Cytat Napisał stos Zobacz post
Zapominasz że podwyższony prąd w wyniku podwyższonego napięcia powoduje grzanie nie tylko w odbiorniku oporowym ale też na przewodach i połączeniach zasilających ten odbiornik.
Zapominasz również że prostsze systemy kontrolne opierają się na czasie pracy urządzenia.
Silniki synchroniczne pracujące na podwyższonym napięciu nie kręcą się szybciej ale grzeją się bardziej. To ciepło nie jest zamieniane na pracę a jest stratą.
Widzę że niemożliwym staje się udowodnienie że ziemia nie jest częściowo płaska.

To co teraz poddajesz obecnie w wątpliwość było już wcześniej wytłumaczone ale powtórzę : podwyższony prąd w przewodach to i podwyższone straty ale czas krótszy, więc straty i pobór energii bez zmian. Systemy opierające się na czasie pracy urządzenia np. grzewcze bez termostatów pobiorą więcej energii ale też więcej wygenerują np. w postaci ciepła. Można też iść w drugą stronę dobierając czas działania do podwyższonego napięcia i cieszyć się że w przypadku jego nominalnej wartości pobór i rachunki za EE mamy mniejsze. Co do silników synchronicznych to nie znam przypadków używania takich w gospodarstwach domowych więc przyjmuję że to co napisałeś o grzaniu jest faktem, znam natomiast szeroko stosowane silniki asynchroniczne i tam zjawisko grzania się uzwojeń z powodu podwyższonego napięcia nie występuje, wręcz odwrotnie, pobierany prąd przy znamionowym obciążeniu nieco się zmniejszy, w nieznacznym stopniu zwiększy się moment rozruchowy i maksymalny, co można uznać jako korzyść