dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar scooby
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    849
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie Jak blisko Może sasiad zblizyc sie do mojej działki Garażem? (TRUDNA DZIAŁKA)

    Witam,
    Posiadam budynek mieszkalny który został wybudowany 70 lat temu. Na mapach jest jako budynek mieszkalny. Budynek stoi 50cm od granicy działki i posiada jeszcze okno na tą stronę. Sąsiad na działce obok chce stawiać garaż i zastawić mi to okno Jak blisko może stawiać ten garaż? Jeżeli 3m tak jak w przepisach to mi zasłoni całe okno
    Co mogę w tej kwesti zrobić?
    Póki co urząd miasta przystąpił do rozpatrywania materiału dowodowego aby wydać mu warunki zabudowy..

  2. #2

    Domyślnie

    W taki układzie może się okazać, ze dostaniesz warunek zamurowania okna. W/g tego co napisałeś, to Ty nie spełniasz warunków. Sąsiad ma prawo do 3m bez okien i 4m z oknami.


  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał scooby Zobacz post
    Witam,
    Posiadam budynek mieszkalny który został wybudowany 70 lat temu. Na mapach jest jako budynek mieszkalny. Budynek stoi 50cm od granicy działki i posiada jeszcze okno na tą stronę. Sąsiad na działce obok chce stawiać garaż i zastawić mi to okno Jak blisko może stawiać ten garaż? Jeżeli 3m tak jak w przepisach to mi zasłoni całe okno
    Co mogę w tej kwesti zrobić?
    Póki co urząd miasta przystąpił do rozpatrywania materiału dowodowego aby wydać mu warunki zabudowy..
    po 1. - okno w ścianie zewnętrznej zlokalizowanej 0,5m od granicy działki jest niezgodne z przepisami
    po 2. - ściana zewnętrzna w tzw. " ostrej granicy " musi spełniać wymagania ściany oddzielenia pożarowego ( REI 60 ) - dot. dowolnej ściany budynku mieszkalnego, czy np. garażu
    - garaż w zabudowie mieszkalnej jednorodzinnej może być zlokalizowany bezpośrednio przy / w granicy działki pod warunkiem, że jego długość od str. granicy nie będzie większa niż 6,5m oraz wysokość nie przekroczy 3m. Ściana garażu REI 60 ( "blaszak" odpada )
    - zlokalizowanie garażu jw powoduje objęcie działki sąsiedniej tzw "obszarem oddziaływania budynku". W toku postępowania administracyjnego sąsiad jest stroną w postępowaniu ( jak Inwestor ) i może np. blokować inwestycję, ale podpierając się obowiązującymi przepisami budowlanymi. Argumentem nie może być " nie bo nie ". W tym przypadku - będziesz stroną w postępowaniu ( o czym poinformuje Urząd ), ale okienka w "ostrej granicy" raczej się nie uratuje, choćby sąsiad się na niego zgadzał.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 15-05-2018 o 21:17
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - zlokalizowanie garażu jw powoduje objęcie działki sąsiedniej tzw "obszarem oddziaływania budynku". W toku postępowania administracyjnego sąsiad jest stroną w postępowaniu ( jak Inwestor ) i może np. blokować inwestycję, ale podpierając się obowiązującymi przepisami budowlanymi. Argumentem nie może być " nie bo nie ". W tym przypadku - będziesz stroną w postępowaniu ( o czym poinformuje Urząd ), ale okienka w "ostrej granicy" raczej się nie uratuje, choćby sąsiad się na niego zgadzał.
    autor napisał, ze garaż ma być 3m od granicy a nie przy lub w granicy. Pyta się także jak blisko może. Przepisy pozwalają na odległość od 1,5m wzwyż


  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    po 1. - okno w ścianie zewnętrznej zlokalizowanej 0,5m od granicy działki jest niezgodne z przepisami
    Czy nie jest istotne tutaj czy było 70 lat temu kiedy budynek powstał?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Przepisy pozwalają na odległość od 1,5m wzwyż
    § 12.
    4. W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy
    § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273, dopuszcza się:

    3) budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #7

    Domyślnie

    a jak postawi 3m od granicy? tak jak normalny budynek?


  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Czy nie jest istotne tutaj czy było 70 lat temu kiedy budynek powstał?
    wszystko zależy, czy to okienko było w projekcie budowlanym na który wydano prawomocną Decyzję Administracyjną. Jeśli nie - nie ma szans na " przeżycie ". Na tą chwilę nie spełnia przepisów budowlanych dla ściany z oknami / drzwiami, która powinna być oddalona minimum 4m od granicy działki.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar scooby
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    849
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Witam,
    Znalazłem dokumentacje mojego budynku budynku. Dom powstał w 1900 roku !!! i jest na nim okno w projekcie!
    Projekt patrząc na dzisiejsze czasy wygląda śmiesznie. Ale proszę nie pisać że stoi niezgodnie z prawem budowlanym Kiedyś tak budowano.
    Jestem właścicielem działki z dziada pradziada. Sąsiad kupił działkę obok 5 lat temu. I widział że 50cm od granicy działki stoi dom z oknem wychodzącym na jego stronę
    Chciałbym aby garaż stał jak najdalej od tego okna, jak mogę to argumentować w urzędzie miasta?. Rozumiem że byłem pierwszy i że nie można zastawić tak sobie okna nie wystarczy?
    Ostatnio edytowane przez scooby ; 15-05-2018 o 22:24

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Jeśli działka była dzielona, to niestety przepisy dopuszczają podział blisko ściany, tu wymóg 4m nie działa. Skoro masz projekt(!), to Łukasz podpowie co co dalej.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar scooby
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    849
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Działka moja nie była dzielona. Obok były pola uprawne z czasem ktoś to przekształcił na budowlane i sprzedał. W czwartek dowiem się co na to Urząd i jakie warunki planuje wydać.
    Ostatnio edytowane przez scooby ; 15-05-2018 o 22:53

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    a jak postawi 3m od granicy? tak jak normalny budynek?
    niech będzie i 3m. Warunki Techniczne określają odległości jako : " nie większej niż " , " nie mniejszej niż ", a dla budynku garażu mamy odległość w zasadzie dowolną od granicy działki. Przy 3m ściana nie musi już być na 6,5m, może być większa ( jak dla każdego budynku ). Z uwagi na to, że na sąsiedniej działce jest budynek istniejący w " ostrej granicy " to odległość miedzy budynkami wynosiłaby 3,5m, a powinna wynosić 8m ( dla ścian z oknami ) i 6m ( dla ścian bez okien ) tym samym ściana budynku garażu powinna być ścianą pożarową REI 60.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał scooby Zobacz post
    ...
    Chciałbym aby garaż stał jak najdalej od tego okna, jak mogę to argumentować w urzędzie miasta?. Rozumiem że byłem pierwszy i że nie można zastawić tak sobie okna nie wystarczy?
    ... byłeś pierwszy - niepodważalne

    co do argumentów : zbliżenie garażu do granicy działki jest możliwe, ale jednocześnie musi być spełniony warunek :
    § 13. [Naturalne oświetlenie pomieszczeń]
    1. Odległość budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi od innych obiektów powinna umożliwiać naturalne oświetlenie tych pomieszczeń - co uznaje się za spełnione, jeżeli:
    1) między ramionami kąta 60°, wyznaczonego w płaszczyźnie poziomej, z wierzchołkiem usytuowanym w wewnętrznym licu ściany na osi okna pomieszczenia przesłanianego, nie znajduje się przesłaniająca część tego samego budynku lub inny obiekt przesłaniający w odległości mniejszej niż:
    a) wysokość przesłaniania - dla obiektów przesłaniających o wysokości do 35 m, ...

    co tak naprawdę odsuwa budynek garażu od Twojej ściany z oknem o wysokość projektowanego budynku garażu.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Czy nie jest istotne tutaj czy było 70 lat temu kiedy budynek powstał?
    Bardzo istotne. Ty masz budynek wybudowany legalnie zgodnie z obowiązującymi przepisami w dniu wydawania decyzji o Pozwolenie na Budowę. Nie ma obowiązku ciągłego przebudowywania budynków wskutek zmieniających się przepisów. Oczywiście dziś nie dostałbyś pozwolenia na budowę przy tym projekcie i tym układzie granic, ale Twój budynek stoi legalnie.
    Ja mam podobny przypadek. Mój dom projektuję teraz i obowiązują mnie przepisy z 2018 roku, a sąsiad na sąsiedniej działce nadal budynek w budowie i obowiązują go przepisy z 2008 roku, bo 10 lat temu dostał PnB. Na przykład urząd zaczął mi wskazywać na odległość śmietnika od granicy działki, ale z architektem pouczyliśmy Wydział Architektury, że mnie już to nie dotyczy, a sąsiada nadal dotyczy. Budynki sąsiada są nadal w budowie, ale są już na mapach naniesione i ja muszę się do nich dostosować tzn. spełnić § 12 i wszystkie przywołane wewnątrz niego paragrafy.
    Więc Twój sąsiad budując garaż nie może przysłaniać Twojego okna i jego budynek musi być oddalony odpowiednio o 7 (bez okna) lub 8 (z oknem) metrów lub więcej jeśli nie będzie NRO. Można zbliżyć bliżej, ale wtedy ściana oddzielenia przeciwpożarowego REI60.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 16-05-2018 o 21:19

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar scooby
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    849
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    czy ta ściana REI60 jest jakaś kłopotliwa lub droga w wykonaniu że jest aż taka istotna i pozwoli mu np wybudować bliżej?

    W dniu jutrzejszym wysyłam pismo do UM. Najlepsze jest to że sąsiad zamierzał /starał się aby garaż wybudować w granicy działki. Czyli wtedy miał bym widok strikte na ścianę !!!

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał scooby Zobacz post
    czy ta ściana REI60 jest jakaś kłopotliwa lub droga w wykonaniu że jest aż taka istotna i pozwoli mu np wybudować bliżej?
    jak w technologii murowanej to nie. jak innej np. szkielet drewniany czy stalowy to juz bardziej klopotliwa ale tez wykonalna

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - REI 60 - to nie jest problem. Przykładowy bloczek wapienno piaskowy gr. 24cm łączony na zaprawę daje REI 240 + wełna skalna i ściana gotowa o parametrach 4 x lepszych od tego co mówią przepisy.
    - budowa poniżej 3m od granicy działki powoduje objęcie działki sąsiedniej " z automatu " obszarem oddziaływania obiektu ". Urząd sam by Cie poinformował o tym zamiarze.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #18

    Domyślnie

    Łukaszu, a czy ze styropianem na bloczku wapienno-piaskowym da się osiągnąć REI60?

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    styropian musiałby być NRO, zapewniający szczelność i izolacyjność ogniową, a raczej tego nie zapewni. Ściana oddzielenia pożarowego to składowa wszystkich elementów z jakich jest zbudowana.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... a pisząc wprost : styropian jest materiałem samogasnącym, ale ( jednocześnie ) palnym ( klasyfikacja E ) , tym samym nie może być stosowany w budowie ściany oddzielenia przeciwpożarowego.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony