dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    totomasz

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    24

    Domyślnie problem brak stopy fundamentowej pod komin - dopiero co wylane ławy

    Witam, dziś osiwiałem. Proszę o info co z tym zrobić, dopiero co zauważyłem dziś, nie mam stopy fundamentowej pod kominem... Ławy wylewane były w środę, w załączniku zaznaczyłem na czerwono element którego nie mam. Zamiast tego jest ciągłe zbrojenie z ławą po prostej linie w tym miejscu. W poniedziałek jadę do KB, co się z tym da zrobić ? Wykonawcy mówiłem że nie robię kominka, jest tam zaznaczone na żółto doprowadzenie powietrza, którego nie chciałem robić z uwagi na rezygnację z kominka. Teraz nie wiem czy wykonawca był tak głupi, że zrozumiał że nie robię komina, dramat. Jakie są możliwe rozwiązania takiego problemu ? Sądzę, że to bardzo poważna wada, chyba pożegnam się z tą ekipą w poniedziałek.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stopa.jpg
Wyświetleń:	253
Rozmiar:	35,7 KB
ID:	457357

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.895

    Domyślnie

    Możesz dolać brakującą ławę i połączyć ją prętami wklejanymi do istniejącej ławy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    To nie pierwszy wątek na forum o tym, że ktoś zapomniał o kominie. Poszukaj o tym.
    Dobrze, że na tym etapie budowy a nie 10m wyżej
    Da się poszerzyć, dozbroić wylać.
    Pytaj kierownika

  4. #4

    Domyślnie

    Ja to komin systemowy to wystarczy wylać lawę zbrojoną bez łączenia z ławą.
    Kto kopał fundamenty?

  5. #5

    Domyślnie

    Dobry czas na likwidacje komina. Po co komu kominy w dzisiejszych czasach?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    totomasz

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    24

    Domyślnie

    Fundamenty kopała koparka którą wynająłem sam, natomiast linie kredą na gruncie wyznaczył majster ekipy. Rysunki i projekt pokazywałem majstrowi przed koparką z zaznaczenie, że o ile ma to wpływ na fundament to nie będę robił kominka w salonie (doprowadzenie powietrza), natomiast mam komin do ogrzewania gazowego wg. projektu w pomieszczeniu gospodarczym. Wg. projektu są tam wkłady schiedel. Z ekipą miałem jeszcze jeden problem ponieważ kopali w gruncie bez ściągnięcia humusu. Humus trzeba było wybierać dopiero po wylaniu ław. Efekt taki, że resztki humusu którego koparka nie była w stanie wybrać po ławach musiałem ogarnąć sam i czyścić ławy z pozostałości które się obsypały . Rozumiem, że nie myli się ten co nic nie robi ale to trochę za dużo jak na sam początek, no i poziom "pomyłek" to chyba zbyt delikatne słowo, raczej lekceważenie podstawowych zasad. Szczerze to mam duże wątpliwości co do dalszej współpracy z tą ekipą. W poniedziałek wołam KB żeby obejrzał jeszcze poziomy tych ław. Nie mogłem być na budowie podczas początku jak już zaczęli kopać.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    totomasz

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    24

    Domyślnie

    Do ogrzewania gazowego ?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    totomasz

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ja to komin systemowy to wystarczy wylać lawę zbrojoną bez łączenia z ławą.
    Kto kopał fundamenty?
    Tylko u mnie stopa fundamentowa jest połączona z ławą i teraz ława była zazbrojona ze strzemionami 25/30, a szerokość samej ławy to 80 cm, to znaczy że nie da się teraz "podłączyć" zbrojenia stopy do dolnego zbrojenia ławy ponieważ zbrojenie jest przecież zalane betonem. Ktoś napisał żeby nawiercać, tylko czy nie poczyni to większych szkód - osłabienie ławy ? Jak to wygląda, nawierca się aż do drutów w ławie ? Wsuwa dodatkowe pręty z boku i zalewa? Czym to się łączy i czy fakt że ławy wylane w gruncie nie spowoduje, że zanieczyszczenia z gruntu po odkopaniu bokiem spowodują słabe połączenie z ławami już wylanymi.

  9. #9

    Domyślnie

    Jak wyleją osobno nic się nie stanie. Przecież to komin systemowy a nie murowany. Naprawdę nic się nie stało.
    Do jakiego pieca ten komin? Bo najpierw piszesz że do gazowego a w drugim poście pytasz sam siebie czy zadajesz sobie pytanie?

  10. #10

    Domyślnie

    Najpierw skontaktuj się z konstruktorem dla świętego spokoju. Jak wyrazi zgodę, to możesz nawiercić ławę, dać pręty zbrojeniowe i dolać stopę - u mnie było podobnie, komin został wylany tylko na części ławy a kawałek wystawał poza obrys ławy. Po rozmowie z konstruktorem, dla świetego spokoju ława została nawiercona i kawałek dolany. Kier bud to nadzorował. Nie jest to nic czym należałoby się przejmować.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.895

    Domyślnie

    Jeżeli komin ma być do kotła gazowego to murowany komin i fundament nie są potrzebne.
    Są zbędne
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał totomasz Zobacz post
    Sądzę, że to bardzo poważna wada, chyba pożegnam się z tą ekipą w poniedziałek.
    TRrzeba stać nad głową, chodzić ze schematem i sprawdzać - każdy moze się pomylić. U mnie trzy razy szalowali pod szacht techniczny - 150x25 cm i trzy razy mówiłem jak ma być. Ludzie się spieszą, to się mylą.
    A co do komina bez kominka, to faktycznie - po co to robisz?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.215

    Domyślnie

    Skoro ława ma 80cm, ściana pewnie w osi ma 24-25 cm Zostaje 55/2=27,5cm na stronę komin ma coś koło 36 tyle to nadwiesisz. Tak swoja droga po co taki komin do kotła gazowego ? To wywalanie kasy.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Skoro ława ma 80cm, ściana pewnie w osi ma 24-25 cm Zostaje 55/2=27,5cm na stronę komin ma coś koło 36 tyle to nadwiesisz. Tak swoja droga po co taki komin do kotła gazowego ? To wywalanie kasy.
    U mnie było podobnie…tez miało być nadwieszone parę cm, a ze jestem pedantem, to kazałem naprawić. Jak nie chce żeby fund. pod komin wystawał mu poza obrys ław, to niech odkopie, wbije kilka prętów w ławę, trochę dozbroi i zaleje wszystko betonem.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    totomasz

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Jak wyleją osobno nic się nie stanie. Przecież to komin systemowy a nie murowany. Naprawdę nic się nie stało.
    Do jakiego pieca ten komin? Bo najpierw piszesz że do gazowego a w drugim poście pytasz sam siebie czy zadajesz sobie pytanie?
    Przepraszam chciałem odpowiedzieć na innego posta gdzie zapytał mnie po co mi komin. Więc komin jest do pieca gazowego. Czy faktycznie do gazówki nie jest mi potrzebny ten komin ?

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    totomasz

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Skoro ława ma 80cm, ściana pewnie w osi ma 24-25 cm Zostaje 55/2=27,5cm na stronę komin ma coś koło 36 tyle to nadwiesisz. Tak swoja droga po co taki komin do kotła gazowego ? To wywalanie kasy.
    Skoro do gazowego kotła nie jest potrzebny to co w takim razie ?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.396

    Domyślnie

    Cytat Napisał totomasz Zobacz post
    Skoro do gazowego kotła nie jest potrzebny to co w takim razie ?
    Przy spełnieniu pewnych warunków (moc, wymuszony obieg spalin) wystarczy komin stalowy z kotła gazowego bezpośrednio przez ścianę i tyle, bez fundamentu. Architekt czy KB powinni byli to podpowiedzieć.

    Swoją drogą, u mnie na budowie przed zalaniem fundamentów był już dwa razy KB: wykonał odbiór wykopu pod fundament (zalecił pogłebienie wykopu z powodu sporej liczby korzeni) a następnie odbiór zbrojenia.
    Jeśli Twój KB odebrał zbrojenie bez uwag to niech teraz kombinuje jak to naprostować.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    totomasz

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    świętokrzyskie
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Przy spełnieniu pewnych warunków (moc, wymuszony obieg spalin) wystarczy komin stalowy z kotła gazowego bezpośrednio przez ścianę i tyle, bez fundamentu. Architekt czy KB powinni byli to podpowiedzieć.

    Swoją drogą, u mnie na budowie przed zalaniem fundamentów był już dwa razy KB: wykonał odbiór wykopu pod fundament (zalecił pogłebienie wykopu z powodu sporej liczby korzeni) a następnie odbiór zbrojenia.
    Jeśli Twój KB odebrał zbrojenie bez uwag to niech teraz kombinuje jak to naprostować.

    A co jak w miejscu tego komina są dwa ciągi wentylacyjne i dwa od komina (kominek i kocioł gazowy) ? W kotłowni musi być jeszcze przecież dostęp do powietrza. Samo wypuszczenie rury z kwasówki ze ściany chyba tego nie załatwi, dalej potrzebuje komina na ciąg wentylacyjny chyba ? W załączniku daje jeszcze rzut parteru w tym miejscu gdzie brakuje mi tej stopy fundamentowej. Z góry dziękuję za pomoc.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter kotłownia.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	65,3 KB
ID:	457383  

  19. #19

    Domyślnie

    Tak, jeśli w tym kominie masz też kanały wentylacyjne, to nadal potrzebujesz komina.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.396

    Domyślnie

    Cytat Napisał totomasz Zobacz post
    A co jak w miejscu tego komina są dwa ciągi wentylacyjne i dwa od komina (kominek i kocioł gazowy) ? W kotłowni musi być jeszcze przecież dostęp do powietrza. Samo wypuszczenie rury z kwasówki ze ściany chyba tego nie załatwi, dalej potrzebuje komina na ciąg wentylacyjny chyba ? W załączniku daje jeszcze rzut parteru w tym miejscu gdzie brakuje mi tej stopy fundamentowej. Z góry dziękuję za pomoc.
    Warunek, że kocioł jest z zamkniętą komorą spalania (otwarta nie ma sensu), komin koncentryczny dostarcza powietrze do kotła i wyrzuca spaliny.
    Wentylacja pomieszczeń (nie tylko kotłowni) to oddzielna instalacja. Najlepiej zapytać architekta o zmiany, on zna przekrojowo cały Twój projekt, więc powie więcej. Wentylacja może odbywać się stałym kominem, który mieści kanały a może być wyprowadzona poszczególnymi kanałami (rurami sztywnymi typu spiro czy elastycznymi) do kominków na dachu.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony