dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Idziezimazla

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    42-450
    Posty
    2

    Domyślnie Dobór ogrzewania do starszego domu.

    Cześć! Mieszkam z mamą w starym domu z lat 70tych i chcę zmienić piec na bardziej nowoczesny. Obecnie mamy piec kopciuch o mocy 17KW w którym palimy orzechem + miałem wychodzi około 4 ton na sezon zimowy. Gdy jest cieplej używamy bojlera gazowego do ciepłej wody i jego planujemy zostawić.

    Kilka słów o domie, powstał w latach siedemdziesiątych, jest dwupiętrowy - parterem jest piwnica nieocieplona i nieużywana. Na pierwszym piętrze nikt nie mieszka po śmierci babci. Zbudowany z pustak żużlobetonowego i cegły pełnej. Nie jest ocieplony, okna są pierwszymi plastikowymi z lat 2000. Rury są 1 calowe a grzejniki żeliwne.
    Dom nie należy w pełni do mnie więc w gre wchodzi rozwiązanie jak najtańsze i dające najlepszy efekt. Dlatego w grę nie wchodzi ocieplenie czy wymiana grzejników. Możliwe że za parę lat sytuacja się zmieni więc piec fajnie jakby był przyszłościowy.

    Myślałem nad piecem na pellet 15-18kw. Tylko jakiej firmy? Czy potrzebuje wsad do komina ? Czy po przejściu na nowy piec rachunki za sezon grzewczy zmaleją/wzrosną ? Ile +/- wyjdzie cała inwestycja ?

    Zrobiłem wyliczenia według ciepła właściwego ale wydaje mi się że głupoty powychodziły i sugeruje za mocny piec?
    https://cieplo.app/wynik/iekw

    Tutaj album ze zdjęciami domu i opisem:
    https://photos.google.com/share/AF1Q...V3MHdFSXRTYlVB

    Z góry dziękuję za pomoc

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    To już sam widzisz, ze CW wprowadza w błąd, skoro wystarcza Ci kocioł 17kW a CW twierdzi, ze potrzebujesz 22kW a żeby z 4 ton węgla wyprodukować 38MWh ciepła to musiałbyś mieć piec o sprawności 160% - a bardzo wątpię, byś osiągał połowę tego.

    Z tanich w montażu i używaniu rozwiązań to ze dwie-trzy klimy bym zamontował. A kocioł zaczepiał dopiero, jak będziesz w pełni decyzyjny i zdobędziesz dopłatę na ocieplenie, wymianę okien i kotła.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Idziezimazla

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    42-450
    Posty
    2

    Domyślnie

    Klimy się nie spodziewałem, aż mnie zamurowało
    Sprawa spadkowa może jeszcze kilka lat się potoczyć, raczej jestem nastawiony na kocioł. Mam dojście gazu ale chyba wyjdzie najdrożej w uzytkowaniu, groszku mogą zakazać no to chyba zostaje Pellet. No właśnie tylko jaki ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Idziezimazla Zobacz post
    No właśnie tylko jaki ?
    Jaki nie wybierzesz, to po termomodernizacji będzie za duży i będzie taktował osiągając żenująco niską sprawność.
    Do tego współczesne kotły mają wysoką sprawność również dlatego, że wypuszczają dym/spaliny o niskiej temperaturze. W starym kominie może to spowodować duże skraplanie i przesiąkanie syfu do wnętrza. Wymiana kotła i montaż wkładu w kominie będą drogie. Pellet jest nie tylko droższy ale ma też ze 30% mniejszą wartość opałową - wątpię, by sprawnością to nadrobił, więc grzanie będzie droższe droższe nawet, jak obecnie spalasz 100% węgla ze składu, a nie trochę drewna za darmo czy bezcen. Niby trochę mniej - ale dalej obsługowe. Wiec wydając grube pieniądze zyskujesz tylko odrobinę mniejszą pracochłonność.

    Kupno teraz pompy ciepła nie ma sensu - bo o takiej mocy (nawet zakładając, że CW zawyża ponad 2x potrzebną moc) będzie bardzo drogie a tak samo jak przy kotle po termomodernizacji będzie taktowała jak dzika co ani sprawności, ani jej trwałości nie będzie służyło.


    IMO klimy to najlepsze rozwiązanie na kilka lat. Na jedną zimę - farelki albo kocioł elektryczny (ale ten realne korzyści względem farelek dałby przy ogrzewaniu podłogowym). Oczywiście przy ogrzewaniu na prąd w jakiejkolwiek postaci, jak teraz masz G11, warto przejść na G12as albo inną G12/G13.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Idziezimazla Zobacz post
    Cześć! Mieszkam z mamą w starym domu z lat 70tych i chcę zmienić piec na bardziej nowoczesny. Obecnie mamy piec kopciuch o mocy 17KW w którym palimy orzechem + miałem wychodzi około 4 ton na sezon zimowy. Gdy jest cieplej używamy bojlera gazowego do ciepłej wody i jego planujemy zostawić.

    Kilka słów o domie, powstał w latach siedemdziesiątych, jest dwupiętrowy - parterem jest piwnica nieocieplona i nieużywana. Na pierwszym piętrze nikt nie mieszka po śmierci babci. Zbudowany z pustak żużlobetonowego i cegły pełnej. Nie jest ocieplony, okna są pierwszymi plastikowymi z lat 2000. Rury są 1 calowe a grzejniki żeliwne.
    Dom nie należy w pełni do mnie więc w gre wchodzi rozwiązanie jak najtańsze i dające najlepszy efekt. Dlatego w grę nie wchodzi ocieplenie czy wymiana grzejników. Możliwe że za parę lat sytuacja się zmieni więc piec fajnie jakby był przyszłościowy.

    Myślałem nad piecem na pellet 15-18kw. Tylko jakiej firmy? Czy potrzebuje wsad do komina ? Czy po przejściu na nowy piec rachunki za sezon grzewczy zmaleją/wzrosną ? Ile +/- wyjdzie cała inwestycja ?

    Zrobiłem wyliczenia według ciepła właściwego ale wydaje mi się że głupoty powychodziły i sugeruje za mocny piec?
    https://cieplo.app/wynik/iekw

    Tutaj album ze zdjęciami domu i opisem:
    https://photos.google.com/share/AF1Q...V3MHdFSXRTYlVB

    Z góry dziękuję za pomoc
    Ciężki temat
    Co ja bym zrobił: nie zmieniałbym kotła, bo przejście na coś nowszego da niewielką poprawę sprawności, która się nie zwróci pewnie nigdy. Jak dom będziecie modernizować, to wtedy też wybierzecie kocioł za jednym zamachem. Miałem podobny dom, w którym było kocioł 21 kW i nie był za duży. W innym domu miałem kocioł 15 kW na powierzchnię 70 m2 i też nie był za duży. Obydwa domy podobnie ciepłochłonne w przeliczeniu na m2. Jeden z nich zburzyłem, drugi (mniejszy) mocno ociepliłem. Skoro macie gaz, to może wziąć pod uwagę zesprzęglenie kotła gazowego z tym na węgiel? Do pewnych temperatur mielibyście automatykę, a przy dużych mrozach niewygodne palenie węglem.
    Jeszcze jedno: większy kocioł, to większa komora spalania, do której można przecież również wrzucać drewno i wtedy moc będzie dużo niższa niż 20 kW.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.788

    Domyślnie

    Ja w takim wypadku szedłbym w kocioł tzw podwójny czyli np technixpell . sam się rozpala sam wygasza a certyfikat 5 klasy ma na pellet oraz ekogroszek .

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Myślałem nad piecem na pellet 15-18kw. Tylko jakiej firmy? Czy potrzebuje wsad do komina ? Czy po przejściu na nowy piec rachunki za sezon grzewczy zmaleją/wzrosną ? Ile +/- wyjdzie cała inwestycja ?
    Ja bez zastanowienia poszedłbym w kocioł zgazowujący na węgiel 18 kW z buforem ciepła o pojemności 800-1000 l.
    Śląska uchwała antysmogowa:
    W przypadku montażu urządzeń grzewczych na paliwa stałe w nowym domu lub w przypadku modernizacji istniejących, obowiązuje wymóg montażu kotła klasy piątej lub EcoDesign. Oczywiście, jeśli decydujemy się nadal na ogrzewanie domu węglem, pelletem czy drewnem.
    Dokładając do tego odpowiednie sterowanie mamy komfort porównywalny do kotła automatycznego. Nawet gdy ocieplimy mieszkanie nie będzie zachodzić ryzyko przewymiarowania kotła. Kocioł pelletowy przy takiej powierzchni i ociepleniu to duże koszty i wydatki związane z dostosowaniem pozostałych elementów (komin, itd). Zawsze w przyszłości można dołożyć zestaw pelletowy do tego kotła.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 31-08-2021 o 22:47

  8. #8

    Domyślnie

    Panowie mam podobną sytuację u rodziców. Też mieszkają na śląsku i też muszą zmienic kopciucha bez żadnych papierów. Dom nie jest aż tak stary bo oddany w 1992r ale okna też mają te 30 lat, ocieplony minimalnie (wełna 5cm między dwoma murami). Dach nieocieplony, jedynie chyba 5cm styro nad górnym stropem.
    Obecnie zużywają srednio okolo 1T wegla na miesiec czyli 6ton na sezon. Grzejniki żeliwne.
    Co w takim domu można zamontować? Powiem szczerze że nie chce iść w stronę kolejnego śmieciucha tyle że lepszej klasy bo wiadomo że za kilka lat znów będzie do wymiany jak UE jeszcze bardziej przycisnie. W ich mieście można liczyć obecnie na dopłatę do 8tyś czyli nic. Zakładając że im pomogę finansowo to są w stanie zmienić grzejniki i cześć rur (obecnie stal 1 cal i pol cala) na lepsze. Ale o ociepleniu całego budynku nie ma co marzyć, tymbardziej zmian okien. TO koszt jakieś 60 tyś licząc skromnie. Nad czym się można zastanowić?
    Domek 130-140m2, parter plus poddasze użytkowe.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.788

    Domyślnie

    Podajnikowiec ok 12-15kw skamp lub coś w tym stylu i nie kombinować za dużo zwłaszcza w tych dziwnych czasach co nie wiadomo czy gaz po trylion nie będzie a prąd po 1,5 złotego za kw .

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Obecnie zużywają srednio okolo 1T wegla na miesiec czyli 6ton na sezon. Grzejniki żeliwne.
    Co w takim domu można zamontować? .
    Kocioł zgazowujący na drewno z buforem ciepła - to najtańsza opcja w zakupie i użytkowaniu. Spalanie spadnie co najmniej o połowę, będzie o wiele wygodniej i na dodatek nie potrzeba ruszać dobrej instalacji grawitacyjnej..
    Powiem szczerze że nie chce iść w stronę kolejnego śmieciucha tyle że lepszej klasy bo wiadomo że za kilka lat znów będzie do wymiany jak UE jeszcze bardziej przycisnie.
    Domek 130-140m2, parter plus poddasze użytkowe
    Ja dla rodziców wybrałbym kocioł pelletowy z panelem pokojowym

  11. #11

    Domyślnie

    Czyli zamiast machać z szuflami węgla, bedą machać z tonami drewna. Lat im nie przybywa. Poza tym ile jeszcze lat będzie można palić paliwami stałymi? Niewiele.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Czyli zamiast machać z szuflami węgla, bedą machać z tonami drewna.
    Przepraszam miałem na myśli kocioł zgazowujący na węgiel - reszta wpisu bez zmian.
    Lat im nie przybywa.
    Dlatego pisalem wybrałbym kocioł pelletowy.
    Poza tym ile jeszcze lat będzie można palić paliwami stałymi? Niewiele.
    Paliwa stałe będą zawsze i przestaną szkodzić jak Niemcy przejmą nasze kopalnie.

  13. #13

    Domyślnie

    Aha to wszystko przez tych złych Niemców. Ten kraj to ciągle średniowiecze w myśleniu....

  14. #14

    Smile Eco-palnik

    Witam, polecam kontakt z nasza firmą: Eco-palnik.
    Od lat zajmujemy się techniką cieplną. Produkujemy palniki na pellet do kotłów CO przystosowane do montażu w drzwiczki każdego kotła na paliwo stałe, do niektórych kotłów olejowych i gazowych – jeśli jest możliwość okresowego wybierania popiołu.
    W ofercie mamy urządzenia o szerokim zakresie mocy nominalnej od 12 kW do 1 MW.
    Celem firmy jest tworzenie urządzeń najwyższej jakości dostępnych w przystępnej cenie, a przy tym funkcjonalnych, bezobsługowych oraz niezawodnych w działaniu.
    Reklama na FM jest płatna.
    Zapraszamy do wykupienia Płatnego Profilu.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Aha to wszystko przez tych złych Niemców. Ten kraj to ciągle średniowiecze w myśleniu....
    Nie rozumie Twojego wywodu - szukasz pomocy czy coś kombinujesz.

  16. #16

    Domyślnie

    To ty odjechałeś w stronę jakiś bredni politycznych. Ja szukam alternatywy dla ogrzewania kopciuchem.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.788

    Domyślnie

    Cytat Napisał TECHNIKA CIEPLNA Zobacz post
    Witam, polecam kontakt z nasza firmą: Eco-palnik.
    Od lat zajmujemy się techniką cieplną. Produkujemy palniki na pellet do kotłów CO przystosowane do montażu w drzwiczki każdego kotła na paliwo stałe, do niektórych kotłów olejowych i gazowych – jeśli jest możliwość okresowego wybierania popiołu.
    W ofercie mamy urządzenia o szerokim zakresie mocy nominalnej od 12 kW do 1 MW.
    Celem firmy jest tworzenie urządzeń najwyższej jakości dostępnych w przystępnej cenie, a przy tym funkcjonalnych, bezobsługowych oraz niezawodnych w działaniu.
    Wszystko ok ale założenie najlepszego nawet palnika do starego kotła nie daje piątej klasy , musielibyście jakiś kociołek zmajstrować i zaskoczyć konkurencję .

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    To ty odjechałeś w stronę jakiś bredni politycznych. .
    Coś musiało zaboleć, czyżby jakieś korzenie.
    Ja szukam alternatywy dla ogrzewania kopciuchem
    Podałem ci alternatywę na tacy lecz ty chcesz mieć tanio i na dodatek bezobsługowo - tak kolego to się nie da.
    Domek 130-140m2, parter plus poddasze użytkowe.
    Możesz zainwestować w porządny kocioł pelletowy który będzie mało palił i będzie mało awaryjny. Takich jest bardzo mało a na dodatek są trudne do znalezienia dla oka bo nie są tak ładne jak większość "lodówek" w sklepach. Jeśli dobrze poszukasz to powinieneś się zmieścić w 4 tonach dobrego pelletu. A jeśli wybierzesz źle licz się ze zużyciem na poziomie 10 ton. Tak duża rozbieżność w zużyciu pelletu to efekt nałożenia się różnych czynników z których najważniejsze to:
    • dobry kocioł
    • dobre ocieplenie
    • dobre paliwo
    • prawidłowo sterowana instalacja

    Jeśli któryś z tych elementów za szwankuje wszystko może przechylić na minus.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 08-10-2021 o 16:19

  19. #19

    Domyślnie

    Człowieku zejdź na ziemie. Nie trzeba mieć korzeni niemieckich żeby nie nienawidzić sąsiadów. Jak byłem dzieckiem jeszcze za prlu to nam ładowali do głowy jacy to Niemcy diabły wcielone i jak bardzo chcą zniszczyć niewinnych Polaczków. Wtedy w to wierzyłem. Jak widać nie wszyscy z tego wyrośli. To naród wielokrotnie mądrzejszy od naszego i choćby w kwestiach ekonomicznych mamy się od kogo uczyć.
    Co do mojego zapytania to po dwóch rozmowach z firmami od pelletu i jedną od gazu wybieramy ten drugi. Plusem jest to że rura gazowa jest już w kotłowni i inwestycja będzie polegała głównie na przerobieniu komina i montażu kotła (wywalenie smierdziucha i przerobienie rur w okolicach). Kosztowo uzytkowanie powinno kosztować podobnie jak pellet ale jest bezobsługowe. Oczywiście trzeba pomyśleć w przyszłosci o zmianie rur i grzejnikow ale zobaczymy w tym sezonie jak to wyjdzie kosztowo i sprawnościowo.

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    .

    Paliwa stałe będą zawsze i przestaną szkodzić jak Niemcy przejmą nasze kopalnie.
    I Niemcy niby zaczną w domach palić węglem. Byłeś Ty kiedyś zza Odrą, mieszkałeś tam, znasz ich mentalność(pytanie retoryczne). I jeszcze te kopalnie jak rozumiem z naszymi górnikami?.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony