dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 136
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Bo jest to najbardziej optymalna moc do pojemności bufora pod taką powierzchnię.
    Czasy, kiedy szacowało się moc kotła 100W/m2 powierzchni minęły bezpowrotnie. Pojemność bufora i moc kotła należy dobrać na podstawie OZC, lub przynajmniej wstępnie oszacować na ciepłowłaściwe.pl

    I słusznie Ci napisali "oszuści" że: Twoja wiedza pochodzi co najmniej sprzed kilku lat...coś ci tam dzwoni, ale nie za bardzo wiesz w którym kościele.
    Ostatnio edytowane przez cezary.pl ; 03-07-2021 o 21:34
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Czasy, kiedy szacowało się moc kotła 100W/m2 powierzchni minęły bezpowrotnie. Pojemność bufora i moc kotła należy dobrać na podstawie OZC, lub przynajmniej wstępnie oszacować na ciepłowłaściwe.pl

    I słusznie Ci napisali "oszuści" że: Twoja wiedza pochodzi co najmniej sprzed kilku lat...coś ci tam dzwoni, ale nie za bardzo wiesz w którym kościele.
    Znam takich ja wy, naciągacze - dumne nazwy OZE, sroze, ciepłowałaściwe.pl które już dawno przeszło na "ciemną stronę księżyca". Nawalić do kotłowni jak najwięcej i pozostawić klienta, który płaci i płacze.

  3. #23
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Znam takich ja wy, naciągacze - dumne nazwy OZE, sroze, ciepłowałaściwe.pl które już dawno przeszło na "ciemną stronę księżyca". Nawalić do kotłowni jak najwięcej i pozostawić klienta, który płaci i płacze.
    Lata 2009-2013,temat tutaj na forum o kotłach na ekogroszek.
    Podobni Tobie "sprzedawcy/naciągacze" kotłów do nowych domów, mojego pokroju czyli 120-150m2, proponowali zielonym klientom kotły o mocy 17kW gdzie mój dom przy -20st.C potrzebuje 3,5kW(trzy i pół kW),bo takie ma straty energii przy -20st.C.
    Odzywałem się tam wtedy, tak jak i dzisiaj bo jesteś podobnym naciągaczem właśnie.
    Pózniej producenci kotłów zeszli z palnikami do 10kW ale to na nowe domy i tak dużo za dużo.
    Zielonego pojęcia chłopie nie masz o fizyce budowli i zatrzymałeś się na poprzednim wieku.

    Proponować komuś 18kW to jakby proponować mu pętle na szyję.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 03-07-2021 o 23:22

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Proponować komuś 18kW to jakby proponować mu pętle na szyję.
    No ale jest bufor na 1,5 tony wody, więc ten pelletowy kocioł będzie grzał w granicach (swojego) optimum. Swoją drogą dlaczego właśnie 18 kW a nie 14, to się nie dowiedziałem.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Podobni Tobie "sprzedawcy/naciągacze" kotłów do nowych domów, mojego pokroju czyli 120-150m2, proponowali zielonym klientom kotły o mocy
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No ale jest bufor na 1,5 tony wody, więc ten pelletowy kocioł będzie grzał w granicach (swojego) optimum.
    Jaki pelletowy?.
    Najbardziej ekonomiczne ogrzewanie to kocioł zgazowujący na węgiel 18 kW z buforem 1000-1500 l.
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Swoją drogą dlaczego właśnie 18 kW a nie 14, to się nie dowiedziałem.
    Odpowiedz dostałeś.
    Bo jest to najbardziej optymalna moc do pojemności bufora pod taką powierzchnię.
    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Proponować komuś 18kW to jakby proponować mu pętle na szyję
    Przy kotle z buforem (zasypowy, ekogroszkowy) może mieć nawet 50 kW.
    Zielonego pojęcia chłopie nie masz o fizyce budowli i zatrzymałeś się na poprzednim wieku
    Nie ośmieszaj się. Trochę cię nauczyli i wklepali do głowy regułki, których nawet nie rozumiesz i na dodatek próbujesz kogoś uświadomić.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 04-07-2021 o 11:16

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Jaki pelletowy?.
    OK, czytałem właśnie o pellecie i się zasugerowałem.
    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Odpowiedz dostałeś.
    A jak to wyliczyłeś?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    OK, czytałem właśnie o pellecie i się zasugerowałem.

    A jak to wyliczyłeś?
    Cóż tu wyliczać - większy kocioł + bufor = rzadsze palenie w piecu. Wszystko zależy od warunków lokalowych.

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    @SzymonKc
    a tak na Twoje fachowe oko, do domku o powierzchni ok 65m2 i stratach przy -16 ok. 5 kW, jaką byś wybrał pompę powietrzną przy grzejnikach na parametr 55? Tak pi razy oko.
    Grzejniki mają zdolność przekazania ok. 8 kW mocy.
    Grzejniki mają moc 8kW przy jakiej temperaturze i delcie?
    Ale nieważne, zakładam że 5kW mają przy temperaturze 55*C lub niższej, w takim razie obsłuży to większość pomp niskotemperaturowych.
    Należy jednak sprawdzić przebieg mocy w zależności od temperatury i na tej podstawie dobrać jednostkę. Gdybyś zastosował Althermę 4kW, to w okolicy -10*C poprawnie skonfigurowana odpali najmniejszą grzałkę 2kW. Jednostka 6kW obsłuży to praktycznie bez odpalania grzałek, ale jest o około 3 tys. droższa, czy warto dopłacać?
    Ile godzin w sezonie w Twojej strefie klimatycznej będzie temperatura niższa niż -10*C, nie wiem, załóżmy że 168 czyli tydzień. Kiedy odpali się grzałka 2kW, sprężarka zejdzie z mocą grzewczą na mniej niż 3kW, co przy COP ok. 1,30 (przy tych temperaturach) oznacza zmniejszenie poboru prądu przez sprężarkę o jakieś 0,75kW, czyli załączenie grzałki zwiększa zużycie prądu o 1,25kW, przez 168 godzin to 210kWh, czyli jakieś 150zł. Przy takich założeniach kupno mocniejszej jednostki zwróci się 20 latach.

    Teraz kwestia mocy minimalnej, generalnie im mniejsza moc maksymalna tym mniejsza minimalna i przy wyższych temperaturach zewnętrznych pompa będzie działać bez taktowania, warto więc dobrać jednostkę dokładnie. Ale w praktyce pompy o różnych mocach są identyczne, a różnią się tylko oprogramowaniem, które ogranicza moc maksymalną. Tak jest w przypadku Althermy od 4 do 8kW, producent nie podaje mocy minimalnej, ale wg. moich obserwacji mam wrażenie graniczące z pewnością, że producent nie majstrował oprogramowaniem przy mocy minimalnej i dla wszystkich jednostek wynosi ona około 1,7kW.
    W takiej sytuacji można wybrać jednostkę 4kW i ona wystarczy, ale jak ktoś ma zasobniejszy portfel a chciałby pobawić się grzaniem w II taryfie może również wybrać 8kW i nie będzie to błędem pod kątem taktowania w wyższych temperaturach, bo te pompy na małym obciążeniu cieplnym działają identycznie.

    Przy czym warto wspomnieć o jednej kwestii, o której nikt nie mówi (może nie wiedzą). Pompa obiegowa moduluje przepływem, ale jest minimalny przepływ poniżej którego pompa obiegowa nie potrafi zejść, dla tej althermy jest to około 7-8 l/min. Konsekwencja jest taka, że pompa pracująca na delcie 3K zmoduluje moc na te 1,7kW, ale ustawiona na wyższą deltę nie potrafi zmodulować mocy aż tak nisko. Z kolei ustawienie delty 3K na większości instalacji nie da możliwości przeniesienia pełnej mocy pompy, bo instalacja nie pozwala na tak duże przepływy. Jak to pogodzić i jak ustawić deltę?

    Po pierwsze trzeba określić maksymalny przepływ dla instalacji, sprawdzamy go po prostu w menu pompy, ile da radę wyciągnąć. Potem sprawdzamy czy taki przepływ nie przekroczy maksymalnej dozwolonej prędkości przepływu dla rur, dla miedzi jest to 0,5m/s dla innych materiałów nie musimy tego sprawdzać, bo nie ulegają erozji. Znając ten maksymalny przepływ i maksymalną wymaganą moc dla budynku, możemy policzyć wymaganą deltę maksymalną, na jakiej pompa powinna chodzić w największe mrozy. Natomiast gdy jest cieplej możemy ustawić deltę niższą, a gdy jest jeszcze cieplej (początek i koniec sezonu grzewczego) deltę najniższą. To pozwoli pompie pracować z niska mocą i unikać taktowania. Życzyłbym sobie, żeby delta była sterowana wg. krzywej zależnej od temperatury zewnętrznej, ale Altherma niestety nie ma takiej funkcjonalności i trzeba to przestawić ręcznie. Tzn. nie trzeba, ale jak ktoś chce wycisnąć maksimum możliwości to powinno się to robić. Nie wiem jak to mają rozwiązane inni producenci, bo instaluję tylko Daikina.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 05-07-2021 o 00:30

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

    Jeszcze jeden detal pozostał: obecnie domek jest zasilany kotłem na koks o mocy ok. 11 kW. Kocioł nagrzewa dom tylko wieczorami, po przyjściu mieszkańca z pracy. Do kotła jest dodany bufor 200l, który zasila grzejniki parametrem 55, ale mieszkaniec powiedział mi, że żeby w największe mrozy nagrzać dom w powiedzmy godzinę, musiał zwiększać parametr do 60 stopni. Jednak w czasie tych największych mrozów dom nie wychładzał się nigdy poniżej 17-18 stopni w ciągu doby.

    Czy można pompę ciepła podłączyć do tego bufora? Czy jest sensowne kupienie najsłabszej pompy powietrznej i grzanie tym kotłem na koks w mrozach poniżej powiedzmy -10, przy wyłączonej pompie? Mieszkaniec jest człowiekiem starej daty i nie wierzy, że prąd może być tańszy niż koks i upiera się przy pozostawieniu kotła. Poza tym boi się wojny i że Niemcy przyjdą itp - słowem, nie przetłumaczysz
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Mieszkaniec jest człowiekiem starej daty i nie wierzy, że prąd może być tańszy niż koks i upiera się przy pozostawieniu kotła.
    Słuchaj starszych oni przeżyli wielu takich naciągaczy.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    ..................... Nie wiem jak to mają rozwiązane inni producenci, bo instaluję tylko Daikina.
    Czytając ten wywód sam bym zrezygnował z tego urządzenia. Tylko pompa gruntowa jest w miarę opłacalna - wszystko inne to oszustwo.

  12. #32
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Czytając ten wywód sam bym zrezygnował z tego urządzenia. Tylko pompa gruntowa jest w miarę opłacalna - wszystko inne to oszustwo.
    Jesteś zacofany technologicznie o co najmniej 10 lat

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Słuchaj starszych oni przeżyli wielu takich naciągaczy.
    Z głową wszystko w porządku?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Jesteś zacofany technologicznie o co najmniej 10 lat
    Człowieku o czym ty mówisz. Są już inne fajniejsze wynalazki a ty się podniecasz czymś co umrze śmiercią naturalną. Nawet Japończycy będący najbardziej zaawansowanym technologicznie krajem na świecie nie używają twoich technologicznych wynalazków.

  15. #35
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Nawet Japończycy będący najbardziej zaawansowanym technologicznie krajem na świecie nie używają twoich technologicznych wynalazków.
    Mówisz o "tych" Japończykach, którzy przodują w produkcji pomp powietrze-woda ?
    Panasonic,Fujitsu,Hitachi,Mitsubishi,Daikin i inni ?

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Z głową wszystko w porządku?
    Ja mam aktualne badania psychotechniczne a ty?.

    PS.
    Twoja odpowiedz świadczy że ty byś ich uśpił w imię jakiejś idei.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Mówisz o "tych" Japończykach, którzy przodują w produkcji pomp powietrze-woda ?
    Panasonic,Fujitsu,Hitachi,Mitsubishi,Daikin i inni ?
    On mi przypomina takiego użytkownika,, co kiedyś tu twierdził, że ogrzewanie pompą powietrze-woda pochłania więcej energii el, niż ogrzewanie czystym prądem
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Mówisz o "tych" Japończykach, którzy przodują w produkcji pomp powietrze-woda ?
    Panasonic,Fujitsu,Hitachi,Mitsubishi,Daikin i inni ?
    Mówisz o dziedzinie chłodnictwa. Moja wypowiedz miała głębszy sens ekonomiczny. Można to porównać z czasów bumu na okna plastikowe. Z zachodu pakowali wszystko do Polski a sami mieli okna drewniane.

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Ja mam aktualne badania psychotechniczne a ty?.

    PS.
    Twoja odpowiedz świadczy że ty byś ich uśpił w imię jakiejś idei.
    Niejeden płaskoziemca pewnie też ma takie badania.

    Co jakiś czas wyskakuje tu jak Zorro na balu nawiedzony teoretyk, który myli fakty i mity i przyczyny ze skutkami. Liczyć nie umie albo ma wstręt do matematyki, zjawisk fizycznych nie roztrząsa, raportów i opracowań naukowych nie czyta, praktyków nie słucha. Ale: głośno krzyczy, jak stara ciotka, która ma wiele do powiedzenia, choć się do rachunków w domu nie dorzuca. Wokół widzi wrogów, co chcą ją otruć albo okraść, zasłania okna i nie ufa swojej rodzinie, ale wierzy na słowo pierwszemu domokrążcy, który sprzedaje cudowne garnki po 10 tysi za komplet - to oczywiście potwierdza teorię, że wszyscy chcą ją okraść i oszukać.

    DUNIA, gdzieś coś świta, jakby przez mgłę????
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    On mi przypomina takiego użytkownika,, co kiedyś tu twierdził, że ogrzewanie pompą powietrze-woda pochłania więcej energii el, niż ogrzewanie czystym prądem
    Nawet jeden odbiegający czynnik w takich układach może przechylić szalę na podwyższenie lub obniżenie kosztów ogrzewania.

    PS.
    Pompa z wymiennikiem gruntowym jest bezkonkurencyjna pod względem kosztu użytkowania.

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony