dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 81

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;8078832]Zaleta? Jakoś pierwszej zimy gdy miałem reku bez odzysku wilgoci to mi wilgotność spadała poniżej 30% bez nawilżania. PIERWSZEGO roku. Więc to wada już w nowym domu. Ale nieistotna - bo to ma jakiekolwiek znaczenie przez dwie - trzy zimy. A że w sezonie grzewczym pomimo przesuszenia wnętrza para może uciekać przez ściany to niewątpliwa wada.


    Ściana ma być sucha i tyle w temacie. Jeżeli będzie wilgotna i zaczniesz ją podgrzewać to zafundujesz sobie grzyba. Ściana 1W szybciej schnie niż 2W ze styro. Wilgoć mogą przytrzymać tynki gipsowe jak pisałem. Kiedy czytam o tych wadach ścian 1W to widzę pewną niekonsekwencję. Jako argument przeciwnicy ścian 1W podają, że w ścianie nastąpi wykraplanie się pary wodnej i ściana będzie wilgotna przez co straci właściwości izolacyjne, a teraz czytam, że wadą jest to, że ściana w tej technologii nie zatrzymuje wilgoci. Trzeba być konsekwentnym i rozumieć technologię 1W.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.393
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Jako argument przeciwnicy ścian 1W podają, że w ścianie nastąpi wykraplanie się pary wodnej i ściana będzie wilgotna przez co straci właściwości izolacyjne, a teraz czytam, że wadą jest to, że ściana w tej technologii nie zatrzymuje wilgoci. Trzeba być konsekwentnym i rozumieć technologię 1W.
    Nie mieszaj wykraplania ze zmianą wilgotności materiału i z paroprzepuszczalnością.

    Jeżeli zdefiniujemy ścianę 1W jako paroprzepuszczalną przegrodę to:

    W 1W następuje kondensacja - to wada.
    W 1W oddawanie wilgoci następuje w dwie strony o ile z którejś jest mniejsza wilgotność bezwzględna - to zimą jeszcze obniża wilgotność i tak przesuszonego wnętrza - to wada.
    W 1W wypuści parę na zewnątrz gdy na zewnątrz jest mniejsza wilgotność bezwzględna - to zimą jeszcze obniża wilgotność i tak przesuszonego wnętrza - to wada.
    Latem nie ma zalety, bo wilgotność jest wysoka a różnica wilgotności bezwzględnej jest niewielka więc nie ma ma ciśnienia i migracji pary przez przegrodę.

    "Przytrzymywać" wilgoć mogą różne tynki. Różnica taka, ze gipsowe trochę szybciej chłoną i szybciej oddają. Ale jakie to ma znaczenie, jak mamy suchy sezon grzewczy i mokrą resztę roku? Więc co za różnica, czy ściana poratuje słabo sytuację przez tydzień, czy bardzo słabo przez dwa tygodnie dwa razy w roku?

    I ponowię pytanie - skoro paroprzepuszczalność jest taka super, to czemu przy ociepleniu wełną ta zaleta jest "zabijana" paroizolacją (czy to w ścianach, czy w dachu)?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie mieszaj wykraplania ze zmianą wilgotności materiału i z paroprzepuszczalnością.

    Jeżeli zdefiniujemy ścianę 1W jako paroprzepuszczalną przegrodę to:

    W 1W następuje kondensacja - to wada.
    W 1W oddawanie wilgoci następuje w dwie strony o ile z którejś jest mniejsza wilgotność bezwzględna - to zimą jeszcze obniża wilgotność i tak przesuszonego wnętrza - to wada.
    W 1W wypuści parę na zewnątrz gdy na zewnątrz jest mniejsza wilgotność bezwzględna - to zimą jeszcze obniża wilgotność i tak przesuszonego wnętrza - to wada.
    Latem nie ma zalety, bo wilgotność jest wysoka a różnica wilgotności bezwzględnej jest niewielka więc nie ma ma ciśnienia i migracji pary przez przegrodę.

    "Przytrzymywać" wilgoć mogą różne tynki. Różnica taka, ze gipsowe trochę szybciej chłoną i szybciej oddają. Ale jakie to ma znaczenie, jak mamy suchy sezon grzewczy i mokrą resztę roku? Więc co za różnica, czy ściana poratuje słabo sytuację przez tydzień, czy bardzo słabo przez dwa tygodnie dwa razy w roku?

    I ponowię pytanie - skoro paroprzepuszczalność jest taka super, to czemu przy ociepleniu wełną ta zaleta jest "zabijana" paroizolacją (czy to w ścianach, czy w dachu)?
    Paroprzepuszczalność materiału to zjawisku, które występuje i niczym tego nie zmienimy i nie zatrzymamy. Izolacje paroszczelne tylko w pewnym stopniu ograniczają migrację pary wodnej. Ściany 1W są dyfuzyjnie otwarte po to by para mogła się z nich bardzo szybko wydostać lub to co się z tej pary wykropiło. Przy ocieplaniu dachu i elewacji stosuje się paroizolacje po to by ograniczyć dopływ pary wodnej jak i szczelinę wentylacyjną po to by pozbyć się tego co przez paroizolację się przedostało. W ścianach 2W następuje odcięcie, a właściwie spowolnienie migracji pary przez przegrodę. Konsekwencje są widoczne w budynkach z zawilgoconymi ścianami obłożonymi od zewnątrz styropianem.
    Ostatnio edytowane przez Sebixx ; 16-09-2021 o 12:36

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.393
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    To nie jest karta techniczna.

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Co do kondensacji , membrana Delta Therm Sd 0,02 m zamontowana w lutym ani razu nie pokazała skroplin od
    Ile w tym czasie grzałeś? Do jakich temperatur i przy jakich na zewnątrz?




    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...czy-we%C5%82na

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Paroprzepuszczalność materiału to zjawisku, które występuje i niczym tego nie zmienimy i nie zatrzymamy.
    Mam ten sam materiał konstrukcyjny.


    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Izolacje paroszczelne tylko w pewnym stopniu ograniczają migrację pary wodnej.
    Czyli nie ważne, czy na ścianie jest EPS, wełna czy ściana jest jednowarstwowa?


    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Przy ocieplaniu dachu i elewacji stosuje się paroizolacje po to by ograniczyć dopływ pary wodnej jak i szczelinę wentylacyjną po to by pozbyć się tego co przez paroizolację się przedostało.
    A po cóż to ograniczać dyfuzję, skoro to takie dobrodziejstwo?


    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    W ścianach 2W następuje odcięcie, a właściwie spowolnienie migracji pary przez przegrodę. Konsekwencje są widoczne w budynkach z zawilgoconymi ścianami obłożonymi od zewnątrz styropianem.
    Widać w budynkach z mega mostkami i/lub z niedziałającą wentylacją. Paroprzepuszczalność ścian jest kompletnie bez znaczenia jeżeli masz na myśli grzyba i pleśń. Widać to w domach bez ocieplenia z BK w których wymieniono drewniane, nieszczelne okna na nowe, szczelne, bez nawiewników i bez dziury w uszczelkach.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-09-2021 o 13:59

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Kaizen nie wiem jak to zrobiłeś ale przypisałem mi cytat kolegi Sebixxa

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Gość na filmie opowiada historię z budowy, a u mnie już nie obserwuje wilgoci technologicznej, ponieważ płytę odkrywałem od jesieni, tak aby nie stała w wodzie do czasu stropu, później odkrywałem strop aż do membrany, zrobiłem okiennice , drzwi żeby nie sniezyło, nawet układałem styropian na stropie żeby nie przemarzł, więc nie ma wilgoci technologicznej, wilgoć skoczyła po tynkach i lekko po wylewce na poddaszu ale po ok 4 tygodniach wszystko wróciło do normy bo jednak ściany mają zachowana dyfuzję pary. Nie dziwię się jak wszyscy piszą że dom schnie kilka lat, gdybym nie pilnował płyty i stropu do tej pory jeszcze by były wilgotne a tak zimą sobie schły, co mnie kosztowało trochę wysiłku żeby odśnieżać plandekę dwa tygodnie z rzędu. Ale na wiosnę zero wody na parterze i płycie. Budowlańcy mają to w pompie jak komuś zalewa budowany dom.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.393
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Gość na filmie opowiada historię z budowy, a u mnie już nie obserwuje wilgoci technologicznej
    Ile grzałeś do tej pory?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.393
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Kaizen nie wiem jak to zrobiłeś ale przypisałem mi cytat kolegi Sebixxa
    Poprawiłem Przepraszam.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To nie jest karta techniczna.



    Ile w tym czasie grzałeś? Do jakich temperatur i przy jakich na zewnątrz?




    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...czy-we%C5%82na



    Mam ten sam materiał konstrukcyjny.




    Czyli nie ważne, czy na ścianie jest EPS, wełna czy ściana jest jednowarstwowa?




    A po cóż to ograniczać dyfuzję, skoro to takie dobrodziejstwo?




    Widać w budynkach z mega mostkami i/lub z niedziałającą wentylacją. Paroprzepuszczalność ścian jest kompletnie bez znaczenia jeżeli masz na myśli grzyba i pleśń. Widać to w domach bez ocieplenia z BK w których wymieniono drewniane, nieszczelne okna na nowe, szczelne, bez nawiewników i bez dziury w uszczelkach.
    Nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy ale ja pisałem tylko, że nie ma idealnej paroizolacji. Dyfuzja to zjawisko, które zachodzi i w ścianie 1W i 2W dlatego nie piszmy tu czy jest to dobrodziejstwo czy wada. Jeżeli weźmiemy ścianę 2W z wełna to dyfuzja tej pary przez przegrodę jest przybliżona jak w ścianie 1W. Jeżeli ściana 2W jest ze styropianem to dyfuzja przez tą ścianę jest mocno ograniczona właśnie przez styropian. Trzeba też pamiętać, ze para i tak wniknie w element murowy czy jest on od zewnątrz ocieplony wełną, styropianem czy też nie jest ocieplony wcale. Różnica polega na tym w jakim czasie pozbędziemy się tej wilgoci ze ściany. Szybciej nastąpi to w ścianie 1W i 2W z wełną. W ścianie 2W ze styro dyfuzja na zewnątrz jest mocno ograniczona więc zgromadzona wilgoć w ścianie w większości wróci do wnętrza budynku. Trzeba jeszcze pamiętać o jednym. Podstawa to dobrze działająca wentylacja w domu bo wówczas przenikanie przez ścianę pary wodnej jest niewielkie i zgodnie z publikacjami naukowymi pomijalne. Oddychanie ścian polega jedynie na swobodnym odpływie ze ściany zgromadzonej w niej wilgoci wynoszącej 2-5% całej wyprodukowanej pary wodnej. Tak ja rozumiem pojęcie oddychania ścian. Do pozbycia się z domu pary wodnej służy wentylacja zarówno w budynkach ze ścianami 1W i 2W. Nie powinno się moim zdaniem interpretować terminu "oddychania ścian" jako drogi do pozbycia się pary wodnej z budynku bo od tego jak już pisałem jest wentylacja. Para wodna wnika również w samo ocieplenie zarówno w styropian jak i w wełnę dlatego jeszcze raz powtarzam dyfuzja pary wodnej przez przegrodę nie jest związana tylko i wyłącznie ze ścianami 1W i występuje również w ścianach 2W czy tego chcemy czy też nie.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.393
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Różnica polega na tym w jakim czasie pozbędziemy się tej wilgoci ze ściany.
    Różnic jest znacznie więcej.
    -czy następuje kondensacja
    - jakie U w praktyce ma przegroda uwzględniając jej wilgotność
    - jaka temperaturę ma przegroda (im gorsze U tym mniej ciepła zmagazynowane w ścianie oraz zimniejsza powierzchnia wewnętrzna zimą)
    - wilgotność wewnątrz domu - w tym koszt i potrzebna wydajność nawilżania w sezonie grzewczym
    - koszt wykonania
    - koszt utrzymania domu

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Szybciej nastąpi to w ścianie 1W i 2W z wełną.
    Szybciej nastąpi to w ścianie, w której nie nastąpiła kondensacja.


    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    W ścianie 2W ze styro dyfuzja na zewnątrz jest mocno ograniczona więc zgromadzona wilgoć w ścianie w większości wróci do wnętrza budynku.

    A dlaczego miałaby wracać, jeżeli przez cały rok, utrzymujemy wewnątrz stałą temperaturę i wilgotność, a sam twierdzisz, że z zewnątrz nie ma praktycznie wymiany? Po 3-4 zimach odparuje wilgoć technologiczna i ściana osiąga stały, docelowy poziom wilgotności. To otwarcie dyfuzyjne szkodzi - wysusza jeszcze bardziej zimą a latem nje robi różnicy, bo i na zewnątrz, i wewnątrz podobna temperatura i wilgotność.


    Faktycznie tuż po wyprodukowaniu BK jest dosyć wilgotny.

    Potem "Ostatecznie mur wykonany z betonu komórkowego stabilizuje wilgotność na poziomie od 1,5 % do 6 % masy."

    "W dwa miesiące po ustąpieniu wód powodziowych zalane ściany domów z bloczków Ytong wyschły od maksymalnego nasycenia wodą (~50 ÷ ~60% masy) do wilgotności ~35% masy. Po około roku od zalania wilgotność w badanych domach spadała do poziomu poniżej 10% masy."

    Źródło

    Tak, wentylacja załatwia wszystko. A dyfuzja nie rozwiązuje żadnego problemu, jest szkodliwa bo dodatkowo przesusza powietrze w sezonie grzewczym a w przypadku kondensacji stanowi dodatkowe zagrożenie dla U i trwałości ściany.

    AFAIK żadnego tynku silikonowego producent nie dopuszcza do kładzenia na BK. A znaleźć ekipę od tynków zewnętrznych tradycyjnych to sztuka.

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Ytong ma już Ytong energo ultra 36,5 który spełnia normę 2021
    Normę to spełnia na styk U=0,2 @36,5cm plus tynki. A 48cm+ tynki ma U=0,15 Dla porównania u mnie jest 0,114@45cm plus tynki.

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Przy elewacji styropianowej łatwo doprowadzić pod jej wyprawą do takiej akumulacji kondensatu, czego efektem jest spora ilość "zielonych budynków".
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-prakt...-wprowadzenie-[16min]-wp100
    Link nie działa. Ale przy współczesnych U nie osiągniesz na styku EPS i BK temperatury punktu rosy i kondensacja nie nastąpi. Wrzucałem, kiedy wystąpi kondensacja w omawianej ścianie 1W. W 24cmBK + 20 cm EPS nie występuje.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-09-2021 o 11:55

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.402

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Link nie działa. Ale przy współczesnych U nie osiągniesz na styku EPS i BK temperatury punktu rosy i kondensacja nie nastąpi. Wrzucałem, kiedy wystąpi kondensacja w omawianej ścianie 1W. W 24cmBK + 20 cm EPS nie występuje.
    Link działa, ale mechanizmy forum go popsuły... https://www.bdb.com.pl/wyklady-prakt...-wprowadzenie-[16min]-wp100
    Zresztą chyba już kiedyś oglądałeś prezentację Zembrowskiego...

    Nie chodzi o styk EPS i BK, nie chodzi nawet o mostki i punkt rosy. Lecz o całą powierzchnię elewacji. Dyfuzja pary wodnej przez ścianę zawsze jakaś zachodzi a jeśli warstwy są źle dobrane to może nastąpić wykroplenie pary pod wyprawą tynkową i nasatąpi wykwit glonów. Jeśli w ciągu lata zdąży wilgoć odparować to ok, jeśli nie to rok do roku będzie się kumulować.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony