dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Połączenie dwóch inwestycji, wspólny projekt, dwie graniczące działki

    Witam wszystkich

    Posiadam wąska działkę w granicy której chciałbym zbudować garaże. Urząd Miasta odmawia wydania warunków zabudowy natomiast doradzili mi abym dogadał się z właścicielem graniczącej działki na której inwestor jest w trakcie planowania inwestycji ( tworzenie projektu) na połączenie inwestycji ( zrobienie wspólnego projektu jego inwestycji i mojej) gdyż wtedy nie interesuje ich że te garaże będą w granicy działki ponieważ inwestycja i projekt budowlany obejmuje obie działki

    W związku z tym mam pytanie

    Jak to dobrze od początku zacząć. Jakie dokumenty muszę załatwić żeby na mojej działce mógł budować inny inwestor niż jej właściciel oraz żeby po zakończeniu budowy budynek wybudowany przez tego inwestora był moją własnością?
    Czy muszę być wspolinwestorem? Czy może inwestorów ma być dwóch każdy na swoją budowę ale tylko projekt wspólny

    Czy może inwestorem ma być tylko on a ja mam po prostu się z nim dogadać kosztami za budowę moich garaży??

    Czy muszę z nim sporządzić umowę cywilnoprawną o tym że budynek inwestowany przez niego na mojej działce jest własnością właściciela działki a nie jego??

    Proszę o pomoc jak to ogarnąć

  2. #2

    Domyślnie

    Nie rozumiem i raczej jest to nie możliwe aby ktoś coś wybudował nie na swoim gruncie. Ale pomijając ten aspekt sprawy to WZ skoro nie zezwalają na budowę w granicy to nawet wchodząc w układ z sąsiadem tego nie zmienisz.
    Jak wąska jest ta działka?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Nie rozumiem i raczej jest to nie możliwe aby ktoś coś wybudował nie na swoim gruncie. Ale pomijając ten aspekt sprawy to WZ skoro nie zezwalają na budowę w granicy to nawet wchodząc w układ z sąsiadem tego nie zmienisz.
    Jak wąska jest ta działka?
    Ale znasz się na tym czy Ci się wydaje? Bo ja tu potrzebuje konkretne odpowiedzi i doradztwo prawne a nie czytać ze ktoś uważa że "raczej"

    W urzędzie który wydaje wz dyrektorką sama mi doradziła ze jeśli inwestycja będzie wspólna to ich nie interesuje czy coś jest wtedy w granicy

    Nie wprowadzaj ludzi w błąd

  4. #4

    Domyślnie

    Skoro dyrektorka tak ci gadała to po co pytasz? rób tak jak dyrektorka powiedziała i będzie git A w jakim urzędzie ta pani dyrektor zasiada??
    Tylko ktoś kto się otarł o budowę ten wie że WZ wydawane są dla danej działki i urzędnika nie obchodzi co sąsiad będzie budował i czy w ogóle coś będzie budował.
    Zadałem ci panię mądralo pytanie jaka szeroka działka bo ma to kluczowe znaczenie ale już nie musisz mi odpowiadać bo i mi chęć odeszła aby coś ci więcej doradzać.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Skoro dyrektorka tak ci gadała to po co pytasz? rób tak jak dyrektorka powiedziała i będzie git A w jakim urzędzie ta pani dyrektor zasiada??
    Tylko ktoś kto się otarł o budowę ten wie że WZ wydawane są dla danej działki i urzędnika nie obchodzi co sąsiad będzie budował i czy w ogóle coś będzie budował.
    Zadałem ci panię mądralo pytanie jaka szeroka działka bo ma to kluczowe znaczenie ale już nie musisz mi odpowiadać bo i mi chęć odeszła aby coś ci więcej doradzać.
    Twoje doradzanie opiera się na raczej lub mi się wydaje ja potrzebuje konkretnych informacji

    Od kiedy inwestorem musi być właściciel działki???

    Jakie znaczenie ma szerokość działki skoro projekt będzie obejmował 3 działki 2 różnych właścicieli i budynki będą rozrysowane na jednym projekcie ???

    Właśnie dlatego pytam czy inwestor ma być jeden i musi mieć jakąś zgodę na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane czy inwestorów może być dwóch ale tylko wspólny projekt i każdy buduje sobie swoje na swojej działce


    Nie wiem gdzie zadałem źle pytanie i co tu nie jest do zrozumienia w tym przypadku

  6. #6
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfikone Zobacz post
    Twoje doradzanie opiera się na raczej lub mi się wydaje ja potrzebuje konkretnych informacji

    Od kiedy inwestorem musi być właściciel działki???

    Jakie znaczenie ma szerokość działki skoro projekt będzie obejmował 3 działki 2 różnych właścicieli i budynki będą rozrysowane na jednym projekcie ???

    Właśnie dlatego pytam czy inwestor ma być jeden i musi mieć jakąś zgodę na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane czy inwestorów może być dwóch ale tylko wspólny projekt i każdy buduje sobie swoje na swojej działce


    Nie wiem gdzie zadałem źle pytanie i co tu nie jest do zrozumienia w tym przypadku
    Weź napisz do min.zero, ujmij w liście,że jesteś patriotą i głosujesz na PIS ,napisz też, żeby podał swój nr.konta to "składkę" mu przelejesz.
    O nic się nie obawiaj, min.zero ma służby w garści

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    do wniosku o wydanie Pozwolenia na Budowę, dołącza się Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane ( np. w formie Oświadczenia ) pod rygorem odpowiedzialności karnej. Wynika ono z prawa własności ( np. wpisu w Księdze Wieczystej, ... innego tytułu prawnego ). Jeżeli uzyskasz takie Prawo dla działki sąsiedniej - wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby z dwóch ( i więcej ) działek ewidencyjnych, zrobić jedną wspólną działkę budowlaną.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    oczywiście stajesz się Inwestorem dla całego zamierzenia budowlanego ... z prawami i obowiązkami Inwestora wynikającymi z Ustawy Prawo Budowlane.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    oczywiście stajesz się Inwestorem dla całego zamierzenia budowlanego ... z prawami i obowiązkami Inwestora wynikającymi z Ustawy Prawo Budowlane.

    Rozumiem że równolegle jeśli ja jako właściciel mojej działki wypisze takie oswiadczenie inwestorowi i dogadam się z nim o to co potrzebuję. Czyli dorysujemy do jego projektu moje garaże to tylko on jest tylko inwestorem?

    Zatem muszę się z nim dogadać jakąś umową cywilnoprawną że w ramach tego że oboje będziemy mieć korzyści ze wspólnego projektu to co wybuduje na mojej działce jest moje i że zobowiązuje się zapłacić za część na mojej działce?

    Czy jak ma.to wyglądać?

  10. #10

    Domyślnie

    N ie rozumiesz co napisał Łukasz
    dołącza się Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane ( np. w formie Oświadczenia ) pod rygorem odpowiedzialności karnej. Wynika ono z prawa własności ( np. wpisu w Księdze Wieczystej, ... innego tytułu prawnego ). Jeżeli uzyskasz takie Prawo dla działki sąsiedniej - wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby z dwóch ( i więcej ) działek ewidencyjnych, zrobić jedną wspólną działkę budowlaną.
    już widzę jak sąsiad na to się zgodzi.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    N ie rozumiesz co napisał Łukasz
    już widzę jak sąsiad na to się zgodzi.
    Dlaczego ciagle mieszasz się w ten wątek skoro nie masz tu nic do wniesienia

    Wprowadziłeś już raz w błąd w teraz tylko dodajesz swoje niepotrzebne 3 grosze

    Nie komentuj bo nie potrzebuje tutaj niedoinformowanych osób z ich „wydaje mi się” opiniami

  12. #12

    Domyślnie

    Bo nie zrobisz tak jak chcesz. Nie rozumiesz tego? Ty widzę szukasz nie porady tylko aprobaty swojego pomysłu.
    Wydaje mi się nie oznacza że nic nie wiem.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    cała ta dyskusja sprowadza się do jednego :
    zlikwidowania GRANICY pomiędzy dwoma działkami budowlanymi. Można to zrobić, jeśli DZIAŁKA BUDOWLANA będzie obejmowała np. dwie działki ewidencyjne, w tym przypadku Twoją i sąsiada, gdzie zarówno sąsiad, jak i Ty musielibyście mieć prawo własności dla całości terenu.
    Nie chce przesądzać, czy sąsiad zgodzi się, czy też nie, aby np. dopisać Cię do Księgi wieczystej, czy też notarialnie napisze Ci stosowne oświadczenie dające Tobie prawo własności do jego nieruchomości ( jeśli mówisz o jednym projekcie )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    moim zdaniem jest to chory pomysł urzędu, na zasadzie : masz małą działkę ? kup sobie boczną ( przejmij jej prawo własności ), będziesz miał większą !
    daje to jakieś złudne " światełko w tunelu " - ale rozmawiać / negocjować jak najbardziej z sąsiadem można.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    moim zdaniem jest to chory pomysł urzędu, na zasadzie : masz małą działkę ? kup sobie boczną ( przejmij jej prawo własności ), będziesz miał większą !
    daje to jakieś złudne " światełko w tunelu " - ale rozmawiać / negocjować jak najbardziej z sąsiadem można.
    Czy jako właściciel działki mogę wypisać zgodę dla inwestora na dysponowanie moją nieruchomością na czas budowy?

    Czy po zakończeniu budowy właścicielem tego co inwestor wybudował na mojej działce jestem ja?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfikone Zobacz post

    Czy po zakończeniu budowy właścicielem tego co inwestor wybudował na mojej działce jestem ja?
    Jeżeli sąsiad przepisze na Ciebie prawa do własności swojej działki to tak, ale jak Ty przepiszesz sąsiadowi prawa własności do swojej działki o działka praktycznie jest sąsiada.
    Może odpowiedziałbyś w końcu jak szeroka i ewentualnie długa jest Twoja działka?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Jeżeli sąsiad przepisze na Ciebie prawa do własności swojej działki to tak, ale jak Ty przepiszesz sąsiadowi prawa własności do swojej działki o działka praktycznie jest sąsiada.
    Może odpowiedziałbyś w końcu jak szeroka i ewentualnie długa jest Twoja działka?
    Moja działka ma około 55 arów 50 długości i 11/12 szerokości w dwóch granicach działki mam wybudowany budynek którym są dwa garaże. Chcę go rozbudować na 10 garaży

    Na sąsiedniej działce typ będzie budował blok i parking i dojazd. Otrzymał już WZ. UM w moim mieście nie chce wydać mi pozwolenia na rozbudowę w granicy gdyż niszczę tym możliwość zagospodarowania sąsiedniej działki ( tej na której będzie parking i dojazd)

    Dyrektorka UM doradziła abym połączył inwestycje z sąsiadem. Stworzył wspólny projekt obejmujący obie działki. Na jego działce rozrysować blok oraz parking i dojazd a na mojej garaże. Dla niego jest to na plus bo będzie mógł zrobić szerszą drogę dojazdową a dla mnie na plus bo będę mógł wybudować garaże w granicy ( tak twierdzi dyrektor do spraw architektury UM w moim mieście)

    Ustaliłem że inwestor nie musi być właścicielem działki żeby na niej coś wybudować. Że musi mieć zgodę na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane

    Skąd ma ta zgodę mieć??


    Ode mnie? Czy ja mogę mu wypisać taką zgodę i na jej podstawie zgodnie z prawem może budować na mojej działce gdyż ja jestem jej właścicielem i wyrażam zgodę żeby jego inwestycja wykraczała poza granice jego działki aż na moją?


    Czy jesteśmy wtedy oboje inwestorami całego projektu?

    Czy tylko on jest inwestorem i za moją zgoda buduje mi garaże na działce które po zakończeniu budowy są moje ponieważ leżą na mojej działce a koszta tych garaży umową cywilnoprawną z inwestorwm ponoszę ja?

  18. #18

    Domyślnie

    5.5 ara. Przepraszam za błąd

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Jeżeli sąsiad przepisze na Ciebie prawa do własności swojej działki to tak, ale jak Ty przepiszesz sąsiadowi prawa własności do swojej działki o działka praktycznie jest sąsiada.
    Może odpowiedziałbyś w końcu jak szeroka i ewentualnie długa jest Twoja działka?
    Kompletnie nie rozumiem dlaczego niby ktoś by miał przepisywać na kogoś swoją działkę

    On buduje na swojej ja na swojej tylko i wyłącznie projekt obejmuje dwie działki po to żeby zatrzeć granicę między nimi. On szerszą droga której nie może zrobić że względu na granice ja garaże których nie mogę zrobić bo w granicy

    Razem na wspólnym projekcie granice nie mają znaczenia bo dwie różne działki są brane pod uwagę jako jeden wspólny projekt budowlany.

    Co ma do tego że sąsiad musi przepisać swoją na mnie lub odwrotnie?

    W jakim celu by tak miało być?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Jeżeli sąsiad przepisze na Ciebie prawa do własności swojej działki to tak, ale jak Ty przepiszesz sąsiadowi prawa własności do swojej działki o działka praktycznie jest sąsiada.
    Może odpowiedziałbyś w końcu jak szeroka i ewentualnie długa jest Twoja działka?
    Co ma wspólny projekt do prawa własności działek jego lub mojej?


    To tak jak by twój kolega miał działkę a ty mu jesteś dłużny pół miliona i dogadujecie się ze wybudujesz mu dom na tej działce. Ty jesteś inwestorem ale działka jest jego

    Uzyskujesz zgodę na dysponowanie jego nieruchomością na cele budowlane budujesz mu dom i po zakończeniu budowy wybudowany przez ciebie dom leży na jego działce więc to chyba on jako właściciel działki jest właścicielem domu i płaci za niego podatek od nieruchomości

    Gdzieś się mylę??


    Proszę o konkretne porady kogoś kto zna się na prawie gorpodarczym.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony