dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Question Ile deszczu z dachu? Jak dobrać objętość zbiornika na deszczówkę?

    Cześć,

    Mazowieckie. Dom w rzucie pionowym ma140m2. Jak obliczyć/dobrać zbiornik na deszczówkę?
    Paweł

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Rocznego deszczu nie zgromadzisz, bo to będzie z 75 m3.
    Pytanie do czego i w jaki sposób chcesz wykorzystać deszczówkę.

    Jeżeli chcesz zbiornik podziemny to kwestia miejsca i pieniędzy czy zmieścisz 10m3 czy 20m3 czy ile.
    Jak chcesz jakiś typowy naziemny do rynny to nie ma znaczenia bo i tak będzie pełny po 5-10 minutach ulewy.

    http://deszczowka.pl/oszczednosci.php
    +
    https://www.google.com/search?q=mazo...9Brednie+opady
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki. Ze strony deszczowka.pl wyszedł mi zbiornik 4m3.
    Ostatnio edytowane przez PaweL71 ; 25-04-2021 o 17:19
    Paweł

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Co chcesz robić z deszczówką?

  5. #5

    Domyślnie

    podlewać ogródek
    Paweł

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    podlewać ogródek
    To największy, jaki się da. Popatrz sobie tutaj na opady. Np. cały czerwiec 2020 nie było potrzeby podlewania - i wszystko co spadło wypadałoby zmagazynować.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Dzięki. Ze strony deszczowka.pl wyszedł mi zbiornik 4m3.
    mam 300m2 dachu (powierzchnia domu = 150 m2), w ubiegłym roku roku w ciągu dosłownie paru godzin zbiornik 8m3 przepełnił się ( mam awaryjny wypływ wody), spadł w ciągu jednego dnia miesięczny opad, trzeba być na to przygotowanym

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    mam 300m2 dachu (powierzchnia domu = 150 m2), w ubiegłym roku roku w ciągu dosłownie paru godzin zbiornik 8m3 przepełnił się ( mam awaryjny wypływ wody), spadł w ciągu jednego dnia miesięczny opad, trzeba być na to przygotowanym
    Dokładnie. Ja na piachach mam zbiornik 8m3 z wykutymi dziurami w dnie. Przed nim studnia osadnikowa gdzieś 1m3, do której najpierw idzie cała woda z 8 rur spustowych. Od tego zbiornika mam jeszcze 100m drenu puszczone, na końcu zakończone rurą przelewową. Dren w kamieniach i agrowłukninie. Do teraz jeszcze nigdy z tej rury przelewowej woda nie poszła. Z utęsknieniem czekam na monsun
    Dużo tego ale zn każdej strony dachu mam murki ogniowe, dlatego nie chciałem mieć tam wanny. Powierzchnia dachu 200m2.

  9. #9

    Domyślnie

    Nie chcę przesadzać i instalować zbiornika który napełni się cały rzadziej niż raz w roku.
    Dzięki donvitobandito za podpowiedź z rozsączaniem wody która nie mieści się w zbiorniku. To załatwia sprawę automatycznego pozbywania się nadmiaru wody.
    Paweł

  10. #10

    Domyślnie

    U siebie zrobiłem w zeszłym roku wersję (zbyt)optymistyczną. 2x po 4 kręgi w samym żółtym piachu. Daje to nieco ponad 3m3 pojemności samych kręgów przy prawie 290m2 powierzchni zbieranej wody. Przelało to się w zeszłym roku niezliczoną ilość razy. Teraz delikatnie je pogłębiłem, dorobiłem do jednej prawie 20m drenażu w żwirze i do drugiej 10m drenażu plus studnię chłonną ~5m3(dół z włókniną zasypany żwirem) i czekam na lato

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Nie chcę przesadzać i instalować zbiornika który napełni się cały rzadziej niż raz w roku.
    Tego się nie obawiaj, bo mamy długie okresy z opadami gdzie na 100% Ci się przeleje. Inna sprawa, ze mamy też długie okresy suche i takie 10m3 wystarczy raptem na podlewanie 500m2 trawnika 4 razy - czyli na jakieś 10 dni.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Zależy co masz na tym ogrodzie, ile masz tego ogrodu i jaka gleba.
    Przy trawniku czy warzywniku i zbitej glebie przyda się dużo większy zbiornik niż na żyznej pulchnej glebie przy odpowiednio dobranej zróżnicowanej roślinności zakrzewionej, która wymaga nawadniania w największe susze, bo przez resztę roku radzi sobie sama.
    Najlepiej opady rozsączać na działce niż je magazynować.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony