Dzień dobry, posiadam zestaw fotowoltaiki na dachu założony jakiś czas temu z programem czyste powietrze (3,9kw) . Chciałbym rozbudować instalację i dodać drugi zestaw który miałby stać na gruncie. Nie chcę robić to przez firmę, chciałbym zrobić to po części samemu i mam trochę pytań, chętnie uzyskałbym kilka rad i wskazówek. Po swojej stronie chciałbym wykonać:

- zakup wszystkich potrzebnych części - panele, inwerter, zabezpieczenia, kable itd.
- zrobienie stelaża i umieszczenie paneli
- przekopanie i puszczenie kabla w ziemi (ok 15m)

Resztą miałby zająć się elektryk (nie stricte od instalacji fotowoltaicznych.)

Planowana instalacja - ustawienie południe, bez zacienienia.

1. LONGi PANEL FOTOWOLTAICZNY PV MONO HALF CUT 375W x 10 = 3,75kw (w 2 rzędach po 5 paneli)
2. GROWATT INWERTER 3000 TL3-S PV 3kw lub Inwerter sieciowy Fronius Symo 3.0-3-S (co tutaj lepsze w przypadku przewartościowania instalacja - falownik 20%?)
3. GROWATT ZABEZPIECZENIE AC / DC WIREBOX 1000V
4. Listwy aluminiowe + klemy montażowe
5. Kabel solarny 6mm
6. Kabel uziemiający + uziom do wbicia w ziemię
7. Złączki

Pytania:
1. Czy taki zestaw jest odpowiedni (wg jakichś kalkulatorów potrzebuje ok 3kw jednak wolałbym z zapasem na przyszłe ewentualne dołożenie urządzeń elektrycznych, tak aby całość z dwoma instalacjami starą i nową bilansowało się na zero)
2. W jaki sposób łączyć panele, w 2 stringi po 5 czy wszystko w 1? Szeregowo czy równolegle? Jak będzie najbardziej optymalnie?
3. Cały stelaż będzie ok 15m od garażu w którym chciałbym zamontować falownik i zabezpieczenia, czyli połączenie pod stelażem tylko paneli i kablem w ziemi do garażu. W jaki sposób położyć kabel w ziemi?
4. Łącząc panele poprzez 2 stringi, puszczam 2 kable od stelaża do garażu?
5. Czy konstrukcja powinna mieć jakieś dodatkowe uziemienie?
6. Przygotowując wszystko ogarnięty elektryk powinien sobie poradzić z podłączeniem wszystkiego?
7. Czy o czymś zapomniałem, jakieś rady wskazówki?

Założenie jest takie żeby jak najwięcej wykonać sam. Mimo że przewertowałem już dosyć sporo informacji na temat fotowoltaiki zakładam ten temat z myślą że ktoś mi pomoże stricte w moim przypadku.

Pozdrawiam