dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Duris na Kujawach

    Natchniony kilkoma niezwykle pięknie pisanymi dziennikami postanowiłem też uwiecznić historię budowy, ewentualnie pomóc uniknąć błędów i zainspirować do jeszcze lepszego wykonania budynku "stodoła" Duris z garażem i poddaszem (nie)użytkowym.
    To nie będzie budowa 100% „tymi ręcami”, nawet to nie będzie 20%, ale tyle ile można to zrobię sam.
    Jak to bywa przejrzeliśmy tysiące projektów itd. aż trafiliśmy na projekt pracowni Domena.
    Tak właściwie, to ten projekt prawie od początku był na pierwszym miejscu. Decyzja zapadła po znalezieniu tematu sebcioc55, który wręcz doskonale opisał swoją walkę: https://forum.muratordom.pl/showthre...99cami-robiony. Przeczytałem kilka razy i zamierzam jeszcze raz bo za dwa tygodnie (koniec września) będzie uroczyste wbicie łopaty. Zaczynamy późno, ale starostwo postarało się o dokładne wyjaśnienia nikomu niepotrzebne i zamiast zaczynać na początku lata, startujemy teraz.
    Rok 2021 podobno jest nie za dobry na budowanie. Ceny materiałów wzrosły, czasami drastycznie, pojawiają się braki. Na dachówkę np. trzeba (oficjalnie) czekać dwa miesiące minimum, chociaż wykonawcy mają swoje dojścia i jak przychodzi do ustalenia terminów to dachówka „się znajdzie”. Trudno też o dobrego wykonawcę, a ceny robocizny też poszybowały.
    Jako że młodzi już nie jesteśmy więc czekać nie będziemy.
    Założenie było takie: dom niewielki, na dwie osoby plus jedna. Potrzebuję też kanciapkę do pracy i hobby.
    Niby 99m2 to dużo, ale mniej oznaczałoby o jeden pokój mniej, a tego już moglibyśmy żałować.
    Koszty utrzymania domu nie powinny być udręką, tym bardziej że na sowitą emeryturę nie można liczyć, dlatego postaramy się wykonać budynek solidnie, z dobrych materiałów, tzw. „raz i dobrze”. Jak wyjdzie, zobaczymy. Większość prac siłami wykonawców chociaż postaram się, gdzie można, podziałać „tymi ręcami” bo dostaję drgawek jak widzę niektórych ‘miszczów’. Nie twierdzę że zrobię lepiej, ale przynajmniej sam spieprzę.
    Fundament jednak tradycyjny. Gdyby wykonawca czuł się pewnie w płytach to byłaby płyta, ale jak preferuje fundament to też ok. Grunt jest idealny na fundament, bez szalowania. Może to nieco kontrowersyjne, ale kierownik budowy też tak rekomendował więc chyba wielkiego błędu nie robimy. Bednarka (skręcana i spawana) będzie w ławie.
    Ogrzewanie pompą ciepła polskiej produkcji. Jest wybór, ale przekonała mnie maszynka Ecopower bo można wykonać własną komunikację co przyda się w automatyzacji budynku. Dolne źródło to jeden odwiert pionowy 100m.
    Nie robiłem obliczeń tzw. OZC ale wg raportów sebcioc55 (też ogrzewanie PC) moc 6KW powinna wystarczyć.
    Dom jest ułożony idealnie względem kierunków świata. Duże okna mogą sprawiać problem latem ale mając stabilne źródło chłodu wykorzystam je do chłodzenia pasywnego ścian.
    Będzie też awaryjne ogrzewanie piecokominkiem na wypadek W. Duża puszcza zaczyna się niemal za płotem więc zakup drewna nie powinien być kłopotliwy.
    Wejście na nieużytkowy strych przez ścianę szczytową garażu. Chyba nie zmieszczę tam regularnych drzwi bo dach garażu jest nisko, ale jakiś otwór też będzie OK. Garaż w ramach adaptacji projektu został poszerzony o 2x 60cm i 150cm. Jeśli da radę zrobić małe pomieszczenie pod dachem garażu (tego jeszcze nie wiem) to będą schody na stałe.
    Dach jako taki będzie na wiązarach i sufit w domu podwieszany.
    Jako że garaż jest duży to postanowiłem część powierzchni wykorzystać na nieogrzewaną garderobę. Obawiam się jednak czy chociażby ze względów pożarowych, hałasu, zapachów z garażu jest to dobry pomysł. Może lekki betonowy strop nad garderobą jest dobrym pomysłem?
    To tyle na początek. W najbliższym czasie (może jeszcze w tym tygodniu) geodeta pojawi się na działce.
    Bardzo liczę na Waszą pomoc w tropieniu błędów, które pomimo wzorca będą się pojawiać stadami.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Duris_wymiary.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	457825
    Ostatnio edytowane przez _Albert_ ; 15-09-2021 o 09:57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony