dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie Betonowa opaska wokół domu wylewana z gruchy?

    Słuchajcie, Czy to ma rację bytu? Wokół płyty fundamentowej (już wykonanej, dom już stoi ocieplony) zamiast tradycyjnej opaski przeciwwysadzinowej chciałbym wylać beton w formie opaski wokół domu, która stałaby się takim betonowym chodnikiem zamiast opaski żwirowej - dużo słowa opaska, wiem.

    Wybieram trochę gruntu, sypię piach, poziomuję, zagęszczam, układam styropian podłogowy i zaszalowane wokół zalewam betonem (coś tam się zazbroi resztkami albo zbrojeniem rozproszonym). To ma rację bytu?

    Styropian tej opaski dotykałby burty styropianowej płyty fundamentowej.

  2. #2

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Ma
    I ta konkretna odpowiedź mi wystarcza. Dziękuję, pozdrawiam.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał jebadeon Zobacz post
    I ta konkretna odpowiedź mi wystarcza. Dziękuję, pozdrawiam.
    ??? Człowieku?! Nie wiesz kto i z jaką wiedzą pisze Ci przez ekran i to ma wystarczyć?!?! Nic już nie dziwi...
    Opaska żwirowa nie bez powodu jest lepszym rozwiązaniem.

  5. #5

    Domyślnie

    TA i te pociski kamienne przy koszeniu trawnika są kwintesencją tej opaski żwirowej używanej jako chodnik. Lepiej zrobić betonowy kołnierzyk po którym spływa woda deszczowa i robi za chodnik niż kupować kilka ton żwiru i męczyć się nim jako chodnikiem.

    "Nic już nie dziwi...
    Opaska żwirowa nie bez powodu jest lepszym rozwiązaniem."

    Mnie dziwi....... wypowiadać się na pamięć instynktownie.
    W TYM PRZYPADKU JEST DO ZADU, nie ma fundamentów głębokich na metr , piwnicy czy odwodnienia. Czemu ta opaska żwirowa Macie nr 3006 miałaby służyć? Wydaniu forsy bo fakt przy piwnicy z odwodnieniem przy ławie fundamentowej jest doskonałym rozwiązaniem. Sugerują większej praktyki w używaniu rozumu i czytaniu ze zrozumieniem tekstów . W tym kluczowych słów płyta fundamentowa chodnik w tekście:


    "Słuchajcie, Czy to ma rację bytu? Wokół płyty fundamentowej (już wykonanej, dom już stoi ocieplony) zamiast tradycyjnej opaski przeciwwysadzinowej chciałbym wylać beton w formie opaski wokół domu, która stałaby się takim Słuchajcie, Czy to ma rację bytu? Wokół płyty fundamentowej (już wykonanej, dom już stoi ocieplony) zamiast tradycyjnej opaski przeciwwysadzinowej chciałbym wylać beton w formie opaski wokół domu, która stałaby się takim betonowym chodnikiem zamiast opaski żwirowej - dużo słowa opaska, wiem.

    Wybieram trochę gruntu, sypię piach, poziomuję, zagęszczam, układam styropian podłogowy i zaszalowane wokół zalewam betonem (coś tam się zazbroi resztkami albo zbrojeniem rozproszonym). To ma rację bytu?

    Styropian tej opaski dotykałby burty styropianowej płyty fundamentowej. zamiast opaski żwirowej - dużo słowa opaska, wiem.

    Wybieram trochę gruntu, sypię piach, poziomuję, zagęszczam, układam styropian podłogowy i zaszalowane wokół zalewam betonem (coś tam się zazbroi resztkami albo zbrojeniem rozproszonym). To ma rację bytu?

    Styropian tej opaski dotykałby burty styropianowej płyty fundamentowej."

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    TA i te pociski kamienne przy koszeniu trawnika są kwintesencją tej opaski żwirowej używanej jako chodnik. Lepiej zrobić betonowy kołnierzyk po którym spływa woda deszczowa i robi za chodnik niż kupować kilka ton żwiru i męczyć się nim jako chodnikiem.
    1. Kolega proponował opaskę żwirową a nie chodnik na metr lub więcej (a tyle zajmuje opaska przeciwwysadzinowa, czyli styropian tuż pod powierzchnią terenu).
    2. Chyba nikt specjalnie nie chodzi tuż przy murze chałupy tylko te 30 cm dalej - opaska ma swoje miejsce a chodnik swoje.
    3. Trawnik to nie jedyne rozwiązanie przestrzeni.
    4. A jak gdzieś jest trawnik co dojeżdża do różnych elementów w ogrodzie (rabaty, murki, etc.) to i tak trzeba stosować obrzeża.
    5. Opaska żwirowa lepiej osusza styk terenu z elewacją niż płyta betonu. Woda z betonu spłynie a potem i tak podsiąknie kapilarnie pod ścianę.
    6. Ostatecznie zadecyduje inwestor, co mu bardziej estetycznie pasuje, bo oba rozwiązania w gruncie rzeczy aż tak bardzo się nie różnią (grunt to poprawna hydroizolacja i obróbka detali). Dla mnie wizualnie ładniejsza jest opaska żwirowa i chodniczek obok a i jest nieco lepszym rozwiązaniem niż wielka płyta betonu wkoło chałupy bez względu na rodzaj fundamentu.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie ma sensu

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    1. Kolega proponował opaskę żwirową a nie chodnik na metr lub więcej (a tyle zajmuje opaska przeciwwysadzinowa, czyli styropian tuż pod powierzchnią terenu).
    2. Chyba nikt specjalnie nie chodzi tuż przy murze chałupy tylko te 30 cm dalej - opaska ma swoje miejsce a chodnik swoje.
    3. Trawnik to nie jedyne rozwiązanie przestrzeni.
    4. A jak gdzieś jest trawnik co dojeżdża do różnych elementów w ogrodzie (rabaty, murki, etc.) to i tak trzeba stosować obrzeża.
    5. Opaska żwirowa lepiej osusza styk terenu z elewacją niż płyta betonu. Woda z betonu spłynie a potem i tak podsiąknie kapilarnie pod ścianę.
    6. Ostatecznie zadecyduje inwestor, co mu bardziej estetycznie pasuje, bo oba rozwiązania w gruncie rzeczy aż tak bardzo się nie różnią (grunt to poprawna hydroizolacja i obróbka detali). Dla mnie wizualnie ładniejsza jest opaska żwirowa i chodniczek obok a i jest nieco lepszym rozwiązaniem niż wielka płyta betonu wkoło chałupy bez względu na rodzaj fundamentu.
    Bardzo dobra wypowiedź. Pozwolę sobie uzupełnić o kluczową cechę opaski żwirowej. Wszelkie wykończenia cokołów źle znoszą regularne podlewanie zabrudzoną cząstkami gruntu i biologicznymi pozostałościami jakie trafiają na betonowy odbój z butów lub wybijane przez większe krople deszczu z trawnika. Jest to zwłaszcza dotkliwe w sezonie późnej jesieni kiedy w nocy "łapie" przymrozek. I nie ma większego znaczenia czy jest tam tynk mozaikowy, płytka ceramiczna czy klinkierowa. Wszelkie impregnacje (znając życie) mają określony, niedługi żywot. W dość szybkim tempie dochodzi do złuszczenia "mozaiki" lub odpadania płytek a brud jako doznanie estetyczne można pominąć. Dlatego stosuje się w strefie bezpośredniego sąsiedztwa opaski żwirowe aby rozproszyć i zneutralizować odbicie kropli wody. Jest to szczególnie istotne, ze względu na przewagę wiatrów, od strony zachodniej. Drugim, nie mniej istotnym aspektem jest zneutralizowanie "hebla" zimowego od betonowych odbojów. Zróbcie sobie chodniczek z czego Helenka chce ale odsunięty od cokołu. Ja zalecałbym 50cm wypełnione żwirem na dobrej geowłókninie ze spadkiem od budynku.
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 03-04-2021 o 16:24

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kamillobig

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    30-611
    Posty
    8

    Domyślnie

    Ja właśnie zrobiłem taką opaskę betonową łatą z betoniarki za zbrojoną i nie stykającą się z budynkiem tzn oddzieloną styro, kubełkową itd. Nie uważam by to był zły pomysł. Oczywiście spadek od domu. Ale ja zrobiłem coś na styl osobnej ścianki pod ziemią. Woda deszczowa może mnie pocałować w krocze

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kamillobig

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    30-611
    Posty
    8

    Domyślnie

    Odpowiem lepiej jeżeli nie zależy Ci na wyglądzie lub masz miejsce tzn wysokość na dołożenie jakiegoś wykończenia to rób. W starym domu ja głupi człowiek skułem właśnie taki murek i okazało się, że po zimie miałem mokrą ścianę!! Kamyczki babroły nie zdają egzaminu no chyba, że spad jest od domu. Koniecznie wlej beton głębiej pod ziemię tam bezpośrednio na ziemię. w miejscu murku a pod płytą daj piach lub coś przepuszczalbego całość obsyp wrodziwą ziemią. Elewacja jak poprzednicy piszą niestety pochlapana będzie

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    1. Kolega proponował opaskę żwirową a nie chodnik na metr lub więcej (a tyle zajmuje opaska przeciwwysadzinowa, czyli styropian tuż pod powierzchnią terenu).
    2. Chyba nikt specjalnie nie chodzi tuż przy murze chałupy tylko te 30 cm dalej - opaska ma swoje miejsce a chodnik swoje.
    3. Trawnik to nie jedyne rozwiązanie przestrzeni.
    4. A jak gdzieś jest trawnik co dojeżdża do różnych elementów w ogrodzie (rabaty, murki, etc.) to i tak trzeba stosować obrzeża.
    5. Opaska żwirowa lepiej osusza styk terenu z elewacją niż płyta betonu. Woda z betonu spłynie a potem i tak podsiąknie kapilarnie pod ścianę.
    6. Ostatecznie zadecyduje inwestor, co mu bardziej estetycznie pasuje, bo oba rozwiązania w gruncie rzeczy aż tak bardzo się nie różnią (grunt to poprawna hydroizolacja i obróbka detali). Dla mnie wizualnie ładniejsza jest opaska żwirowa i chodniczek obok a i jest nieco lepszym rozwiązaniem niż wielka płyta betonu wkoło chałupy bez względu na rodzaj fundamentu.
    Dyktatorze komentujesz:
    "chciałbym wylać beton w formie opaski wokół domu, która stałaby się takim betonowym chodnikiem zamiast opaski żwirowej - dużo słowa opaska, wiem."
    I gratulacje wiesz co kolega miał na mysli, bo na forum nie ma wymiarów tej opaski . Dołożyłeś z własnej mniemanologii czy objaw jasnowidzenia.



    A ja dalej jestem za opaską betonową no dołożyłbym przy wykonaniu maty profilowane z ali czy ale.. do pressbetonu.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Dyktatorze komentujesz:
    "chciałbym wylać beton w formie opaski wokół domu, która stałaby się takim betonowym chodnikiem zamiast opaski żwirowej - dużo słowa opaska, wiem."
    I gratulacje wiesz co kolega miał na mysli, bo na forum nie ma wymiarów tej opaski . Dołożyłeś z własnej mniemanologii czy objaw jasnowidzenia.
    "zamiast tradycyjnej opaski przeciwwysadzinowej chciałbym wylać beton"
    Szerokość opaski przeciwwysadzinowej jest skorelowana z głębokością przemarzania w danej lokalizacji, więc jej wymiar to nie widzimisię.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony