dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    e.amper

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    5

    Domyślnie Ocena projektu-ogrzewanie-przemyślenia

    Witam
    Planuje budowę domku parterowego 122m2 w większości w własnym zakresie.

    Po przeanalizowaniu tak jak wielu z was setki wątków począwszy od fundamentów a skończywszy na dachu. Wnioski wysuwają się takie.

    Fundament:
    plyta na szkle piankowym 40cm plus 5-10 cm na płycie pod wylewkę dodatkowy plus to łatwość poprowadzenia różnych instalacji.

    Ściany zewnętrzne silka E18 albo E24 docieplone 20cm styro mozliwe dobrej lambdzie, w zależności od dostępności. Ściany wewnętrze również silka.

    Dach: wiążący bez deskowania z dachówką betonową jako ocieplenie patrząc od wewnątrz budynku to płyta pir 8-10cm obustronnie z okładziny aluminiowej a na to celuloza grubości 20cm.

    Okna bez przesadnej lambdy ale trzy szybowe z Fixami.

    Ta prostsza cześć za nami teraz czas na wentylacje i ogrzewanie. I tu zaczynają się schody bo czytając analizując i zagłębiając się coraz bardziej nie mogę doszukać się logiki zarówno u wykonawców jak i inwestorów. Patrząc na moje ocieplenie budynku przegrody wychodzą mi na poziomie domu pasywnego.

    Będę montował WM z rekuperacją oraz GWC jednej z polskich firm także mam pewność ze to działa i przynosi wymierne korzyści zimą. Dodatkowo PC do CWU zasilana z ciepła odpadowego z reku.

    Teraz klu całego zamieszania ogrzewanie.
    No właśnie co z nim po przeanalizowaniu fotowoltaliki plus maty grzewcze przez kociol gazowy po pompę ciepła doszedłem do wniosku ze zrobię standardowe ogrzewanie płaszczyznwe po całym domu.pierwsze dwa sezony będę grzał kotlem elektrycznym, założę ciepłomierz i zobaczę czy wgl warto coś zmieniać, czy warto wybrać inne źródło ciepła.

    Bo jeśli by się okazało ze będzie to wydatek ok. 1000zl to moim zdaniem nie ma co się bawić pompy ciepła czy inne wynalazki. Ewentualnie przyglądać jak będzie się rozwijała technologia perowskitów.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    GWC bym odpuścił. Wysokie koszty budowy, a efektywność niewielka. Współczesne rekuperatory radzą sobie bez tego urządzenia.
    Klimatyzacji też nie zastąpi, bo dla poczucia komfortu powietrze trzeba osuszyć.

    PC do CWU działa w plusowych temperaturach. Potrzebuje przepływu kilkuset m3 powietrza na godzinę. Nieosiągalne i zbędne wietrzenie domu rekuperatorem.
    Jeśli PC do CWU pobiera ogrzane powietrze z wnętrza domu, to zimą zwiększy rachunki za ciepło do jego ogrzania.

    Kocioł elektryczny jest dobrym pomysłem, tylko zamiast drogiego ciepłomierza założyłbym tani licznik EE. Efekt końcowy ten sam.
    Do CWU również elektryczny bojler z licznikiem EE.

    Po dwóch sezonach, jak zakładasz, wybierzesz optymalne dla Ciebie źródło ciepła.

    Warto przewidzieć miejsce na ewentualną PC, kocioł gazowy i klimatyzację choćby tylko w salonie.
    Zrobić odpowiednie przepusty dla rurek i kabli. Gniazdo EE pod sufitem w salonie dla klimy.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    e.amper

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    5

    Domyślnie

    Co do gwc to jestem przekonany by zrobić nie tylko z powodu samego zamarzania czy wykraplania się powietrza zimą ale mamy przy zastosowaniu np. Zeolitu genialny filtr. Wilgotność powietrzna tez na plus. Wiadomo klimy bie zastąpi i to jest pewne ale wiem jak działa klima i świadomie jej nie chce w domu.

    PC aristona pobiera 100-200m3/h nominalnie czyli ciepło odpadowe o temp 15s. Mogę przepuścić spokojnie przez pompę i wypuści z domu powietrze o temp np.2 stopnie. Czyli moim zdaniem nie jest to jakieś niepotrzebne wentylowanie i przepchanie powietrza tylko te 100-150m3/h to chyba bardziej minimum przy 3 domowników na 120m2 ?

    W sumie dobry pomysł z tym licznikiem EE.

    Patrzę na twoją stopkę i widzę dom tez dobrze ocieplony z reku i podobnymi m2. I widzę ze zedydowales się na gruntową pompę ciepła czym było to podyktowane ? Twoim widzimy mi się po prostu chciałeś mieć ? Czy jednak aspekty ekonomiczne zużycia energii w domu ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał e.amper Zobacz post
    Będę montował WM z rekuperacją oraz GWC
    GWC niewiele poprawia bilans cieplny przy rekuperacji - głównie podnosi temperaturę wyrzutni.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...to-zgrana-para

    Cytat Napisał e.amper Zobacz post
    Dodatkowo PC do CWU zasilana z ciepła odpadowego z reku.
    Sprawdziłeś, jakich przepływów wymaga PC, a jakich wentylacja? I jaką wilgotność powietrza dopuszcza producent pompy (wyrzutnia to blisko 100% wilgotności w sezonie grzewczym). I specjalnie kupisz rekuperator o słabej sprawności, żeby na wyrzutni temperatura nie spadła poniżej minimum przy jakim działa PC?

    Cytat Napisał e.amper Zobacz post
    Bo jeśli by się okazało ze będzie to wydatek ok. 1000zl to moim zdaniem nie ma co się bawić pompy ciepła czy inne wynalazki. Ewentualnie przyglądać jak będzie się rozwijała technologia perowskitów.
    Zacznij od OZC, oferty i http://forum.muratordom.pl/showthrea...9-I-POLICZ-SAM.
    Jak już wybierasz PC do CWU i wodną podłogówkę to stosunkowo niewiele dopłacając będziesz miał PC do CO o znacząco lepszym COP, cichszą (sprężarka na zewnątrz) i bez ryzyk związanych z używaniem powietrza z wyrzutni.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał e.amper Zobacz post
    Ta prostsza cześć za nami teraz czas na wentylacje i ogrzewanie. I tu zaczynają się schody bo czytając analizując i zagłębiając się coraz bardziej nie mogę doszukać się logiki zarówno u wykonawców jak i inwestorów. Patrząc na moje ocieplenie budynku przegrody wychodzą mi na poziomie domu pasywnego.

    Będę montował WM z rekuperacją oraz GWC jednej z polskich firm także mam pewność ze to działa i przynosi wymierne korzyści zimą. Dodatkowo PC do CWU zasilana z ciepła odpadowego z reku.

    Teraz klu całego zamieszania ogrzewanie.
    No właśnie co z nim po przeanalizowaniu fotowoltaliki plus maty grzewcze przez kociol gazowy po pompę ciepła doszedłem do wniosku ze zrobię standardowe ogrzewanie płaszczyznwe po całym domu.pierwsze dwa sezony będę grzał kotlem elektrycznym, założę ciepłomierz i zobaczę czy wgl warto coś zmieniać, czy warto wybrać inne źródło ciepła.

    Bo jeśli by się okazało ze będzie to wydatek ok. 1000zl to moim zdaniem nie ma co się bawić pompy ciepła czy inne wynalazki. Ewentualnie przyglądać jak będzie się rozwijała technologia perowskitów.

    Dowiesz się ile będzie kosztować ogrzewanie, jak się zdecydujesz na pełne OZC. System ogrzewania dobiera się do sezonowego zapotrzebowania na ciepło (kWh) i obciążenie cieplne (wyrażone w kW). Tego systemu nie projektuje się z czapki, tylko jest częścią Twojego domu. Nie widzisz logiki u wykonawców i inwestorów, bo często nie ma tam logiki. Ludzie kierują się opiniami, owczym pędem, niewiedzą, dobrymi radami rodziny itd.

    Wchodzisz w detale, więc będziesz miał odpowiedzi na swoje szczegółowe pytania. Umyka Ci "big picture", np czemu nie interesuje Cię całkowity roczny koszt utrzymania komfortu w domu, tylko koszt samego ogrzewania?

    Co Ci właściwie da wiedza z ciepłomierza, jak zima będzie łagodna dwa lata pod rząd?

    Co za GWC chcesz montować? Dlaczego okna fix (nie zechcesz wietrzyć domu w czasie nocy pod upalnym dniu?)???

    Ogrzewanie płaszczyznowe bez czy z akumulacją, bo to dość drastycznie zmienia wyliczenia?

    Możesz się przyglądać perowskitom, ale szybko rozwijać się będą magazyny energii. Ceny prądu mogą zwiększyć się dwukrotnie w ciągu kilku lat albo kompletnie poprzestawiać się taryfy. Albo dojdzie podatek od produkcji własnej. I jakie masz teraz przemyślenia ????
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Podobnie jak Ty chciałem mieć GGWC do rekuperatora, plus chłodzenie latem. Wkopałem, tak na przysłowiową pałę, pętle 150 mb PE 32 na głębokość 1,7-1,8m w czasie po suszy w 2015 r.
    Okazało się później, po obliczeniach, bo jest u mnie kurzawka, że jest to świetne dolne źródło do PC.

    Początkowym założeniem na grzanie domu był bufor z grzałkami E i z wężownicą do CWU pracujący tylko w II taryfie EE.

    Jeśli Twój rekuperator będzie pracował z dobrą sprawnością, w czasie mrozów będzie wyrzucał mroźne powietrze i nici z zasilania nim PC do CWU.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    e.amper

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    5

    Domyślnie

    Co do sprawności GWC + reku.
    Reku sobie radzi przy minusowych temp. tylko proszę mi napisać czym sobie radzi grzałkami ? Czyli czystym prądem? GWC oferuje oprócz stabilnych temp. Możliwość filtracyjne i odpowiednią wilgotność powietrza. Reku przecież nie grzeje tylko zapobiega ubytkowi energii w domu. Zastanawia mnie też fakt czemu montuje się GWC w dużych inwestycjach za kolosalne pieniądze ?

    Mówicie OZC, mówicie mam nie brać pod uwagę dwóch faktycznych zim. Tylko podporządkować się do -20 tak jak wcześniej to robili z kopciuchami.

    Trzeba wziąć pod uwagę że klimat się zmienia i w naszej części Europy będą coraz łagodniejsze zimy.

    Fixy nie wszędzie a okna w pokojach to połączenia fixa z skrzydłem.

    Co do PC do cwu i wilgotności to muszę zadzwonić i się upewnić podejrzewam ze nie będzie problemu tylko będzie się skraplał duża ilość kondensatu.

    To może zamiast PC CWU zainstalować kolektory słoneczne ?

    Ogrzewanie płaszczyznowe czyli podłogówka czyli ogrzewanie akumulacyjne, plus silka zewnątrz i wewnątrz zawsze coś się zakumuluje w samej płycie.

    Cezary dalej nie odpowiedziałeś po co zainstalowałeś PC czy zapotrzebowanie było na tyle duże że zrezygnowałeś z ogrzewania buforem ?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Zainstalowałem PC bo była w rozsądnej cenie i miałem wcześniej zrobione tanim kosztem DŹ.
    Bufor dalej jest wykorzystywany w II taryfie, tylko ładowany ciepłem z pompy.
    Z moich szacunków wynika że zamortyzuje się w ciągu 5-6 lat, więc traktuję to jako inwestycję i obniżenie rachunków za EE.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał e.amper Zobacz post
    Co do sprawności GWC + reku.
    Reku sobie radzi przy minusowych temp. tylko proszę mi napisać czym sobie radzi grzałkami ?
    Przez dwa lata trzy dni mi brakowało nagrzewnicy wstępnej (okolice 18-go stycznia 2021). Nie wiem, czy za mało agresywne tłumienie nawiewu, czy lód zatkał wyrzutnię. Te kilka kWh jakie wzięłaby wtedy nagrzewnica to mniej, niz wentylator do GWC pociągnie przez miesiąc.

    Cytat Napisał e.amper Zobacz post
    Możliwość filtracyjne i odpowiednią wilgotność powietrza.
    Czyli dokładnie to samo, co rekuperator. I równie (jak nie bardziej) ułomnie, bo nie osuszy wystarczająco latem a nawilży gorzej, niz rekuperator ERV zimą. Po co dublować funkcjonalności płacąc za to grube pieniądze?


    Cytat Napisał e.amper Zobacz post
    Co do PC do cwu i wilgotności to muszę zadzwonić i się upewnić podejrzewam ze nie będzie problemu tylko będzie się skraplał duża ilość kondensatu.
    Będzie zamarzał - defrosty będą problemem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-07-2021 o 00:03

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał e.amper Zobacz post
    Co do sprawności GWC + reku.
    Reku sobie radzi przy minusowych temp. tylko proszę mi napisać czym sobie radzi grzałkami ? Czyli czystym prądem? GWC oferuje oprócz stabilnych temp. Możliwość filtracyjne i odpowiednią wilgotność powietrza. Reku przecież nie grzeje tylko zapobiega ubytkowi energii w domu. Zastanawia mnie też fakt czemu montuje się GWC w dużych inwestycjach za kolosalne pieniądze ?
    Jest dużo mitów nt GWC, jak i wiele rodzajó tych wymienników.
    Reku radzi sobie z wstępnym ogrzaniem powietrza przez większość sezonu. GWC, który daje realne korzyści grzewcze i chłodnicze niczego nie filtruje. Wpuszczanie niefiltrowanego powietrza do takiego GWC powoduje jego stopniowe zasyfianie. Bardzo niefrasobliwie jest wpuszczać insekty i materię biologiczną do wymiennika pod ziemią.

    Reku oczywiście może grzać, bo do wielu modeli można podłączyć nagrzewnicę wtórną. Tylko w domach pasywnych i to tych nie za dużych rekuperator z nagrzewnicą może stanowić jedyne źródło ciepła - istotny jest przelicznik ilości osób na m2 powierzchni mieszkalnej.

    GWC w dużych inwestycjach - zapytaj decydentów. Ale: podam Ci przykład konkretny z badania pewnego GWC, ile dał chłodu (średnia dobowa) [Wh/m2], lata 2015 i 2016, miejsce testu to Białystok:

    maj: 610,81
    czerwiec: 691,58
    lipiec: 612,14
    sierpień: 755,79
    sezon: 667,58

    a ile ciepła:
    listopad: 490,08
    grudzień: 440,77
    styczeń: 849,08
    luty: 180,84
    marzec: 106,37
    sezon: 413,38

    Wymiennik miał wymiary 12 x 28 m. Możesz policzyć zyski cieplne i chłodnicze dla takiego GWC. Wnioski z badania były m.in takie:
    1. Łącznie GWC przy pracy w trybie ogrzewania dostarczył 16,35 MWh ciepła po odliczeniu energii zużywanej przez wentylator
    2. Ilość ciepła uzyskiwana w ciągu 1h w odniesieniu do 1m2 powierzchni gruntu wynosi 0,32 do 153,01 Wh/m2, średnio w analizowanym okresie jest to 33,18 Wh/m2
    3. Najniższa temperatura uzyskana za GWC przy pracy w trybie ogrzewania to: +4°C,
    4. Powietrze opuszczające wymiennik charakteryzuje się małymi wahaniami wilgotności
    5. ilość chłodu uzyskiwana w ciągu 1h w odniesieniu do 1m2 powierzchni gruntu wynosi od 0,11 do 120,6 Wh/m2, średnio w analizowanym okresie jest to 48,99 Wh/m2
    6. Najwyższa temperatura uzyskana za GWC przy pracy w trybie chłodzenia to: +19,8°C

    Cytat Napisał e.amper Zobacz post
    Mówicie OZC, mówicie mam nie brać pod uwagę dwóch faktycznych zim. Tylko podporządkować się do -20 tak jak wcześniej to robili z kopciuchami.
    Kto tak mówi? OZC nie koniecznie przedstawia obciążenie cieplne przy -20 - możesz je wyliczyć też dla -10, -5, 0, +7 i jakiejkolwiek innej temperatury.
    Źródło ciepła w domu należy tak dobrać, aby pokryć straty przy największych mrozach, ale nie musi to być najbardziej ekonomiczne źródło ciepła.

    Cytat Napisał e.amper Zobacz post
    Trzeba wziąć pod uwagę że klimat się zmienia i w naszej części Europy będą coraz łagodniejsze zimy.
    Masz szklana kulę? Mnie uczyli, że klimat się bada 100 lat, a nie dwie czy trzy zimy. NA YT są stare filmy z np CNN z lat 70-tych, jak wszyscy wieszczą globalne ochłodzenie, że Ziemia zamarznie itd. Po 30-tu latach mamy globalne ocieplenie TO jak to w końcu jest?

    Cytat Napisał e.amper Zobacz post
    To może zamiast PC CWU zainstalować kolektory słoneczne ?
    A ile tej wody będzie zużywane? Nie lepiej uprościć system i nawet dopłacić kilkadziesiąt złotych miesięcznie niż instalować jakieś cuda na dachu?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    e.amper

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    5

    Domyślnie

    Po przeanalizowaniu OZC i późniejszych rzeczywistych zużyć w podobnych domkach o podobnym ociepleniu i metrażu oraz mojej kalkulacji pogodowej w excelu wywnioskowałem ze będzie to ok. 4-5MWh na potrzeby CO.

    Zrezygnuje z montażu GWC.

    Odrazu jak bumerang wraca niechciana przez mnie pompa PW.

    Gazu na działce brak. Analizując opłacalność pompy gruntowej to przyjmując optymistyczny wariant z firmy ecopol za 15k i wykonanie DZ „tymi ręcami” za około 5k, spiralny typu helix.Mam nie wielką działkę więc kolektor poziomy nie wchodzi w grę. To całość z kotłownią w bardzo optymistycznym wariancie jest to kwota 25k PLN.

    I tak do końca nie wiadomo jaki będzie efekt końcowy podejrzewam ze będzie okej wszystko smigac przez lata ale zamiast tego może przeprosić się z PC-PW i zrobic to z klimatyzatora w cenie 5k PLN wiem wiem zaraz napiszecie ze jednostka używana… ale można naprawdę gdy się poszuka znaleść nowe albo dwuletnie jednostki. Co mnie do tego skłoniło jednak liczby.

    SCOP takie pompy przyjmuje w granicy „3”
    Natomiast gruntówki pewnie w okolicy 4-4-5

    Idąc dalej tym tokiem pompa PW przy zapotrzebowaniu 5MWh zużyje 1,66MWh.
    A gruntówka 1,11MWh nie wiem czy to jest z pompą obiegową czy nie ale przyjmijmy ze tak.

    Różnica to 500kWh czyli na dzień dzisjszy w taniej taryfie 175zl a w droższej 325zl.

    Czyli licząc wydatki itd… różnica na instalacji wyjdzie około 20k to te 20k/325zl=Wychodzi 61 lat !

    Co do podwyższenia COP niezależnie której pompy czy jest warto ułożyć najgęściej jak się da rurek w podłodze aby uzyskać jak największa możliwą powierzchnie grzewcza ? Bo COP przecież w głównej mierze zależy od różnicy temp. DZ i GZ ? Czy to może mieć sens ?
    Co o tym myśleć ?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał e.amper Zobacz post
    Co o tym myśleć ?
    Moje zdanie jest takie, żeby dołożyć termoizolacji i osiągnąć tak niskie zapotrzebowanie, żeby grzać czymkolwiek i nie pójść z torbami. Raz położony na ścianie styropian nigdy nie zdrożeje, a media i owszem.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał e.amper Zobacz post
    Po przeanalizowaniu OZC i późniejszych rzeczywistych zużyć w podobnych domkach o podobnym ociepleniu i metrażu oraz mojej kalkulacji pogodowej w excelu wywnioskowałem ze będzie to ok. 4-5MWh na potrzeby CO.
    To nie wygląda na OZC tylko na cieplowlasciwie.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Pompa gruntowa ma sens jedynie przy bardzo dobrych warunkach wodnych na Twoim terenie. Co oznacza mniej wymienników i kopania.

    Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi.
    Jeśli brak gazu w działce, optymalnym jest montaż pompy ciepła PW plus zasobnik CWU

    Rozstaw rurek w podłogówce będziesz miał podany w projekcie OP. Warto go zlecić, a są na forum przynajmniej dwaj fachowcy.
    Do projektu OP będziesz potrzebował: OZC i projekt domu.
    Na podstawie OZC również dobierzesz odpowiednią PC i ewentualnie skorygujesz wartości izolacji termicznych. Oczywiście na plus.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony