Witam,
Chciałbym zapytać fachowców o podciąg. Stan istniejący został zrobiony z dwuteownika 180 i wg wyliczeń jest zbyt słaby i w dodatku podparty dwoma betonowymi słupami. Nowy powinien być z HEA 240. To ok 500 kg stali - 8m rozpiętość. Nowy podciąg będzie w miejscu starego, ale z jedną, na środku podporą, co wg wyliczeń w zupełności wystarczy. Moim pomysłem jest podzielenie tego HEA na 2 sztuki i skręcenie go doczołowo 6ma śrubami, co wydaje mi się, ułatwi bardzo montaż, transport, itp. Budynek jeszcze nie ma posadzki, jedynie korytarz do wyburzenia. Stare słupy stoją przy korytarzu, a nowy, ze stalowej rury fi 133 x 5mm byłby pomiędzy nimi w tej samej linii, zastępując je.
Czy jest złym pomysłem podparcie słupem na miejscu łączenia, jeśli na słupie będzie przyspawana stopa z płyty stalowej 20 mm, dokręcana śrubami do podciągu z dwuteownika HEA? Konstruktor mi tłumaczy, że to kiepski pomysł i dwuteownik jeżeli już miałby być dzielony, to powinien być złączony i podparty z niesymetrycznych części, a nie na osi słupa.
Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego?
Pozdrawiam
Zbig.