dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Question Poziome zbiorniki CO / CWU do pompy ciepła

    Mam dosyć nietypowy problem - do pompy gruntowej Nibe S1155 - potrzebuje dwa zbiorniki - CWU 400l i CO Bufor 250-300l .

    Z tym że jeden ze zbiorników musi być poziomy maks. średnica 75cm (mam w kotłowni miejsce pod schodami i spocznikiem - dwa stojące by były bardzo ściśnięte).

    W domu mam 6 domowników + okazjonalnie 2 osoby, więc nie wiem czy 300l nie będzie za mały.

    I jestem w kropce

    1. Żadnego zbiornika buforowego poziomego nie znalazłem - musiałbym wspawać króćce do gotowych zbiorników, ze zbiorników CWU, nie wiem czy taki poziomy bufor CO by dobrze funkcjonował .

    2. Co do zbiornika poziome CWU znazłem taki (wersja z jedną wężownicą) https://www.bridom.pl/jule-inox-cyclone-horizontal - ma za małą wężownice, inne poziome zbiorniki mają maks 300l. Mógłbym jeszcze połączyć szeregowa dwa zbiorniki 200l, ale nie wiem czy to już nie za duża rzeźba.

  2. #2

    Domyślnie

    A dlaczego bufor?
    W internecie nie ma dokumentacji, gdzie podane są minimalne objętości instalacji.
    A to przecież jedyny warunek instalacji bufora.

    Warto więc zadać pytanie, na jakiej podstawie dobrany został 200 litrowy bufor?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.564
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A dlaczego bufor?
    W internecie nie ma dokumentacji, gdzie podane są minimalne objętości instalacji.
    A to przecież jedyny warunek instalacji bufora.

    Warto więc zadać pytanie, na jakiej podstawie dobrany został 200 litrowy bufor?
    Nie wiem jaki instalator będzie koledze montował pompę ale znam dobrze innego instalatora pomp Nibe, który tez za każdym razem montuje bufor i często/gęsto większy niż 300l sugerując ze jest to jedyny/wlasciwy sposób na utrzymanie stałej temperatury. Tłumaczył mi to kiedyś dość długo (uwarstwienie powietrza itp) i jest w tym pewien sens i logika ale żeby wydawać kilka dodatkowych tysięcy za taki „komfort” to to już jest kwestia wątpliwa. Nie wspomnę o potrzebnym miejscu, które w tej sytuacji trzeba wygospodarować i kombinować.
    Jak dla mnie przerost formy nad treścią co nie znaczy ze mam złe zdanie na temat tego instalatora, wręcz uważam go za bardzo porządnego człowieka. Ale u niego pompa PW Nibe F2120 z kotłownia to wydatek dobrze ponad 40tys.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A dlaczego bufor?
    W internecie nie ma dokumentacji, gdzie podane są minimalne objętości instalacji.
    A to przecież jedyny warunek instalacji bufora.

    Nie jestem ekspertem więc powtórzę tylko co słyszałem od instalatora. Domyślnie w swoich wycenach umieszcza on bufory 300l ale uczciwie informuje, że są opcjonalne dla takiej pompy (tzn. instalacja zadziała bez nich)

    1. Przy fotowoltaice, można bardziej nagrzewać zbiornik CO w dzień niż w nocy (innymi słowy wodny bufor częściowo zastępuje akumulatory, które już się stają popularne w instalacjach). Oczywiście 300-400l to dolna granica sensu takiego rozwiązania.

    2. W jakiś sytuacjach awaryjnych bufor pomaga (jakich nie pamiętam)

    3. Pompa będzie używana też do chłodzenia w lecie (przez stropy aktywowane termicznie) i tutaj ponoć bufor pomaga utrzymać precyzyjną stabilną temperaturę zimnej wody jakoś dopasowaną do punktu rosy.

    Generalnie taki bufor za 2-3 tys. przy budżecie pompy ciepła 80 tys. to już szczegół, tylko ja mam problem z miejscem.

  5. #5

    Domyślnie

    Dlatego pytam.
    Dokumentacja tej pompy mówi jasno, że bufor instalowany jest wyłącznie w celu zwiększenia objętości hydraulicznej instalacji.

    W przeciwnym wypadku, bufor to tylko i wyłącznie "uproszczenie instalacji"
    Taki gest dobrej woli inwestora.
    A ponieważ o kredyt nie trudno, to dlaczego nie popracować (spłacić) parę lat więcej tylko dlatego że nasz instalator był leniwy i zakończył edukacje na podstawówce.

  6. #6

    Domyślnie

    Bufor to w wielu przypadkach też dupochron dla instalatora. Jeśli pompa jest przewymiarowana i nie ma odpowiedniej ilości zładu to w okresach przejściowych może dochodzić do taktowania.
    Jedne firmy zalecają na szkoleniach bufory minimum 200 litrów, inne zalecają dobieranie mniejszych pomp i instalacje bez bufora. Osobiście uważam że problemem może być duży bufor w źle zaizolowanej kotłowni.

    Co do poziomych buforów to nic mi nie wiadomo niestety. Raczej bardzo niszowy temat.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.391
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał OnufryZagłoba Zobacz post
    Bufor to w wielu przypadkach też dupochron dla instalatora.
    Problemem dla PC jest temperatura powrotu. O ile zwykły klimatyzator bez problemu odszrania się zmrażając wymiennik jednostki wewnętrznej grubo poniżej zera o tyle pompy ciepła PW tak nie potrafią. Dla defrostu korzystające z ciepła podłogówki potrzebują temperatury powrotu >27* (do sprawdzenia w dokumentacji konkretnej pompy). Wtedy defrost trwa kilka minut i ciepło jest ciągnięte z systemu grzewczego. Jeżeli powrót ma niższą temperaturę to pompa odszrania się gorącą parą i trwa to z 5 x dłużej i ciągnie znacznie więcej prądu. We współczesnych domach podłogówka wymaga dosyć niskiej tz a powrót jest jeszcze z 5* chłodniejszy. Bufor/przęgło potrafi poratować w takiej sytuacji przed spadkiem powrotu <27* - stąd producenci szkolą instalatorów tak, by montować bufor. Dzięki temu średni COP wzrasta a odszranianie jest szybkie.

  8. #8

    Domyślnie

    Masz rację, ale nie wszyscy producenci szkolą by montować bufor. Poza tym bufor wpięty szeregowo nie zwiększa temperatury powrotu. Wszystko ma dwie strony, bufor równoległy to dodatkowe straty i 2-3 stopnie mniej na wyjściu bufora w porównaniu do wejścia (ze względu na podmieszanie).

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.391
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał OnufryZagłoba Zobacz post
    Poza tym bufor wpięty szeregowo nie zwiększa temperatury powrotu.
    Jak nie masz bufora, to w czasie odszraniania od razu spada temperatura zasilania a chwilę potem powrotu (jak długa to chwila zależy od jednej pętli - tej, przez którą przepływa jej objętość w najkrótszym czasie - nie koniecznie jest to najkrótsza pętla bo może być ktoraś z dłuższych, za to z większym przepływem).

    I to niezależnie czy bufor masz na zasilaniu, czy na powrocie. Po prostu masz więcej czasu, zanim woda już raz schłodzona w czasie defrostu wróci do PC.

    Oczywiście taki bufor nie robi różnicy, jak ktoś i tak ma powrót <27* - wtedy poratuje tylko bufor z wodą o wyższej temperaturze (czyli stale niższy od optymalnego COP) + mieszacze.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Problemem dla PC jest temperatura powrotu. O ile zwykły klimatyzator bez problemu odszrania się zmrażając wymiennik jednostki wewnętrznej grubo poniżej zera o tyle pompy ciepła PW tak nie potrafią. Dla defrostu korzystające z ciepła podłogówki potrzebują temperatury powrotu >27* (do sprawdzenia w dokumentacji konkretnej pompy). Wtedy defrost trwa kilka minut i ciepło jest ciągnięte z systemu grzewczego. Jeżeli powrót ma niższą temperaturę to pompa odszrania się gorącą parą i trwa to z 5 x dłużej i ciągnie znacznie więcej prądu. We współczesnych domach podłogówka wymaga dosyć niskiej tz a powrót jest jeszcze z 5* chłodniejszy. Bufor/przęgło potrafi poratować w takiej sytuacji przed spadkiem powrotu <27* - stąd producenci szkolą instalatorów tak, by montować bufor. Dzięki temu średni COP wzrasta a odszranianie jest szybkie.
    Trochę popłynełes np.wszystkie pompy jednowentylatorowe panasonica zawsze robią defrost za pomocą zładu wody w instalacji . Poprostu nie maja trybu mode2.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.391
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Trochę popłynełes np.wszystkie pompy jednowentylatorowe panasonica zawsze robią defrost za pomocą zładu wody w instalacji . Poprostu nie maja trybu mode2.
    Oczywiście, że nie wszystkie mają taki "bajer". Te, co nie mają to różnie się ratują przed zbyt zimnym powrotem w czasie odszraniania. Czy to podpierają się grzałką, czy jadą po bandzie nie patrząc na temperaturę powrotu (pewnie właśnie w takich sytuacjach producent bezwzględnie wymaga bufora) czy jeszcze coś innego kombinując. Tak czy inaczej najszybszy i najtańszy sposób to skorzystanie z ciepła zgromadzonego w systemie grzewczym - a to najpewniej można uzyskać odpowiednim buforem z wodą o odpowiedniej temperaturze.

    Te, co mają gorąca parę męczą się tak bez bufora - od 17:30:


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony