Witam, wraz z żoną planujemy rozpoczęcie jeszcze w tym roku wrzesień/październik budowy domu systemem gospodarczym. Przyznam, że naoglądaliśmy się na YT materiałów gdzie ludzie niezwiązani z budownictwem sami stawiają swoje domy i idąc tym tropem narodził się w naszych głowach by spróbować własnie samemu.

Tutaj pojawia się wiele pytań:
- czy damy radę?
- jak dużo czasu będziemy potrzebować, jeżeli budowę będziemy realizować poświęcając czas tak jak byśmy normalnie chodzili do pracy, czyli od 7.00 do 16-17.00?
- jak powinienem sie przygotować do budowy?
- jaki powinienem skompletowa sprzęt / narzedzia?
:: posiadam podstawowe narzedzia, i elektronarzędzia akumulatorowe, dodatkowo betoniarkę, prąd w postaci agregatu
- czy jeden pomocnik będzie wystarczający?
.
. Patrzac na to jak przedstawiaja sie ceny za wymurowanie budynku od fundamentów po strop w mojej okolicy to klęska. 250-300 zł/m.kw. pow. użytkowej.

Budowę zamierzam realizować samodzielnie + opłacanego pomocnika, sporadycznie pomoc rodziny. Jeżeli chodzi o moje doświadczenie to w murowaniu nie mam go w ogóle, jedynie co to jakieś drobne prace wykończeniowe. Lewych rak do pracy nie mam, głowy i mięśni używać umiem no i to tyle

Poza tym mam teścia, który swój pierwszy dom murował samodzielnie od A do Z (jakieś 20 lat temu) i drugi dom 10 lat temu (tem drugi to juz robiła ekipa, ale sporo prac robił też sam). Wiec teściu służyłby pomocą merytoryczną, radą etc. bo sił też już nie tyle co te 20 lat temu wiec do roboty nie bede go brał

Co do domu to:
- pow. użytkowa 175 m.kw.
- jednokondygnacyjny
- bez piwnicy
- fundament na ławach, z bloczka betonowego
- ściany nośne i działowe betonkomórkowx
- strop monolityczny

Prace które chce realizować sam:
- ławy fundamentowe (kopanie koparka, wylewanie z gruchy + pompa)
- murowania ścianki fundamentowej
- murowanie ścian nośnych i działowych
- strop (opcjonalnie)
- elektryka (tesć elektryk)
- hydraulika w tym: podłogówka (wspólnie z teściem sam robiłw nowym domu)
- rekuperacja (jak starczy sił i zapału (wspólnie z teściem, sam robiłw nowym domu i działa dobrze)


Prace do zlecenia
- strop (opcjonalnie)
- więźba
- pokrycie
- stolarka okienna i drzwiowa
- kotłownia


poniżej rzut koncepcyjny domu. Projekt obecnie znajduje sie na etapie opracowania konstrukcyjnego, niebawem mamy otrzymac całośc dokumentacji by móc wystąpić o pozwolenie na budowę. W korytarzu nad szafą zaplanowaliśmy otwór na ew. schody, wejście na strych z garażu, tutaj również został zaznaczony otwór w stropie, schody stalowe.