dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 100
  1. #61

    Domyślnie

    Powiem tak zależy jaki inwestor. Czasami specyfikacja narzuca materiał z którego ma zostać wykonane uziemienie. Jeżeli nie ma specyfikacji na uziemienie to robi się zgodnie z projektem, który jest uzgodniony przez zamawiającego. Kratownica jest robiona na dużych stacjach, a na pewno na GPZ. Musimy pamiętać, że mówimy tu o naprawdę dużych stacjach i uziemieniach, które tam funkcjonują, a na tapecie jest mały domek przy którym autor zapomniał zbudować uziemienia fundamentowego. Otok ze szpilkami będzie najrozsądniejszym uziemieniem w tej sytuacji.

  2. #62

    Domyślnie

    No niestety, jest to prawda. Tylko po co te "szpilki"?
    A autor jest niedouczony, skoro
    Cytat Napisał Sebixx
    na tapecie jest mały domek przy którym autor zapomniał zbudować uziemienia fundamentowego
    Mógł zatrudnić kumatego kierownika budowy, a nie "wszystko sam". Teraz się mści takie postępowanie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #63
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sporo też zależy od gruntu i jego pH, bo to ono determinuje jak szybko będzie postępowała korozja. W internecie łatwo znaleźć zdjęcia uziomu w ocynku po 10 latach, który można ciąć szpadlem.

    W domu bez odgromowki najlepiej sprawdza się uziom fundamentowy - jest najtańszy i najtrwalszy, a dodatkowo z reguły wystarczający.

    Miałem kierownika polecanego na forum muratora i jakoś nie pomyślał żeby w płycie zrobić kratownicę z bednarki do połączeń wyrównawczych, więc takich kierowników to raczej szukać ze świecą.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar
    W domu bez odgromowki najlepiej sprawdza się uziom fundamentowy - jest najtańszy i najtrwalszy, a dodatkowo z reguły wystarczający.
    Aha. A jak jest ta "odgromówka", to uziom fundamentowy już be?
    Co do kierowników z UB - oni są przerażeni, gdy widzą "ciało obce" w ich zbrojeniu i fundamencie.
    Na Zachodzie nie do pomyslenia!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #65

    Domyślnie

    W Polsce OSD dawniej ZE rezygnują z osprzętu miedzianego z bardzo prostego powodu - złodziejstwa. Gdyby zaczęli budować uziemienia miedziane nie mówiąc już o osprzęcie na słupach to by na drugi dzień wszystko rozkradli. Pamiętam jak pierwszy raz prowadziłem robotę w Zgierzu i tamtejszy OSD wymagał aby transformator miał uzwojenie aluminiowe między innymi dlatego, że kradli im uzwojenia z transformatorów na potęgę. Nie pomagało nawet spawanie kółek do konstrukcji wsporczej. Wracając do kratownicy w płycie fundamentowej to oczywiście wszystko można i jest to rozwiązanie według mnie bardzo praktyczne.

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Sporo też zależy od gruntu i jego pH, bo to ono determinuje jak szybko będzie postępowała korozja. W internecie łatwo znaleźć zdjęcia uziomu w ocynku po 10 latach, który można ciąć szpadlem.

    W domu bez odgromowki najlepiej sprawdza się uziom fundamentowy - jest najtańszy i najtrwalszy, a dodatkowo z reguły wystarczający.

    Miałem kierownika polecanego na forum muratora i jakoś nie pomyślał żeby w płycie zrobić kratownicę z bednarki do połączeń wyrównawczych, więc takich kierowników to raczej szukać ze świecą.
    Wiesz są warunki przy których jest to realne. Musimy jednak filtrować takie informacje pamiętając o interesach firm, które chcą nam wcisnąć swój produkt. Tak naprawdę nikt z nas nie wie gdzie i kiedy były robione zdjęcia tych bednarek. Ja ci powiem z doświadczenia ostatnio przesuwałem słup oświetleniowy, który był ustawiony 12 lat temu. Wiem bo sam prowadziłem tą robotę. Po odkopaniu ocynk bednarki nie był świecący, był matowy ale był. Jeszcze sporo lat upłynie zanim coś się z tym zacznie dziać.

  7. #67
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Kratownica tylko do połączenia wyrównawczego, bo jako uziom w płycie izolowanej się nie sprawdzi.

    Weźmy też uwagę ocynk dzisiejszy. Kawałek bednarki w ocynku polezal na dworze i już zaczyna się ostra korozja... Myślę że sama jakość bednarki i jej ocynku będzie tu miała kluczowe znaczenie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Bajdurzenie jest to że po 10 latach bednarką ocynkowana leżąca w ziemi zgnije.
    Doprawdy? Taki link (jak ktoś nie wie, to należy kliknąć tę ikonkę "forward" z dwoma białymi trójkącikami na niebieskim tle przy nicku cytowanego) sprzed prawie 4 lat w podobnym temacie:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do tego mnie trochę zaskoczyło, jak mi hydraulik podciągając wodę do domu wykopał rurę z prowizorycznym zaworem czerpalnym. Rura ocynkowana zakopana z pół roku wcześniej wygląda tak:



    Dużo mniejsze obawy mam, co do trwałości miedzi w ziemi. Dlatego bardzo niechętnie myślę o prętach ocynkowanych. Czy może macie jakieś doświadczenia i fotki prętów ocynkowanych wyciągniętych po kilkunastu czy chociaż kilku latach w gruncie?

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Doprawdy? Taki link (jak ktoś nie wie, to należy kliknąć tę ikonkę "forward" z dwoma białymi trójkącikami na niebieskim tle przy nicku cytowanego) sprzed prawie 4 lat w podobnym temacie:
    Rura brudna od ziemi i tyle.

  10. #70
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Autor tematu już dawno pewno szpilki wbił bo taniej, a ci się kłócą co szybciej skoroduje przy robieniu otoku...

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W dziale elektryka można zapomnieć o jakiejkolwiek poradzie. Wszyscy najmądrzejsi, albo odsyłają do norm albo do elektryka. A patrząc na rynek elektryków gdzie co drugi to pseudoelektryk, to fajnie by było dowiedzieć się czegoś więcej zanim takiego kowala dopuścimy do instalacji.
    A czego się spodziewasz po malarzach z elektrody, którzy się już tam nie mieszczą i wypełzają na inne fora?

  12. #72
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Handyman80

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Półwieś
    Kod pocztowy
    34-115
    Posty
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Autor tematu już dawno pewno szpilki wbił bo taniej, a ci się kłócą co szybciej skoroduje przy robieniu otoku...
    A tak w ogóle to szpilki są ok czy to taka ostateczność? Słyszałem, że to w większości przypadków wystarczy.

  13. #73
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Handyman80 Zobacz post
    A tak w ogóle to szpilki są ok czy to taka ostateczność? Słyszałem, że to w większości przypadków wystarczy.
    Jak już ktoś z różnych przyczyn nie wykonał uziomu fundamentowego + nie montuje odgromówki to może śmiało szpilki bić. Niech tylko to zrobi z głową i najlepiej w terenie zielonym z jakąś rewizją żeby potem w razie W za ileś lat dobić szpilkę.

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Jak już ktoś z różnych przyczyn nie wykonał uziomu fundamentowego + nie montuje odgromówki to może śmiało szpilki bić. Niech tylko to zrobi z głową i najlepiej w terenie zielonym z jakąś rewizją żeby potem w razie W za ileś lat dobić szpilkę.
    Z tym śmiało to też nie tak szybko U mnie też uziom fundamentowy był przegapiony. Oczywiście usłyszałem, że wbije się szpilki i po problemie. Po wbiciu 7, albo 8 w piach i wyniku ~60Ohm entuzjazm elektryka opadł

  15. #75
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Handyman80

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Półwieś
    Kod pocztowy
    34-115
    Posty
    96

    Domyślnie

    No właśnie oglądałem na YT film, gdzie rezystancja otoku wynosiła 3,4 ohma a szpilki prawie 100. Ktoś mi kiedyś powiedział, że 3 szpilki połączone ze sobą to świat.

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Handyman80 Zobacz post
    No właśnie oglądałem na YT film, gdzie rezystancja otoku wynosiła 3,4 ohma a szpilki prawie 100. Ktoś mi kiedyś powiedział, że 3 szpilki połączone ze sobą to świat.
    Wbij te 3 szpilki w piach i pokaż wynik.

  17. #77
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Handyman80

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Półwieś
    Kod pocztowy
    34-115
    Posty
    96

    Domyślnie

    Musiałbym piach mieć

  18. #78

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb
    Oczywiście usłyszałem, że wbije się szpilki i po problemie. Po wbiciu 7, albo 8 w piach i wyniku ~60Ohm entuzjazm elektryka opadł
    No i w czym problem?
    Gdzie w normach podano dopuszczalne wartości (
    pomijając zalecenia dla ochrony odgromowej) tych uziemień?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #79
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Źle do tego podchodzicie . Zacznijmy od tego , że wartość uziemienia GSW (gdy nie ma instalacji odgromowej) jest w przepisach nieokreślona. Co prawda w normie n-sep-e-001 , która tyczy się sieci elektroenergetycznych jest wpisane 30 Ohm ale z praktycznego punktu widzenia w sieci TN przy prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich elementów to nie ma znaczenia czy to będzie 30 czy 60 - byle był uziom . Ten uziom nie pełni żadnej funkcji w ochronie przeciwporażeniowej w normalnych warunkach pracy sieci.
    Drugie to bezsensu jest wbijać po 10 szpilek (pomijam fakt , że po kilku już się robi mega ciężko) w jednym miejscu. A odejdź parę metrów dalej nabij tam 2-3 szpilki i połącz bednarką. Zobaczysz różnicę. Szpilki w jednym miejscu to się bije na siłę jak już zagospodarowanie terenu jest i trzeba to zrobić w jednym punkcie bo szkoda rozpierdzielać chodniki itp.
    Do tego wszystkiego trzeba mieć doświadczenie i zdrowy rozsądek.

  20. #80
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Handyman80

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Półwieś
    Kod pocztowy
    34-115
    Posty
    96

    Domyślnie

    No właśnie o czymś takim mi gość mówił. 3 szpilki wbite w trójkącie i połączone ze sobą. Zdaje to faktycznie egzamin?

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony