dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Z pompami ciepła dzieje się coś niedobrego. Popularne źródło ciepła przestało zachwyc

    https://www.chip.pl/2023/12/sytuacja-z-pompami-ciepla-spadek-sprzedazy

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    https://www.chip.pl/2023/12/sytuacja-z-pompami-ciepla-spadek-sprzedazy
    Europa wprowadziła niepewność co do cen energi i masz skutek ,nic by nie robili nie gadali nie kombinowali z ETS-ami to pompy by szły jak bułeczki.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    https://www.chip.pl/2023/12/sytuacja-z-pompami-ciepla-spadek-sprzedazy
    Mnie tam dalej zachwyca. Mam i nie narzekam. Natomiast ty tu jesteś jak pamiętam w roli smerfa marudy?
    Jak się nie podoba to nie kupujesz. Głosuj portfelem zamiast narzekać

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Nie ma co się dziwić. Był szał na pomy ciepła i skończył się.
    Ludzie wybierają chwilowo tańszą opcję
    Zmienią się ceny energii elektrycznej i gazu to zmienią się preferencje.
    Pompy ciepła nie są prostym urządzeniami tak jak zwykłe spalarki węgla, drewna czy kotły gazowe.
    Nie wszędzie sprawdzają się. W słabo ocieplonych i starych domach z ogrzewanie grzejnikami słabo wypada ich COP.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Mnie tam dalej zachwyca. Mam i nie narzekam. Natomiast ty tu jesteś jak pamiętam w roli smerfa marudy?
    Jak się nie podoba to nie kupujesz. Głosuj portfelem zamiast narzekać
    Gwoli ścisłości mam pompę ciepła ale ja nie wydałem na nia 50 patoli.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Gwoli ścisłości mam pompę ciepła ale ja nie wydałem na nia 50 patoli.
    Ja też mam i też wydałem mniej niż 50tys, nawet mniej niż połowa tej kwoty za całą instalację w budynku.
    A moja uwaga była jak widzisz do autora tego postu

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Mnie tam dalej zachwyca. Mam i nie narzekam.
    Ja też.
    Trzy lata temu jak był prąd po 0,40 zł/kWh to wychodziło prawie półdarmo.
    Dzisiaj 1,5 zł/kWh i nie wiadomo co będzie dalej. A na dodatek te kombinacje alpejskie jak limity i zamrożenia.
    Do tego padł całkowicie rynek fotovoltaiki. Czyli skończyło się to darmowe źródełko z zasilaniem pompy. Skończyły się filmiki " ogrzewanie domu za 20zł miesięcznie".
    Poza tym nowych rozpoczętych budów domów jednorodzinnych nie widać. To kto ma montować? Babcia do starej nieocieplonej chatki?
    A poza tym. Co można wstawić do nowego domu innego? Gaz.
    Nie zawsze ten gaz jest w drodze.
    Litości - chyba nie ekogroszek.
    Drugi wybudowany dom. Parterówka, projekt indywidualny. 142 m.kw pow.użytkowej +36 nieogrzewany garaż. Wysoki salon (kubatura salonu 150 m3), sporo przeszkleń. Całość ogrzewanie podłogowe + jedna drabinka. Ściany Silka 24 + 20 styro 0,33, podogi 12 styro, strop ok.30cm zasyp wełny. Pompa Ariston Nimbus Flex 7kW. WM Reventon Inspiro 350.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Och, naprawdę dramat
    "Jednakże dane dotyczące sprzedaży w 2023 roku nie napawają już takim optymizmem, jak w roku poprzednim. EHPA donosi, że w trzecim kwartale br. w wymienionych wyżej krajach sprzedano o 14 proc. mniej pomp ciepła w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku (rekordowego)
    Jedynymi krajami, gdzie wciąż rośnie sprzedaż (chociaż w wolniejszym tempie), są Niemcy i Holandia. Za trzeci kwartał odnotowano tam odpowiednio 60 proc. i 25 proc. wzrostu.
    Rok 2022, jak się możemy domyślać, należał do rekordowych pod względem sprzedaży. Obecnie pompy ciepła typu powietrze-woda po trzech kwartałach nadal utrzymują tendencję spadkową i wynosi ona około 30 proc. Co ciekawe, w przypadku gruntowych pomp ciepła nastąpił wzrost sprzedaży o 23 proc."

    Instalator, który mi PC montował, do połowy roku jechał na zapasach bo przez 3 miechy nie dostał żadnej PC, gdyż wszystko szło do Niemiec, co zresztą widać przed domami i czuć w powietrzu w byłym DDR, gdzie przed kryzysem i podniesieniem ceny brykietu węgla brunatnego z pobliskich kopalni, z 8 euro na 30 i więcej euro za 25kg, kominy dymiły jak u nas.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Może w analizie należałoby zauważyć że to rok 2022 był nienormalny a obecny wrócił do być może stałego średniorocznego wzrostu ??
    Czyli rok 2022 należy potraktować jako anomalię w związku z sytuacją w Europie wschodniej.
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  10. #10

    Domyślnie

    Pompa ciepła jest ZŁA i tragiczna!!! Wchodzisz na aplikacje i widzisz 22 grudzień i 700kWh wzięła chałupa! Panika, obniżamy temperatury pompa wciąga masakryczne ilości prądy wyłączmy TO!!!
    Ile to jest 700kWh? 700kWh po stawce w okolicach 0,8PLN/kWh = 580zł no szok to jest 25zł dziennie.za co +cwu.(pracujecie na to 1h dziennie!!)
    Chcecie modlić się bo kociołków, czyścić je, magazynować paliwo stałe OK. lotto mnie
    Aha i te kontrole kominowe se róbcie w razie W ubezpieczalnia w pierwszej kolejności poprosi o papier że przegląd kominowy DOKONANY.

    Niestety mam salon wysokości 7m w którym ciepło... leci do góry i rekuperacji, pompę ciepła 8,4kW monoblok do 150m2 chałupy i garażu 35m2. Przy -18*C odpaliła grzałkę która wzięła 1kWh do defrostu.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 21-12-2023 o 23:39
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    W dobrze dobranej instalacji (PC/grzejniki/podłogówka) jest OK, ale problem pojawia się kiedy na chatę wpada ci stado 'sprzedafcóf' którzy dobierają urządzenie 'z dupy' i potem płacz.

    U mnie też jeden magik dobrał zamiast 7kW - T-Capa + o połowę mniej grzejników niż mam z tą 7kw J'tką - myślisz że dalej tak dobrana PC wciągała by raptem 3 Mwh / rok ??
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Pompa ciepła jest ZŁA i tragiczna!!! Wchodzisz na aplikacje i widzisz 22 grudzień i 700kWh wzięła chałupa! Panika, obniżamy temperatury pompa wciąga masakryczne ilości prądy wyłączmy TO!!!
    Ile to jest 700kWh? 700kWh po stawce w okolicach 0,8PLN/kWh = 580zł no szok to jest 25zł dziennie.za co +cwu.(pracujecie na to 1h dziennie!!)
    Chcecie modlić się bo kociołków, czyścić je, magazynować paliwo stałe OK. lotto mnie
    Aha i te kontrole kominowe se róbcie w razie W ubezpieczalnia w pierwszej kolejności poprosi o papier że przegląd kominowy DOKONANY.

    Niestety mam salon wysokości 7m w którym ciepło... leci do góry i rekuperacji, pompę ciepła 8,4kW monoblok do 150m2 chałupy i garażu 35m2. Przy -18*C odpaliła grzałkę która wzięła 1kWh do defrostu.
    No to co powiesz na moje faktury za gaz (zanim wymieniłem na pompę ciepła) - to dopiero może być szok.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	faktury gaz.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	77,3 KB
ID:	467499

  13. #13

    Domyślnie

    Grzales sie w czerwcu?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Grzales sie w czerwcu?
    Pytanie chyba retoryczne.
    Załączyłem zrzut z systemu. Tak działa PGNiG. To są terminy płatności, nie daty odczytów. Termin płatności 2.06 dotyczy okresu rozliczeniowego do końca kwietnia. Co więcej okres rozliczenia nigdy nie pokrywa to się z datami odczytów rzeczywistych (dokonywane u mnie były manualnie).
    Ostatnio edytowane przez trapper ; 23-12-2023 o 19:01

  15. #15

    Domyślnie

    Myślę, że nie ma sensu spierać o to czy pompy ciepła są błogosławieństwem czy też przekleństwem. Na sprawę warto popatrzeć szerzej bo różni ludzie mają różne możliwości przyłączeniowe oraz zróżnicowane pod kątem ocieplenia oraz rodzaju instalacji co budynki. Są tacy, do których zaliczam się ja, którzy nigdy by nie wydali dużych sum na firmową pompę ciepła a są i tacy, dla których marka jest priorytetem. Są też tacy, którzy mają fotowoltaikę prosumencką a i tacy, którzy jej nie mają w ogóle. To wszystko oraz zapewne jeszcze kilka innych sytuacji wpływa na opłacalność ogrzewania budynku pc.
    Jeśli teraz ktoś pisze, że ma tanie ogrzewanie pc to przecież musiał więcej zainwestować w ocieplenie budynku, podłogówkę czy też fotowoltaikę. Wydane pieniążki na te sprawy nie przyniósł św Mikołaj tylko należało na nie zapracować. Oczywiście to były dobre inwestycje ale należy brać pod uwagę całokształt a nie wyłącznie finalne comiesięczne rachunki za energię.
    Mógłbym napisać, że mnie ogrzewanie pc w ogóle nic nie nie kosztuje (zużywam nadwyżkę energii wyprodukowanej przez system fotowoltaiczny, który posiadam). Jednak to prawdą nie jest ponieważ wydałem kasę na system pv, pc i jeszcze dodatkowe graty.
    Ważny jest czas zwrotu inwestycji i/lub to jakie rachunki będziemy płacić za energię zużytą na ogrzewanie budynku.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 23-12-2023 o 20:46

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Pytanie chyba retoryczne.
    Załączyłem zrzut z systemu. Tak działa PGNiG. To są terminy płatności, nie daty odczytów. Termin płatności 2.06 dotyczy okresu rozliczeniowego do końca kwietnia. Co więcej okres rozliczenia nigdy nie pokrywa to się z datami odczytów rzeczywistych (dokonywane u mnie były manualnie).
    Raczej chodzilo mi o te fakture z platnoscia do 28.06.2022. Rozumiem ze to bylo za maj i w maju bylo sporo grzane ze wyszlo az 2350kWh.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Są tacy, do których zaliczam się ja, którzy nigdy by nie wydali dużych sum na firmową pompę ciepła a są i tacy, dla których marka jest priorytetem. Są też tacy, którzy mają fotowoltaikę prosumencką a i tacy, którzy jej nie mają w ogóle.
    Są też tacy, którzy się nie znają, kasę wydają i będą niezadowoleni.

    Parę dni temu dostałem do ręki projekt do wyceny wykończeniówki, wczoraj byłem zobaczyć budowę i kopara mi opadła.
    Nie ma gazu, więc będzie PC "bo mówią, że mało prądu bierze" OK, mógłbym potwierdzić ale:
    180m2 użytkowej bez Rekuperacji. W projekcie WG i jak byk pisze, że okna z nawiewnikami a żadne go nie ma a na dodatek większość fixów do podłogi. Jest kominek, w projekcie napisane - szczelny, z doprowadzonym powietrzem z zewnątrz ale żadnego kanału w płycie nie ma! Strop miał być żelbet a na nim 30cm wełny 0,31. Nie ma żelbetu, są wiązary i miejsca na pianę PUR 25cm "bo mówili, że to lepsze niż 30cm wełny" Pytam, czy PV będzie? Nie "bo ja jakoś w takie wynalazki nie wierzę, że to prąd produkuje"

    Mnie się nie chce wierzyć, że będą zadowoleni z PC, po pierwszej zimie.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Raczej chodzilo mi o te fakture z platnoscia do 28.06.2022. Rozumiem ze to bylo za maj i w maju bylo sporo grzane ze wyszlo az 2350kWh.
    Sądzę, że raczej do tej faktury wpadała korekta na podstawie zużycia rzeczywistego. Faktury nie odzwierciedlają dokładnie ile zużyło się w danym okresie. W tym celu trzeba patrzyć na odczyty rzeczywiste, do których nie mam już w systemie dostępu (system wywala błąd). System nie widzi już mojej rozwiązanej umowy i mojego licznika (punktu odczytowego), jedynie co widzę to zestawienie faktur.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony