dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    msko

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    9

    Domyślnie połączenie 2 bojlerów

    Witam,

    Buduję dom - ogrzewanie elektryczne, CWU także.
    Problem jest następujący:
    narazie będzeimy tam mieszkać tylko z żoną, ale w przyszłości z dzieciakami i może rodzicami.
    wg moich wyliczeń bojler 120-140 na teraz w zupełności wystarcza, ale na przyszłość/w przypadku zjazdu rodzinnego nie ma szans.

    Czy odrazu kupić 300l czy może da się podłączyćdwa bojlery razem i "na codzień" używać tylko jednego, a od święta obu?
    Dziękuję bardzo za informacje.
    Pozdrawiam

  2. #2
    Guest

    Domyślnie Re: połączenie 2 bojlerów

    da sie podłaczyć dwa
    drugi włanczam w razie potrzeby
    pzdr

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    Zamierzam w ten sam sposob rozwiazac problem cieplej wody w domu .
    2 bojlery elektryczne po 120 L kazdy wystarcza w zupelnosci .Beda one podlaczone na poddaszu , kazdy nad swoja lazienka.
    W moim poprzednim domu mialam zrobione w ten sam sposob i bylam zadowolona.
    Namawiam Cie na 2 mniejsze , zamiast tego 300 L
    Natomiast w lazience w czesci dziennej domu bedzie przeplywowy podgrzewacz , w kuchni rowniez przeplywowy .

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    msko

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    9

    Domyślnie a jak to technicznie rozwiązać?

    Ja planuję powieszeeni/ustawienie tych bojelrów w pomieszczeniu gospodarczym, obok siebie. Pytanie moje jest takie, jak to technicznie rozwiązać, żebyy działał jeden na okrągło, a drugi włączałbym w razie potrzeby. Chciałbym uniknąć ręcznego odkręcania i zakręcania zaworów w miarę mozliwości.

    Pozdrawiam

  5. #5
    Guest

    Domyślnie Re: a jak to technicznie rozwiązać?

    na obu montujesz na zimnej wodzie zawory zwrotne bezpieczeństwa i ustawiasz żądana temp. na termostacie - to najprostszy układ

    pzdr

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie Re: a jak to technicznie rozwiązać?

    Cytat Napisał brzoza
    na obu montujesz na zimnej wodzie zawory zwrotne bezpieczeństwa i ustawiasz żądana temp. na termostacie - to najprostszy układ

    pzdr
    Czy te zawory będą czy nie, to i tak z obu bojlerów pójdzie woda naraz. Nastąpi mieszanie gorącej z zimną. Chyba że będą dwa różne obiegi. A nie o to chodzi.
    Ja zrobiłem sobie tak. Połączyłem je szeregowo. Jest małe zużycie wody to włączam licząc od punktu poboru wody jeden zbiornik(ten ostatni przed bateriami). Mam duże zużycie to włączam drugi. Z tego drugiego gorąca woda idzie do pierwszego. Czyli pierwszy podgrzewa tylko wodę, jeżeli w tym drugim spadnie temperatura.
    Tak na dobrą sprawę, to chodzą oba naraz, gdyż ten pierwszy ( licząc od baterii) dostając gorącą wodę praktycznie nie włącza się.

  7. #7

    Domyślnie Re: a jak to technicznie rozwiązać?

    Cytat Napisał Janussz
    Cytat Napisał brzoza
    na obu montujesz na zimnej wodzie zawory zwrotne bezpieczeństwa i ustawiasz żądana temp. na termostacie - to najprostszy układ

    pzdr
    Czy te zawory będą czy nie, to i tak z obu bojlerów pójdzie woda naraz. Nastąpi mieszanie gorącej z zimną. Chyba że będą dwa różne obiegi. A nie o to chodzi.
    Ja zrobiłem sobie tak. Połączyłem je szeregowo. Jest małe zużycie wody to włączam licząc od punktu poboru wody jeden zbiornik(ten ostatni przed bateriami). Mam duże zużycie to włączam drugi. Z tego drugiego gorąca woda idzie do pierwszego. Czyli pierwszy podgrzewa tylko wodę, jeżeli w tym drugim spadnie temperatura.
    Tak na dobrą sprawę, to chodzą oba naraz, gdyż ten pierwszy ( licząc od baterii) dostając gorącą wodę praktycznie nie włącza się.
    Witam,

    Taki układ (szeregowy) będzie miał mniejszą wydajność (niż równoległy) ze względu na warstwowe rozłożenie wody w bojlerze.
    Wyobraź sobie taki przypadek, że oba zbiorniki są naładowane ciepłą wodą na maks i zaczyna się pobór - zbiornik bliżej przyborów (II) opróżnia się ale napływa do niego jedynie ciepła woda z górnych warstw zbiornika będącego bliżej zasilania zimną wodą (I) - dopiero jak temperatura spadnie w zbiorniku I (I włączy się oczywiście niezwłocznie) to dopiero za jakiś czas zacznie pracować również zbiornik II ale to oznacza, że zbiornik I jest już zimny a II w tym czasie mogła już pracować (zmarnowała ten czas!)...
    Najbardziej optymalnym sposobem wykorzystania dwóch zbiorników jest ich ciągłe i niezależne ładowanie, a to zapewnia jedynie równoległy układ bojlerów.
    Jeżeli chcesz to mieć pod jednym włącznikiem to proponuję zamiast zaworu odcinającego (tylko z jednej strony!!!) zamontować elektrozawór i spiąć go z bojlerem i tym wyłącznikiem.
    Układ powinien wyglądać następująco:
    zawór zimnej wody - zawór zwrotny - zawór bezpieczeństwa - trójnik, na którym "wisi" naczynie wyrównawcze (bardzo ważne!) - trójnik na zasilanie tych dwóch bojlerów - te dwa bojlery połączone równolegle - elektrozawór na wyjściu "gościnnego" bojlera - trójnik łączący wyjście z tego elektrozaworu i wyjście z drugiego bojlera - zawór odcinający instalację domową - instalacja domowa. Jak masz rurę od cyrkulacji to trzeba ją wpiąć przez zawór odcinający + zawór zwrotny do króćca cyrkulacji w bojlerze (wystarczy do tego normalnego, do tego gościnnego to już nie trzeba) a jak nie ma króćca cyrkulacji (co jest znacznie gorsze bo kasuje pozytywny efekt warstwowego rozłożenia wody w bojlerze) to podłączyć za zaworem zwrotnym zasilającym zimną wodą (trójnikiem).
    Pozdrawiam serdecznie
    Andrzej

  8. #8
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    tutaj masz schemat

  9. #9
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    coś nie tak wyszło, źle widać i adres trzeba skopiować,
    dwa bojlery w szereg, przed nimi baniak o pojemności całkowitej około 10% ogólnej pojemności bojlerów plus zawór bezpieczeństwa 6 bar,
    w pierwszy bojler wpięta pętla cyrkulacyjna,
    w przypadku gdy nie potrzebujesz ciepłej wody pracuje bojler nr 1,
    masz gości włączasz drugi bojler

  10. #10
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    przepraszam za żargon,
    baniak - naczynie przeponowe do cwu (białe lub niebieskie)

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Nie było takiej sytuacji, żeby zabrakło mi ciepłej wody. Nawet w święta kiedy ludzi jest więcej niż narodu
    Układ ten ma tę niewątpliwą zaletę, że prostszy być nie może, co nie znaczy, że inne są złe.

  12. #12
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    i tak właśnie!

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janussz
    Układ ten ma tę niewątpliwą zaletę, że prostszy być nie może, co nie znaczy, że inne są złe.
    im prosciej , tym mniej do psucia

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    układ szeregowy jest przestarzałym rozwiązaniem- zgadzam sie z Tobą [email protected] -

    Taki układ (szeregowy) będzie miał mniejszą wydajność (niż równoległy) ze względu na warstwowe rozłożenie wody w bojlerze.
    Wyobraź sobie taki przypadek, że oba zbiorniki są naładowane ciepłą wodą na maks i zaczyna się pobór - zbiornik bliżej przyborów (II) opróżnia się ale napływa do niego jedynie ciepła woda z górnych warstw zbiornika będącego bliżej zasilania zimną wodą (I) - dopiero jak temperatura spadnie w zbiorniku I (I włączy się oczywiście niezwłocznie) to dopiero za jakiś czas zacznie pracować również zbiornik II ale to oznacza, że zbiornik I jest już zimny a II w tym czasie mogła już pracować (zmarnowała ten czas!)...
    Najbardziej optymalnym sposobem wykorzystania dwóch zbiorników jest ich ciągłe i niezależne ładowanie, a to zapewnia jedynie równoległy układ bojlerów.
    msko - układ szeregowy ma mniejszą wydajność i nie powoduje żadnych oszczedności
    pzdr
    (edytowałem ze wzgledu na przejęzyczenie ...)

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Jeszcze coś. Pierwszy zbiornik, ten zasilany zimną wodą z wodociągu ma też wężownicę zasilaną z kotła c.o.
    Zimą więc mam praktycznie ciepłą wodę bez prądu.
    A co do układu warstwowego wody. Zbiornik ten zasilający bezpośrednio baterie otrzymuje dołem ciepłą wodę. Mam więc do dyspozycji calutki zbiornik ciepłej wody. Ile by jej nie brać, zawsze napływająca woda ma wyższą temperaturę od tej z wodociągu. Dlatego grzanie następuje o wiele szybciej. Ma to też tę zaletę, że praktycznie mam na wyjściu stałą temperaturę ciepłej wody. W układzie równoległym w miarę poboru wody temperatura spada w zbiorniku. Napływająca zimna woda zawsze w tym bojlerze zakłóci ten warstwowy układ temperatur. Jest to ograniczone przy układzie szeregowym. Rozpatruję tutaj tylko zbiornik ten od bezpośredniego poboru.

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    w moim przypadku wygląda to odrobine inaczej

    - pierwszy zasilany jest z kotła C.O. ... oraz podkowy - wiec ciepła woda jest praktycznie na okrągło ...
    - drugi układ to mały bojelr elekryczny i włącza sie kiedy termostat pokazuje spadek temperatury - w lecie na ogół włancza sie sporadycznie nocą
    - jest zaplanowany trzeci układ - bedzie to gazowy przepływowy ogrzewacz na propan butan z butli

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    poszło 2 razy
    coś ten mój radiowy internet jest za szybki ...

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Jakby na to nie patrzeć, każdy układ zadowalający właściciela jest dobry

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    tutaj masz schemat
    Podpowiedzcie jak to obejrzeć bo za każdym razem po wpisaniu adresu żada zalogowania się i koniec. Pozdrawiam.
    Lepiej .......... nie mówić !

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janussz
    Jakby na to nie patrzeć, każdy układ zadowalający właściciela jest dobry
    no pewnie ...

    Olinku - tego nie da się ogladnąć ... adres jestniepoprawny

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony