dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Kilka pytań dot. tynkowania

    Witam,

    zamierzam samodzielnie otynkować całkiem spory fragment ścian w pokoju, który został skuty w procesie likwidacji pleśni. Oczywiście poczytałem dużo na ten temat w Internecie, lecz spotkałem się z kilkoma sprzecznymi opiniami. Wobec tego chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości. Informacje wstępne: podłoże to stara, poniemiecka cegła; zamierzam wykorzystać tynk cementowo-wapienny. Mam zatem następujące pytania:

    1) Jak to jest z gruntowaniem podłoża tego typu? Gdzieś przeczytałem, że najpierw należy określić jego chłonność i na tej podstawie podjąć decyzję, czy konieczne jest nałożenie gruntu. Widziałem również opinię, że przy wykorzystaniu tynku cementowo-wapiennego nie trzeba w żadnym wypadku gruntować.
    2) Czy szpryc to ma być po prostu cienka warstwa tynku cementowo-wapiennego rozrobiona z większą ilością wody czy jakaś specjalnie przeznaczona do tego celu zaprawa?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Witam

    sam tynkuję piwnicę, więc trochę wiem. Nie jestem żadnym tynkarzem, wytynkowalem raptem kilkadziesiąt m2 ścian tynkiem cementowo-wapiennym, wyszło nieźle, ale jeszcze jestem przed gładziami.

    Co do 1.: część ścian nie gruntowalem, tylko obrzucałem. Cześć gruntowałem gruntem do podłoży trudnych (Greiplast FG), czymś w rodzaju beton kontaktu. Nie widzę różnicy w trzymaniu się szprycu.
    2: kupiłem gotowy szpryc jak również rozrzedziłem tynk i szpryc sprawował sie nieco lepiej, ale szkoda mi było kasy i większość szprycuję rzadkim tynkiem. W końcowym efekcie nie widać różnicy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Witam

    sam tynkuję piwnicę, więc trochę wiem. Nie jestem żadnym tynkarzem, wytynkowalem raptem kilkadziesiąt m2 ścian tynkiem cementowo-wapiennym, wyszło nieźle, ale jeszcze jestem przed gładziami.

    Co do 1.: część ścian nie gruntowalem, tylko obrzucałem. Cześć gruntowałem gruntem do podłoży trudnych (Greiplast FG), czymś w rodzaju beton kontaktu. Nie widzę różnicy w trzymaniu się szprycu.
    2: kupiłem gotowy szpryc jak również rozrzedziłem tynk i szpryc sprawował sie nieco lepiej, ale szkoda mi było kasy i większość szprycuję rzadkim tynkiem. W końcowym efekcie nie widać różnicy.
    Dziękuję za odpowiedź. Myślę, że zainwestuję w gotowy szpryc. A co do gruntowania - sprawdzę chłonność i podejmę decyzję.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony