dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie erv czy obrotowy?

    cześć

    mój rekuperator powoli dogorywa, kończą się łożyska (które wymieniłem ale nie udało mi się usunąć bicia jednego z wentylatorów), pojawiają się czasami błędy siłownika bypasu, pianki się kurczą w środku co powoduje przedmuchy. Generalnie widać już na nim ząb czasu. No i filtry to zwykłe materiałowe g3 wiec bez szaleństw.

    Wole się powoli przygotować merytorycznie na jego wymianę bo prędzej czy później albo padnie elektronika albo padnie tak mechanicznie że sens reanimacji będzie mały. 13 a prawie 14 lat swoje robi. Jak ostatnio patrzyłem w zimie na temperatury nawiewu to były w okolicach 16 stopni przy niezbyt niskiej temperaturze zewnętrznej. Przypuszczam że mocno stracił już szczelność.

    Niestety w salonie mam nawiewy zaraz nad kanapą i jak pociągnie takim chłodnym powietrzem to nie jest to komfortowe. Żeby nie mieć suchego powietrza w domu muszę skręcać obroty, co powoduje zaleganie wody w wymienniku co powoduje niższą sprawność co prowadzi wprost to chłodnego powietrza na plecach siedząc na kanapie.

    Nie chciałbym wydać majątku wiec pierwotnie moje myśli skierowałem na izzi 302 bo jest najtańszym chyba erv na rynku. Wydajność jest dla mnie ok bo obecny reku to 300ka. Natomiast erv będzie miał niższą sprawność temperaturową. Znalazłem jakiś filmik producenta porównujący zwykły wymiennik z erv i różnica w temperaturze nawiewanego powietrza jest dla mnie dramatyczna. Jeden 19 stopni drugi 15. 19 jeszcze jest komfortowe, 15 wcale. Oczywiście plusem erv jest odzysk wilgoci ale minus pozostaje minusem.

    No ok, można założyć nagrzewnice ale niezbyt mam gdzie, bo rury od reku potem lecą nieogrzewanym poddaszem wiec do dyspozycji mam tylko krótki kawałek w garażu do sufitu. Od biedy bym to zmieścił. Trochę to komplikuje i podraża całą imprezę. Dochodzi jeszcze antyzamrożeniówka jak jest zimno i licząc że robiąc wszystko samemu to reku z modułem przepływu 7k, plus nagrzewnica, kable, czujnik, stycznik wyjdzie ja wiem? 8-9k?

    Alternatywą obrotówka np dmoekt R300. Sprawność temperaturowa taka sama, nagrzewnica wbudowana, mniej kombinacji, mniej miejsca i pasują mi króćce do góry. Kasa w miarę podobna poza tym da się tym posterować bez problemów z domu inteligentnego co dla mnie też jest plusem.

    Minus to mała chyba popularność obrotówek, 1% podmieszania powietrza mi nie przeszkadza. Zastanawiam się nad trwałością paska, łożysk bo to część mechaniczna. Ma tu ktoś obrotówkę na tyle długo żeby się wypowiedzieć o niezawodności? I realnych odczuciach z użytkowania?

  2. #2

    Domyślnie

    Obrotówka wymaga stosowania lepszych filtrów, bo jak zapchasz kanały to po kilku latach rotora nie doczyścisz.
    Najstarsze jakie widziałem miały dobre 20 lat i dalej pracują poprawnie.
    Wszystkie usterki mechaniczne związane z obrotem rotora są łatwo naprawialne.
    Zerwany pasek można zgrzać, łożyska wymiennika w zastosowaniach domowych raczej są wieczne.

    Porównanie tych 2 rozwiązań nie ma większego sensu.
    Rotor na rynku wentylacji jest od 50 lat.
    ERV wykonany z polimerów ma co najwyżej kilkuletnią historię.
    Jeszcze daleka droga do tego by wypowiadać się tutaj o trwałości ERV.

    Jeśli liczy się dla ciebie wyłącznie cena, to rozwiązanie z ERV zawsze będzie tańsze.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Posiadam trzeci sezon obrotówkę, oczywiscie bez problemów, Domekt R 400 H mam zamontowany dodatkowo tzw skrzynkę atysmogową i muszę przyznać ze jest na pierwszej lini ognia jesli chodzi o cały syf który jest zasysany na czerpni co skutkuje tym ze filtry w reku są zabrudzone ale nie tak jak to często widzę w necie, u innych
    Gadałem z człowiekiem, który użytkuje 8 lat bardzo zblizony model zero problemów.
    Na pewno jak bym stał przed wyborem nowego nie kupiłbym krzyżowego, u mnie z wilgotnoscią w zimę wszystko ok czyli od około 40% i w górę ...
    gdy pracuje na 40% to zuzycie oscyluje na około 30Wat a to najczęstrzy bieg, oczywiscie jest płynna regulacja.
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greg_81 Zobacz post
    Posiadam trzeci sezon obrotówkę, oczywiscie bez problemów, Domekt R 400
    Wiesz jak działa w nim nagrzewnica wtórna? Da się ustawić od jakiej temperatury ma się włączyć albo do jakiej temperatury ma dogrzać powietrze? Ona jakoś mocą moduluje?

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Wiesz jak działa w nim nagrzewnica wtórna? Da się ustawić od jakiej temperatury ma się włączyć albo do jakiej temperatury ma dogrzać powietrze? Ona jakoś mocą moduluje?
    W zależności od producenta.
    W większości są to nagrzewnice zwykłe start/stop
    Po wymienniku obrotowym w najbardziej ekstremalnych sytuacjach temperatura spada do 14 st.C
    Nie ma ekonomicznego uzasadnienia by nagrzewnicą elektryczną o mocy 500W sterować proporcjonalnie.

    W sterowniku nastawiasz sobie temperaturę komfortu i centrala w zależności od odczytu dogrzewa powietrze do zadanej temperatury.

    Centrale które mają nagrzewnice proporcjonalnie, lub takie opcje jak automatyczna regulacja strumieni w celu zachowania temperatury komfortu są w centralach Swegon lub Systemair.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    W zależności od producenta.
    W większości są to nagrzewnice zwykłe start/stop
    Po wymienniku obrotowym w najbardziej ekstremalnych sytuacjach temperatura spada do 14 st.C
    Nie ma ekonomicznego uzasadnienia by nagrzewnicą elektryczną o mocy 500W sterować proporcjonalnie.

    W sterowniku nastawiasz sobie temperaturę komfortu i centrala w zależności od odczytu dogrzewa powietrze do zadanej temperatury.

    Centrale które mają nagrzewnice proporcjonalnie, lub takie opcje jak automatyczna regulacja strumieni w celu zachowania temperatury komfortu są w centralach Swegon lub Systemair.

    Pytałem konkretnie o Domekt bo jest z jednych jaki rozważam. Ale to co piszesz ma sens. Faktycznie nagrzewnica wystarczy żeby była mała.

    Jest fajny film na yt o sprawności izzi z wymiennikami zwykłym i erv. Tam tez na erv temperatura nawiewu spadła do 15 stopni. Wiec realnie sprawność temperaturowa tych reku będzie bardzo podobna. Dodam, że test jest robiony przez producenta wiec niejako powinno im zależeć na super wynikach erv bo z takim sprzedają ten reku. Ogólnie to to udowodnili ale pokazali też realne temperatury nawiewu przy -8 stopniach. Polecam obejrzeć.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Ogólnie to to udowodnili ale pokazali też realne temperatury nawiewu przy -8 stopniach. Polecam obejrzeć.
    Masz wątek o Izzifast 300. W nim kilka osób wrzucało pomiary.

    Edyta. Jeszcze w temacie realnej sprawności wymienników bez odzysku wilgoci:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...22#post7993222
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-09-2021 o 08:13

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Wiesz jak działa w nim nagrzewnica wtórna? Da się ustawić od jakiej temperatury ma się włączyć albo do jakiej temperatury ma dogrzać powietrze? Ona jakoś mocą moduluje?
    Oczywiscie da się ustawić od jakiej temperatury ma się włączyć nagrzewnica i wtedy dobierana jest jej moc grzałki proporcjonalnie, tak na marginesie to ten model bez nagrzewnicy i tak nie zamarznie...
    Ja wyłączam tryb eco jak spadnie temperatura poniżej 0 , aby miec lepsze parametry.

    Mam niezły ubaw jak czytam niektóre wypowiedzi ludzi, którzy nigdy nie posiadali reku z wymiennikiem obrotowym, nijak mają sie te opinnie z codziennym użytkowaniem.
    Najlepsze jest to mieszanie powietrza ze wc zapachy bede miał w salonie
    Coś za zasadzie wyczytałem w google ...
    Ale to tak jak z podłogówką która niszczy nasze zdrowie ...
    Ostatnio edytowane przez Greg_81 ; 07-09-2021 o 09:34
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    wygląda na to że jak zdechnie kupie obrotówkę. Dziękuję za opinie.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greg_81 Zobacz post
    Najlepsze jest to mieszanie powietrza ze wc zapachy bede miał w salonie
    Coś za zasadzie wyczytałem w google ...
    Ja tam wyczytałem w danych i zobaczyłem w rysunkach technicznych, że przez wymiennik obrotowy tymi samymi kanałami podąża powietrze nawiewane i wywiewane. Czyli wszystko co wywiewamy i co zalęgnie się w kanałach wywiewnych przeszczepi się na nawiewne 8 trafi do sypialni.
    Trzeba też pamiętać, że wymienniki obrotowe zeszły pod strzechy z rozwiązań przemysłowych i biurowych. Wymienniki zeszły pod strzechy ale filtry towarzyszące obrotowym w biurach już nie.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    wygląda na to że jak zdechnie kupie obrotówkę. Dziękuję za opinie.
    Też bym tak zrobił....
    A pisze wszystkie opinnie jako użytkownik.
    Jak ja wybierałem reku do swojego nowego domu byłem bliski krzyżowemu tak mocno tu na forum lansowanego, jednak na szczęście stary znajomy odwiódł mnie od tego wyboru i teraz z perspektywy czasu mogę tylko mu za to dziękować.
    Na forum jest wiele ciekawych informacji, tylko trzeba je jeszcze przez sito przepuścić ...
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greg_81 Zobacz post
    Jak ja wybierałem reku do swojego nowego domu byłem bliski krzyżowemu tak mocno tu na forum lansowanego,
    To jakaś prehistoria. Krzyżowe od dawna są passe. Z nimi to faktycznie rotor mógł powalczyć - ale w kategorii "higiena' i "cena' przegrywał z kretesem.

    Po nich rządziły przeciwprądowe bez odzysku wilgoci (i z tymi jeszcze rotor wygrywał właśnie odzyskiem) ścigające się z celulozowymi a od kilku lat rządzą przeciwprądowe polimerowe. I z tymi dwoma ostatnimi rotor przegrywa w zastosowaniach domowych pod każdym względem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-09-2021 o 08:54

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jakaś prehistoria. Krzyżowe od dawna są passe. Po nich rządziły przeciwprądowe ścigające się z celulozowymi a od kilku lat rządzą przeciwprądowe polimerowe.
    Ja i tak poszedłbym w strone rotora, nie lubie być testerem i jescze płacić podatek od nowości ...
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greg_81 Zobacz post
    Ja i tak poszedłbym w strone rotora, nie lubie być testerem i jescze płacić podatek od nowości ...
    Tańsze są od rotorów i sprawność mają wyższą - więc raczej zapłacisz (i co roku będziesz płacił) podatek od starości.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tańsze są od rotorów i sprawność mają wyższą - więc raczej zapłacisz (i co roku będziesz płacił) podatek od starości.
    Na papierze wszystko ładnie wygląda, jak długo będą pracować to czas pokaże znajdź mi użytkownika który bez problemów posiada ręku 8-10 lat. ..
    Ja znajdę bez problemu, kolejna sprawa dokupywanie nawilżaczy, nie przekonasz mnie... Możemy wrócić do tematu za 10 lat

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greg_81 Zobacz post
    Na papierze wszystko ładnie wygląda, jak długo będą pracować to czas pokaże znajdź mi użytkownika który bez problemów posiada ręku 8-10 lat. ..
    To czemu rozważasz co będzie, jak padnie?

    Użytkowników kilkunastoletnich Lossnay znajdziesz sporo.
    Ja wywaliłem kilkunastoletniego Itho dlatego, ze chciałem odzysk wilgoci.
    I czemu zakładasz że żywotność lodówki Mińsk ma świadczyć o żywotności lodówki współcześnie produkowanej?
    Ale co ma się zepsuć w wymienn8ku, w którym nie ma ruchomych części? A wentylatory producenci stosują te same.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    To są czyste spekulacje, mój ręku jest dalej produkowany, a że bardziej popularne tu na forum są inne to jeszcze nic nie znaczy...
    Reklama swoje też robi.
    Ja lubię rzeczy już sprawdzone które działają trochę dłużej na rynku, nawet jak trochę dopłacę na starcie, jak mam za rok lub dwa wymieniać na nowy niby lepszy z dużym wyświetlaczem i sterowaniem z odzyskiem i innymi bajerami itp
    Marketing robi swoje...
    Temat dla mnie jest wyczerpany.
    Żaden produkt nie jest idealny... Na PC gruntową też niektórzy patrzą jak na drogie dziwactwo, bo powietrzne sa teraz na topie, to nic że winnych krajach o zimniejszym klimacie śmigają już wile latTak jak wcześniej napisałem temat uważam za wyczerpany, nie zamierzam się spierać które zabawki w piaskownicy są lepsze ������.
    Ostatnio edytowane przez Greg_81 ; 08-09-2021 o 09:47 Powód: Porpwa tekstu

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja tam wyczytałem w danych i zobaczyłem w rysunkach technicznych, że przez wymiennik obrotowy tymi samymi kanałami podąża powietrze nawiewane i wywiewane. Czyli wszystko co wywiewamy i co zalęgnie się w kanałach wywiewnych przeszczepi się na nawiewne 8 trafi do sypialni.
    Trzeba też pamiętać, że wymienniki obrotowe zeszły pod strzechy z rozwiązań przemysłowych i biurowych. Wymienniki zeszły pod strzechy ale filtry towarzyszące obrotowym w biurach już nie.
    Skąd ty bierzesz te głupoty?
    Z racji tego, że wymiennik obrotowy zajmuje mniej miejsca
    Centrale dostarczane są ze znacznie większymi filtrami
    Dzięki czemu użytkownik ma możliwość zastosować filtry np F9 w samej centrali

    Przykłady:
    Domekt R400 filtr panelowy 42 x 21 x 5 cm - w standardzie M5
    Systemair VTR 500 filtr kieszeniowy 49 x 20 x 45 cm - w standardzie M5

    W przypadku central z wymiennikami przeciwprądowymi filtry są znacznie mniejsze
    Chcąc zastosować filtr dobrej jakości, skazani jesteśmy na dodatkową sekcję filtracyjną
    A nie zawsze jest na to miejsce

  20. #20

    Domyślnie

    Po co szarpiesz się z człowiekiem który reklamuje inne reku w innym wątku, bo ma cos tam obiecane od firmy

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony