dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Błąd w projekcie zmiana dachu z jednosodowego na płaski

    Dzień dobry.

    Wczoraj podczas analizowania projektu okazało się ze mamy w nim poważny błąd. Budynek na projekcie został przecięty na ściance z gk a nie na ścianie nośnej i wyszło ze na piętrze/poddaszu skośny wieniec wchodzi nam ok 20 cm w drzwi. Żeby to uratować musimy podnieść dach o 2,5 pustaka lub zmienić dach na płaski. Po podniesieniu o 2,5 pustaka dosyć znacznie zmieni się bryła domu. Wpadliśmy na pomysł rozmawiając o problemie z Architektem ze zmieniamy dach na płaski tylko teraz najważniejsze pytanie. Czy jesteśmy w stanie z materiałów które są już zamówione zrobić dach płaski ok 3 stopni ze spadkiem na dwie strony.

    Rozpiętość ścian 5m w świetle 4,5m podparcie płatew idealnie w połowie
    Długość budynku 11m
    Podparcie dla Płatwy ( niewiem czy tak to się odmienia ) na słupie oddalonym od ściany zewnętrznej 3m później przerwa ok 4 m ściana nośna wewnętrzna, przerwa 5m i ściana nośna zewnętrzna.

    Murłaty i płatew 14x14
    Krokwie 8x18

    Mam nadzieje ze wystarczająco opisałem sytuacje jeżeli czegoś brakuje pytajcie.

    Projektant/konstruktor jest w trakcie myślenia ale chciałbym poznać jeszcze zdanie forumowiczów.
    Ostatnio edytowane przez Maratoro ; 16-05-2021 o 17:17

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    to zależy

  3. #3

    Domyślnie

    Czym ten dach ma być kryty?
    I jeszcze pozostaje kwestia WZ czy MPZP jaki dopuszcza dach.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    no i nowy projekt jak nowy dach

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    no i nowy projekt jak nowy dach
    Raczej nie, bo projekt jest chyba jeszcze w fazie" testów", nic autor nie pisał że już oddany do starostwa.

    A jednak projekt już w realizacji, doczytałem w innym temacie że już budowa ruszyła.
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 16-05-2021 o 20:30

  6. #6

    Domyślnie

    Dach myśle ze musiałby zostać pokryty papą lub jakąś membraną. W warunkach mam tylko napisane ze dach do 30 stopni i tyle. Projekt i zabawa z tym to już nie moja broszka to nie Ja popełniłem błąd, teraz trzeba go naprawić podwyższenie dachu odpada teraz już dla nas było za wysoko a co dopiero jak podniesiemy o kolejne 60 cm ( a już podnieśliśmy względem projektu o 25 …. ) zostaje nam praktycznie tylko opcja płaskiego dachu. Tylko zastanawiamy się czy z materiału który był zamówiony uda nam się to zrobić.
    A budowa jest już w fazie zaawansowanej. Mamy już strop pierwszego piętra max 4 tyg i kładziemy dach.

  7. #7

    Domyślnie

    Mi chodziło o pokrycie docelowe a nie wstępne dachu. Nie ma nic czy jedno, dwu czy wielospadowy?
    Z materiału jaki masz już zamówiony coś na pewno zrobisz ale i może być sporo odpadów. Niech projektant tak zrobi nowy projekt aby w miarę bez strat zastosować zamówione drewno.
    Płaski dach musi być o wiele mocniejszy niż spadzisty to na pewno.

  8. #8

    Domyślnie

    Obecny dach był dachem jednospadowym ze spadkiem 11 stopni wiec już bardzo mało ale to nie wystarczyło żeby uniknąć błędu. Nie możemy przesunąć otworu drzwiowego w wyższą cześć domu bo znajduje się on przy samym otworze na schody 7 cm. Pokryciem docelowym miał być blachodachówka trapezowa ze względu na mały spadek na pełnym deskowaniu.

    Wydaje mi się ze to co było policzone na dach 11* spokojnie starczy ilościowo. Najbardziej boje się tylko o wytrzymałość.

  9. #9

    Domyślnie

    Najwyżej zagęścisz krokwie bo przekrój ich jest solidny pod ciężkie pokrycie.
    No i chyba będziesz robił pełne deskowanie i na to papa a nie membrana.
    I przy tak małym spadku musisz pamiętać o dobrej wentylacji miedzy ociepleniem a deskowaniem.

  10. #10

    Domyślnie

    O tym nie pomyślałem, czyli jeżeli będę robił ocieplenie miedzy krokwiami zostawić szczelinę wentylacyjną pomiędzy ociepleniem a deskowaniem.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maratoro Zobacz post
    O tym nie pomyślałem, czyli jeżeli będę robił ocieplenie miedzy krokwiami zostawić szczelinę wentylacyjną pomiędzy ociepleniem a deskowaniem.
    Obowiązkowo i jeszcze musisz zapewnić wlot i wylot bo sama szczelina to za mało.

  12. #12

    Domyślnie

    Dach płaski to już zupełnie co innego.
    Który go wątek? Bo nie rozumiem dlaczego nie można zrobić spadku?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Dach płaski to już zupełnie co innego.
    Który go wątek? Bo nie rozumiem dlaczego nie można zrobić spadku?

    Nie można zrobić normalnego spadku głównie ze względów estetycznych. Będzie to tragicznie wyglądać.
    Jest to rozbudowa domu. W projekcie był spadek 11* ale ze względu na błąd w projekcie jest on teraz nie możliwy do wykonania. Musielibyśmy bardzo podnosić ściany powstał by uskok pomiędzy budynkami prawie 2m wysokości. Teraz tez będzie duży ale dzięki temu ze zrobimy dach płaski możemy dodać spokojnie okna.

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    wszystko pieknie tylko co macie w pozwoleniu na budowe? Taka zmiana wymaga projektu zamiennego. Pytanie czy MPZP pozwala na taki dach? Jaki konkretnie jest zapis w MPZP?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony