dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Cokół elewacji w "schodki"

    buduję dom na skarpie - prawie metr różnicy wysokości terenu na 10m długości domu. Czyli jeżeli zrobię cokół na jednej wysokości to będzie miał z jednej strony domu przepisowe 50cm nad poziomem terenu, a z drugiej 1,5m - trochę sporo i chyba niezbyt dobrze to by wyglądało. Na cokół chce płytki z cegły ciętej, ewentualnie kamienne.

    Z wykonawcą stanu surowego mam w umowie położenie na ścianie parteru XPS do wysokości przyszłego cokołu.
    I teraz wykonawca proponuje zamiast tego zrobić cokół w "schodki" jak na obrazkach niżej. Bo niby nie ma sensu 15cm XPS wyciągać 1,5m ponad teren, a cokół powinien być na jednym materiale, czyli XPS (na elewacji będę miał 18cm wełny).

    Co o tym myślicie - iść w takie schodki? trochę mi to wygląda na technicznie przekombinowane (jak robić te pionowe odcinki cokołu?), ale z drugiej strony estetycznie taki cokół na 1,5 przy centralnym wejściu na teras tez mnie nie zachwyca..

    https://drive.google.com/file/d/1OzW...ew?usp=sharing

    https://drive.google.com/file/d/163r...ew?usp=sharing

    https://drive.google.com/file/d/1ccW...ew?usp=sharing

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a nie mozesz na froncie tego cokołu zrobić niżej, aby licował się od strony tarasu z podestem?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    a nie mozesz na froncie tego cokołu zrobić niżej, aby licował się od strony tarasu z podestem?
    czyli wysokość cokołu do poziomu tarasu i tym samym zera budynku? to bym miał na froncie (w sumie na jakichś 10mb ściany) ledwo 10-15cm cokołu. Estetycznie czemu nie, ale jeśli chodzi o funkcję cokołu (ochrona ściany) to trochę słabo..

  4. #4

    Domyślnie

    Zrób bez cokołu.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    czyli wysokość cokołu do poziomu tarasu i tym samym zera budynku? to bym miał na froncie (w sumie na jakichś 10mb ściany) ledwo 10-15cm cokołu. Estetycznie czemu nie, ale jeśli chodzi o funkcję cokołu (ochrona ściany) to trochę słabo..
    A dokładnie przed czym chcesz chronić ścianę?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A dokładnie przed czym chcesz chronić ścianę?
    bo woda rozbryzgowa/zalegający śnieg -> brud na ścianie jeżeli cokół za niski albo brak?

    w internetach piszo i mój wykonawca SSO tez twierdzi, ze minimum to 30cm nad terenem jeżeli opaska żwirowa i 50cm jeżeli z kostki. Planuje z kostki. Poza tym dom ma proporcje a la "chudy i wysoki", wiec cokół jako linia pozioma optycznie by go trochę pogrubił.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    U mnie chroni opaska wokół domu. Nie mam wcale cokołu.

    Jeśli dom wysoki to może podnieś opaskę do linii okien. W górskim krajobrazie taki masywny fundament optycznie się sprawdza



    https://lh3.googleusercontent.com/pr...2xBm_FWY_N1SLQ
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 05-09-2021 o 12:13

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a tu bez cokołu:

  9. #9

    Domyślnie

    ok dzięki. Rozumiem, że nie masz cokołu i masz tynk od góry ściany do poziomu gruntu (tak jak na foto wyżej). Czyli pod tynkiem gdzieś ponad poziomem gruntu spotykają się dwa materiały izolacyjne (np. XPS fundamentu i styropian elewacyjny) i mimo tego masz gładką otynkowana ścianę, zgadza się?

    W moim przypadku to byłyby dwa całkiem różne materiały, bo XPS i wełna. Mój wykonawca SSO twierdzi, ze na granicy materiałów powinien być cokół (listwa startowa, dylatacja, cokolwiek), bo dwa materiały mogą inaczej pracować i się rozłazić. Masz to w jakiś sposób przewidziane/rozwiązane?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mam rozwiązanie - nie stosować wełny
    Chyba, ze masz drewno na ścianie?

    Co do mojego braku cokołu - tak.

    ****
    Widze, że google usunał zdjęcia, które wklejałam do postu:



  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Mam rozwiązanie - nie stosować wełny
    Chyba, ze masz drewno na ścianie?

    Co do mojego braku cokołu - tak.

    ****
    Widze, że google usunał zdjęcia, które wklejałam do postu:


    ok dzięki. Niestety p-poż wymusza wełnę (sąsiad blisko).
    Fotki ładne, żeby była w temacie różnorodność powinienem teraz wkleić foto z cokołem.. po skosie bo taki jadąc przez Niemcy dzisiaj widziałem.. (ale niestety na czas nie pomyślałem żeby foto cyknąć).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony