dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Question Gazociąg ś/c na działce z rury PE dn180/110/90/63 - wycena służebności

    dzwoniłem dzisiaj do gminy w sprawie nitki gazowej która jest w planach na mojej działce i dostałem namiar za gościa który odpowiada za sprawy służebności, zadzwoniłem i mówi, że przygotowana jest dla mnie umowa na jednorazową opłatę 972 zł i będzie to wysyłane dopiero wrzesień-październik ale powiedział, że mogę im już teraz wysłać swoją propozycję, od razu jednak powiedział, że jak się nie zgodzą to mogą przerzucić nitkę drugą stroną po sąsiedzie który się zgodzi na ich warunki (taki szantaż wyczułem w jego głosie albo się zgadzasz albo na 51 m robimy drugą stroną i pewnie sąsiadowi dadzą już więcej)

    to będzie gazociąg ś/c (średniego ciśnienia) z rury PE dn180/110/90/63 na długości 51 m przez moją działę

    myślę, że te 0,5 m od osi czyli 1 m przy rurze 180 to zdecydowanie za mało, gdzieś udało się wyczytać, że robi się minimum 2 m albo i więcej, muszę doczytać

    nie wiem jak teraz im argumentować, że te 0,5 m od osi to za mało i aby nie przesadzić z moją wyceną, jakieś propozycje czy szukać w wyrokach sądów podobnych spraw?

    zaproponować im powołanie rzeczoznawcy aby wycenił wartość służebność i koszt opinii wziąć pół na pół z inwestorem? chyba będzie trzeba wycenić i geodetę aby potwierdził strefę ochronną i kogoś od wyceny już samej służebności?

    Ostatnio edytowane przez matri16 ; 02-08-2021 o 14:05

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar darvid
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Choszczno
    Kod pocztowy
    73-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Jeżeli masz możliwość, to lepiej... niech gazociąg NIE będzie położony na Twojej działce. PSG wylicza stawkę (US pobierze z niej podatek!) dla pasa o szerokości 1 metra. Tymczasem w razie awarii/modernizacji/... nawet minikoparka jest trochę szersza niż ten pas. Do tego obowiązują przepisy BHP przy pracach ziemnych, które wymagają składowania ziemi z wykopów w odpowiedniej odległości od osi rowu.
    Żeby nie było, że jestem teoretykiem: jesienią 2016 roku zacząłem pozew przeciwko PSG z żądaniem usunięcia gazociągu śc o długości ok. 278m ze skrajną głębokością wtargnięcia ok. 7m od granicy działki. PSG wolała pójść na ugodę i usunęli ok. 310m sieci g90 + ok. 5,5m sieci g40 na pobocze drogi powiatowej na własny koszt w 2020 roku, pozew zakończył się ugodą w październiku 2020 roku. Pozdrawiam.
    dom z poddaszem, budowa IV.2007-VII.2008; 151m2 p.u.; 191m2 p.c.; 565m3 kubatura; duży strych. Ściana POROTHERM 24cm+12cm styro; 13cm styro w podłodze; 20cm wełna na poddaszu. Okna PCV dwuszybowe 1.0. Podłogówka parter 62m2 + łazienka (góra), grzejniki góra + garaż 24m2 (temp. 10-14). GZ50 W3, piec gazowy 2F Immergas Nike Star 23KW. Sterowanie Auraton 2005 w garderobie nad garażem. Cykl D21*/N20*: D5-7/N7-13/D13-23/N23-5, weekend D8-23/N23-8. BRAK kominka, kuchenka gazowa, 2 osoby dorosłe.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony