dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Dojazd na budowę

    Prośba o rade w sprawie utwardzenia podłoża.
    Jako pierwszy krok w kierunku rozpoczęcia budowy domu mam zamiar utwardzić drogę dojazdową.

    Ponieważ do mojej działki prowadzi wyznaczona jedynie na mapkach droga o wymiarach 4,5 m x 70 m , która obecnie w większości swojej długości nie jest utwardzona planuję cos z tym zrobić. Celem prac jest utwardzenie podłoża w celu przejazdu samochodów które będą transportować materiały na budowę, a po zakończeniu prac budowlanych przez jakiś czas (aż uzbieram na kostkę lub cos innego) chcę aby droga posłużyła do dojazdu na działkę osobówką. Chciałbym aby wykonana droga była jednocześnie "bazą" pod przyszłą (docelową) kostkę. Zależy mi oczywiście na rozwiązaniu ekonomicznym (żeby nie okazało się ze zrobię super drogę, a potem braknie na dom te parę tys PLN;]), takim które będzie niekonieczne piękne ale trwałe.
    Najtańszy i najsensowniejszy wydaje mi się taki plan:
    - wykop (korytowanie) na głębokość ok 35 - 40 cm
    - geowłóknina,
    - gruby tłuczeń 20 - 25 cm
    - grys ok 10 cm
    Pytanie czy założenia są OK czy cos zmienić?
    Może propozycje jakiejś alternatywy?
    Jaką geowłóknine dobrac (jakie parametry)?
    Oszacowałem sobie wstępnie koszty i sumarycznie wychodzi spora kwota (ok. 110 m3 co daje jakieś 155 ton po 60 zł/t = 9 300 zł + koparka, rozgarnianie i ubicie ok 30 zł/m2 – to kolejne 9 000 zł, do tego geowłóknina itd. - razem około 20 000, a jeszcze trzeba przed domem utwardzić, to w sumie będzie pewnie z 25 000 zł, a domu nie widać) .Stąd mam pomysł żeby nie wykładać tłucznia na całej szerokości drogi tylko zostawić po ok 70 cm z każdej strony na "pasy zieleni" czy chodnik - wyjdzie wtedy droga szerokości ok 3 m. Prośba o rade czy nie jest to za wąsko do przejazdu samochodu ciężarowego (a może za szeroko i mogę zwęzić do np 2,5 m)?
    Muszę tez utwardzić teren przed przyszłym domem na działce. Tu pytanie jak dużo utwardzać żeby było sensownie i ile odsunąć się od fundamentów domu żeby zostawić miejsce na wykop pod piwnice.
    Z góry dziekuję za konstruktywne opinie i porady.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	droga.JPG
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	32,6 KB
ID:	454561  
    Ostatnio edytowane przez sliwki ; 03-04-2021 o 06:21

  2. #2

    Domyślnie

    Zrób drogę o szerokości 3,5m. Samochód ciężarowy ma około 2,55m szerokości i w teorii wystarczyłoba droga o szerokości 3m, ale wtedy kierowcy będą psioczyc, że muszą jechać jak po sznurku. Naturalnie na zakrętach dużo szerzej.

    Nie wiem jaki masz grunt, czy jest sucho, czy mokro. Geowłóknina zawsze dobra, ale trzeba ja umieć dobrać.

    Napiszę ci o swojej drodze, gdzie mam wysoki poziom wod gruntowych. Zrobili mi drogę w ten sposób, że wykorytowali i na to poszło około 20cm mieszanki 0-63 a potem około 10cm mieszanki 0-31.
    Nawet po deszczu ciezarowki wjezdzaly bez problemu. Oczywiście taka drogę trseba niestety co jakiś czas poprawiać. Nie ma zmiłuj.

    Aha, jeśli jest to Twoja droga prywatną, to zamiast mieszanki 0-63 na spód można sypać gruz. Ale gruz czysty betonowy, bez żadnych domieszek typu stal zbrojeniowe, cegły czy dachówki.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 03-04-2021 o 10:18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony