dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie fotowoltaika - ogrzanie domu

    Witam , mój znajomy (brak dostępu do kompa-internetu) , poprosił mnie bym zapytał, czy jest możliwość ogrzania domu fotowoltaiką (obecnie zużywa 6 - 7 ton węgla na sezon + CWU ma na prąd) dom piętrowy z lat 70 nie ocieplony ze starymi drewnianymi podwójnymi i oknami ) , myśli o założeniu wodnego bufora ciepła .

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.346
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stasiu Zobacz post
    czy jest możliwość ogrzania domu fotowoltaiką.
    Nie ma takiej możliwości. Fotowoltaika nie produkuje ciepła.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Bufor plus grzałka i jakieś 50kwp (pięćdziesiąt) paneli powinno sie udać

  4. #4

    Domyślnie

    oczywiście , chodziło o bufor + grzałka , ale najbardziej chodzi o to czy to będzie się bilansować , 50 paneli to raczej sporo , a dom dosyć mały

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    597

    Domyślnie

    50 kWp to 100-150 paneli ale tyle to chyba nie potrzeba. Może zmniejszyć ilość trzy krotnie i zakupić pompę ciepła albo dobrze ocieplić dom. Co by nie zrobił to koszty ogromne. Najlepiej zacząć od wymiany okien i termoizolacji a póżniej myśleć o reszcie.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  6. #6

    Domyślnie

    OK dzięki za info , też tak myślałem , ale wolałem się upewnić , jedyne rozsądne rozwiązanie to raczej kocioł na biomasę - (pellet) , bo ogrzewanie propan-butan też pewnie wyjdzie drogo ?

  7. #7
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stasiu Zobacz post
    OK dzięki za info , też tak myślałem , ale wolałem się upewnić , jedyne rozsądne rozwiązanie to raczej kocioł na biomasę - (pellet) , bo ogrzewanie propan-butan też pewnie wyjdzie drogo ?
    Wyjdzie podobnie. Strata kWh to strata kWh i bez ograniczenia tych kWh ilość energii do ogrzania tego domu będzie taka sama niezależnie czym będzie grzał.
    A pellet ma drogą kWh I te 5-7 ton trzeba będzie przerzucić.

  8. #8

    Domyślnie

    OK , jeszcze raz dzięki , pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony