dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Obmurówka z klinkieru komina systemowego - a co z ociepleniem?

    Chciałabym wyjaśnić w szerszym gronie jaki jest sens ocieplenia komina, bo mam mętlik w głowie.

    W moim domu obecnie wznoszony jest komin systemowy, który w części wystającej ponad dach będzie dla ozdoby obmurowany cegłą z klinkieru. W projekcie architekt zaznaczył mi, by dodatkowo komin ocieplić warstwą wełny mineralnej niepalnej. Majster mówi, że na jego rozum to ta wata jest zbędna, ale jak już tak się upieram to może warstwę 3 cm dać między pustaki systemowe z keramzytu, a klinkier. Ogrzewać dom planuję gazem, chociaż ceramiczny wkład dymowy jest razem z otuliną z wełny.

    Czy jest jakiś sens, żeby dodatkowo od zewnątrz obkładać keramzytowe bloczki warstwą 3cm tej wełny? Formalnie to dałoby się to zrobić, ale czy jest sens tego, a może to błąd?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wg mnie również uważam, że ta wełna na zewnątrz komina systemowego którego wkład jest ocieplony oryginalną twardą wełną jest bezsensowny. Czemu on ma służyć? bo wełna na wkładzie oczywiste, a na obudowie wkładu?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Właśnie, po to jest dana wełna wewnątrz aby nie dawać na zewnątrz. Szkoda tylko kasy i roboty na ocieplanie od zewnątrz.
    Co za architekt który nie zna zastosowanych materiałów? przerost formy nad treścią.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Właśnie, po to jest dana wełna wewnątrz aby nie dawać na zewnątrz. Szkoda tylko kasy i roboty na ocieplanie od zewnątrz.
    Co za architekt który nie zna zastosowanych materiałów? przerost formy nad treścią.
    a co jezeli komin ma byc w tynku albo blasze? bo tu chyba wszyscy robia albo styropian (na co inni z powodow ppoz pomstuja) albo welne..

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    a co jezeli komin ma byc w tynku albo blasze? bo tu chyba wszyscy robia albo styropian (na co inni z powodow ppoz pomstuja) albo welne..
    O jakim kominie piszesz, o systemowym ceramicznym?
    Jeżeli tak to jaki sens jest go ocieplać od zewnątrz jak jest on ocieplony już od wewnątrz, jakie to wymierne korzyści miało by przynieść?
    Co stoi na przeszkodzie aby otynkować komin systemowy albo obłożyć go blachą? bo nie w jakim sensie zadałeś to pytanie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    O jakim kominie piszesz, o systemowym ceramicznym?
    Jeżeli tak to jaki sens jest go ocieplać od zewnątrz jak jest on ocieplony już od wewnątrz, jakie to wymierne korzyści miało by przynieść?
    Co stoi na przeszkodzie aby otynkować komin systemowy albo obłożyć go blachą? bo nie w jakim sensie zadałeś to pytanie.
    tak, o systemowym. Z tego co z wykonawcami rozmawialem to kazdy przewidywal dla mnie styropian albo welne na kominie pod tynk. Sens ociepania chyba oczywisty - lepszy ciag, a na ile - I dont know.. W srodku komina tez sa przeciez tylko kilka cm welny, a producent je jednak daje..

    Sam sie waham miedzy klinkierem a tynkiem. Dla kilnkieru musialbym obmurowac komin od stropu, a na to troche mi szkoda miejsca (maly domek). Wybrany wykonawca przekonuje mnie do wylania platformy wiszacej pod dachem na kominie i na murowanie klinkieru na tym, ale jakos mi sie nie widzi 1,2 tony cegiel wiszace na takim cienkim kominie. Zapytam go czy przy klinkierze tez by ocieplal.

  7. #7

    Domyślnie

    Wysoki ten komin od połaci dachowej masz?
    Gdybyś palił w piecu z otwartą komorą czy w kominku to uzasadnienie ocieplenia komina powyżej dachu ma sens ale zapewne będziesz miał jakiś piec niskotemperaturowy z dmuchawą więc ocieplenie na nic się nie zda, tylko niepotrzebne dodatkowe koszty.
    Możesz obłożyć komin płytkami Euronit imitującymi łupek.
    https://lh3.googleusercontent.com/pr...KBsCDXPr_6cGFA

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Wysoki ten komin od połaci dachowej masz?
    Gdybyś palił w piecu z otwartą komorą czy w kominku to uzasadnienie ocieplenia komina powyżej dachu ma sens ale zapewne będziesz miał jakiś piec niskotemperaturowy z dmuchawą więc ocieplenie na nic się nie zda, tylko niepotrzebne dodatkowe koszty.
    Możesz obłożyć komin płytkami Euronit imitującymi łupek.
    https://lh3.googleusercontent.com/pr...KBsCDXPr_6cGFA
    aaa no to sie wyjasnilo. U mnie komin do kominka. No i sporo, z 2 metery ponad dach.. Struktonit nawet by mi sie podobal, ale wykonawca ma o nim srednie zdanie.. ale moze.. meczarnia ten komin..

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję za komentarze. Wracając do tematu, u mnie samego komina wystającego ponad dach będzie 170 cm (z uwagi na skos połaci dachowej) i to właśnie do tej części mam wątpliwości czy jest ją sens ocieplać wełną. Jak zrozumiałam, sugerujecie Panowie, że ta dodatkowa wełna zewnętrzna między pustakami keramzytowymi a klinkierem jest zbędna, bo wkład ceramiczny komina dymowego już sam jest obkładany wełną - zgoda, mam podobne wrażenie (tak na logikę).

    To może przewrotnie zapytam: jak mam zatem rozumieć rekomendowanie ocieplenia od zewnątrz z poradników, np:

    https://ladnydom.pl/ocieplenie-komin...ie-daje-efekty

    https://receptynadom.pl/trzeba-ociep...wanym-strychu/

    https://domszytynamiare.pl/pl/a/bezp...zolacja-komina

    Spaliny gazowe planuję odprowadząć rurką kwasówką włożoną w jeden szacht komina systemowego i tu fakt, w części wystającej ponad dach ocieplenia z wełny nie będzie. To samo tyczy się kanałów wentylacyjnych, poza keramzytem i obmurówką z klinkieru nie będzie żadnego ocieplenia, o ile nie zdecyduję się na tę wełnę 3 cm między klinkierem a keramzytem.
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 15-06-2021 o 08:29

  10. #10

    Domyślnie

    Kolejny dzień, kolejna zagwozdka do wyjaśnienia. Kto mi może wyjaśnić, czy w moim przypadku, tj. komin systemowy obmurowywany cegłą klinkierową
    jest dozwolone ocieplenie od zewnątrz pustaków keramzytowych białym styropianem (2 cm) w tej części komina systemowego wystającej ponad dach? Komin jest złożony z takich pustaków:

    - pustak W2 - wentylacja
    - pustak KW1 - dymowy + wentylacja, w której docelowo ma być rura spalinowa do pieca kondensacyjnego

    Pytam, bo kierownik budowy nalega na wełnę mineralną niepalną A1 (bo przepisy pożarowe), zaś majster zaleca styropian, bo wełna może zapleśnieć/zgnić gdy jakimś cudem dostanie się woda spod klinkieru, a ryzyko, że ten zewnętrzny styropian się zapali pod wpływem ciepła jest znikome.

    Pojęcia nie mam, kto ma rację i jak to powinno być zrobione. A może w ogóle nie ocieplać od zewnątrz? W końcu 2 cm styropianu czy wełny czy to realnie polepszy ciąg w kominach wentylacyjnych?

    Poradzi ktoś?
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 17-06-2021 o 14:04

  11. #11

    Domyślnie

    Czy ten kierownik a już nie wspomnę o wykonawcy który nie ma zielonego pojęcia bo chce dać styropian umieją logicznie myśleć?? Ten komin jest już ocieplony więc po co go ocieplać???
    Czy producent komina zaleca ocieplenie go od zewnątrz?? Chyba nie. Więc po co?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony