dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 10
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 186
  1. #81
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    [QUOTE=codix;8048166]
    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    Zwykla 9kw z kompletnym montazem,z separatorem zanieczyszczen ,buforem 50l z nierdzewki,dodatkowa pompą wilo,modulem internetowym,baniakiem cwu 200l , i wszelkimi jakimis rurkami,zaworkami,przerobkami itp.poprostu na gotowo zaplacisz jakies 25tys.
    Za tcapa z tym samym raczej ok.33-35tys
    Mam ofertę na Panasonic HP 9KW 1-fazowa wersja J ze zbiornikiem ze stali nierdzewnej CWU 192 z oferty Panasonic z grzałką rezerwową i czujnikiem temperatury, buforem i całą kompletną nową kotłownią, wszystkie rurki w miedzi, dodatkowy czujnik temperatury zewnętrznej, doprowadzenie od licznika zasilania do kotłowni i zrobienie szafy zasilającej pompę ciepła z podlicznikiem energii elektrycznej oraz okablowanie dla urządzeń.
    Całość za 32 ty zł brutto. Montaż przez firmę z długoletnim doświadczeniem w klimatyzacjach (kilkanaście lat) i pompach ciepła (7 lat).
    Czy ta cena według Was jest na rozsądnym poziomie?

  2. #82
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Przy ociepleniu budynku wg; normy 2021 ;
    - materiał pod warstwą ocieplenia - ma bardzo niewielki wpływ na wynik,
    - na tym należy zakończyć te dywagacje
    czyli o jakim ociepleniu piszesz? grafit 15, 20cm ?
    akurat znajomy chce kupić starą chatę i robić generalny remont i nie wiemy z czego tam ma ściany ale tez mi się wydawało że solidny styropian załatwia sprawę ewentualnych kiepskich wartości izolacyjnych samej ściany konstrukcyjnej bo wiadomo tradycyjny suoporex jest ciepły a dawniej z różnych materiałów się budowało

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    Mam ofertę na Panasonic HP 9KW 1-fazowa wersja J ze zbiornikiem ze stali nierdzewnej CWU 192 z oferty Panasonic z grzałką rezerwową i czujnikiem temperatury, buforem i całą kompletną nową kotłownią, wszystkie rurki w miedzi, dodatkowy czujnik temperatury zewnętrznej, doprowadzenie od licznika zasilania do kotłowni i zrobienie szafy zasilającej pompę ciepła z podlicznikiem energii elektrycznej oraz okablowanie dla urządzeń.
    Całość za 32 ty zł brutto. Montaż przez firmę z długoletnim doświadczeniem w klimatyzacjach (kilkanaście lat) i pompach ciepła (7 lat).
    Czy ta cena według Was jest na rozsądnym poziomie?
    Mam jedną taką ofertę za ok. 27 tys. brutto – ale ze zbiornikiem emaliowanym 300 l bliżej nieokreślonej firmy, bez uwzględnienia w cenie elektryki.

    Więc nie masz tej oferty najtańszej, ale biorąc pod uwagę wymienione przeze mnie rzeczy, u ciebie to wychodzi raptem 2-3 tysiące drożej. Może masz w ofercie lepszej jakości materiały.

    Przy budynku z lat 70. spełnienie obecnych norm da 15-16 cm grafitu na ściany.

  4. #84
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Pompa ciepła Mitsubishi Heavy Industries model Flexible 8 KW. Otrzymałem na tą pompę ofertę zbliżoną cenowo do Panasonic HP 9 KW seria J. Jak jakościowo wypadają te dwie pompy, czy są zbliżone jakościowo czy może jedna z niech jest zdecydowanie lepsza.
    Mitsubishi oferuje 5 lat gwarancji oraz darmowe coroczne przeglądy w cenie zakupu przez 5 lat.
    Proszę o radę.
    Widzę, że są dwie różne „firmy” Mitsubishi.

  5. #85
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Firmowe PC mają kompresory inverterowe ze zmiennymi obrotami i klasę nergetyczną przy grzaniu wody do +55*C A++ ; a przy grzaniu wody do +35*C już A+++.
    Nie ma już klasy A nawet bez plusów. Najwyższa klasa aktualnie to C.

  6. #86

    Domyślnie

    Tak, teraz w marcu lub kwietniu to zmienili.
    Na ile sobie przypominam przeczytany jakiś czas temu artykuł, to wg nowej tabelki C jest odpowiednikiem A+++.
    Z kolei "A" i "B" są zarezerwowane dla urządzeń, które pojawią się w przyszłości i będą bardziej oszczędne od obecnie znanych technologii.

    Ale kto zna te nowe oznaczenia ???
    W katalogach nadal widnieją te stare oznaczenia. Chyba, że ja znam tylko "stare" katalogi.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #87

    Domyślnie

    Ja się z tymi nowymi oznaczeniami jeszcze nie spotkałem. Program Czyste Powietrze też posługuje się starymi oznaczeniami.

    Widzę, że są dwie różne „firmy” Mitsubishi.
    Tak, to dwie całkowicie osobne firmy, choć wchodzące w skład jednego koncernu. Pompy Mitsubishi Heavy nie mają nic wspólnego z pompami Mitsubishi Electric, np. z Zubadanem.

    Postaraj się pozyskać np. od tego, kto ci tę pompę oferuje, tabelkę lub wykres zależności mocy pompy od temperatury zewnętrznej.

  8. #88
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Od 1 marca 2021 r. obowiązują nowe etykiety ale na urządzenia AGD i RTV takich jak pralki, pralko-suszarki, lodówki, chłodziarki, zmywarki, telewizory i wyświetlacze. Od września będą dotyczyły też źródeł światła
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #89

    Domyślnie

    A od kiedy zmiana nastąpi w przypadku pomp ciepła?

  10. #90
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Z tego co się orientuję, to prawdopodobnie po 2026 roku
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #91
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Postaraj się pozyskać np. od tego, kto ci tę pompę oferuje, tabelkę lub wykres zależności mocy pompy od temperatury zewnętrznej.
    Napisałem wiadomość z prośbą o podesłania tabeli lub wykresu.
    Do Panasonica i Mitsubishi Heavy Duty dołącza jeszcze Nibe. Wszystkie jako split, ceny podobne bardzo za każdą z nich z zasobnikiem CWU i kotłownią na gotowo.
    Czy ktoś bardziej obeznany mógłby mi w kolejności od najlepszej podać jak je klasyfikować? Czy może jakość na tym samym poziomie?

  12. #92

    Domyślnie

    Będziesz mieć tabelki, będziesz wiedzieć, jak się zachowują w różnych temperaturach i która np. prędzej włączy grzałki przy dużym mrozie.

    W przypadku Nibe akurat masz wykresy w instrukcji dla instalatora dostępnej na stronie producenta.

    Każda z tych pomp jest dobrze wykonana i nie jest żadnym bublem.

    Nibe i Panasonic to bardzo popularne na naszym rynku marki (tak jak ostatnio chodzę po okolicy i przyglądam się, czy ktoś nie ma pompy ciepła, niemal wszystko, co znajduję, to Nibe), Mitsubishi Heavy – mniej.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 06-05-2021 o 22:23

  13. #93

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Będziesz mieć tabelki, będziesz wiedzieć, jak się zachowują w różnych temperaturach i która np. prędzej włączy grzałki przy dużym mrozie.

    W przypadku Nibe akurat masz wykresy w instrukcji dla instalatora dostępnej na stronie producenta.

    Każda z tych pomp jest dobrze wykonana i nie jest żadnym bublem.

    Nibe i Panasonic to bardzo popularne na naszym rynku marki (tak jak ostatnio chodzę po okolicy i przyglądam się, czy ktoś nie ma pompy ciepła, niemal wszystko, co znajduję, to Nibe), Mitsubishi Heavy – mniej.
    No to chyba masz w rejonie obrotnego instalatora nibe albo ludzi łykających szwecką dotację
    U mnie w całym powiecie można by bylo szukac i nic a innych marek pełno .
    Te bardzo drogie modele nibe to tak,ale nie te tanie przestarzałe jednostki gdzie trzeba wszystko osobno kupowac po parametrach widac różnicę do konkurencji.
    Bodajże Mitsubishi im sprzedała cała linkę jak wycofywali juz swoje stare modele a nibe to tlucze dalej nawet obudowy w tych najmniejszych byly bez zmian idento .

    Dla przykładu pompa nibe ams 10-6 czyli pompa 6kw przy -20 i 35st na zasilaniu osiaga zawrotna moc 2,2kw gdzie np.pompa 5kw Lg dla tych samych warunków daje 4,5kw,Daikin 6kw --da 5,13kw, samsung 6kw--da 4,3kw
    Ostatnio edytowane przez codix ; 07-05-2021 o 05:53
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  14. #94

    Domyślnie

    Te drogie modele (F2140) nadal z trzymaniem mocy do niskich temperatur wypadają gorzej, niż T-Cap czy Zubadan, a są droższe.

  15. #95
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Czyli z tych trzech wymienionych powyżej najlepiej zamontować Panasonic HP 9KW seria J, ponieważ najwiecej montuje się Panasonic, mam kilku instalatorów w promieniu 70 km, jest czynnik R32 i jakość na dobrym poziomie.
    Tak mi wyszło z analizy powyższych odpowiedzi.

  16. #96

    Domyślnie

    Witam serdecznie
    Przebrnąłem przez wiele tematów, ten będzie chyba najbardziej odpowiedni i mam prośbę o jakieś wskazówki

    Dom lata 70/80, 110m2 , ściany pustak + cegła, ocieplone 10cm styropian , strop 15cm wełna, okna plastyki z lat 90 dwókomorowe, planowana wymiana na trzykomorowe.
    Instalacja rury stalowe o dużej średnicy , grzejniki stalowe PURMO, wszędzie termostaty na 3- 4. W kuchni i łazience podłogówka. Grzejniki 80%.
    Do tej pory piec zasypowy 12kw Defro Optima Plus , na piecu najwięcej tej zimy 52C. Wydaje się trochę przewymiarowany, włączany na dobę ok 8godzin , resztę zasypany i wyłączony wentylator. Pompa CO załączana przy 40C na piecu, wydaję się że do 40-45C mogę spokojnie na teraz zejść.
    Palone bez przerwy od końca września do maja + woda użytkowa (w lecie bojler na prąd) , zużycie do 3,5 tony zwykłego orzecha i dwa kubiki drzewa.
    Dom zamieszkały przez 4 osoby, temperatura ok.23C .

    Ciepło właściwe - wyniki:
    "10kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)
    14 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie
    Ogrzewanie budynku
    6,5kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
    W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 23,0°C.

    3,3kW – przeciętna moc grzewcza
    Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,4°C i średniej temperaturze w domu 23,0°C.

    55W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą

    13 633kWh = 49GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie"

    Fotowoltanikę ok 9kW będę miał prawdopodobnie najpóźniej w tym miesiącu
    Dom 20km na północ od Krakowa.

    Temat ogarniałem i w mojej okolicy (chciałbym żeby to realizował ktoś "po sąsiedzku" ) polecają mi Panasonica KIT-WC09H3E8 + bufor około 200l. Z tego co sie orientuje niezła pompa ale z r410a i którą chyba wszyscy sprzedawcy próbują wypychać z magazynów.
    Po podawanych tu przykładach i doświadczeniu użytkowników zaczynam mieć wątpliwości czy pompa nie za dużo jest przeszacowana.
    Skłaniam się raczej tylko do pompy trójfazowej.
    Mały metraż ale jednak tego opału szło sporo , oczywiście związane jest to też z temperaturą 23-24C jak była , ale wolałbym żeby poniżej ok.23C w przyszłości nie schodziła. Dom średnio energochłonny wiec koszty pewnie będą, ale żeby nie zrujnowała mnie pompa finansowo jak niektórych przy okazji nawet tej zimy.
    Mogę prosić o jakieś podpowiedzi ?

  17. #97

    Domyślnie

    esp
    Tobie nie jest potrzebna pompa która daje 9 kW mocy ;
    - wystarczy pompa 9 kW/1f - podłączona pod trzy fazy,
    ...dająca ok;6,5 kW przy - 20 C / +20 C plus 3 kW grzałka,
    - np; KIT-ADC09JE5C-1 - nowość 2020,
    - lub KIT-ADC09JE5-1
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #98

    Domyślnie

    @Andrzej5101 ja czytajac tutaj mam podobne zdanie, tylko instalatorzy z którymi mam kontakt twierdzą że ta pompa faktyczne będzie miała zapas, ale przy mojej temperaturze min. 23C, sporym zużyciem opału w porównaniu na metraż, ta pompa nie zrujnuje mnie jak przyjdzie taka zima jak ostatnio. Koszt twierdzą że podobny, a spokojna głowa w zimie.

  19. #99

    Domyślnie

    Większość energii na ogrzewanie zużywane jest przy;
    ... - temperaturze > - 2 C na zewnątrz,
    Przy temperaturze 0 C na zewnątrz - budynek będzie potrzebował ok;3,3 kW a ;
    - pompa 9 kW/3f -najniższą moc modulacyjną przy temp>0C to ok;4,5 kW,
    - pompa 9 kW/1f najniższą moc modulacyjną przy temp > 0C to ok;2,2 kW,
    Mając grzejniki ;
    - moce grzejników muszą być > od mocy pomieszczeń dla 45/35 temp; zasilania,
    - ilość zładu wodnego to=9 x 20 l/kW = 180 litrów,
    - możliwe, że wystarczy Tobie bufor Panasonica 50 l z nierdzewki
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 08-05-2021 o 11:48
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #100
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    esp, Twój dom ma minimalnie niższe zapotrzebowanie cieplne niż mój a widzę, że chcesz zamontować mocniejszą pompę niż ja. Ja jestem pewien, że w moim przypadku maksimum z Panasonic’a to HP 9 KW 1-fazowa wersja J.

    Zastanawiam się tylko jeszcze czy jeżeli zdecyduje się na pompę Panasonic to zbiornik na CWU brać też z Panasonic ten 192 litry z nierdzewki czy trochę przyoszczędzić i wziąć coś innego emaliowanego.

    Czy ktoś może mi polecić dobry zbiornik na CWU emaliowany o pojemności np. 200 litrów?

    Ile mogę zaoszczędzić biorąc inny tańszy zbiornik? Czy przy innym zbiorniku nie trzeba dodatkowo w Panasonic’u dokupić jakiś czujników?

Strona 5 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony