dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    konrad_gr

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Jordanów
    Kod pocztowy
    34-240
    Posty
    3

    Domyślnie Zaprawa murarska - odchodzi od cegły, nie klei się, jest łamliwa

    Cześć, muruje w ogrodzie nieduży murek z cegły (zwykła, czerwona pełna), do tego celu kupiłem gotową zaprawę murarską PSB. Wyrobiłem ją zgodnie z zaleceniami producenta, do worka dodałem 4l wody i wymieszałem. Ułożyłem w ramach testów jeden i pół poziomu cegieł. Następnego dnia poszedłem sprawdzić swoją pracę, gdy z niedużą siła chwyciłem cegłę, to odeszła ona od zaprawy. Potem stuknąłem w pozostawiona zaprawę (bezpośrednio na betonie, pierwszy poziom cegieł) i odeszła ona od podłoża w całości jakby się go w ogóle nie trzymała. Ten "placek" z zaprawy byłem w stanie przełamać w rękach. Drodzy koledzy, co może być powodem takiej sytuacji i jak temu zaradzić?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Brak składnika zmieniającego napięcie powierzchniowe wody - to może być przyczyną.
    Ale również - zbyt suchy nienasiąkliwy materiał - cegła, może trzeba ją zwilżyć przed układaniem?
    Zbyt wysoka temperatura na zewnątrz?
    Lub ogólnie zbyt stara zaprawa/zły skład mieszanki. (zbyt mało cementu, i innych dodatków w tym dodatków uplastyczniających zaprawę)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Nie znam się na teorii, ale wg mnie pierwsze co "łapie" materiał to wapno, ono też powinno spowalniać proces wiązania cementu.
    Jeżeli się mylę to poprawcie.
    Wiem, że ważne są proporcje bo z jednej strony zaprawa może za szybko wiązać a z drugiej może być za twarda do uzytych materiałów.
    Swoją drogą gotowe zaprawy chyba nigdy nie będą tak dobre jak kręcone w betoniarce.
    Napisz jaka to zaprawa i podaj jej skład.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Swoją drogą gotowe zaprawy chyba nigdy nie będą tak dobre jak kręcone w betoniarce.
    .
    Zgodzę się z Tobą w zupełności, oczywiście do małych ilości można ostatecznie kupić worek , ale nic nie zastąpi dodanego wapna i cementu do piaski w odpowiednich proporcjach.
    Taka zaprawa lepi się jak ptasie g....do karoserii.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Zgodzę się z Tobą w zupełności, oczywiście do małych ilości można ostatecznie kupić worek , ale nic nie zastąpi dodanego wapna i cementu do piaski w odpowiednich proporcjach.
    Taka zaprawa lepi się jak ptasie g....do karoserii.
    Zamiast wapna można dodać plastyfikator do zaprawy cementowej.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    konrad_gr

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Jordanów
    Kod pocztowy
    34-240
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi, cegłę zatopiłem w wodzie na jakieś pół godziny aż skończyła bulgotać (nasiąkać), ale przyznam że na zewnątrz było gorąco. Co do zaprawy, to nie mogłem znaleźć w Internecie linka do niej. Jest to "Zaprawa murarska" z grupy PSB, producent kreisel. W linku dodaje zdjęcia tej zaprawy https://imgur.com/a/FHPd0UO
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210621_165459.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	99,9 KB
ID:	457253  

  7. #7

    Domyślnie

    Trzeba patrzyć na temperaturę, i jak gorąco to więcej wody. Potem od wyschnięcia polewaj mur z cegły wodą to zaprawa nabierze twardości. Zaprawę pielęgnuje się jak beton, to nie jest cudo z innego świata tylko cement, piasek i woda czyli to samo co beton

  8. #8

    Domyślnie

    Właśnie mnie oświeciło, że teraz różne wynalazki moga być i nie zdziwię się jak w tej zaprawie nie będzie za wiele cementu a wapna to już zupełnie.
    Pasek za to chyba jest OK.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    konrad_gr

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Jordanów
    Kod pocztowy
    34-240
    Posty
    3

    Domyślnie

    Patrząc na tą zaprawę po rozrobieniu to wyglądała ona jakby było mało cementu (ilość wapna nie wiem jak ocenić). Trochę jakby piasek w kolorze cementu, nie mogłem znaleźć konkretnych wartości dla piasku, cementu i wapna. Kolega fachowiec polecił żeby w stosunku 1:5 dodać kleju do płytek do zaprawy żeby lepiej chwytała, ma to jakiś sens?

  10. #10

    Domyślnie

    Z klejem jest tak ciągliwa że jej nie położysz.
    Za mało wody dałeś na taką temperaturę,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony