dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Problem z serwisowaniem pompy Samsung – słaby przepływ?

    Dzień dobry, być może forum coś podpowie, bo już trochę rozkładam ręce przy działaniu mojej pompy. To model Samsunga 9kW – pompa powietrzna, z roku 2017. Przez pierwsze 2 lata wszystko działało i chyba nie było się do czego przyczepić. Ostatnio jednak co chwilę pojawiają się jakieś problemy. A największy jest taki, że strasznie ciężko znaleźć na Śląsku jakiś serwis, który zajmuje się Samsungami. Korzystam z jednego, ale kiepsko z terminowością i generalnie tak sobie. Więc jeśli ktoś ma sprawdzoną firmę to chętnie skorzystam.

    Obecny problem w skrócie jest taki, że po zimowym sezonie, chciałem wyłączyć jak zwykle grzanie podłogowe w domu (13 pętli, ok 130mkw), a zostawić tylko podgrzewanie zbiornika wody. I jak to zrobiłem to po kilku min sterownik wyrzuca błąd i nic nie grzeje. Co ciekawe – jeśli zostawię obieg w podłogówce, nawet na najmniejszą temperaturę, to wtedy grzanie zbiornika działa. No, ale po co ma chodzić cały układ, gdy na zewnątrz +30st? Błąd to E912, wg instrukcji: „Błąd włączenia przełącznika przepływu. W przypadku włączenia przełącznika przepływu w czasie 10 minut przy wyłączonym sygnale pompy wody (Przepływ wody > 16 (7) l/min)”

    Na przestrzeni ostatniego roku miałem kilka problemów w tym układzie:
    1. Zaczęło się ponad rok temu od błędu e320 Błąd czujnika OLP. Wówczas wymieniono całą płytę główną pompy
    2. Po lecie, podłogówka nie odpaliła, bo zawór 3-drożny nie przełączał na kierunek CO, a zostawał w kierunku CWU. Wówczas serwis coś zrobił i zaczęło przełączać
    3. Soft pompy zwariował i dawał sygnał do zaworu 3-drożnego co chwilę zmianę kierunku, co powodowało, że zawór cały czas zmieniał pozycję, nawet kilka tys razy dziennie wg moich szacunków. Wgrano nowe oprogramowanie od Samsunga
    4. Przepływy na pętlach nie były rewelacyjne. Żaden z rotametrów nie wskazywał więcej niż 0,5l/min, a podziałka do 5. Jedna z pętli w pokoju, wcześniej specjalnie zakręcona – nie ruszyła po ponownym jej włączeniu. W pokoju zimno. Kręcenie rotametrami niewiele dawało (pół domu musiałem zakręcić, aby na innych pętlach jakkolwiek wzrosły przepływu). Dokonano czyszczenia całego układu. Z obiegu wyleciało mnóstwo syfu. Wpompowano na nowo wodę z preparatem czyszczącym i tak zostało. Niby trochę poprawiło, ale wg mnie bez rewelacji. Na rotametrach widać ciecz w układzie, ale ona ma kolor ciemno szary. W dwóch to w ogóle wygląda na zapchanie. Załączam zdjęcie dla zobrazowania. Generalnie jednak grzanie podłóg jako tako działo.
    5. No i teraz z tym grzaniem wody

    Już nie radzę sobie z tym, bo obsługa układu powinna się kończyć na używaniu 4 przycisków na sterowniku. A tutaj ciągle coś jest nie tak i ciągle coś nie działa…

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2021-04-05 14.28.01.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	51,7 KB
ID:	457189
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2021-04-05 14.20.49.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	89,4 KB
ID:	457190
    Ostatnio edytowane przez gldfish ; 18-06-2021 o 08:55 Powód: Błędna nazwa w temacie

  2. #2

    Domyślnie

    Pompa ciepła 9KW i przepływ 13x0,5L = 6,5L na min ...

    To nie ma prawa działać prawidłowo ..

    U mnie w LG 9KW przepływ dla mojej pompy (książkowy to minumum 25,7L min ...

    Ja mam rozdzielacz 12 sekcyjny i na każdej pętli przepływ około 3l/min.

    Masz instalację do naprawy , bo przepływ 6,5L na minimum nie jest prawidłowy
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie. Dziękuję za te liczby, bo też brakowało mi jakiegoś porównania, ale same wskazania na przepływomierzach już dawały do myślenia.
    Ostatnio edytowane przez gldfish ; 18-06-2021 o 08:56

  4. #4

    Domyślnie

    Niedawno przyjechał serwis. Chcieli wymienić zawór 3-drożny, ale sprawdzili, że nie w tym rzecz, bo zawór działał (co zresztą sam sprawdzałem). Więc zaczęli grzebać w płytce sterowania pompą. Wymienili przekaźnik do pompki obiegowej. Od razu powiem, że 15min po tym jak pojechali, błąd e912 wrócił, więc nadal układ nie jest w stanie podgrzewać samej wody w zbiorniku...

    Chciałem natomiast zapytać o poprawność działania pompki obiegowej (u mnie Wilo). Bo teraz po wymianie przekaźnika ta pompka załącza się i wyłącza. Tzn rozumiem, że gdy nie trzeba dogrzewać to pompka jest wyłączona. A gdy trzeba, to się uruchamia. Wydaje się to logiczne. Pytam jednak czy to jest prawidłowo, bo jestem na 99,9% pewny, że do tej pory, przez całe 3-4 lata jak układ działa, ta pompka nigdy się nie wyłączała. Musiałby to być ogromny zbieg okoliczności, żebym przechodził obok niej lub był w kotłowni, a ona akurat zawsze działała. Moim zdaniem pracowała non stop.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gldfish Zobacz post

    Chciałem natomiast zapytać o poprawność działania pompki obiegowej (u mnie Wilo). Bo teraz po wymianie przekaźnika ta pompka załącza się i wyłącza. Tzn rozumiem, że gdy nie trzeba dogrzewać to pompka jest wyłączona. A gdy trzeba, to się uruchamia. Wydaje się to logiczne. Pytam jednak czy to jest prawidłowo, bo jestem na 99,9% pewny, że do tej pory, przez całe 3-4 lata jak układ działa, ta pompka nigdy się nie wyłączała. Musiałby to być ogromny zbieg okoliczności, żebym przechodził obok niej lub był w kotłowni, a ona akurat zawsze działała. Moim zdaniem pracowała non stop.
    Pompa obiegowa działa cały czas , oczywiście jak jest włączone ogrzewanie albo grzanie CWU.
    Co najwyżej elektronika pompy może modulować moc samej pompy obiegowej (prędkośc).

    PS. Dalej masz tak tragiczny przepływ wody 6,5l /min łącznie ???
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Pompa obiegowa działa cały czas , oczywiście jak jest włączone ogrzewanie albo grzanie CWU.
    Co najwyżej elektronika pompy może modulować moc samej pompy obiegowej (prędkośc).
    Cały czas, czyli niezależnie od tego czy temperatura np. wody przy grzaniu CWU już osiągnęła pożądaną wartość? Bo wg mnie zawsze tak właśnie było, od zamontowania pompy. Pompka wyświetla moc na wyświetlaczu 7segm i stąd mam niemal pewność, że do tej pory ona non stop działała. Nie przypominam sobie momentu, w którym wyświetlacz byłby wyłączony. A teraz widzę co chwilę, że się nie świeci (czyli jak już wodę zagrzeje). I wg serwisu tak powinno być zawsze. Dlatego zgłupiałem i nie wiem jak powinno być. A drążę to, bo wspominałem jeden z wcześniejszych problemów - zawór 3-dr dostawał co chwilę sprzeczne komunikaty i kręcił się w kółko. To też jest przecież element sterowania z pompy. Zastanawiam się co z tym sterowaniem jest nie tak, skoro w krótkim czasie wygenerował takie problemy.

    PS. Dalej masz tak tragiczny przepływ wody 6,5l /min łącznie ???
    No w tej kwestii nic nie zmieniałem. Serwis powiedział, że przyjadą jeszcze raz przepłukać układ. Z mojego pkt widzenia jest tak, że na 11 rotametrach wskazanie jest w okolicach 0,5l/min. Natomiast na jednym pokazuje więcej, ok 2l/min, ale on jest jakby zapchany - nawet jak zakręcę tą pętlę to wskaźnik nie leci do zera, a powinien. Jest jeszcze jeden, który wg mnie też jakby był zapchany i niezbyt wiarygodnie pokazywał. Nie mam niestety żądnego elementu, który wskazywał by mi dokładny przepływ na całym układzie, czyli przed rozdzielaczem, a pewnie takie są. Jeszcze jedno pytanie - czy to jest normalny kolor płynu, który widać w rotametrach? Teraz jest ciemno szary, po czyszczeniu układu; przed czyszczeniem był taki jakby żółtawo-brązowy. Czy nie powinien być przezroczysty?
    Ostatnio edytowane przez gldfish ; 21-06-2021 o 10:44

  7. #7

    Domyślnie

    Pompa obiegowa działa cały czas jak działa sprężarka pompy.
    Jak zatrzyma się pompa wody podczas pracy sprężarki to wywali ci błąd przepływu.
    Pompa wody ma zapewnić stały przepłwy wody na ustalonym poziomie.

    Pierwsza rzecz to zrobić aby przepływ wody był odpowiedni.

    Dla tej pompy co masz to musisz mieć 4-5x większy przepłwy niż obecnie.

    U mnie woda w obiegu nie wygląda zbyt :"pięknie" Ale przepływy są odpowiednie.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony