dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 95
  1. #1

    Domyślnie Architektura Krajobrazu

    W sumie dość odpowiednie miejsce na pytanie . Pewnie dużo tu ludzi po takich studiach . Trudno sie dostać ? Jak wygląda sprawa z np . rysunkiem . Da się później znaleźć prace po takich studiach ? Generalnie co sie na takich studiach robi ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja po takich studiach projektuję ogrody
    Chociaż moje jeszcze nie nazywały się "architektura krajobrazu", tylko mniej "modnie": "ogrodnictwo z projektowaniem terenów zieleni". Z tego co wiem, w Poznaniu też ulegli modzie na słowo "architekt".
    Zasadniczo architekt krajobrazu sensu stricte nie powinien zajmować się indywidualnymi ogrodami, tylko zielenią na poziomie urbanistycznym: w skali osiedli, miast.
    Między projektantem ogrodów a architektem krajobrazu jest właśnie różnica jak między architektem (budowlanym) a urbanistą.
    W Polsce na razie na tę cześć "urbanistyczną" nie ma większego zapotrzebowania, dlatego architekci krajobrazu robią też indywidualne projekty ogrodów. Za to za granicą nie ma podobno takich problemów.

    Pracę projektanta ogrodów znaleźć się dość trudno, bo większość firm projektowych to firmy jednoosobowe - dlatego najlepiej założyć własną działalność. Z mojego roku, w Polsce, chyba tylko ja pracuję w zawodzie (kolega pracuje głównie jako wykonawca w Wlk.Brytanii).
    W tym zawodzie liczy się wyobraźnia: masz pomysł na ogrody - będą klienci.

    Miałam zajęcia z rysunku - sprawdzano czy w ogóle studenci nadają się do wykonywania zawodu. Chociaż moja praktykantka niespecjalnie radzi sobie z perspektywą, za to robi niezłe modele z kartonu. Jak praktykantka opowiadała mi jakie mają zajęcia na studiach, to cieszę się, że ja jednak studiowałam bardziej "ogrodnicze" przedmioty. Jest na trzecim roku, każą jej robić projekty parków a ona jeszcze nie miała żadnych zajęć na których mogłaby poznać rośliny, które w takich parkach się sadzi. Po prostu architekt krajobrazu, zgodnie z tym co wcześniej napisałam, nie musi znać szczegółowo roślin, bo pracuje w innej skali.

  3. #3

    Domyślnie

    Wybór szkoły i związane z tym wymagania zależą od etapu Twojej edukacji, jeżeli interesuje Cię architekutra krajobrazu jako kierunek studiów magisterskich to na pewno na egzaminach czy to na SGGW, czy Politechnikę będzie wymagana umiejętność rysunku. Natomiast na studiach podyplomowych, rzadziej lub wcale.

    Czy umiejętność jest konieczna do pracy? W tej chwili jest tyle programów komputerowych i są tak często wykorzystywane, że myślę, że można się bez niej obyć, natomiast niewątpliwie ułatwia rozmowę z klientem i przekazywanie ideii, pomysłów "na szybko".

    Jeżeli chodzi o pracę, to niewąpliwie wydzieramy teren do tej pory zarezerwowany dla ogrodników. Pocieszającym jest, że coraz częściej klienci oczekują bardziej zaawansowanej wizualizacji, ciekawszego zagospodarowania przestrzeni, niż trawnik na środku i "wężowa" rabata wokoło. Więc w projektowaniu ogrodów nasza nadzieja, bo do projektowania przestrzeni publicznej i szans na realizację tych projektów ... jak wspomniała Elfir ... chyba długo jeszcze nie będziemy mogli liczyć.
    projektowanie (nie tylko) ogrodów - łódzkie, mazowieckie, online

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ogrodniczka - myślę, że osoba, która nie umie rysować nie nadaje się na projektanta. Zdolności plastyczne przekładają się bezpośrednio na wyobraźnię przestrzenną, umiejętność łączenia kolorów, itd.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie myślałam o nieumiejętności rysowania, ale musisz (albo możesz ) przyznać, że rysunek perspektywiczny, techniczny, a rysunek artystyczny to dwie odrębne dziedziny.

    Spotkałam się z opinią, że architektom przydałałaby się umiejętność "bazgrolenia artystycznego", a artystom typowy techniczny rysunek architektoniczny. Te dwie umiejętności czasami się nie pokrywają. Natomiast niewątpliwie na egzaminach na studia wymaga się typowego rysunku architektonicznego.

    A wyczucie przestrzeni i wrażliwość na piękno, proporcje i wrażliwość artystyczna to jeszcze inna sprawa ...
    projektowanie (nie tylko) ogrodów - łódzkie, mazowieckie, online

  6. #6

    Domyślnie

    no cóż dzięki chociaż widze że łatwo nie będzie ale dla chcącego nic trudnego

  7. #7

    Domyślnie

    mam jeszcze prośbe do Elfir , mogła byś sie spytać praktykantki co zdawała na maturze ? ile procent trzeba mieć żeby sie dostać jestem świadom że wszędzie jest inaczej ale bedę miał przynajmniej jakiś obraz

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Architekt krajobrazu to bardzo ciekawy zawód .... ale za granicą - w krajach, w których więcej uwagi niż w Polsce zwraca się na wygląd otaczającej nas przestrzeni.
    W naszym kraju osoba po ak przeważnie wykonuje prace, które w Anglii czy Stanach zarezerwowane są dla projektanta ogrodów (garden designer) i ich wykonawcy (garden contractor). Prawdziwą architekturą krajobrazu (landscape architecture) zajmuje się niewiele osób - np z mojego roku (ok 70 studentów) chyba tylko 3, 4 osoby, co i tak jest dużo (no, ale mój rok był wyjątkowy - znakomita większość osób ma firmy i zajmuje się projektowaniem i zakładaniem zieleni).
    Na moich studiach (SGGW - ale dosyć dawno temu to było...) program to była taka mieszanka pomiędzy architekturą krajobrazu a projektowaniem ogrodów. Były zajęcia zarówno z projektowania parków, osiedli itp, projektowania w krajobrazie zurbanizowanym, planowania przestrzennego, historii sztuki ogrodowej (z nieodżałowanym śp prof. Majdeckim, ech), rewaloryzacji zabytkowych parków, rysunku, ekologii, fitosocjologii, fizjografii, ochrony i rekultywacji krajobrazu; jak również z gleboznawstwa, uprawy i nawożenia, drzewoznawstwa, roślin ozdobnych, mechanizacji, budowy i pielęgnowania terenów zielonych, ochrony roślin, miernictwa, geometrii wykreślnej, prowadzenia firmy. A i dwa chyba semestry komputerowego wspomagania projektowania :) - ale to dopiero początki były.
    Program studiów zależy od tego jaką wybierzesz uczelnię i warto się z nim zapoznać przed decyzją o studiach.

    Co do rysunku: moim zdaniem nie warto wybierać się na te studia jeśli nie umie się rysować. Chodzi mi o tzw "rysowanie artystyczne" gdyż to z nim powiązane są potrzebne w tym zawodzie zdolności takie jak wyobraźnia przestrzenna i zmysł artystyczny. A bez nich jest raczej ciężko. Tzn bez tej umiejętności też prawdopodobnie dostaniesz się na studia (kasa, kasa...), tylko pytanie - po co? Po co narażać się na stres i zaniżać poziom na studiach?
    Ale... znałam kilka rysunkowo niezbyt zdolnych osób (mało powiedziane hmmm), które zaparły się, wyuczyły rysunku architektonicznego (ciężka kilkuletnia praca) i skończyły potem architekturę na politechnice. Więc i tak można...

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał oogrodniczka Zobacz post
    Nie myślałam o nieumiejętności rysowania, ale musisz (albo możesz ) przyznać, że rysunek perspektywiczny, techniczny, a rysunek artystyczny to dwie odrębne dziedziny.
    No ja nie jestem artystą malarzem, ale coś tam skrobnąć potrafię.

    plaster - będziesz zdawał na UP w Poznaniu? Nie radzę. Z informacji od praktykantki odniosłam wrażenie, że nie mają przemyślanego profilu studiów, strasznie chaotyczne zajęcia, studenci niespecjalnie obchodzą wykładowców. Cześć wykładowców jest z polibudy i tylko "odbębniają" zajęcia na UP.

    Polecam SGGW.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 28-11-2010 o 20:39

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    SGGW ma dobre notowania, podobnie jak krakowski UR (taka mała reklama )

    W Krakowie architekturę krajobrazu prowadzi się na UR (sa to studia międzywydziałowe) i Politechnice Krakowskiej. Faktycznie jest to taki ogrodniczy odpowiednik urbanisty

    Cytat ze strony Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
    http://architekturakrajobrazu.ur.kra...index/site/200
    Absolwent studiów powinien posiadać wiedzę i umiejętności niezbędne do:
    • kształtowania krajobrazu w skali planów regionalnych, w tym parków narodowych, parków krajobrazowych i innych obszarów prawnie chronionych;
    • wykonywania prac inwentaryzacyjnych obiektów architektury krajobrazu;
    • wykonywania oceny szaty roślinnej obiektów architektury krajobrazu;
    • wykonywania projektów zagospodarowania obiektów architektury krajobrazu, łącznie z obiektami zabytkowymi;
    • wykonywania studiów środowiskowo-krajobrazowych
      w pracach urządzenioworolnych;
    • kształtowania krajobrazu w skali miejscowych planów zag. przestrzennego,
      z uwzględnieniem historycznych układów urbanistycznych i ruralistycznych;
    • projektowania terenów zieleni miejskiej, zieleni ochronnej, parków, ogrodów, cmentarzy, obiektów turystycznych i terenów sportowych;
    • studiów i projektów kształtowania, ochrony i rewaloryzacji krajobrazów kulturowych;
    • oceny oddziaływania na krajobraz inwestycji; kompleksowej inwentaryzacji
      i oceny walorów kulturowo-krajobrazowych obiektów architektury krajobrazu;
    • oceny historycznych i współczesnych materiałów kartograficznych
      i ikonograficznych dla prac rewaloryzacji krajobrazów kulturowych miast i wsi;
    • oceny wiejskich i miejskich struktur osadniczych oraz prognozowania tendencji w tym zakresie.



    Ponadto krakowski UR prowadzi na kierunku Ogrodnictwo specjalność Sztuka Ogrodowa. Na tej specjalności kształci się projektantów ogrodów - skoncentrowanych na projektowaniu ogrodów przydomowych i niewielkich terenów zieleni (małe parki, ogrody przy szkołach i przedszkolach, skwery itp.)
    Ważne by mieć świadomość, że prócz stricte zawodowych "fajnych" przedmiotów (jak rysunek, budowa terenów zieleni, szkółkarstwo, dendrologia, nawożenie, rośliny ozdobe, botanika, gleboznawstwo, ochrona roślin) sa m. in. chemia i biochemia, na których jest największy odsiew studentów oraz warzywnictwo, sadownictwo i zielarstwo - dające wiedzę niezbędną przy projektowaniu ogrodów przy domu, a jednocześnie znienawidzone przez studentów Nie jest łatwo, trzeba nie tylko się uczyć tego, co "zadane" ale interesować się tematem, poszerzać wiedzę itp. itd. "Za moich czasów" przyjmowano na I rok średnio 120 osób, studia kończyło 7-8 - sami pasjonaci

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Midori, ja prof. Majdeckiego juz nie znałam, ale za to miałam zajęcia z jego córka- Madjecką.
    Wg. mnie warto jest trochę porysować wybierając się na te studia, kursy rysunku na SGGW kieyds były naprawde skuteczne jeśli chodzi o przygotowanie, jeśli kogoś interesuje ten kierunek naprawdę to zwykle jakąś wrazliwość już ma, ale nie trzeba być wielkim artystą żeby studiować i pracować jako projektant ogrodów.
    Studia za 'moich' czasów były całkiem ciekawe i dobrze je wspominam. Ale rzeczywiscie dużo ludzi z mojego roku nie pracuje w zawodzie, chociaż wiem też, że oni zwykle nie mieli pasji do tego. Więc kto chciał, to raczej pracuje w tym.
    REKLAMA

  12. #12

    Domyślnie

    Najlepiej bedzie jeżeli wejdziesz sobie na stronę uczelni, a tam na dany kierunek i sprawdzisz jakie sa przedmioty. Ja na roku (a było to ogrodnictwo, wtedy bardzo modne-7 osób na 1 miejsce) miałam koleżankę, która poszła na ten wydział tylko dlatego, że na budynku były takie ładne kolorowe kółka. Studia skonczyła, ale nigdy w zawodzie nie pracowała i nie miała nawet zamiaru. Myślała, że na "ogrodzie" będzie się uczyć o kwiatkach, a przecież inżyniera za coś trzeba dostać!

  13. #13

    Domyślnie projekt zagospodarowania ARCHITAKTURA KRAJOBRAZU

    Witam,
    szukam pomocy przy realizacji projektu- pracy inżynierskiej (np.projekt zag. terenu przy szkole), odpłatnie?
    kontakt: [email protected]

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Witam,
    szukam pomocy przy realizacji projektu- pracy inżynierskiej (np.projekt zag. terenu przy szkole), odpłatnie?
    kontakt: [email protected]
    Realizacja projektu (czyli założenie ogrodu na podstawie projektu)?

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dorben
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    wroclaw
    Kod pocztowy
    53-409
    Posty
    500
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Witaj, ja z kolei mogę Ci napisać kilka słów o wrocławskiej AK (choć informacje pewnie juz nieaktualne, bo sprzed kilku lat). Ogólnie jest tak jak piszą dziewczyny - po tych studiach się współpracować z urbanistami, architekt krajobrazu powinien kształtować przestrzeń jako większą całość. Prawda jest taka, ze w naszych realiach ta 'przestrzeń' ogranicza się do ogródka przydomowego/skwerku/szpaleru ulicznego, jak trafi się osiedle czy teren wokół dużej firmy do zagospodarowania to normalnie święto. Sytuacja zmienia się bardzo powoli i dopóki nie powstanie izba Ak raczej lepiej nie będzie, dlatego większość nas-pracujących w zawodzie realizauje się w tych właśnie małych założeniach. Natomiast uczelnie, tzn. przynajmniej ta, którą kończyłam, szkoli bardziej w kierunku urbanisty niż ogrodnika, stad duży nacisk na przedmioty typu planowanie przestrzenne, inzynieria środowiska nawet prawo. Oczywiście równolegle cały cykl przedmiotów 'artystycznych' i projektowych. Szata roślinna, ogrodnictwo bardzo po łebkach. Studia są ciekawe, przyjemne, ale o pracę dośc trudno, bo do projektowania ogrodów absolwenci kompletnie nieprzygotowani (nie mówiąc juz o wykonawstwie), a do urzędów 100 osób co roku się nie wciśnie. W konsekwencji w zawodzie zostaje co roku kilka osób, które wyuczyły się fachu na własnych błędach. Ale pocieszę Cię, ze jak przejdziesz juz ten pierwszy okres po studiach praca jest naprawdę super, zwłaszcza jesli wykonujesz swoje projekty i widzisz efekt. Co do rysunku - wystarczy poprawny, czyli taki, którego można się wyuczyć, natomiast jesli męczysz się i nie sprawia Ci przyjemnosci to odpuść sobie, bo całe studia będziesz cierpieć. pozdr

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KrystynaApi

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-002
    Posty
    18

    Domyślnie

    Aby nie robić bałaganu na forum, chętnie podczepię się pod stary wątek i spytam, czy ktoś nie zna dobrego kursu projektowania ogrodów w Krakowie? Chodzi mi o dłuższy kurs, który prezentowałby dużą dawkę wiedzy z oprogramowania do projektowania ogrodów.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrystynaApi Zobacz post
    Aby nie robić bałaganu na forum, chętnie podczepię się pod stary wątek i spytam, czy ktoś nie zna dobrego kursu projektowania ogrodów w Krakowie? Chodzi mi o dłuższy kurs, który prezentowałby dużą dawkę wiedzy z oprogramowania do projektowania ogrodów.
    Oprogramowanie to tak naprawdę sprawa drugorzędna. Jeśli chodzi o w miarę solidną wiedze kursową, to półtoraroczny kurs - podyplomówka jest na krakowskim UR (studium projektowania terenów zieleni).

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KrystynaApi

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-002
    Posty
    18

    Domyślnie

    Mymyk_KSK: serdecznie dziękuję za odpowiedź, czy może uczestniczyłaś w tej podyplomówce? Możesz ją polecić?
    Zastanawiam się również nad kursem w Artcube - zostało mi polecone na forum wnętrzarskim, bo robią od kilku lat bardzo dobre kursy projektowania wnętrz... teraz ma być projektowanie ogrodów. Brzmi fajnie, bo jest wyraźnie wyszczególniona nauka programów a nawet projektowanie strony www i kampanii reklamowej - kompleksowo

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    a może jakiś kurs w Wawce?
    może też być podyplomowy
    z mojej strony nie do komercyjnego wykorzystania a wyłącznie na własny użytek

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    znalazłem coś takiego
    http://www.pdis.pl/Lewe_Menu/Kursy/3...od%C3%B3w.html

    co o tym sądzicie?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony