dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Lightbulb Pompa ciepła De Dietrich - podłogówka+kaloryfery - ciekawy przypadek

    Witam na forum!
    Dom: z 2019roku, 180m^2, kubatura ponad1000m^3, okolice Poznania, dotychczasowe ogrzewanie: gaz, obecne pompa ciepła powietrze-woda. parter - podłogówka ok 100m^2, 6 pętli, rotatory ustawione na maksa, 5 l/min; piętro tez ok 100m^2 kaloryfery + podłogówka w łazience górnej.
    Pompa De Dietrich 10kw,mooblock.

    cel-temperatura w domu 21-22C

    zwracam się o pomoc i porady:

    1) Dlaczego na pompie gdy jest ustawiona temperatura zasilania ok 38-41 C, a na buforze jest tylko ok 29C - czy to jest ok?
    roznica ok 10C i więcej.
    (na rozdzielaczach wejście i wyjście praktycznie taka sama temp na wejściu i wyjściu, tylko ok 26-29C)

    -> Czy nie można podgrzewać wody do podłogówki do niższej temperatury bezpośrednio z pompy, np. 35C ? (z pominięciem bufora)
    Teraz woda płynie do gospodarczego na piętrze i na dół do garażu, do rozdzielni wg mnie.


    2) Zimna podłoga w górnej łazience (pasek 40 cm ma ok 22C, a reszta ok 19,5C) ; na dole podłoga ok 23-25C ; kaloryfery ok 27 – 33C

    (obecnie dzienne zużycie prądu ok 30-35kWh, czasami dochodzi do 45 kWh na dobę ; zimno w domu) to chyba nie najlepszy wynik?
    temperatura na dworze ok+2 do -8C

    3) W instrukcji pompy są krzywe temperatury otoczenia dla nastawy niskiej temperatury grzania i wysokiej temperatury grzania. ja mam ustawioną wysoką, krzywa nr 7, przy -5C na dworze na pompie zasilanie wynosi 38C.
    przykladowo dla niskiego przy -5C jest na krzywych 27-36C ; dla wysokiego: 38-53C.

    Od czego to zalezy czy ludzie stosuja krzywe niskiego lub wysokiego grzania? (w domu co prawda nie ma podlogowki na pietrze, ale dom jest energooszczedny, docieplony.
    pompa ciepla pracuje teraz praktycznie 24H/dobe

    czy moge i czy jest to oplacalne (zuzycie energi i eksploatacja,bezawaryjnosc pompy ciepla) zeby niejako "wylaczyc kaloryfery" i ogrzewac tylko podlogowke, tak jakby w domu byla tylko podlogowka bez kaloryferow?
    co dzieje sie z woda grzana np do 38 stopni skoro na rozdzielaczu podlogowki jest tylko 28C?

    mam jeszcze gaz.czy uwazacie ze warto stosowac oba systemy razem lub np gaz tylko w nocy ?


    każdaporada będzie cenna.
    pozdarawiam
    Ostatnio edytowane przez luque ; 02-12-2023 o 07:06

  2. #2

    Domyślnie

    Wróżki na urlopie...

    Jak masz to podłączone hydraulicznie?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  3. #3

    Domyślnie

    Rozdzielnia podłogówki w garażu, na piętrze gospodarczy gdzie był piec gazowy i tam jest serce instalacji

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał luque Zobacz post
    1) Dlaczego na pompie gdy jest ustawiona temperatura zasilania ok 38-41 C,
    - a na buforze jest tylko ok 29C - czy to jest ok? roznica ok 10C i więcej.
    - (na rozdzielaczach wejście i wyjście praktycznie taka sama temp na wejściu i wyjściu, tylko ok 26-29C)
    Rozrysuj układ,
    - jak zasilana jest podłogówka a jak grzejniki?
    Czy średnica rury od PC do bufora jest = > od średnicy wyjścia z PC??
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5

    Domyślnie

    Podłogówka zasilania jest 6 pętlami, całość idzie od kotła gazowego na piętrze z gospodarczego do garażu, do mieszacza. Osobną pętla idzie z gospodarczego na kaloryfery.
    Od pompy idzie połączenie do gospodarczego.
    (Przepraszam za lakoniczny opis, nie znam się na tym. Zdjęcia nie bardzo pomogą, bo nie widać tych rur).

    Rura od bufora do PC jest takiej samej średnicy i jest to blisko siebie.

    Zastanawiam się czy jest to możliwe żeby zasilać podłogę niższa temperatura kosztem kaloryferów, z większą sprawnością.

  6. #6

    Domyślnie

    Macie jakieś pomysły?
    Możecie doradzić i odpowiedzieć na punkty z bazowego pierwszego posta?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał luque Zobacz post
    Macie jakieś pomysły?
    Możecie doradzić i odpowiedzieć na punkty z bazowego pierwszego posta?
    Prosiliśmy o schemat instalacji. Bez tego nie ma czego doradzać.
    Piszesz o buforze a nawet nie wiemy czy równolegle, czy szeregowo. Ile jest pomp obiegowych? Jak sterowanych?

    Chcesz porady? Wysil się i naszkicuj schemat.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  8. #8

    Domyślnie

    Nie znam się, nie umiem odpowiedzieć na te pytania i narysować. Napisałem co wiedziałem a układ zrobiły firmy zajmujące się tym. Czy zdjęcia coś pomogą?

  9. #9

    Domyślnie

    Proszę o porady ogólne po poniższego:

    1) Dlaczego na pompie gdy jest ustawiona temperatura zasilania ok 38-41 C, a na buforze jest tylko ok 29C - czy to jest ok?
    roznica ok 10C i więcej.
    (na rozdzielaczach wejście i wyjście praktycznie taka sama temp na wejściu i wyjściu, tylko ok 26-29C)

    -> Czy nie można podgrzewać wody do podłogówki do niższej temperatury bezpośrednio z pompy, np. 35C ? (z pominięciem bufora)
    Teraz woda płynie do gospodarczego na piętrze i na dół do garażu, do rozdzielni wg mnie.


    2) Zimna podłoga w górnej łazience (pasek 40 cm ma ok 22C, a reszta ok 19,5C) ; na dole podłoga ok 23-25C ; kaloryfery ok 27 – 33C

    (obecnie dzienne zużycie prądu ok 30-35kWh, czasami dochodzi do 45 kWh na dobę ; zimno w domu) to chyba nie najlepszy wynik?
    temperatura na dworze ok+2 do -8C

    3) W instrukcji pompy są krzywe temperatury otoczenia dla nastawy niskiej temperatury grzania i wysokiej temperatury grzania. ja mam ustawioną wysoką, krzywa nr 7, przy -5C na dworze na pompie zasilanie wynosi 38C.
    przykladowo dla niskiego przy -5C jest na krzywych 27-36C ; dla wysokiego: 38-53C.

    Od czego to zalezy czy ludzie stosuja krzywe niskiego lub wysokiego grzania? (w domu co prawda nie ma podlogowki na pietrze, ale dom jest energooszczedny, docieplony.
    pompa ciepla pracuje teraz praktycznie 24H/dobe

    czy moge i czy jest to oplacalne (zuzycie energi i eksploatacja,bezawaryjnosc pompy ciepla) zeby niejako "wylaczyc kaloryfery" i ogrzewac tylko podlogowke, tak jakby w domu byla tylko podlogowka bez kaloryferow?
    co dzieje sie z woda grzana np do 38 stopni skoro na rozdzielaczu podlogowki jest tylko 28C?

    mam jeszcze gaz.czy uwazacie ze warto stosowac oba systemy razem lub np gaz tylko w nocy ?


    każdaporada będzie cenna.
    pozdarawiam

  10. #10

  11. #11

    Domyślnie

    Ma ktoś wiedzę merytoryczną? Można to jakoś uzyskać/przerobić delikatnie układ?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał luque Zobacz post
    Ma ktoś wiedzę merytoryczną? Można to jakoś uzyskać/przerobić delikatnie układ?
    Zdjęcia niezbyt wiele wyjaśniają. Można się domyślać, że monoblok jest wpięty "po lewej" w bufor. Po prawej jest jakaś pompa obiegowa ale jak zainstalowana to już nie widać. Wygląda jakby łączyła zasilanie z powrotem???

    Rozdzielacz ma bypass (tu może być źródło części problemów) i własną pompę mieszającą. Zupełnie zbędną dla układu z PC. Do tego jakiś zawór sterujący temperaturą na cały rozdzielacz - kolejna zbędna rzecz.

    Powtórzę po raz kolejny: naszkicuj schemat.
    Ostatnio edytowane przez chcialbympompe ; 05-12-2023 o 17:37
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  13. #13

    Domyślnie

    Niestety nie potrafię tego fachowo naszkicować, mogę dorobić zdjęcia. Wszystkie elementy wg instalatora podłogówki i osobnego instalatora pc są ok.

    Moje pytanie- czy można ogrzewać dom jakby nie było kaloryferów, tj zasilania podłogówki temp ok 30C a nie jak teraz ok 40C? (Na mieszaczu mam ok 26-28C a ogrzewam wodę do 40C.
    Nie wiem gdzie są te brakujące 14-12C. Dolewania jest chyba zimną woda na mieszaczu

  14. #14

    Domyślnie

    jest w stanie ktos merytorycznie doradzic?
    czy można ogrzewać dom jakby nie było kaloryferów, tj zasilania podłogówki temp ok 30C a nie jak teraz ok 40C? (Na mieszaczu mam ok 26-28C a ogrzewam wodę do 40C. Nie wiem gdzie są te brakujące 14-12C. Dolewania jest chyba zimną woda na mieszaczu

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Dalej brniesz w zgadywanki. To nie chodzi o profesjonalny rysunek.
    Szukasz odpowiedzi, to daj wsad. Pokaż jak wygląda maszynownia. Połączenie PC z buforem czy tam sprzęgłem. Gdzie są pompy its itp
    Nikt ze zdjęć nie doradzi

  16. #16

    Domyślnie

    Problem jest taki że ja nie wiem nic więcej niż widzę i niż widać na zdjęciach. Ale pytanie jest ogólne. Czy to technicznie możliwe żeby podgrzewać wodę do niższej temp i żeby szła bezpośrednio w podłogę, czyli podgrzewam do 40 i na mieszaczu podłogówki jest 40C

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał luque Zobacz post
    Problem jest taki że ja nie wiem nic więcej niż widzę i niż widać na zdjęciach. Ale pytanie jest ogólne. Czy to technicznie możliwe żeby podgrzewać wodę do niższej temp i żeby szła bezpośrednio w podłogę, czyli podgrzewam do 40 i na mieszaczu podłogówki jest 40C
    Odpowiedź na pytanie ogólne: TAK
    Tylko co tobie dała? Nic...

    Wysil się trochę i prześledź przebieg rur. Naszkicuj to. Jeżeli tego nie potrafisz ogarnąć to twoje pytania nie mają sensu.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  18. #18

    Domyślnie

    Firma zakładająca pc twierdzi że tak jak mam jest ok. Nie naszkicuje nic więcej bo widzę tylko co na zdjęciach tak jak pisalem

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał luque Zobacz post
    Firma zakładająca pc twierdzi że tak jak mam jest ok.
    A spodziewasz się, że powiedzą: skopaliśmy panu instalację i nie wiemy jak to poprawić
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Musisz zatem szukać szklanej kuli albo firmy która przyjedzie i zrobi wizję lokalną. Tu po takich informacjach pomocy nie otrzymasz

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony