dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 10
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 181
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    ...
    Jesteś w stanie wyjaśnić skąd u Ciebie takie niskie zapotrzebowanie?
    Wspomniane było kiedys o ponad normatywnych zyskach bytowych.

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Wspomniane było kiedys o ponad normatywnych zyskach bytowych.
    Tzn.? Cóż takiego wspaniałego jest w domu Kaizena, ze potrzebuje do ogrzania połowę mniej ciepła niż mój?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Ja zmienię trochę temat i powiem, dlaczego uważam pompę ciepła za dużo lepszy pomysł niż matę. My u siebie od 4 lat mamy pompę ciepła, która ma system chłodzenia pasywnego i latem nie musimy mieć klimatyzacji. Cały rok 23-24 stopnie w domu. Dla nas to super komfort. No i bardzo pozytywnie nas koszty ogrzewania zaskoczyły, w tym roku październik-styczeń(włącznie) to był niecały 1000 zł, sezon zamkniemy pewnie w 1500-1800 zł, nie patrzyłam na ostatnie rachunki, to nie wiem. Dodam, że ogrzewamy ok. 220 m2 po podłodze, więc wynik tym bardziej nas zaskoczył. W pierwszym sezonie grzania koszt ogrzewania to było ~2500 zł.

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Zużycie dość dobrze pokrywa się z OZC i z cieplowlasciwie.
    Niemożliwe, że się pokrywają. CW nie uwzględnia zysków bytowych ani słonecznych przez co zawyża kWh w przyzwoicie ocieplonym domu z rekuperacją ze 3x.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Jesteś w stanie wyjaśnić skąd u Ciebie takie niskie zapotrzebowanie?
    Tak. Wrzucalem juz w tym wątki linki. Są tez w sygnaturce.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Wspomniane było kiedys o ponad normatywnych zyskach bytowych.
    Nie w OZC.

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niemożliwe, że się pokrywają. CW nie uwzględnia zysków bytowych ani słonecznych przez co zawyża kWh w przyzwoicie ocieplonym domu z rekuperacją ze 3x.
    Tak. Wrzucalem juz w tym wątki linki. Są tez w sygnaturce.
    Czyli, jeśli dobrze rozumiem, zapotrzebowanie na ciepło naszych domów jest podobne. Tylko u Ciebie, polowe tego zapotrzebowania pokrywają zyski bytowe i słoneczne?
    Dlaczego więc w innych domach tak nie jest?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Dlaczego więc w innych domach tak nie jest?
    Czyli jak? Że u innych zgadza się ilość kWh z CW? Pytaj ich właścicieli - bo to nie ma prawa się zgadzać. A rozjazd jest tym większy, im mniej kWh/m2 strat ciepła ma dom.
    Bo jak dom ma np. 4000 kWh zysków słonecznych i bytowych, to ma tyle niezależnie od rodzaju wentylacji i grubości ocieplenia. I jak straty są 10 000 kWh/r to system grzewczy musi dostarczyć 6000kWh a jak straty 6000kWh to tylko 2000kWh.

    Więc w cieplejszym domu CW pokaże 6000 a OZC 3x mniej bo 2000kWh
    W drugim CW pokaże 10000kWh a OZC 40% mniej, bo 6000kWh
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-05-2021 o 11:49

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja jestem właścicielem takiego domu. I z OZC i z CW na ogrzewanie wychodzi ok 8000 kWh. Ja zużywam 2300 kWh na CO przy pompie, czyli zakładając cop ok 3 - prawie 7000 kWh potrzebowałbym na grzanie czystym prądem. Czyli jakieś tam zyski może są, ale to kompletna bzdura ze połowę zapotrzebowania na ciepło zapewni ci słońce i gotowanie obiadu...
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  9. #49
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Ja jestem właścicielem takiego domu. I z OZC i z CW na ogrzewanie wychodzi ok 8000 kWh. Ja zużywam 2300 kWh na CO przy pompie, czyli zakładając cop ok 3 - prawie 7000 kWh potrzebowałbym na grzanie czystym prądem. Czyli jakieś tam zyski może są, ale to kompletna bzdura ze połowę zapotrzebowania na ciepło zapewni ci słońce i gotowanie obiadu...
    Coś dużo wychodzi Ci energii na c.o z OZC.
    Mieszkam niedaleko, mam dom 118m2,podobnie izolowany i OZC zapotrzebowanie wychodziło 5600kWh,
    przy pompie zużywam zależnie od zimy od 1500-1800kWh.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    I z OZC i z CW na ogrzewanie wychodzi ok 8000 kWh.
    Wrzucisz? Nie masz np. WG w OZC a w CW rekuperacji?

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pytanie jaka temperatura - ja liczyłem dla 23 stopni, utrzymuję zimą nawet więcej - 24. Żona jest ciepłolubna
    https://cieplowlasciwie.pl/wynik/fsv5
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  12. #52
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Pytanie jaka temperatura - ja liczyłem dla 23 stopni, utrzymuję zimą nawet więcej - 24. Żona jest ciepłolubna
    https://cieplowlasciwie.pl/wynik/fsv5
    Powiedzmy, że zgadza się to bo ja liczyłem dla 22st.C a obciążenie na 3,5kW

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Tzn.? Cóż takiego wspaniałego jest w domu Kaizena, ze potrzebuje do ogrzania połowę mniej ciepła niż mój?
    Ty w to wierzysz ?

    Bo to takie same "prawdziwe i realne" jak prezentacje i materiały "naszego" premiera

    Kaizen to mistrz naginania rzeczywistości i faktów do własnych potrzeb , zapewne jakby się postarał to by się okazało że taniej było by palić w kominku banknotami 100zł niż pompą ciepła

    A tak serio. Jego dom nie ma i żadnej idealnej bryły , ani jakiegoś "kosmicznego" ocieplenia. Jest taki sam jak wiele innych domów na forum a nawet często jest gorzej ocieplony niż u niektórych co grzeją dom czystym prądem.
    Niektórzy maja opomiarowane domy i podają jakie jest zużycie CO + CWU i tak różowo jak Kaizen pisze nie jest ...

    Domy mają zużycie łącznie z CWU okolo 7000-9000 Kwh , oczywiście dużo zależy od zużycia CWU i wielkości domu (mowa o domach około 100-130m2)
    Te same domy ogrzewane pompą ciepła mają zużycie około 2000-3000Kwh , czyli wychodzi około COP3.

    Jak jest inaczej to zapewne wynika to "z innego liczenia" , albo nie liczenia innych źródem ogrzewania (np. pompa ciepła , kominek) i itd ...

    Nie wiem skąd te "super zyski" u Kaizena miały by być. Ani nie ma wielkich przeszkleń , ani nie ma przeszkleń od południa , więc skąd ?
    No chyba że uprawia marichuanę , albo ma w domu piekarnie , wtedy będzie miał olbrzymie zyski energetyczne , albo lewe przyłącze prądowe

    Przeglądam sobie fora na FB dotyczące grzania prądem i wiele osób ma tam domy w pełni opomiarowane i tak różowo nie jest , ale zapewne zaraz Kaizen powie że wszyscy mają dziurawe domy i nie potrafią grzać i to wszystko nie prawda
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 26-05-2021 o 13:18
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    No to jeszcze OZC. Zgadłem, ze w nim WG i wstydzisz się pokazać?

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wrzucisz? Nie masz np. WG w OZC a w CW rekuperacji?
    Nie mam. OZC teraz nie wrzucę bo mam na innym kompie.

    Zresztą to ile wychodzi z OZC czy CW to w tej chwili jest mało ważne. Mam konkretne zużycie za sezon i z tego wychodzi mi, że potrzebuję 7000 kWh czystego prądu (czyli odpowiednio te 2300 przy pompie) po uwzględnieniu zysków bytowych/słonecznych. Koniec, kropka, czego bym nie wyliczał w OZC to się nie zmieni.

    I takie jest standardowe zapotrzebowanie tej wielkości domu. U mnie może nieco zawyżone, bo mam zimą 24 stopnie a nie 21-22 jak większość. Jak pisałem - wystarczy popatrzeć na zużycie w podobnych domach. Przykład arturo dwa posty wyżej - zużycie 1800x cop3 - 5400, OZC 5600 - wszystko gra.

    Dążę do tego, że mocno przeceniasz te mityczne "zyski słoneczne i bytowe". To jest może z 10-15% zapotrzebowania a nie 40 jak twierdzisz.

    asolt jak uwględnia się te zyski w OZC? Ile to tak mniej/więcej wychodzi procentowo w standardowym domu?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No to jeszcze OZC. Zgadłem, ze w nim WG i wstydzisz się pokazać?
    Czepiasz się OZC? Co to zmienia w stosunku do realnego zużycia?
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 26-05-2021 o 14:10
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Domy mają zużycie łącznie z CWU okolo 7000-9000 Kwh , oczywiście dużo zależy od zużycia CWU i wielkości domu (mowa o domach około 100-130m2)
    EUco+w+cwu na poziomie 35kWh/m2 nie jest specjalnym wyczynem w domu z rekuperacją i 20cm termoizolacji dookoła.
    W okolicach 80kWh to durszlak nie spełniający nawet minimum WT2021 przy grzaniu nie tylko z COP=1, ale też PC czy gazem. Tylko pellet ratowałby EP.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nie wiem skąd te "super zyski" u Kaizena miały by być. Ani nie ma wielkich przeszkleń , ani nie ma przeszkleń od południa , więc skąd ?
    Chleba ani jogurtu nie kupuję wcale. Piwo i wędliny bardzo sporadycznie. Takie "bazowe" zużycie prądu niedawno miałem jakieś 300W (lodówka, sieć, NAS, automatyka, alarm, rekuperator, urządzenia w stanie czuwania) . Zrobiłem wymianę sprzętu sieciowego i NASa a TV ciągnący w czuwaniu 20W odcinam smart gniazdkiem i to bazowe obniżyłem w okolice 200W - ale to dalej jakieś 1750kWh/r ciepła.

    Do tego sporo pracy w domu i drukarka 3d powodują, że mam ponadnormatywną produkcję ciepła użytkowego.

    Przeszklenia dają u mnie:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Streszczenie z raportu z moich obliczeń wygląda tak:

    Co do opomiarowanych domów:
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-05-2021 o 14:14

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Czepiłasz się OZC? Co to zmienia w stosunku do realnego zużycia?
    Wysoki sądzie, wniosek dowodowy ma na celu zweryfikowanie wiarygodności świadka twierdzącego, że:
    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Zużycie dość dobrze pokrywa się z OZC i z cieplowlasciwie.

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    ....

    asolt jak uwględnia się te zyski w OZC? Ile to tak mniej/więcej wychodzi procentowo w standardowym domu?
    Dawniej było 3,0 W/m2, teraz jest 6,8 W/2, u Kaizena jeszcze wiecej. Ile to procentowo? trzeba by było urealnic te wielkosc i przeliczyc dla konkretnego przypadku.
    To urealnienie czyli przeliczenie/oszacowanie mocy i czasu pracy urządzen oraz czasu i ilosci osób przebywajacych w domu oraz ich wieku (raczej wagi czy wzrostu).
    Nie jest to prosto obliczyc ale i tak takie obliczenia bedą dokladniejsze od zalecanego wskaznika.

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    EUco+w+cwu na poziomie 35kWh/m2 nie jest specjalnym wyczynem w domu z rekuperacją i 20cm termoizolacji dookoła.
    W okolicach 80kWh to durszlak nie spełniający nawet minimum WT2021 przy grzaniu nie tylko z COP=1, ale też PC czy gazem. Tylko pellet ratowałby EP.



    Chleba ani jogurtu nie kupuję wcale. Piwo i wędliny bardzo sporadycznie. Takie "bazowe" zużycie prądu niedawno miałem prawie 400W (lodówka, sieć, NAS, automatyka, alarm, rekuperator, urządzenia w stanie czuwania) - jakieś 3000kWh/r ciepła. Zrobiłem wymianę sprzętu sieciowego i NASa a TV ciągnący w czuwaniu 20W odcinam smart gniazdkiem i to bazowe obniżyłem w okoolice 200W - ale to dalej jakieś 1750kWh/r ciepła.

    Do tego sporo pracy w domu i drukarka 3d powodują, że mam ponadnormatywną produkcję ciepła użytkowego.

    Przeszklenia dają u mnie:
    1. Niecały pobór prądu (jak to nazywasz "bazowy") jest zamieniany na ciepło. Spora część (Jaka?nie wiem) jest zamieniamy na pracę danego urządzenia. Dlatego nie można przyjąć, że jeśli "bazowy" pobór mocy to 200W, to w efekcie mamy 1750 kWh rocznie. Owszem będzie to 1750 kWh pobrane z sieci, ale tylko pewna część idzie na ciepło.

    2. CO, CWU, prąd bytowy... a po co to rozbijać? Każdy z nas i tak płaci jeden rachunek za CALKOWITA energię elektryczną. Ty po prostu "przesuwasz" kWh z kolumny pt CO do kolumny "prąd bytowy"
    Podaj całkowite, roczne zużycie prądu.

Strona 3 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony