dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    38

    Domyślnie Powietrzna pompa ciepła Vaillant vwl 125/5as

    Witam,
    czy ktoś posiada takie urządzenie?
    Ewentualnie co doradzicie do domu ok 200 m2?

    Pozdrawiam,
    Tomasz

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał To_maszom3 Zobacz post
    Witam,
    czy ktoś posiada takie urządzenie?
    Ewentualnie co doradzicie do domu ok 200 m2?

    Pozdrawiam,
    Tomasz
    12kW do domu o pow 200m2? To jest nowy czy modernizowany dom? I powiedz jeszcze skąd pomysł na tę pompę tzn sam wybrałeś czy sprzedawca/instalator taką dobrał?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    38

    Domyślnie

    Dom nowy, ten model sugeruje instalator. Ja dopiero robię rozeznanie , szukam więc opinii i sugestii.

  4. #4
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał To_maszom3 Zobacz post
    Dom nowy, ten model sugeruje instalator. Ja dopiero robię rozeznanie , szukam więc opinii i sugestii.
    Nie znam tej pompy i nie wiem jak traci moc ale stawiam, że jest za duża i to zdecydowanie.
    Zrób audyt energetyczny domu czyli OZC ale stawiam, że więcej niż 6kW mocy grzewczej nie będziesz potrzebował.

    A instalatora nie słuchaj bo ewidentnie próbuje Cię naciągnąć, raz z mocą dwa z firmą.

  5. #5

    Domyślnie

    Widziałem tą pompe w akcji w domu ponad 200m2 tej zimy, w domu było aż za ciepło nawet podłogówka, pompa za dużo imo.
    Też mi ją proponowano, ale wybrałem Panasonic T-CAP 9KW który okazał się tańszy i ma działać na większe mrozy

  6. #6
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Widziałem tą pompe w akcji w domu ponad 200m2 tej zimy, w domu było aż za ciepło nawet podłogówka, pompa za dużo imo.
    Też mi ją proponowano, ale wybrałem Panasonic T-CAP 9KW który okazał się tańszy i ma działać na większe mrozy
    Źle myślisz, że było "aż za ciepło" to nie wina zbyt mocnej pompy tylko wina jej właścicieli, którzy albo lubią takie ciepło albo nie mają pojęcia jak ją wyłączyć.
    Tutaj moc grzewcza nie ma nic do rzeczy.

    Ja mam pompę T-CAP 9kW w domu, który potrzebuje 3,5kW i zawsze jest optymalnie czyli 22-22,5st.C

  7. #7

    Domyślnie

    tak jak mówisz yeap, ale mimo wszystko przewymiarowana, kawał jednostki na dworzu

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Takie sobie kroki:

    1. https://www.google.com/maps/search/P...pompy+ciepła/
    2. Wysyłasz maila z pytaniem do 5-8 firm.
    3. Pytasz na forum o te kilka pomp.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #9
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Takie sobie kroki:

    1. https://www.google.com/maps/search/P...pompy+ciepła/
    2. Wysyłasz maila z pytaniem do 5-8 firm.
    3. Pytasz na forum o te kilka pomp.
    Oczywista oczywistość
    Ale jak ktoś jest tluk i zgarnia co miesiąc za darmochę od dwóch łbów 1000 zeta to myślenie mu się wyłącza bo go stać

    Co oni z tą Polską zrobili...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Nie znam tej pompy i nie wiem jak traci moc ale stawiam, że jest za duża i to zdecydowanie.
    Zrób audyt energetyczny domu czyli OZC ale stawiam, że więcej niż 6kW mocy grzewczej nie będziesz potrzebował.

    A instalatora nie słuchaj bo ewidentnie próbuje Cię naciągnąć, raz z mocą dwa z firmą.
    Tak serio- TY to zdrowy jesteś? Poważnie pytam?
    Gościowi piszesz że instalator dobrał mu PC za dużą a sam masz 3 x za dużą. To jak to jest?
    Kilka tygodni temu na forach pisałeś że zadna nie jest za duża -Bo PC to nie piec i wyłączyć ją można. Jak to jest człowieku?
    Jedyne tłumaczenie to takie że- JAK jesteś na bani to głupoty wypisujesz, a zdarza się to dość często.
    I nie są to zaczepki z mojej strony. Po prostu czytam fora jak mam czas i zbieram fakty. nie trzymają się kupy te twoje wpisy, zarówno te dzisiejsze jak i te z przed paru miesięcy.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 25-07-2021 o 22:42
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  11. #11
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Tak serio- TY to zdrowy jesteś? Poważnie pytam?
    Gościowi piszesz że instalator dobrał mu PC za dużą a sam masz 3 x za dużą. To jak to jest?
    Kilka tygodni temu na forach pisałeś że zadna nie jest za duża -Bo PC to nie piec i wyłączyć ją można. Jak to jest człowieku?
    Jedyne tłumaczenie to takie że- JAK jesteś na bani to głupoty wypisujesz, a zdarza się to dość często.
    I nie są to zaczepki z mojej strony. Po prostu czytam fora jak mam czas i zbieram fakty. nie trzymają się kupy te twoje wpisy, zarówno te dzisiejsze jak i te z przed paru miesięcy.
    Ty tak serio ?
    Widzisz różnicę między cieniutka wylewką betonowa gr.6cm a płytą fundamentową z wylewką o łącznej gr.35cm betonu ?
    Widzisz przy tym różnice między takimi warstwami grzewczymi,w przyjęciu mocy grzewczej i energii oraz w oddawaniu jej do pomieszczeń ?
    Masz jakąkolwiek wyobraźnię ?
    Gdybyś ja miał to byś takich głupot nie pisał...

    Bo mi,przy takiej ilości grzanego betonu zwykla grzałka o mocy 30kW nie zrobi krzywdy a co dopiero pompa ciepła p-w o mocy 9kW.
    To nie są kotły na węgiel, których nie można wygasić, tutaj robi się pstryk i nie grzeje.

    Całkowicie inna jest sytuacja w przypadku cienkiej wylewki betonowej czy anhydrytowej czy przy grzejnikach.
    Tam jest szybki odbiór ciepła i występuje "wasze" taktowanie przy zbyt mocnej pompie.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 29-07-2021 o 11:46

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Ty tak serio ?
    Widzisz różnicę między cieniutka wylewką betonowa gr.6cm a płytą fundamentową z wylewką o łącznej gr.35cm betonu ?
    Widzisz przy tym różnice między takimi warstwami grzewczymi,w przyjęciu mocy grzewczej i energii oraz w oddawaniu jej do pomieszczeń ?
    Masz jakąkolwiek wyobraźnię ?
    Gdybyś ja miał to byś takich głupot nie pisał...

    Bo mi,przy takiej ilości grzanego betonu zwykla grzałka o mocy 30kW nie zrobi krzywdy a co dopiero pompa ciepła p-w o mocy 9kW.
    To nie są kotły na węgiel, których nie można wygasić, tutaj robi się pstryk i nie grzeje.

    Całkowicie inna jest sytuacja w przypadku cienkiej wylewki betonowej czy anhydrytowej czy przy grzejnikach.
    Tam jest szybki odbiór ciepła i występuje "wasze" taktowanie przy zbyt mocnej pompie.
    Hm. --Wasze Taktowanie? Po co pijesz do mnie jak ja TAKTOWANIA NIE ZNAM. Odnośnie wylewek ha ha ha - Znam się szaraczku i to dość dobrze.
    Dlaczego gościowi mówisz że jego PC będzie za mocna? Skąd wiesz jak sobie ktoś zrobi wylewki i ile będą w stanie przyjąć .
    I tak na przyszłość nie chwal się tą podłogą bo moja chata ponad 2 x większa i budowana ho ho lat temu i wcale więcej nie potrzebuje.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  13. #13
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Skąd wiesz jak sobie ktoś zrobi wylewki i ile będą w stanie przyjąć .
    Pokaż mi drugiego takiego na forum, z płytą fundamentową, który ma na niej położone rurki ogrzewania podłogowego i zalane to jest 10cm wylewką
    Nie dość, że z samą płytą to na palcach jednej ręki można tutaj policzyć takich inwestorów to gwarantuje Ci,że bez izolacji na płycie jest tylko jeden taki
    Masz go przed sobą

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Pokaż mi drugiego takiego na forum, z płytą fundamentową, który ma na niej położone rurki ogrzewania podłogowego i zalane to jest 10cm wylewką
    Nie dość, że z samą płytą to na palcach jednej ręki można tutaj policzyć takich inwestorów to gwarantuje Ci, że bez izolacji na płycie jest tylko jeden taki
    Masz go przed sobą
    Dużo ludzi zamiast tradycyjnych fundamentów dawało -( płytę fundamentową ) a zwłaszcza tam gdzie był podmokły teren. Z drugiej strony było to łatwiejsze w wykonaniu. Dzisiaj przy stawce stali ok 6k nie wiem . Liczyc mi się nie chce bo mi to nie jest potrzebne. Prawidłowo wykonana płyta powinna być odizolowana - a zwłaszcza płyta Na fundamentach dawało się izolację ( to był mus ) lecz wylewki to już róznie w zależności jakie było przeznaczenie pomieszczeń. Tak było i robiło się różnie.
    Tak że przestań tu grać mądralę bo tak jak ty masz to pewnie mało kto ma aby izolacji nie dawać- z czym się to wiąze nie zamierzam tłumaczyć. Ale odnośnie zapotrzebowania to mądrości nie pokazuj bo mój jak i wielu innych dom to mur czterowarstwowy .Twoje badziewie ze ścianką 33cm+ nawet 20cm styro ma się ni jak do dawnego budownictwa czterowarstwowego ,W domu aby było w miarę ciepło trzeba walić metry styropianu od zewnątrz. Przyszła taka głupota z pojedynczym murem i nikt z budowlańców nawet nie chce słyszeć aby stawiać inny. A jak już to 120k.
    Już mądrości z PC i ustawieniami pokazałeś miesiąc temu. Tak że zluzuj majty . Powodzenia Zyczę.\
    PS. Fakt na forum nie jest- lecz mój kolega ma płytę i rurki na tym . Lecz wykonane ze sztuką budowlaną. A nie na pałe jak u ciebie.
    Jeszcze raz powodzenia.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 29-07-2021 o 21:05
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  15. #15
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Dużo ludzi zamiast tradycyjnych fundamentów dawało -( płytę fundamentową ) a zwłaszcza tam gdzie był podmokły teren. Z drugiej strony było to łatwiejsze w wykonaniu. Dzisiaj przy stawce stali ok 6k nie wiem . Liczyc mi się nie chce bo mi to nie jest potrzebne. Prawidłowo wykonana płyta powinna być odizolowana - a zwłaszcza płyta Na fundamentach dawało się izolację ( to był mus ) lecz wylewki to już róznie w zależności jakie było przeznaczenie pomieszczeń. Tak było i robiło się różnie.
    Tak że przestań tu grać mądralę bo tak jak ty masz to pewnie mało kto ma aby izolacji nie dawać- z czym się to wiąze nie zamierzam tłumaczyć.
    Ty mi coś tłumaczyć ?
    Weź przestań
    Oczywiście mam płytę odizolowana od gruntu, tylko 20cm styropianem.
    Ale odizolowanej od wylewki i podłogówki nie mam wogole.
    Czyli ?
    Jarzysz coś tam co to znaczy ?
    25cm+10cm ?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Ty mi coś tłumaczyć ?
    Weź przestań
    Oczywiście mam płytę odizolowana od gruntu, tylko 20cm styropianem.
    Ale odizolowanej od wylewki i podłogówki nie mam wogole.
    Czyli ?
    Jarzysz coś tam co to znaczy ?
    25cm+10cm ?
    Powiedziałem mi tłumaczyć nie musisz. Napisz jeszcze o murze, bo zapomniałeś, i o ustawieniu CWU w serii H 30lat w tym siedzę choć nie zawodowo.90% prac wykonano -Tymi Rencami. Dziś już tego nie muszę bo mi się nie chce. Choć altanę z meblami zrobiłem hobbystycznie za którą bym na rynku zapłacił pewnie koło 20k.
    PS. z izolacją jarzę wyobraź sobie. I twierdzę ze jest niepoprawna choć swoje robi. Byle grzyby po kilku latach nie chciały rosnąć .A to jest możliwe .
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 29-07-2021 o 21:37
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Powiedziałem mi tłumaczyć nie musisz. Napisz jeszcze o murze, bo zapomniałeś, i o ustawieniu CWU w serii H 30lat w tym siedzę choć nie zawodowo.90% prac wykonano -Tymi Rencami. Dziś już tego nie muszę bo mi się nie chce. Choć altanę z meblami zrobiłem hobbystycznie za którą bym na rynku zapłacił pewnie koło 20k.
    PS. z izolacją jarzę wyobraź sobie. I twierdzę ze jest niepoprawna choć swoje robi. Byle grzyby po kilku latach nie chciały rosnąć .A to jest możliwe .
    A jeszcze jedno odnośnie wylewki- Ciepło przenika w górę i zdecydowana część tego ciepła zakumulowana jest w tej 10cm wylewce. Po kiego grzyba 35cm wylewki? Grubość powinna być taka aby zapewnić ciepło w domu przy grzaniu 10h/doba. To jest dobre ogrzewanie ale przy stałych temp. zewnętrznych np (-10 ) czy tam -15 przy wahaniach jest mało sterowalna.Są zalety i są wady. No ale u ciebie to TYLKO ZALETY ha ha.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    A jeszcze jedno odnośnie wylewki- Ciepło przenika w górę .....
    Ciepło zawsze przenika do osrodka o nizszej temperaturze, moze byc to w gore, moze w doł moze i na boki. W góre to tylko przy konwekcji. W przypadku wylewki kierunek rozchodzenia czyli przenikania ciepła jest uzalezniony tylko od róznicy temperatur, a nie od tego czy to jest góra czy dól wylewki.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ciepło zawsze przenika do osrodka o nizszej temperaturze, moze byc to w gore, moze w doł moze i na boki. W góre to tylko przy konwekcji. W przypadku wylewki kierunek rozchodzenia czyli przenikania ciepła jest uzalezniony tylko od róznicy temperatur, a nie od tego czy to jest góra czy dól wylewki.
    Czyli -Ośrodkiem o niższej temp będzie grunt ,bo raczej w pomieszczeniu jest cieplej, według tego co piszesz. To gościu z powodu braku izolacji poziomej więcej grzeje grunt pod domem.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  20. #20
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Czyli -Ośrodkiem o niższej temp będzie grunt ,bo raczej w pomieszczeniu jest cieplej, według tego co piszesz. To gościu z powodu braku izolacji poziomej więcej grzeje grunt pod domem.
    Dalej nie pojąłeś fizyki
    Błąd w myśleniu i dwója.
    Do poprawki proszę

    Dla ułatwienia,kolejny raz Ci podaję mój przekrój poprzeczny
    Zanim zrobisz z siebie po raz enty pajaca to doucz się i przeanalizuj ten projekt.
    Zastanów się i pomyśl
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 30-07-2021 o 22:55

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony