dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie PPW wybór leszpego miesjca na jednostkę zewnętrzną

    Cześć

    Potrzebuje rady w sprawie wyboru lepszego miejsca na jednostkę zewnętrzną powietrznej pompy ciepła.
    Chodzi mi głównie pod kątem ewentualnego hałasu
    Rozważam 2 takie miejsca. (rysunek poglądowy)



    Opcja 1 - zaraz za ścianą kotłowni, jednak jednostka byłaby skierowana na ogród. (około 22m od granicy działki)
    Opcja 2 - po przeciwnej stronie domu (rury by trzeba było poprowadzić pod domem i by miały pewnie około 15-20m), jednostka byłaby skierowana w stronę ulicy (około 16m do ulicy).


    Drugie szare pudło to jednostka od klimatyzacji, która byłby w pobliżu tej od pompy ciepła.
    Obje jednostki chciałbym mieć na osobnym fundamencie a nie zamontowane na ścianie.
    Idealnie byłby zrobić jednostkę po lewej od domu, ale tam za 5m jest granica działki, więc za blisko granicy - czyli odpada taka opcja.

    Niezależnie od lokalizacji jednostka nie byłby w pobliżu okien pomieszczeń mieszkalnych (opcja 1 to przy kotłowni jak psiałem, a opcja 2 to przy łazience)


    Dodatkowo mam pytanie, czy lepiej przeprowadzić rury przez ścianę czy może jak wodę czyli przez płytę fundamentową i wyjść na zewnątrz pod ścianą?
    Osobiście wolałbym aby to było nie przez ścinę, ale niestety do tej pory nikt nie poradził mi co rzeczywiście jest lepsze.

  2. #2

    Domyślnie

    Ustaw za sciana kotłowni niech sobie wieje na ogród a ścieżkę gazową przez ścianę.Proste rozwiązania są najlepsze.
    Jak sie boisz hałasu to pierwsze co powinieneś zrobic to udac sie do kogos kto ma markową pompe i posłuchać wtedy wszelkie obawy Ci przejdą.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Ustaw za sciana kotłowni niech sobie wieje na ogród a ścieżkę gazową przez ścianę.Proste rozwiązania są najlepsze.
    Dziękuję za odpowiedź, ale czy możesz coś powiedzieć o 2giej opcji ?

    Chodzi mi o to, że to będzie nowy dom i mam możliwość zrobić to nie przez ścianę, tylko chciałbym wiedzieć czy taka wersja przez fundament ma jakieś istotne wady (jeżeli jest trochę drożej to byłbym w stanie to zaakceptować)

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Jak sie boisz hałasu to pierwsze co powinieneś zrobic to udac sie do kogos kto ma markową pompe i posłuchać wtedy wszelkie obawy Ci przejdą.
    Po przejrzeniu forum i innych miejsc mój wybór na dziś to Panasonic T-Cap 9KW split
    Ostatnio edytowane przez aston84 ; 28-07-2021 o 20:33 Powód: dodatkowy komentarz

  4. #4

    Domyślnie

    Witam
    Dla mnie wyznacznikiem na montaż PC była strona zawietrzna, czyli taka która jest ,,,,, ścianą najcichszą ,,,,,,,, W każdym rejonie Polski jak i Świata są kierunki z których najczęściej zacina deszcz, śnieg jak również wiatr Każdy inwestor wie z której strony najczęściej takie zjawiska sie zdarzają. Dla Polski najczęstsze deszcze jak i zawieruchy to strona zachodnia ( od Atlantyku ) bo najbliżej do tego właśnie oceanu gdzie tworzą nie chmury jak i inne anomalia pogodowe. Tak więc ściana wschodnia , północno-wschodnia, wschodnio południowa. W zależności od usytuowania domu Kto w domu mieszka już naście lat to wie gdzie jest CICHO.
    .
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 28-07-2021 o 22:30
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał aston84

    Po przejrzeniu forum i innych miejsc mój wybór na dziś to Panasonic T-Cap 9KW split
    Umiejscowienie jednostki zewnętrznej i dobór zostaw najlepiej instalatorowi. Swoją drogą T-Cap do nowego domu wydaje się trochę dużą pompą. Za mało wiadomo nt budynku w którym to będziesz instalować. Jakie masz zapotrzebowanie na moc dla CO i CWU?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Dla mnie wyznacznikiem na montaż PC była strona zawietrzna, czyli taka która jest ,,,,, ścianą najcichszą ,,,,,,,,
    .
    Opcja 1 to ściana wschodnia
    Opcja 2 to ściana zachodnia

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Umiejscowienie jednostki zewnętrznej i dobór zostaw najlepiej instalatorowi. Swoją drogą T-Cap do nowego domu wydaje się trochę dużą pompą.
    nie mogę tak istotnej decyzji zostawić na po wybudowaniu domu - muszę to mieć ustalone wcześniej.

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Swoją drogą T-Cap do nowego domu wydaje się trochę dużą pompą. Za mało wiadomo nt budynku w którym to będziesz instalować. Jakie masz zapotrzebowanie na moc dla CO i CWU?
    wg obliczeń taka pompa będzie w sam raz do powierzchni domu
    Ostatnio edytowane przez aston84 ; 29-07-2021 o 08:07

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał aston84 Zobacz post
    nie mogę tak istotnej decyzji zostawić na po wybudowaniu domu - muszę to mieć ustalone wcześniej.
    Wielu użytkowników wstawia PC do domów już istniejących, ba poddawanych termomodernizacji gdzie nie ma optymalnych warunków do decyzji gdzie ma stać jednostka zewnętrzna PC. To nie "rocket science", przewody łączące jednostkę zewn. z wewn. mają mieć długość zgodnie z DTR producenta, bo inaczej prosisz się o kłopoty.


    Cytat Napisał aston84 Zobacz post
    wg obliczeń taka pompa będzie w sam raz do powierzchni domu
    Ale wiesz o tym że PC nie dobiera się do powierzchni tylko do zapotrzebowania budynku? Musisz znać zapotrzebowanie domu na energię cieplną, bo jakby było tak jak piszesz to dom 150m2 pod Wrocławiem oraz taki sam w Augustowie powinny mieć takie same jednostki a jednak tak nie jest.

    Nawet ten przybliżony kalkulator z https://cieplo.app/ da odpowiedź ile potrzebujesz mocy.

  8. #8

    Domyślnie

    Jeżeli będą te domy identyczne. Czyli-- ten sam materiał jak i izolacja ,to będzie takie samo zapotrzebowanie.( np. 35W/m2) a raczej na ( m3 ) Różnica polegac będzie na ilości dni w sezonie grzewczym z temp poniżej zera. Co adekwatnie przełoży się na kWh.
    Odnośnie tego co pisałem wcześniej. Sciana zawietrzna czyli ( cicha ) daje nam to że jak jest śnieżyca to nie napitala śniegiem po wentylatorach. Bo może zdarzyc się sytuacja że PC ma -STOP Nastepuje zadyma lub deszcz ze sniegiem który zamarza i co w tedy? Może przymrozić wentylatory./ To tak na marginesie. Ja brałem wszystko pod uwagę. Nawet w lecie jak są burze to PC stoi w miejscu gdzie te anomalia najmniej na nią działają.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Nawet ten przybliżony kalkulator z https://cieplo.app/ da odpowiedź ile potrzebujesz mocy.
    Kalkulator wyliczył mi: 10,9kW



    Dzięki za rady
    Ogólnie jeszcze planuję ogród, więc chce wiedzieć co gdzie by mogło być aby ewentualnie zmienić coś.
    Po radach tutaj i jeszcze zasięgnięciu opinii z zewnątrz chyba zdecyduję się na
    1. Odsunięcie pompy od domu o około 1m
    2. Ułożenie jej prostopadle do ściany
    W takim wypadku odległość do granicy będzie wynosić 6m


    Wg danych jakie są podawane dla głośności, to 6m będzie wystarczające.

    Dodatkowo w razie potrzeby mogę odsunąć od domu jeszcze 2,5m i wtedy pompa będzie skierowana w stronę mojej działki (taki specyficzny kształt ma)

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    ja bym szedł w opcję 1... ale jeśli zgodnie z dtr pompy, będziesz mieć na granicy mniej niż 40 db, to opcja 3 też nie jest najgorsza
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony