dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie budowlaniec ryczaltowiec a korzysci z 8% VAT

    zagadka:

    wykonawca SSO wycenil mi material powiedzmy na 100 pln brutto (VAT 8%). W hurtowni ja sam tez dostane material za 100 pln brutto (ale z VAT 23%). Firma nie najmniejsza - jakies 4 auta (busy, ciezarowki) oklejone reklama firmy.

    wykonawca przekonuje mnie, ze mi nie moze nic opuscic, bo na swojej ofercie nic nie zarobi na roznicy VAT, "bo jest na ryczalcie". Sciema?
    (pomijam fakt, ze napewno ma jakies rabaty w hurtowni, ale chcodzi mi tutaj wylacznie o VAT).

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    zagadka:

    wykonawca SSO wycenil mi material powiedzmy na 100 pln brutto (VAT 8%). W hurtowni ja sam tez dostane material za 100 pln brutto (ale z VAT 23%).
    Nie możesz kupić tej samej ilości materiału w tej samej cenie brutto raz 8% raz 23%. Tu popełniasz błąd.

    Budowlaniec sprzeda ci coś za 108zł brutto (8%)
    Ty sam to samo możesz kupić za 123zł brutto (23%)

    Na ryczałcie się nie znam

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Nie możesz kupić tej samej ilości materiału w tej samej cenie brutto raz 8% raz 23%. Tu popełniasz błąd.

    Budowlaniec sprzeda ci coś za 108zł brutto (8%)
    Ty sam to samo możesz kupić za 123zł brutto (23%)

    Na ryczałcie się nie znam
    jak nie jak tak, budowlaniec mi oferuje cos, powiedzmy cegle, za 100 pln brutto (92,59 netto + 7,40 VAT 8%), a hurtownia za 100 pln brutto (81,30 netto + 18,69 pln VAT 23%).

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    jak nie jak tak, budowlaniec mi oferuje cos, powiedzmy cegle, za 100 pln brutto (92,59 netto + 7,40 VAT 8%), a hurtownia za 100 pln brutto (81,30 netto + 18,69 pln VAT 23%).
    Ten sam towar w tej samej ilości nie kosztuje raz 92,59 raz 81,30 netto.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Ten sam towar w tej samej ilości nie kosztuje raz 92,59 raz 81,30 netto.
    Naprawdę nic nie wynegocjowałeś w składzie?
    A wykonawca powinien mieć stały rabat na maksa i lepsze ceny, niż inwestor wchodzący z ulicy nawet, jak ma mistrzowskie umiejętności negocjacji i manipulacji - więc najprawdopodobniej wykonawca chce jeszcze zarobić na swoim rabacie (albo jak ktoś woli dolicza sobie za obsługę księgową).

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    wykonawca przekonuje mnie, ze mi nie moze nic opuscic, bo na swojej ofercie nic nie zarobi na roznicy VAT, "bo jest na ryczalcie". Sciema?


    Nawet, jak nie jest VATowcem (a nie ma to nic wspólnego z formą opodatkowania podatkiem dochodowym na zasadach ryczałtu) to taka sama cena brutto (na fakturze od niego nie byłoby wyszczególnionego VATu) przy zerowej marży z jego strony oznacza, że dostał taką samą cenę jak Ty. Więc albo ma rabat i sobie dolicza marżę, albo zaczyna biznes na tym terenie i nie ma zniżek w składzie (ale to też na starcie jako wykonawca powinien dostać jakiś rabat).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-06-2021 o 13:35

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Naprawdę nic nie wynegocjowałeś w składzie?
    Wiedziałem że się ktoś doczepi do rabatów. Wynegocjowałem. Ale to nie ma nic do rzeczy, uważam że do wyliczanek VAT można pominąć rabaty. żeby były bardziej czytelne % VATu.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Wiedziałem że się ktoś doczepi do rabatów. Wynegocjowałem. Ale to nie ma nic do rzeczy, uważam że do wyliczanek VAT można pominąć rabaty. żeby były bardziej czytelne % VATu.
    Czemu pomijać, skoro to jest clue tematu, gdy przy różnej stawce VAT (niezależnie, czy jest NP, 0, 8, 23 czy cokolwiek innego) mamy takie same oferty brutto?

  8. #8

    Domyślnie

    wykonawca chce mi wystawic FV na zaliczke na material z 8% VAT. Jak pisalem, to ze ma rabaty i na nich zarabia jest dla mnie pewne i w sumie mnie to nie boli. Dla mnie wstarczajaco fair jest, ze sam lepszej ceny nie dostane, a jezeli przy tym on sie bedzie zajmowal logistyka zakupow to i tak jak dla mnie wychodze na plus. Interesuje mnie tylko, czy gosc co do zasady jest sciemniaczem twierdzac (w czasie negocjacji), ze moze co prawda wystawiac FV VAT 8% (bo mieszkaniowka), ale nic z tego nie ma.

    zawsze rozumialem to tak, ze ten VAT 8% przy usludze z materialem w budowlance jest po to, zeby firmy budowlane wychodzily z szarej strefy, bo zeby dostac zwrot roznicy VATu miedzy 8 (vat od klienta) a 23 (VAT zaplacony do hurtowni) musialy zeznac urzedowi skarbowemu co faktycznie zarobily. Wiec myslalem, ze nie ma mozliwosci, zeby budowlaniec wystawiajacy FV z 8% z materialem na tym nie korzystal.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    zawsze rozumialem to tak, ze ten VAT 8% przy usludze z materialem w budowlance jest po to, zeby firmy budowlane wychodzily z szarej strefy, bo zeby dostac zwrot roznicy VATu miedzy 8 (vat od klienta) a 23 (VAT zaplacony do hurtowni) musialy zeznac urzedowi skarbowemu co faktycznie zarobily. Wiec myslalem, ze nie ma mozliwosci, zeby budowlaniec wystawiajacy FV z 8% z materialem na tym nie korzystal.
    Pytanie jest jaki jest stosunek kosztu zakupu materiału do kosztu ich wbudowania. Im wbudowanie droższe tym ten niby zysk mniejszy.
    Policz sobie
    zakup materiałów 10 000 netto +2300 VAT
    jeżeli wbudowanie tego wyniesie 10 000 netto
    to dostaniesz FV 20 000 netto +8% ( 1600 VAT) -tu jak widzisz zerowa marża na materiał

    teraz 2300-1600=700 zł zwrotu z VAT które zapłacił ten budowlaniec dlaczego zwrot ma trafić do kieszeni inwestora?
    Jak sam kupisz materiał wydasz 12300+10800zł =23100

    Więc 23100-2160 = 1500zł masz w kieszeni
    To jest pewne uproszczenie

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Pytanie jest jaki jest stosunek kosztu zakupu materiału do kosztu ich wbudowania. Im wbudowanie droższe tym ten niby zysk mniejszy.
    Policz sobie
    zakup materiałów 10 000 netto +2300 VAT
    jeżeli wbudowanie tego wyniesie 10 000 netto
    to dostaniesz FV 20 000 netto +8% ( 1600 VAT) -tu jak widzisz zerowa marża na materiał

    teraz 2300-1600=700 zł zwrotu z VAT które zapłacił ten budowlaniec dlaczego zwrot ma trafić do kieszeni inwestora?
    Jak sam kupisz materiał wydasz 12300+10800zł =23100

    Więc 23100-2160 = 1500zł masz w kieszeni
    To jest pewne uproszczenie
    no wlasnie, ale moj budowlaniec nie daje mi NETTO takiego jak hurtownia tylko BRUTTO. I ja tez patrze na brutto jako punkt odniesienia, no bo zwrotu VAT zadnego nie dostane jak sam w hurtowni kupie. Czyli (pomijajac skladowa robocizny i rabaty na materiale):

    ja do niego za material 12300 brutto
    netto 11.388,89 zł
    VAT 8% 911,11 zł

    on do hurtowni 12300 brutto
    netto 10.000,00 zł
    VAT 23% 2.300,00 zł

    Roznica VAT 1.388,89 zł zwracana przez US
    Roznica netto 1.388,89 zł

    czyli jezeli moj budowlaniec ma zwracany VAT, to ma na czysto 14% zysku z materialu (plus rabaty). Istna maszynka do robienia pieniedzy, czy gdzies sie myle?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post

    czyli jezeli moj budowlaniec ma zwracany VAT, to ma na czysto 14% zysku z materialu (plus rabaty). Istna maszynka do robienia pieniedzy, czy gdzies sie myle?
    Tylko taka operacja nie zachodzi bo aby to tak sprzedać musi mieć do tego robociznę, matematycznie masz rację, ale wg mnie jak dochodzi montaż czyli robota to już tak różowo ze strony wykonawcy nie wygląda.

    Nie jestem wykonawcą więc może się jakis praktyk wypowie.

  12. #12

    Domyślnie

    A za uslugi tego budowlanca bedziesz bral fakture czy rozliczycie sie ' pod stolem'?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafal3net Zobacz post
    A za uslugi tego budowlanca bedziesz bral fakture czy rozliczycie sie ' pod stolem'?
    faktura oczywiscie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony