony?
    Ja daleki jestem od nazywania czyiś rozważań na temat ogrzewania gazowego "debilnymi" szczególnie gdy jest to kobieta, ale to widocznie temat kultury osobistej.

    Od określania czy coś gdzieś może być montowane jest kominiarz i od jego wizyty cała sprawa się zaczyna.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    nie rozumiem tego kruszenia się na strychu co to ma rzeczy U mnie od skrzynki przyłączeniowej instalacja jest moja do skrzynki jest aluminiowa ziemna i należy do RE. mam trochę nietypowe podłączenie bo od skrzyni głównej z zabezpieczeniem 3x40A mam 20 m kabla ziemnego do drugiej skrzynki z licznikiem i tam jest zabezpieczenie przelicznikowe 3x25A i potem mam 12 m kabla tez ziemnego do domu aż do rozdzielnicy.
    Heh... po raz kolejny nie rozumiesz, że nie na Twoim domu świat się kończy
    Jeśli masz chęć się douczyć, wpisz sobie w wyszukiwarkę - granica odpowiedzialności dostawcy energii.

    W moim przypadku ten punkt był na szczycie budynku na strychu. W bloku mamy go na klatce przy drzwiach wejściowych i od tego punktu cała instalacja jest nasza, mimo że liczniki są na każdym piętrze.
    I tak jest we wszystkich kamienicach, które znam.

    Pomogę - Granicą odpowiedzialności spółki dystrybucyjnej jest punkt w sieci, zwany miejscem dostarczania energii elektrycznej, który określony jest „w umowie o przyłączenie do sieci, albo w umowie o oświadczenie usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, albo w umowie sprzedaży energii elektrycznej, albo w umowie kompleksowej.”
    https://mojafirma.infor.pl/nieruchom...ktrycznej.html
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 01-04-2021 o 20:06
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post

    Gaz nie jest za darmo i nie ma 100 procent sprawności klimatyzator ma 300 procent jest wydajniejszy. Można kupic model któy będzie super cichy, mam i polecam nie ma problemu z głosnością tzreba się dobrze wsłuchac żeby stwierdzić czy dział czy też nie.


    .
    To w takim razie co jest za darmo skoro gaz nie jest?
    I co do sprawności to jak urządzenie może mieć 300% sprawności???!!! Każde urządzenie ma 100% (bywają wyjątki ale bardzo rzadko gdzie sprawność danego urządzenia można uzyskać na poziomie lekko ponad 100%), ale pisząc o 300% to lekka przesada.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał niezdecydowana77 Zobacz post
    Na samą inwestycję będę miała dofinansowanie, max 15 tys zł., rozchodzi mi się o koszty użytkowania.
    To nie moje przekonanie tylko osób z którymi rozmawiałam ;p Według nich to do kamienicy najlepsze jest ogrzewanie gazowe a elektryczne to czyste zło ponieważ budynek jest nieocieplony i rachunki zimą będą wysokie.

    Co do remontu....okna do wymiany, elektryka, sufit i ściany do zrobienia. Łazienki brak więc będę robiła ją od podstaw i pewnie po drodze pojawią się jeszcze jakieś niespodzianki. Balkonu nie ma a budynek jest zabytkiem.

    Jeśli chodzi o coś takiego https://tupolecam.pl/img/klimatyzato...ja-grzania.jpg to mam podobny w pracy i po kilku godzinach szum robi się męczący, do tego dochodzi nawiew... tak nie do końca jestem do tego przekonana.

    Część sąsiadów ma ogrzewanie gazowe więc wstępnie zakładam, że też będę mogła zrobić je u siebie, ale zanim ruszę tę całą procedurę wolę zasięgnąć informacji czy są jakieś inne, lepsze i tańsze w użytkowaniu rozwiązania.


    "I oczywiście "zapomniałeś" o bojlerze na wodę a taki 100L to z 1,5 - 2kW pociągnie"
    No właśnie, oprócz mieszkania będę miała do ogrzania wodę, nie lepszy będzie podgrzewacz przepływowy dla 1 osoby?

    Wybaczcie moje wypociny, jestem zielona w tym temacie i dopiero rozeznanie robię :/
    Jak pisał wcześniej Kaizen - ogrzewanie bez akumulacji, czyli gromadzenia energii w taniej taryfie jest drogie. Pozostaje - zrobić kable grzewcze w posadzce ale trzeba mieć izolację od sąsiadów i odpowiednio grubą posadzkę tu temat o tym - https://forum.muratordom.pl/showthre...ewanie+kablami Do rozważenia ,jeśli jest taka możliwość.
    Klima + bojler - jeśli jest miejsce na klimę i przyjaźni sąsiedzi, których decyzje trzeba mieć na papierze. No i trzeba lubić wiatr we włosach
    Gaz, piecyk dwufunkcyjny - najpierw opinia kominiarska.

    PS. Przepływowe podgrzewacze żrą sporo. Znam takie mieszkanie, w którym są grzejniki elektryczne z pogodowym sterowaniem, przepływowe podgrzewacze w kuchni i łazience. Blok ocieplony ..i po każdej zimie wynajmujący rezygnują z tego lokum z powodu wysokich kosztów.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 01-04-2021 o 20:22
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ze 100% gazu nie otrzymasz 100% energii cielnej bo kotły zwłaszcza w omawianym przypadku nie będą pracowały optymalnie a wiec poniżej 100% sprawności. Nie wiem jaki to miały być kocioł w kawalerce skoro bedą w niej 2 grzejniki to nie wiem ile l wody w obiegu ale ten kocioł będzie bardzo taktował aż padnie

    Ze 100% pobranego prądu klimatyzator na spokojnie wytworzy 3-4 razy tyle energii cieplnej
    Czyli jak pisałem do 100% sprawności a nie 300%. Ale jak pisałem są wyjątki i takim wyjątkiem są gazowe kotły kondensacyjne które osiągają sprawność do 109%.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    każdy klimatyzator i PC ma sprawność od 300 do 500% i dlatego są opłacalne bo zużywając np 1 kWh energii elektrycznej dają 3 do 5 kWh energii cielnej ale to wie każdy to nie ja wynalazłem.
    Rzuć jakimiś linkami do klimatyzatorów które to mają od 300 do 500% sprawności. Najwyraźniej tylko Ty to wiesz i jak zwykle milisz pojęcia.
    Bo jeżeli chodzi o PC to niby mają taką efektywna sprawność ale jak ktoś nie zna się na fizyce to uwierzy że tak jest i nie jest tak że te niby 300% jest osiągalne przez PC 24h/24h.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał niezdecydowana77 Zobacz post
    Co do remontu....okna do wymiany, elektryka, sufit i ściany do zrobienia. Łazienki brak więc będę robiła ją od podstaw i pewnie po drodze pojawią się jeszcze jakieś niespodzianki. Balkonu nie ma a budynek jest zabytkiem.

    Część sąsiadów ma ogrzewanie gazowe więc wstępnie zakładam, że też będę mogła zrobić je u siebie, ale zanim ruszę tę całą procedurę wolę zasięgnąć informacji czy są jakieś inne, lepsze i tańsze w użytkowaniu rozwiązania.



    No właśnie, oprócz mieszkania będę miała do ogrzania wodę, nie lepszy będzie podgrzewacz przepływowy dla 1 osoby?

    Wybaczcie moje wypociny, jestem zielona w tym temacie i dopiero rozeznanie robię :/
    Jeśli zrezygnujesz z gazu to wchodzi w grę klimatyzator oraz bojler elektryczny. Jest to jedno z najtańszych rozwiązań jeśli chodzi o inwestycję oraz późniejszą eksploatację.
    Klimatyzacja (jeśli dostaniesz na nią zgodę) nie jest uciążliwa pod warunkiem, że jednostka wewnętrzna zostanie założona w odpowiednim miejscu. O tym powinien zadecydować ktoś kto wie jak rozchodzi się powietrze z klimatyzatora. W pokojach mam 3 klimy i żadna nie wieje tak by być uciążliwa. Ale to wiązało się z poprowadzeniem przewodów z freonem w domu w jednym wypadku ponad 8 metrów.

    Gaz w chwili obecnej wychodzi taniej gdy temperatura na dworze spada poniżej zera. Klimatyzacja ma też możliwość chłodzenia w lecie, co też jest przydatne w upalne dni.
    Jedynie grzanie wody prądem w bojlerze jest droższe od grzania gazem.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Znalazłem cos takiego na gaz ale jest to bardzo głośne minimalnie aż 27 dB max 32dB https://allegro.pl/oferta/ogrzewacz-...0cl-7853680235

    klimatyzator budżetowy ma od 21 do 25dB


    tu też coś na gaz https://www.olx.pl/oferta/grzejnik-g...28-IDq4Ph.html
    To też jest jakieś rozwiązanie.

    Podsumowując, do wyboru mam:

    1. Klimatyzator +bojler, o ile dostanę zgodę administracji. Tylko czy taki klimatyzator da sobie radę, gdy w mieszkaniu ma być 21-22st a na zewnątrz będzie np. -20st?
    2. Gazowy ogrzewacz +bojler
    3. Piec gazowy dwufunkcyjny o małej mocy np. coś takiego? https://www.castorama.pl/kociol-gazo...d-1109593.html https://www.castorama.pl/kociol-gazo...d-1120805.html

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony