dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja pralni

    Kupuje dom od dewelopera - jest na etapie budowy. W domu jest wentylacja mechaniczna - rekuperacja. Niestety nie zostało przewidziane osobne miejsce na pralnie. Chce jednak zaadoptować garderobę tj zamknąć ja od sypialni i zrobić wejście od korytarza - wtedy nie będzie tam okna, ale nie wydaje mi się potrzebne . Pralnia będzie dość blisko łazienki tj naprzeciwko jej (dzieli ją korytarz). I tu jest mo pytanie : jak ta pralnie wentylować ? Tam powinien być nawiew jak w pokojach czy wywiew? W pralni będzie pralka, suszarka, umywalka, mały składzik i miejsce do suszenia.

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt nie ma pralni w domu z rekuperacja ?

  3. #3

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam jak czytałem o rekuperacji to pralnia jest traktowana jako pomieszczenie brudne i z niej powinien być wywiew i tak też będę robi l u siebie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Wywiew.
    I to nie o pierdołowatej wydajności tylko taki jak w łazienkach.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeszcze zależy jaka to na być pralka m jeśli wstawisz tam pralkę i suszarkę elektryczną to wywiew wcale nie musi być duży. Jeśli suszarka w postaci wieszaka to tak jak napisał giman, jak dla łazienki wywiew.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeszcze zależy jaka to na być pralka m jeśli wstawisz tam pralkę i suszarkę elektryczną to wywiew wcale nie musi być duży. Jeśli suszarka w postaci wieszaka to tak jak napisał giman, jak dla łazienki wywiew.
    pralka + suszarka kondensacyjna z pompą ciepła + okazjonalnie suszarka "tradycjna" (na której wiszą ubrania)

    Ok, czyli ma być wywiew jak w łazience ... I zakładam że drzwi też podobne jak w łazience

    Dzięki.

  7. #7

    Domyślnie

    Poczytałem jeszcze trochę na necie , również jakiś starszy wątek w podobnym temacie na tym forum i tak widzę że trochę zdania są podzielone w tej kwestii : nawiew czy wywiew - choć statystycznie chyba jednak czytam że wywiew. Podnoszony argument jakie jest podnoszony to, że przy dodatkowym wywiewie nie da dobrze zbilansować....hmm

  8. #8
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał miodas007 Zobacz post
    Nikt nie ma pralni w domu z rekuperacja ?
    W pralni mam wywiew.

  9. #9

    Domyślnie

    A ja w pralni mam ... nawiew

    Pranie schnie bardzo szybko.

    Obok pralni znajdują się łazienki i tam oczywiście jest wywiew.

    Czemu nawiew a nie wywiew. Fachowiec który mam bardzo duże doświadczenie z WM powiedział że w pralni wcale nie musi być wywiew. Pranie po wyjęciu z pralki przecież nie śmierdzi a raczej pachnie. Ewentualna wilgoć w zimę jest przydatna bo robi za "nawilżacz" oczywiście o mocno ograniczonej wydajności , ale największym plusem nawiewu jest to że pranie bardzo szybko schnie ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ale latem gdy tej wilgoci nie potrzebujemy też jest pchana do domu.
    W pralni przechowujemy często pranie i czyste i brudne.
    Dodatkowo jak mamy odzysk wilgoci to bez znaczenia czy będzie nawiew czy wywiew.
    Więc wszystko zależy od przeznaczenia...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Ja również w pralni mam nawiew, zaraz obok pralni jest wiatrołap, a z drugiej strony toaleta z wywiewami. Podobnie w spiżarni nawiew. Wszystko zależy od przestrzennego rozmieszczenia tych pomieszczeń na planie domu. Tutaj, akurat muszę zgodzić się z TB, żeby zwiekszać intensywność wentylacji łazienek i kuchni, należy minimalizować ilość anemostatów wywiewnych.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dlatego żeby nie mieć dylematu zrobiłem pralnię w łazience. Pralka i suszarką zabudowane. Brudne pranie leci od razu do szuflady. Potem tylko przekładam do pralki, poniżej suszarka i po temacie. Nie dość że przestrzeń współdzielona, to jeszcze nie musiałem się zastanawiać czy nawiew czy wywiew
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13

    Domyślnie

    Mam osobno pralnię i zarówno wywiew i nawiew po przeciwległych rogach.. Jak pisałem sprawdza się to słabo. Chyba dlatego, że zanim powietrze nawiewane zdąży opadnąć jest wyciągane. Muszę spróbować odkręcić talerzyk anemostatu nawiewnego.

    O ile widzę zaletę nawiewu w pralni w postaci zazwyczaj suchego powietrza, to nie wyobrażam sobie wypychania zapachu prania (tak, czystego również) na dom.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dlatego żeby nie mieć dylematu zrobiłem pralnię w łazience. Pralka i suszarką zabudowane. Brudne pranie leci od razu do szuflady. Potem tylko przekładam do pralki, poniżej suszarka i po temacie. Nie dość że przestrzeń współdzielona, to jeszcze nie musiałem się zastanawiać czy nawiew czy wywiew
    Łazienka to nie pralnia , służy do czegoś innego ...

    Pomieszczenie pralno-suszarnia to zupełnie inne pomieszczenie .

    U nas robimy duże pranie w sobotę. Pranie jest zbierane (do pralni) i w sobotę jest duże pranie 2-4 wkłady prania (po 7kg) i później rozwieszane jest to na linki albo suszarki dodatkowe. W wiosna/lato pranie idzie na dwór.

    Nam suszarka bębnowa jest zupełnie zbyteczna.

    Dla mnie taka suszarka to dobra dla singla , pary mieszkającej w mieszkaniu , tam gdzie nie ma miejsca na zrobienie suszarni

    Gdybyśmy mieli później każde pranie suszyć w suszarce bębnowej to pranie zajęło by nam z 2 dni , bo nowoczesne suszarki bębnowe z pompą ciepła w trybie Eco suszą nawet do 4 godzin ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #15

    Domyślnie

    To mniej więcej tyle, ile nowe "eko" pralki piorą. W poprzednim mieszkaniu miałem stare "nieekologiczne" AGD siemensa. Prało od poniżej godziny do półtorej. Zmywało poniżej dwóch. W domu najczęściej używane programy z "eko" AGD zaczynają się od 3h.

    W domu za ścianą pralni mam pusty pokój. Ale nie wiem jak bym tam miał rozwiesić 4 prania po 7kg. 99% prania suszę w suszarce.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Łazienka to nie pralnia , służy do czegoś innego ...

    Pomieszczenie pralno-suszarnia to zupełnie inne pomieszczenie .

    U nas robimy duże pranie w sobotę. Pranie jest zbierane (do pralni) i w sobotę jest duże pranie 2-4 wkłady prania (po 7kg) i później rozwieszane jest to na linki albo suszarki dodatkowe. W wiosna/lato pranie idzie na dwór.

    Nam suszarka bębnowa jest zupełnie zbyteczna.

    Dla mnie taka suszarka to dobra dla singla , pary mieszkającej w mieszkaniu , tam gdzie nie ma miejsca na zrobienie suszarni

    Gdybyśmy mieli później każde pranie suszyć w suszarce bębnowej to pranie zajęło by nam z 2 dni , bo nowoczesne suszarki bębnowe z pompą ciepła w trybie Eco suszą nawet do 4 godzin ...
    Widzisz, nie każda rodzina funkcjonuje jak Twoja. Nawet gdybym miał te pralnię, to nie wyobrażam sobie wieszać teraz takiej ilości prania, a już na pewno wynoszenia suszarek z gaciami na zewnątrz Kiedy nie miałem miejsca na suszarkę w mieszkaniu, to suszyłem tradycyjnie i było to mało przyjemne doświadczenie, strzepywanie, rozwieszanie itd.
    Suszenie w suszarce kondensacyjnej nie dość ze pozwala zaoszczędzić czas, to w dodatku pranie jest bardziej miękkie, łatwiej się prasuje i nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez tego urządzenia jak bez zmywarki czy pralki.
    W trybie do ubrań delikatnych suszenie zajmuje max 1,5-2h w zależnści jak odwirowane wrzucimy. Pranie zajmuje 2.5h w pralce - program prania codziennego. W 4h mamy jeden cykl, więc jak się uprzesz to w ciągu dnia spokojnie zrobisz 4 prania, więc nie wiem skąd te 2 dni. Idę o zakład, że susząc na sznurku zajmuje Ci to więcej czasu, a już na pewno Twojej atencji.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 23-04-2021 o 14:05
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #17

    Domyślnie

    No ja jednak pralki w łazience nie chce mieć... może dlatego że jedna, mniejsza, blisko salonu, z której też będą korzystać goście .... po prostu nie pasuje mi tam wsadzić pralki,suszarki etc. A drugą łazienkę urządzam bardziej na zasadzie pokoju kąpielowego, i ma być ładnie i cicho
    My tam nie wyobrażamy sobie życia bez suszarki elektrycznej, pranie robimy raz na dwa dni (czasem i codziennie) - więc to się rozkłada - a czas oszczędzony na wieszaniu prania jest naprawdę spory. No ale nie wszystko da się wsadzić do suszarki elektrycznej (zwłaszcza jak się potem nie chce prasować) więc i miejsce na standardową suszarkę musi być. Właśnie tak patrząc na to że ta suszarka będzie naprzeciwko łazienki to się zastanawiam czy aby nie dać tam jednak nawiewu...

    A to może zadam inne pytanie, czy potem można potem to zmienić w jedną bądź drugą stronę ? Czy też trzeba mieć to przemyślane już na etapie układania ?

  18. #18

    Domyślnie

    Zamienić to raczej trudno. Ale możesz dać nawiew i wywiew i zakręcić jeden z anemostatów w razie potrzeby.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    A to mnie zaskoczyliście, że tyle osób ma nawiew w pralni.
    I faktycznie szacujecie, że tradycyjnie suszone szybciej schnie niż jakby tam był wywiew?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zima tak, latem nie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony