dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Question jaki komin w ziemiance pod piec wolnostojący? Prośba o porady

    Cześć,

    chciałbym starą ziemiankę (zrobioną z kamienia) zaadoptować i zrobić tam miejsce do spędzania czasu w samotności. W związku z tym potrzebuję porad w zakresie zamontowania tam małej kozy. Ziemianka ma ponad 2m wysokości i dwa otwory (bardziej z góry) do wsypywania do niej (np. ziemniaków). Pomyślałem, aby jeden otwór wykorzystać i zrobić komin, do którego podłączyłbym piec, a drugi do zrobienia wentylacji (grawitacyjna). Jeśli byłoby to tańsze rozwiązanie to dwie sprawy chętnie załatwiłbym jednym systemem kominowo-wentylacyjnym, a drugi otwór po prostu zamknął i uszczelnił. Powierzchnia ziemianki to +/- 10m2.

    I tutaj pojawia się do was pytanie: jakie rozwiązanie byłoby najbardziej praktyczne i cenowo atrakcyjne? Komin nie będzie wyższy niż 3m.

    Pozdrawiam serdecznie!

  2. #2

    Domyślnie

    Przy 3 m ciągu nie uzyskasz, przy rozpalaniu . No i cała piwniczka dymu. W twoim wypadku tylko elektryczne, albo inne zewnętrzne,. I raczej powietrzne elektryczne bo bez odizolowania nie dasz rady inaczej

  3. #3

    Domyślnie

    Chyba że chcesz przyspieszyć czas to wtedy ok

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Przy 3 m ciągu nie uzyskasz, przy rozpalaniu . No i cała piwniczka dymu. W twoim wypadku tylko elektryczne, albo inne zewnętrzne,. I raczej powietrzne elektryczne bo bez odizolowania nie dasz rady inaczej
    dzięki za odpowiedź. A 4m? np. sam wkład z odpowiedniej stali ?

  5. #5

    Domyślnie

    4 m to minimum teoretyczne, ale wiem jak w praktyce wygląda rozpalanie w kozie przy 8 m kominie, to przy 4 słabo to widzę.
    Wstaw i zobacz, albo przetestuj kozę w zamknięciu, tak prowizorycznie, jak będzie dobrze to ok.
    Sumienie nie pozwala mi nie powiedzieć że koza w piwnicy to samobójstwo, to jest bardziej niebezpieczne niż skok ze spadochronem, bez spadochronu

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    4 m to minimum teoretyczne, ale wiem jak w praktyce wygląda rozpalanie w kozie przy 8 m kominie, to przy 4 słabo to widzę.
    Wstaw i zobacz, albo przetestuj kozę w zamknięciu, tak prowizorycznie, jak będzie dobrze to ok.
    Sumienie nie pozwala mi nie powiedzieć że koza w piwnicy to samobójstwo, to jest bardziej niebezpieczne niż skok ze spadochronem, bez spadochronu
    możesz określić te zagrożenia w piwnicy?

  7. #7

    Domyślnie

    Wchodzisz do bunkra i rozpalasz ognisko, bez okien, bez dopływu powietrza dodatkowego do paleniska

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Wchodzisz do bunkra i rozpalasz ognisko, bez okien, bez dopływu powietrza dodatkowego do paleniska
    dopływ powietrza będzie na poziomie 100m3/h lub więcej

    wracając do meritum. Koza 5kw, dopływ powietrza będzie zapewniony. Jaki przekrój i wysokość komina?
    Ostatnio edytowane przez malcio ; 07-08-2021 o 12:01

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony