dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Vaillant VC 20 czy viessmann vitodens 200

    Witam
    Jestem nowy na tym forum - DZIEŃ DOBRY !!!

    Jestem przed zmianą pieca z ekogroszku na piec gazowy

    W grę wchodzą dwa piece

    Vaillant VC 20CS/1-5 (N-PL) ecoTEC plus
    Viessmann vitodens 200

    Różnica cenowa jest ogromna - a czy jest różnica w działaniu tych dwóch piecy ?
    Chcę zakupić coś dobrego - wolę dołożyć - ale też nie przepłacać jeśli się da...

    Ogrzewanie - podłogówka dół, kaloryfery góra, bufor 300 l, metraż to 150 m2. Styropian 15 cm, dach wata 25 cm

    Proszę was o pomoc !!!

    Michał

  2. #2

    Domyślnie

    Moim zdaniem nie ma sensu, ja mam w tej chwili Vaillanta i jestem zadowolony. Kolega kupił tego Viessmana, walczył chyba 1,5 roku aby go prawidłowo ustawić.
    Jeśli cenowo będzie duża różnica to nie wiem czy jest sens dokładać do Viessmana.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Moim zdaniem nie ma sensu, ja mam w tej chwili Vaillanta i jestem zadowolony. Kolega kupił tego Viessmana, walczył chyba 1,5 roku aby go prawidłowo ustawić.
    Jeśli cenowo będzie duża różnica to nie wiem czy jest sens dokładać do Viessmana.
    Jest duża vailant 6400 a viessmann 12500

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Vaillant - modulacja jakieś 9:1, moc minimalna 2.5kW

    Viessmann - modulacja jakieś 17:1, moc minimalna 1.7kW

    Pamiętaj, że żaden z nich nie będzie Ci pracował w trybie kondensacji ze względu na fakt, że masz w doku grzejniki (kondensacja zachodzi do temperatury zasilania nieco powyżej 50*C).
    Poniżej karta z tymi informacjami:

    Vissmann tak się nie chwali ile uzyskuje % w wysokich temperaturach, ale można zakładać podobne wartości.

    W Twoim przypadku uzysk z większej modulacji, niższego zakresu mocy itp. jest praktycznie żaden, dlatego proponowałbym tańszy.
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADI-mistrzu Zobacz post
    Vaillant - modulacja jakieś 9:1, moc minimalna 2.5kW

    Viessmann - modulacja jakieś 17:1, moc minimalna 1.7kW

    Pamiętaj, że żaden z nich nie będzie Ci pracował w trybie kondensacji ze względu na fakt, że masz w doku grzejniki (kondensacja zachodzi do temperatury zasilania nieco powyżej 50*C).
    Poniżej karta z tymi informacjami:

    Vissmann tak się nie chwali ile uzyskuje % w wysokich temperaturach, ale można zakładać podobne wartości.

    W Twoim przypadku uzysk z większej modulacji, niższego zakresu mocy itp. jest praktycznie żaden, dlatego proponowałbym tańszy.
    Dziękuję za odpowiedź. Czyli nie będzie pracował jako kondensat czyli muszę użyć wkładu kominowego ze stali nierdzewnej ? Czy może być tworzywo ?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    z racji marki jak reprezentuję wiadomo że będe polecał kocioł Vitodens serii 2xx, uważam, że nie bedzie nadużyciem jak napisze, że obecnie jest to najlepszy kociol na rynku.
    Zakres modulacji, hałas, możliwości automatyki, sterowanie przez internet, system kontroli jakości spalania z czujnikiem masowego natężenia przepływu, wymiennik ze stali szlachetnej, 5 lat gwarancji na cały kocioł plus 10 lat gwarancji na wymiennik główny, panel energetyczny pokazujący zużycie gazu i energii elektrycznej... który z kotłów konkurencji może się pochwalić podobna ilością zalet...


    Co do stwierdzenia, ze przy grzejnikach niebędzie kondensacji to mocno bym z tym polemizował.
    Wszystkie kotły Vitodens mają wbudowana automatyke pogodową ktora wylicza temperature zasilania w zależności od temperatury zewnętrznej. Przyjmując nawet najbardziej skrajne warunki czyli że instalacja jest zaprojektowana na 90*C to do temperatury zewnętrznej -0,6*C będzie kocioł wpelni kondensował, miedzy -0,6*C a -8,8*C kondensacja będzie stopniowa malała by dopiero przy mrozach powyzej -8,8*C teoretycznie zniknąć (proszę pamiętać, że liczy się najchłodniejsze miejsce wkotle czy ważna jest temeratura powrotu a nie zasilania)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krzywa 90.70.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	457739.


    Teoretycznie bo jeśli mamy przewody pow/spal koncentryczne to zasysane zimne powietrze podgrzewa się od spalin a tym samym podnosi sprawność układu.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 01-09-2021 o 12:00
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Wszystko fajnie, tylko że w cenie Vieśka masz 2 Vaillanty, myślę że spalanie gazu będzie na podobnym poziomie.
    Temat dostępu do internetu, możesz rozwiązać prostym termostatem z wifi za 200 zł.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Konsultant Viessmann ma w sumie rację, chodź to czy powstanie kondensat będzie zależało od prędkości spalin a więc i obecnej mocy pieca.
    Im większa prędkość spalin, tym mniej czasu aby oddały ciepło do wymiennika.

    Jeśli chodzi o komin, zrób ze stali nierdzewnej, lepiej nie ryzykować, skropliny mogą pojawić się w kominie.

    Niestety piece Vissmann są może fajne, ale cena robi swoje.
    Nie znalazłem widzę także danych aby zwiększała się sprawność spalania znacząco mimo zastosowania dodatkowych czujników.
    Przypuszczam, iż zastosowanie przepływomierza oraz czujnika tlenów umożliwia uzyskanie tak wysokiego zakresu modulacji co przydaje się przy ogrzewaniu 100% podłogowe i nie powiem, zakres od 1.7kW jest kuszący.

    Co do gwarancji 5 lat, czy jest ona z automatu po zakupie pieca, czy wymaga corocznego przeglądu pieca?
    10 lat na wymiennika także działa jeśli przez ten okres nie będzie przeglądów?
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  9. #9

    Domyślnie

    z tego co kojarzę na tym forum to było kilka osób które próbowało osiągnąć te 1,7 kW i były problemy z ciągiem komina i błędami także nie wiem czy gra jest warta świeczki, oczywiście wszystko zależy jaki masz budżet.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADI-mistrzu Zobacz post
    Vaillant - modulacja jakieś 9:1, moc minimalna 2.5kW

    Viessmann - modulacja jakieś 17:1, moc minimalna 1.7kW

    Pamiętaj, że żaden z nich nie będzie Ci pracował w trybie kondensacji ze względu na fakt, że masz w doku grzejniki (kondensacja zachodzi do temperatury zasilania nieco powyżej 50*C).
    .

    Bez przesady. Sama regulacja pogodowa raczej wyklucza pracę bez kondensacji gdyż nawet ustawienie wysokiej krzywej grzewcze rzędu1.0 dla samego obwodu grzejnikowego powoduje że kondensacja skończy się przy temperaturach zewnętrznych poniżej (-10*C) a więc czas zimowy poniżej 2 tygodni

    Poza tym to 2,5 - 2,8kW mocy minimalnej to bardzo dobry wynik.

    Jeśli chodzi o sam komin to przyłącze fabrycznym szachtem kominowym a następnie w zależności od konstrukcji komina rura koncentryczna 60/100 lub 80/125 tworzywo PP.

    Odnośnie mocy minimalnych 1.2 - 1.9kW to raczej osiągane w warunkach laboratoryjnych a jeśli już w Polskiej rzeczywistości to bardzo rzadko.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Wszystko fajnie, tylko że w cenie Vieśka masz 2 Vaillanty, myślę że spalanie gazu będzie na podobnym poziomie.
    Temat dostępu do internetu, możesz rozwiązać prostym termostatem z wifi za 200 zł.
    porównujmy produkty podobnej klasy a ceny będą tez podobne. Kocioł VC 20CS/1-5 (N-PL) ecoTEC plus to raczej odpowiednik Vitodensa 100
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 02-09-2021 o 14:50
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  12. #12

    Domyślnie

    No dobra, ale z perspektywy konsumenta co mi da zakup kotła za 13 tyś PLN? Lepiej się poczuje? Z punktu widzenia ekonomicznego nie ma to żadnego sensu.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    No dobra, ale z perspektywy konsumenta co mi da zakup kotła za 13 tyś PLN? Lepiej się poczuje? Z punktu widzenia ekonomicznego nie ma to żadnego sensu.
    tak samo jazda lepszym samochodem nie ma sensu, tak samo jedenie lepszych jakościowo produktów nie ma sensu, dla tego markowe ciuchy nie mają sensu.... i tak moza jeszcze dlugo wymieniać. Co roku tylko w Polsce tysiące ludzi widzą sens w zakupie kotłów z seri Vitodens 2xx. Co więcej z roku na rok liczba osób wybierających kotły z wyższej półki systematycznie rośnie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #14

    Domyślnie

    Ja widzę sens w jeżdżeniu lepszym autem lub zakupów firmowych ciuchów. Ale każdy kocioł kondensacyjny spala gaz w taki sam sposób, jego celem jest podgrzanie CO i CWU, rozumiem ładny kolorowy wyświetlacz ale czy jest to warte dwukrotnej ceny. Dla mnie wasze podejście to czysty marketing.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Ja widzę sens w jeżdżeniu lepszym autem lub zakupów firmowych ciuchów. Ale każdy kocioł kondensacyjny spala gaz w taki sam sposób, jego celem jest podgrzanie CO i CWU, rozumiem ładny kolorowy wyświetlacz ale czy jest to warte dwukrotnej ceny. Dla mnie wasze podejście to czysty marketing.
    ale lepszy samochód to droższe ubepieczenie, markowe ciuchy to wyższa cena a w końcu ciuch to ciuch to niema uzasadnienia ekonomicznego...

    Własnie wyświetlacz można by traktowac jako gadżet. Różnica tkwi w możliowściach automatyki, a to one powodują, że przy niskich rachunkach mamy najwyższy komfort. Prosze mi uwierzyć, że już wiele razy słyszalem stwierdzenie: "dopiero po wymienie kotła zastanawiamy sie jak my moglismy żyć z tym poprzednim...."
    To nie do końca prawda, że kazdy kociol kondensacyjny spala gaz w taki sam sposób. W tej samej instalacji miedzy 2 kotłami różnice w spalaniu mogą byc bardzo znaczne.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 03-09-2021 o 13:35
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #16

    Domyślnie

    Witam. Czyli Vaillant starczy na ogrzanie 150 m2 i zbiornika 300 l.?

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    A ten bufor 300l to Ci został po ekogroszku i chcesz aby pozostał ? Po drugie to ten Vitodens 200W to jakiej mocy 11, 19, 25 ,32, lub 35kW
    20kW przy instalacji z buforem to oczywiście niewiele ale i 300l bufor jest raczej niewielki.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Kocioł Vitodens 200W ma moc bazową 32kW, wersje o mniejszej mocy mają po prostu zredukowaną moc.
    Czyli 32kW to modulacja 1:17, wersja 25kW ~1:13, 19kW to 1:10 a 11kW to ~1:5

    Nie wiem tylko czy jest różnica wielkości w wymiennikach pomiędzy nimi.

    Konsultant Viessmann, można prosić o odpowiedź na moje pytania?
    Co do gwarancji 5 lat, czy jest ona z automatu po zakupie pieca, czy wymaga corocznego przeglądu pieca?
    10 lat na wymiennika także działa jeśli przez ten okres nie będzie przeglądów?
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADI-mistrzu Zobacz post
    Kocioł Vitodens 200W ma moc bazową 32kW, wersje o mniejszej mocy mają po prostu zredukowaną moc.
    Czyli 32kW to modulacja 1:17, wersja 25kW ~1:13, 19kW to 1:10 a 11kW to ~1:5

    Nie wiem tylko czy jest różnica wielkości w wymiennikach pomiędzy nimi.

    Konsultant Viessmann, można prosić o odpowiedź na moje pytania?
    Co do gwarancji 5 lat, czy jest ona z automatu po zakupie pieca, czy wymaga corocznego przeglądu pieca?
    10 lat na wymiennika także działa jeśli przez ten okres nie będzie przeglądów?
    Warunkiem gwarancji jest wynonywanie przeglądów gdzyż tego wymaga polskie prawo.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    A ten bufor 300l to Ci został po ekogroszku i chcesz aby pozostał ? Po drugie to ten Vitodens 200W to jakiej mocy 11, 19, 25 ,32, lub 35kW
    20kW przy instalacji z buforem to oczywiście niewiele ale i 300l bufor jest raczej niewielki.
    25 kW ma ten pięć. Konsultant vaillant powiedział że ta wielkość wystarczy. Wolę się upewnić.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony