dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie poddasza wełna na pełnym deskowaniu

    Witam. Ocieplilem poddasze wełna mineralna 2x15cm. Dach pokryty jest pokryty papa po jakiś 5 latach papą termozgrzewalna i gontem. Na kalenicy nie ma otworów wentylacyjnych. Dach jest na pełnym deskowaniu. Układając wełnę pomiędzy belki (20cm) (24cm przestrzeni na wełnę 2x 15cm) nie zostawiłem przestrzeni na odparowywanie wody i od środka deski są mokre. Co mogę zrobić w tym przypadku? Myślałem żeby od szczytow zrobić otwory wentylacyjne puszczając wolna przestrzen w suficie i do tego parę kominów na dachu. Czy to wystarczy czy konieczne jest zdjęcie wełny i zrobienie przerwy pomiędzy deskowaniem a wełna? Zostałem wprowadzony w błąd i powiedziano mi że nie musi być zostawiona przestrzeń. Poddasze jest praktycznie gotowe do użytkowania.

  2. #2

    Domyślnie

    [QUOTE=Monfils;8054417]Witam. Ocieplilem poddasze wełna mineralna 2x15cm. Dach pokryty jest pokryty papa po jakiś 5 latach papą termozgrzewalna i gontem. Na kalenicy nie ma otworów wentylacyjnych. Dach jest na pełnym deskowaniu. Układając wełnę pomiędzy belki (20cm) (24cm przestrzeni na wełnę 2x 15cm) nie zostawiłem przestrzeni na odparowywanie wody i po środku dachu jedynie do góry deski są mokre. Co mogę zrobić w tym przypadku? Myślałem żeby od szczytow zrobić otwory wentylacyjne puszczając wolna przestrzen w suficie i do tego parę kominów na dachu. Czy to wystarczy czy konieczne jest zdjęcie wełny i zrobienie przerwy pomiędzy deskowaniem a wełna? Zostałem wprowadzony w błąd i powiedziano mi że nie musi być zostawiona przestrzeń. Poddasze jest praktycznie gotowe do użytkowania. Wełna przykryta jest folia paroizolocyjna

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Nie mam dobrej informacji. Próby doraźnego naprawienia fatalnego układu będą tylko generować dodatkowe koszty a nic nie rozwiążą. Dach się nadaje wyłącznie do przebudowy. Nie ma informacji o geometrii dachu a ma ona wielkie znaczenie dla skuteczności przepływów powietrza. Pociągnąć do odpowiedzialności tego kto wprowadził w błąd. Może zacznie bardziej ważyć słowa i nie będzie się wyrywał z "dobrymi radami" nie mając pojęcia.
    Rozwiązanie 1: demontaż izolacji (przy okazji wymienić na piankę + wykonanie z membrany szczeliny went. 3-4cm, wyposażonej we wlot pod okapem i odprowadzenie pary w kalenicy lub ze stryszkiem wentylacyjnym
    Rozwiązanie 2: zwłaszcza jeżeli geometria dachu skomplikowana to demontaż deskowania z pokryciem i wykonanie układu z dubeltową szczeliną.
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 19-05-2021 o 23:49

  4. #4

    Domyślnie

    Kont nachylenia to 45 stopni. Wilgoc wychodzi jedynie od kalenicy reszta jest niby w porządku. Czyli jakbym zrobił sufit z wolna przestrzenią i otworami od szczytu do tego parę kominków na kalenicy to też nic nie zdziała?

  5. #5

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    zawsze przy pełnym deskowaniu stosuje się szczelinę wentylowaną i zapewnia otwory wlotowe w podbitce i wylotowe w kalenicy dachu lub kratki wentylacyjne w ścianach szczytowych. Icopal ma fajne garnki wentylacyjne w przypadku gdy nie ma otwartej kalenicy które pozwalają na odprowadzenie wilgoci (VENTX ich nazwa) . Ale nie jestem pewien czy bez zachowania szczeliny wentylowanej i przy zastosowaniu tych garnków uchronisz się od problemu. Musiałbys to skonsultowac z producentem. Ja osobiscie nie jestem w pełni przekonany że problem zniknie .

    Można by jeszcze rozwazyć zastosowanie bardzo dobrej paroizolacji od wewnątrz o Sd >1500m . Jezeli nie wpuścisz pary do przegrody to w zasadzie nie bedzie miało sie co wykroplić . Ale to rozwiązanie też trzeba by było przeliczyć w programi Cieplno-Wilgotnościowym.
    Najkorzystaniej byłoby ściągnąc izolacje i polożyć na nowo tak jak "Pan Bóg przykazał"
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony