dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie WIĘŹBA - SOSNA CZY ŚWIERK??

    WItam
    Dziś kolo w tartaku zapytał mnie z czego ma zrobić więźbe, ze świerku czy z sosny.
    Na to ja strzeliłem karpika bo szczerze nie wiem z czego lepiej.
    Po czym sam doradził że przy elementach o długości 13,5 m (murłaty płatwie) lepiej zrobić ze świerku.
    Dobrze mi doradził czy to jakiś "chłyt" marketingowy??
    Pozdro !!!
    Podaj ceegłee, podaj ceegłee .....
    DZIENNIK BUDOWY
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BUDOWY

  2. #2

    Domyślnie

    Jak ja wypytywałem ludzi to powiedzieli mi że wszystko jedno.

  3. #3
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Wszystko albo jedno.....wybierz to bardziej wysuszone.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Sosna jest mniej podatna na choroby, bardziej wytrzymała, ma z reguły mniej sęczków, więc nie paczy się tak jak świerk i nie pęka. Oczwiście te "wady" świerku są w więźbie do przyjęcia bo różnica między sosną nie jest duża. I jedno i drugie jest wystarczająco trwałe.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  5. #5

    Domyślnie Re: WIĘŹBA - SOSNA CZY ŚWIERK??

    Cytat Napisał dziubek25077
    WItam
    Dziś kolo w tartaku zapytał mnie z czego ma zrobić więźbe, ze świerku czy z sosny.
    Na to ja strzeliłem karpika bo szczerze nie wiem z czego lepiej.
    Po czym sam doradził że przy elementach o długości 13,5 m (murłaty płatwie) lepiej zrobić ze świerku.
    Dobrze mi doradził czy to jakiś "chłyt" marketingowy??
    Pozdro !!!
    Moja odpowiedź nie będzie miarodajna, bo przypuszczalnie byłeś w tym samym tartaku ale kolo "trzyma linię argumentacji". Mi powiedział to samo. Świerk - mocniejszy, Sosna - miększa, ale lepiej przyjmuje impregnat. Co Pan nie weźmiesz będzie ok.
    Wziąłem świerk. Drzewo jeszcze leży bo mam małą obsuwę czasową, ale widzę że niektóre elementy ładnie pękły wzdłuż.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie Re: WIĘŹBA - SOSNA CZY ŚWIERK??

    Cytat Napisał mjakob
    Mi powiedział to samo. Świerk - mocniejszy, Sosna - miększa, ale lepiej przyjmuje impregnat. Co Pan nie weźmiesz będzie ok.
    Wziąłem świerk. Drzewo jeszcze leży bo mam małą obsuwę czasową, ale widzę że niektóre elementy ładnie pękły wzdłuż.
    Świerk nie jest mocniejszy, pan w tartaku oprócz tacicy sprzedaje również kit i to skutecznie .
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  7. #7

    Domyślnie Re: WIĘŹBA - SOSNA CZY ŚWIERK??

    Cytat Napisał perm
    Cytat Napisał mjakob
    Mi powiedział to samo. Świerk - mocniejszy, Sosna - miększa, ale lepiej przyjmuje impregnat. Co Pan nie weźmiesz będzie ok.
    Wziąłem świerk. Drzewo jeszcze leży bo mam małą obsuwę czasową, ale widzę że niektóre elementy ładnie pękły wzdłuż.
    Świerk nie jest mocniejszy, pan w tartaku oprócz tacicy sprzedaje również kit i to skutecznie .
    Prawda taka, że rodzaj drzewa ma mniejsze znaczenie. Ważniejsze to, które suchsze, ale na to akurat nie ma co liczyć kupując więźbę na 2 tydnie przed dachem Dla mnie to było obojętne, są inne dylematy.
    A czy gość sprzedaje kit nie wiem - dał mi do wyboru ostatecznie. Cena ta sama, a wręcz z rozmowy odniosłem wrażenie jakby jednak sosnę "bardziej" polecał.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    To i to się nada.

    Należy dowiedzieć się przede wszystkim, gdzie tartak kupuje surowiec. Najlepiej, jeżeli są to Lasy Państwowe.
    Bywa, że jako surowiec pełnowartościowy jest sprzedawane drewno z wiatrołomów lub które obumarły w skutek chorób, nadmiernego zagęszczenia, uszkodzenia przez owady lub grzyby pasożytnicze, pod wpływem suszy. Ze względu na obniżoną wytrzymałość taki materiał nie nadaje się budowy elementów konstrukcyjnych domu.

  9. #9

    Domyślnie

    Najlepiej, jeżeli są to Lasy Państwowe.
    Oooo komunistyczna ideologia ?
    a w ogóle : osiołkowi w żłobie dano.....
    M. Lenart

  10. #10

    Domyślnie

    witam!

    miałem ten sam dylemat więc wybrałem ... górską jodłę. cieśle bardzo chwalili
    pozdro
    mieszkam na wsi, podoba mi się.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lenart
    Najlepiej, jeżeli są to Lasy Państwowe.
    Oooo komunistyczna ideologia ?
    a w ogóle : osiołkowi w żłobie dano.....
    Masz coś konkretnego do powiedzenia w temacie czy sobie posty nabijasz i prześmiewasz innych ?


    Lasy Państwowe kontrolują proces dorastania drzewa. Niestety nie można tego powiedzieć o właścicielach prywatnych, dla których pielęgnacja lasu jest często marginesem działalności.
    A jeszcze dodam że drewno na konstrukcję dachu powinno mieć klasę minimum K 27.

  12. #12

    Domyślnie Re: WIĘŹBA - SOSNA CZY ŚWIERK??

    Cytat Napisał mjakob
    Cytat Napisał dziubek25077
    WItam
    Dziś kolo w tartaku zapytał mnie z czego ma zrobić więźbe, ze świerku czy z sosny.
    Na to ja strzeliłem karpika bo szczerze nie wiem z czego lepiej.
    Po czym sam doradził że przy elementach o długości 13,5 m (murłaty płatwie) lepiej zrobić ze świerku.
    Dobrze mi doradził czy to jakiś "chłyt" marketingowy??
    Pozdro !!!
    Moja odpowiedź nie będzie miarodajna, bo przypuszczalnie byłeś w tym samym tartaku ale kolo "trzyma linię argumentacji". Mi powiedział to samo. Świerk - mocniejszy, Sosna - miększa, ale lepiej przyjmuje impregnat. Co Pan nie weźmiesz będzie ok.
    Wziąłem świerk. Drzewo jeszcze leży bo mam małą obsuwę czasową, ale widzę że niektóre elementy ładnie pękły wzdłuż.
    Witam, tartak dokładnie ten sam .
    Oglądnąłem ten ich autoklaw, pokazał mi gość proces impregnacji ciśnieniowej i niby jest ok.
    Z resztą i tak nigdy nie jesteśmy w stanie sprawdzić pochodzenie drzewa, czy też odpowiedniego stężenia impregnatu.
    Mam nadzieje że więźba bedzie ok.
    Będe ją miał za ok miesiąc, wiec pożyjemy zsobaczymy
    Pozdro !!!
    Podaj ceegłee, podaj ceegłee .....
    DZIENNIK BUDOWY
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BUDOWY

  13. #13

    Domyślnie Re: WIĘŹBA - SOSNA CZY ŚWIERK??

    Cytat Napisał dziubek25077
    Cytat Napisał mjakob
    Cytat Napisał dziubek25077
    WItam
    Dziś kolo w tartaku zapytał mnie z czego ma zrobić więźbe, ze świerku czy z sosny.
    Na to ja strzeliłem karpika bo szczerze nie wiem z czego lepiej.
    Po czym sam doradził że przy elementach o długości 13,5 m (murłaty płatwie) lepiej zrobić ze świerku.
    Dobrze mi doradził czy to jakiś "chłyt" marketingowy??
    Pozdro !!!
    Moja odpowiedź nie będzie miarodajna, bo przypuszczalnie byłeś w tym samym tartaku ale kolo "trzyma linię argumentacji". Mi powiedział to samo. Świerk - mocniejszy, Sosna - miększa, ale lepiej przyjmuje impregnat. Co Pan nie weźmiesz będzie ok.
    Wziąłem świerk. Drzewo jeszcze leży bo mam małą obsuwę czasową, ale widzę że niektóre elementy ładnie pękły wzdłuż.
    Witam, tartak dokładnie ten sam .
    Oglądnąłem ten ich autoklaw, pokazał mi gość proces impregnacji ciśnieniowej i niby jest ok.
    Z resztą i tak nigdy nie jesteśmy w stanie sprawdzić pochodzenie drzewa, czy też odpowiedniego stężenia impregnatu.
    Mam nadzieje że więźba bedzie ok.
    Będe ją miał za ok miesiąc, wiec pożyjemy zsobaczymy
    Pozdro !!!
    Możesz go poprosić że chciałbyś być przy impregnacji. Mi sie zgodził, ale i tak czasowo nie mogłem.
    A drzewo z tego akurat tartaku jest z Lasów Państwowych

  14. #14

    Domyślnie

    Jak kilka lat temu kladlem wiezbe to tu na forum bylo kilka watkow odnosnie wyzszosci jednej od drugiej, ale reasumujac sa bardzo podobne.
    Chyba szkoda zawracac sobie glowe gatunkiem (z tych wymienionych powyzej) ale istotne sa male przyrosty (tego zoltego aby bylo jak najwiecej)

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2
    A jeszcze dodam że drewno na konstrukcję dachu powinno mieć klasę minimum K 27.
    Możesz bardziej rozjaśnić co to za klasa i o co w niej chodzi ?

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bold
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Kraków
    Posty
    751
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    w moich okolicach preferuje się jodłę

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2
    ... brzoza A może sprzedajesz drewno że się tak okropnie oburzyłeś ...
    nie sprzedaje - za to mam las

    Cytat Napisał fenix2
    ... A co robią np. stosują opryski, wycinają słabsze drzewa, kontrolują by drzewa nie karłowaciały i nie wykrzywiały się itd...
    bla bla bla
    aby oprysk był skuteczny musiałby by byc wykonywany z samolotu
    kiedy ostatni raz widziałes opryskiwanie lasu z samolotu ? szczerze ...
    a jodła ginie z powodu zanieczyszczeń powietrza - bez względu na to gdzie rośnie - i zaden oprysk na to nie skutkuje
    drzewo / o ile skarleje/ to nie pomoże mu "kontrola" Lasów Państwowych - bo i co taka kontrola moze ? napisze protokół ?
    / w chłopskim lesie takie drzewo jest wycinane i nie trzeba to tego jakiś specjalnych "kontroli"/
    palikowanie drzewek /aby sie nie wykrzywiały/ to pewno widziałeś na skwerkach w miescie /przejdź sie kiedys do lasu i zobacz czy tam jest jakieś drzewo "opalikowane aby sie nie wykrzywiało ...


    Cytat Napisał fenix2


    Lasy Państwowe kontrolują proces dorastania drzewa. Niestety nie można tego powiedzieć o właścicielach prywatnych, dla których pielęgnacja lasu jest często marginesem działalności ...
    generalizowanie ze Lasy Państwowe - to
    a w chłopskim lesie tamto - nie ma sensu
    tu i tam znajdziesz pozytywy iak i negatywy

    tak samo jak pisanie, ze drzewo ze Słowacji jest cacy, a z Białorusi be
    bo kazde rośnie w swoich specyficznych warunkach i ma własne cechy
    wytrzymałosciowe
    i wbrew pozorom czesto te drzewa które maja najtrudniejsze warunki wegetacji /paryje, gąszcz, wichury, słaba gleba, brak pielegnacji/ osiągaja lepsze parametry
    niz te dopielegnowane, opryskiwane i rosnace przy tyczkach, na słoneczku ...

    pzdr

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    Cytat Napisał fenix2
    Cytat Napisał Lenart
    Najlepiej, jeżeli są to Lasy Państwowe.
    Oooo komunistyczna ideologia ?
    a w ogóle : osiołkowi w żłobie dano.....
    Masz coś konkretnego do powiedzenia w temacie czy sobie posty nabijasz i prześmiewasz innych ?


    Lasy Państwowe kontrolują proces dorastania drzewa. Niestety nie można tego powiedzieć o właścicielach prywatnych, dla których pielęgnacja lasu jest często marginesem działalności.
    A jeszcze dodam że drewno na konstrukcję dachu powinno mieć klasę minimum K 27.
    fenix2

    był kiedyś na forum oszołom, który udowadniał podobne herezje ...
    mianoiwicie wydawało mu sie ze kazda jodła jest taka sama, mianowicie, ze jodła jest słabsza konstrukcyjnie od innych igl;astch /swierka,sosny/ - bo tak jakis profesor napisał w ksiazce a ten oszołom to wyczytał ...
    czyli uwierzył w dogmat
    Ty zaś pieprzysz głupoty jak to niby Lasy Państwowe "kontrolują " PROCES" dorastania drzewa"
    chłopie lecz sie ...
    Państwowe lasy dbają o kasę nie o drzewa. Nie pisałem tego bo nie wiem jak jest teraz ale u nas cieło się już drzewa 40 - 60 letnie, powinno się ruszać dopiero 80 - 100 letnie. Patrząc na to co jest w tartakach nic się nie zmieniło.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    Cytat Napisał fenix2
    Cytat Napisał Lenart
    Najlepiej, jeżeli są to Lasy Państwowe.
    Oooo komunistyczna ideologia ?
    a w ogóle : osiołkowi w żłobie dano.....
    Masz coś konkretnego do powiedzenia w temacie czy sobie posty nabijasz i prześmiewasz innych ?


    Lasy Państwowe kontrolują proces dorastania drzewa. Niestety nie można tego powiedzieć o właścicielach prywatnych, dla których pielęgnacja lasu jest często marginesem działalności.
    A jeszcze dodam że drewno na konstrukcję dachu powinno mieć klasę minimum K 27.
    fenix2

    był kiedyś na forum oszołom, który udowadniał podobne herezje ...
    mianoiwicie wydawało mu sie ze kazda jodła jest taka sama, mianowicie, ze jodła jest słabsza konstrukcyjnie od innych igl;astch /swierka,sosny/ - bo tak jakis profesor napisał i zgeneralizował na wszystkie drzewa rosnące we wszystkich lasach ...
    czyli uwierzył jakiegoś "nawiedzonego" profesorka

    Ty zaś pieprzysz głupoty jak to niby Lasy Państwowe "kontrolują " PROCES" dorastania drzewa"



    chłopie lecz sie ...
    Dobrze prawicie, kto jak kto ale Brzoza musi coś wiedzieć na temat drzewostanu

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    ...
    Państwowe lasy dbają o kasę nie o drzewa ...
    dbaja tak samo jak chłop dba o swój las - czyli przekrój społeczeństwa jest podobny
    tak samo w białostockim jak i w łódzkim /i tu i tam sa złodzieje - zarówno wśród lesników jak i chłopów majacych las prywatny /




    Cytat Napisał perm
    ... powinno się ruszać dopiero 80 - 100 letnie ...
    las to nie wino
    tu obowiązauja troche inne zasady

    Cytat Napisał labas1

    Dobrze prawicie, kto jak kto ale Brzoza musi coś wiedzieć na temat drzewostanu
    Labas, pozdrówka

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony