dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 8
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 147
  1. #101

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 12:50

  2. #102

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 12:50

  3. #103
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    @Stos czy masz gdzieś w pobliżu linię średniego napięcia 15kV?

  4. #104

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 12:50

  5. #105
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    ...
    Silniki synchroniczne pracujące na podwyższonym napięciu nie kręcą się szybciej ale grzeją się bardziej. To ciepło nie jest zamieniane na pracę a jest stratą.
    Tak z ciekwosci ile mamy w przeciętnym domu urządzen z silnikami synchronicznymi i jakiej mocy oraz przyblizonym czasem pracy?. Jakich zwiekszonych strat mozemy sie spodziewac w zwiazku z wyzszym napieciem.

  6. #106

    Domyślnie

    w CD romach w komputerach jest jeden... ale to na napięcia 3,3 i 5 V.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #107
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    w CD romach w komputerach jest jeden... ale to na napięcia 3,3 i 5 V.
    Fakt, ale nie pamietam kiedy go ostatnio uzywałem, czyli straty do pominiecia, tylko po co o nich wspominac skoro w praktyce ich nie ma?

  8. #108

    Domyślnie

    Różne są anomalie ostatnio na polskim YT widziałem jak ktoś zrobił kolektor słoneczny z rurek od ogrzewania podłogowego pod stalowym dachem i twierdzi że w lato będzie tam 50*C. Będzie tylko co z tego jak powietrze raczej słabo przekaże ciepło płynącej wodzie na odcinku 130m a ile odda do wężownicy w zasobniku CWU
    Trochę jakby zakopać panele fotowoltaiczne i twierdzić że pracują w idealnej temperaturze i tym samym mają najlepszą sprawność.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #109

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Różne są anomalie ostatnio na polskim YT widziałem jak ktoś zrobił kolektor słoneczny z rurek od ogrzewania podłogowego pod stalowym dachem i twierdzi że w lato będzie tam 50*C. Będzie tylko co z tego jak powietrze raczej słabo przekaże ciepło płynącej wodzie na odcinku 130m a ile odda do wężownicy w zasobniku CWU
    Trochę jakby zakopać panele fotowoltaiczne i twierdzić że pracują w idealnej temperaturze i tym samym mają najlepszą sprawność.
    Stare. Ma ponad 10 lat.
    Poszukaj forumowicza nydar.
    On Ci prawdę powie.
    Zapomniał wodę spuścić i mu rurki rozsadziły pierwsze przymrozki.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #110
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Dlaczego pytasz?
    Przecież napisałem że do trafo mam 1400m.
    Trafo trafem ale lina 15kV może przechodzić gdzieś w pobliżu i "lecieć" do innej miejscowości. Niedaleko mnie jest przypadek, gdzie wybudowano stację trafo dla jednego gospodarstwa bo budowa linii NN byłaby droższa, a linia SN przebiegało, można powiedzieć, obok.

  11. #111

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Stare. Ma ponad 10 lat.
    Poszukaj forumowicza nydar.
    On Ci prawdę powie.
    Zapomniał wodę spuścić i mu rurki rozsadziły pierwsze przymrozki.
    Widziałem to na nowym filmie sprzed kilku dni jakaś budowa domu 45m2 za 45k zł. chłop dach robił z "blach" wjazdowych do garażu które służą jako membrana do nich bił łaty i kontrłaty. Samorób jakieś pojęcie o robocie ma ale widać że mocno po kosztach leci izolację dachu robił Polynorem - wygląd tragiczny ale 2 warstwy pewnie z 5 cm. No ale 45k zł. to nie jest jakiś budżet i tu nie ma co więcej dawać większość z nas więcej wsadziła w wybudowanie łazienki z wyposażeniem i robotą. Też wspominał że w zimę może "ebnąć" i może glikolem zaleje. Mam zwykły solar na dachu 7m2 zalany glikolem daje radę od kwietnia do końca września.

    EDIT: znalazłem dziś robi dach z blachy i inne rzeczy widać kolektor. https://www.youtube.com/watch?v=iCF9kOcuveY
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 19-10-2021 o 20:44
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #112

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 12:50

  13. #113
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jedna linia 15kV dochodzi do tego transformatora z którego jestem zasilany ja i cała wieś, i się kończy.
    Druga linia dochodzi do innego transformatora we wsi obok, jakieś 1800m ode mnie.
    Kiedyś kierownik sieci pytał mnie że zgodzę się żeby na moim terenie postawić transformator.
    Pieniądze na linię 15kV mieli ale na poprawienie mojej linii NN ne było.
    Dobrze chciał. Linie NN nie powinny być długie, pewnie max 500m i to bym powiedział, że jak dużo odbiorców to duża odległość. Tej linii przy takiej długości właściwie nie da się "poprawić" bo nawet linki 100 a nie wiem czy takie są, nie pomogą. A jak z tą zgodą, wyraziłeś?

  14. #114

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 12:50

  15. #115

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post

    Myślę że teraz instalacja nie ma najmniejszego sensu Ci którzy mieli założyć założyli reszta nie doczeka zwrotu.
    Jesteś w sporym błędzie. To co wydarzyło się w zeszłym miesiącu na giełdzie energii wywróciło obliczenia do góry nogami, a w lipcu jest jeszcze drożej, kWh kosztuje już 1,7 zł .
    Gdyby ceny pądu na giełdzie utrzymały poziom z maja, to instalacja na nowych zasadach spłaci się w 3,55 roku. To dotychczasowy rekord. Instalacje w starym systemie spłacają się średnio 6 lat.
    https://www.youtube.com/watch?v=ZAOO...wjxlB5&index=1


    Średnia miesięczna cena energii elektrycznej w czerwcu ( źródło raport miesięczny TGE), zaliczyła nieprawdopodobny wzrost w stosunku do maja o 33,59 proc. z poziomu 662,24 zł/MWh do 884,68 zł/MWh.

    Tak znaczący wzrost cen spowodował że wskaźnik PVPI obliczony na podstawie cen majowych wyniósł 3,55 roku
    ---Tu była reklama zakupów---

  16. #116

    Domyślnie

    Cytat Napisał marxxx Zobacz post
    Jesteś w sporym błędzie. To co wydarzyło się w zeszłym miesiącu na giełdzie energii wywróciło obliczenia do góry nogami, a w lipcu jest jeszcze drożej, kWh kosztuje już 1,7 zł .
    Gdyby ceny pądu na giełdzie utrzymały poziom z maja, to instalacja na nowych zasadach spłaci się w 3,55 roku. To dotychczasowy rekord. Instalacje w starym systemie spłacają się średnio 6 lat.
    https://www.youtube.com/watch?v=ZAOO...wjxlB5&index=1


    Średnia miesięczna cena energii elektrycznej w czerwcu ( źródło raport miesięczny TGE), zaliczyła nieprawdopodobny wzrost w stosunku do maja o 33,59 proc. z poziomu 662,24 zł/MWh do 884,68 zł/MWh.

    Tak znaczący wzrost cen spowodował że wskaźnik PVPI obliczony na podstawie cen majowych wyniósł 3,55 roku
    Jedna z klasycznych sytuacji, gdzie jest tym lepiej, im jest gorzej. Przy cenie 1.7zł/kWh jest tak "źle", że moja instalacja PV zwraca się w mniej niż 2 lata, i chociaż upewnia mnie to w przekonaniu, że była to świetna inwestycja, to generalnie rzecz biorąc, wcale się z tej sytuacji nie cieszę...

  17. #117

    Domyślnie

    1,7zł/kWh to dużo... gdybym mógł chętnie sprzedał bym Ci ją za 1 zł ale nie mogę, bo ZE mi blokuje taką możliwość. Więc czy ja jestem winny cenie energii w cenie 1,7zł/kWh czy może ktoś wyżej?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #118

    Domyślnie

    W kwietniu za energię dla firmy na 2023 proponowano 1,4zł za energię, pod koniec czerwca już prawie 1,6zł....To nie jest żadna abstrakcja, tylko firmy zmuszone są podpisywać takie umowy.
    Dla porównania - rok temu na 2022 w kwietniu cena była około 0,4zł.
    Będzie pogrom w firmach. Już jest źle, ale od stycznia '23 to będzie dramat.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  19. #119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sudo Zobacz post
    Na podstawie ceny energii w jednym miesiącu nie podjąłbym się ekstrapolowania na najbliższe kilka lat. Nie wiemy jakie będą ceny w przyszłości, podwyżki dla odbiorców przecież wydłużą czas zwrotu. Należy też pamiętać, że od 2024 rozliczanie energii będzie godzinowe.
    I tak i nie , to zależy jakie będą podwyżki - przy bardzo dużych podwyżkach instalacja się szybko zwróci .Pamiętaj że jest jeszcze energia zużywana na bieżąco i ją też trzeba uwzględnić w kalkulacji, a jak kWh w taryfie G podskoczy proporcjonalnie co zmian cen np. węgla (~300%) to choć by się energie oddawało za darmo to instalacja PV się opłaci.

  20. #120
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Jak ktoś zdąrzył na "starych" zasadach to najsensowniej było robić instalacje bilansującą się tj. produkcja na tyle duża żeby pokryła całe zużycie biorąc pod uwagę utratę tych 20%.
    Ja niestety przez zbyt mały dach nie dałem rady upchnąc więcej i obecnie za pierwsze pół roku 2022 za te 500kWh bede musiał zapłacić. Obecnie to jakieś 400zł, nie dramat (wszystko na prąd), naweet jak wzrośnie 3x to cena dalej do przełknięcia.
    Ale jak cena będzie rosła jeszcze bardziej to już odlecieliśmy w kosmos. Nic nie tłumaczy takich wzrostów cen poza spekulacją. Podobnie jak przy handlu CO2.
    Dla firm ale i samorządów i jednostek samorządowych to koszmar. Umowy aneksowane są co chwile.. mniejsze firmy handlujące energią leżą i kwiczą (a to one obsługiwały te samorządy...)

Strona 6 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony