dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie Wysokie ciśnienie i kapanie z zaworu bezpieczeństwa...

    Witam !


    Po ukończeniu remontu domku, który trwał prawie rok, podłączyłem grzanie wody i rozpoczął się problem... co tygodniowe kapanie wody spod pompy...
    Wraz z panem, który instalował mi pompę ciepła doszliśmy do tego, że jest to wygrzewanie bakterii legionelli, ustawione, domyślnie przez firmę Vaillant, na raz w tygodniu i kapie z zaworu bezpieczeństwa....wyłączył (! ! !) więc opcję wygrzewania, mówiąc, że to nie jest potrzebne (! ! !)..... Po tym "zabiegu" rzeczywiście przestało kapać, ale nie było to zlikwidowanie problemu..... !

    Zadzwoniłem, więc do serwisanta i on to potwierdził, że co tygodniowe wygrzewanie Legionelli, powinno odbywać się zgodnie z tymi ustawieniami...
    Poza tym w rozmowie z nim, dowiedziałem się, że jednym z powodów przecieku może być źle dobrana bańka, która powinna mieć pojemność nie mniej niż 18 L (moja ma 12 L i wytrzymałość max do 4 barów) Normalnie , w każdy powszedni dzień, mam ciśnienie wody (z sieci) 4 bary, a w dniu wygrzewania tej bakterii, co przez przypadek udało mi się uchwycić i uwiecznić na filmie, zwiększa się do 5 barów... ! i jak widać na filmie, właśnie stamtąd jest wyciek wody...
    Prosił mnie o ponowne skontaktowanie się z instalatorem i przedstawienie mu tego stanowiska... Problem w tym, że on prawie w ogóle nie odbiera telefonów i mam wielkie trudności kontaktu z nim...ale nie poddaję się...nadal próbuję.....w końcu się uda....(nie minął jeszcze rok od instalacji, więc mam nadzieję, że każda poprawka będzie darmowa...)

    A co Wy o tym myślicie..?? Czy ktoś z Was miał podobny problem a jeśli tak to jak to "załatwił"..??

    Ps. w linku film, na , którym uwieczniłem przeciek ....
    https://youtu.be/y_P-vQNZWOU

    Pozdrawiam

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Czy masz w instalacji wodnej reduktor ciśnienia? Bo jeśli masz, to może wystarczyło by go wyregulować na niższe ciśnienie. Inny sposób ratowania się to wspomniane naczynie wzbiorcze 12l. Trzeba sprawdzić jakie jest w nim ciśnienie spoczynkowe, bo może już przy tych 4 barach naczynie jest napełnione. Tylko to trzeba sprawdzić bez ciśnienia w instalacji.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Witam !

    Reduktora niemam (jeszcze, bo instalator mówił coś o nim) a co do zbiornika to wygląda na to, że mam ten:

    https://iv.pl/image/GIRK21e
    https://iv.pl/image/GIRK0jD

    Pozdrawiam

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    (moja ma 12 L i wytrzymałość max do 4 barów)
    Czyli Twój hydraulik to partacz. Wygląda, że masz naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa nie nadające się do CWU. Do CWU wytrzymuje minimum 10 bar bo z sieci norma dopuszcza 6 bar. I zawór bezpieczeństwa powinien wytrzymywać minimum 6 bar.

    Wymień jedno i drugie.
    Do tego pewnie trzeba zwiększyć ciśnienie wstępne (dopompować) przed podłączeniem. Do doboru rozmiaru i ciśnienia wstępnego możesz użyć apki reflex na Androida.

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    Witam !

    Reduktora niemam (jeszcze, bo instalator mówił coś o nim) a co do zbiornika to wygląda na to, że mam ten:

    https://iv.pl/image/GIRK21e
    https://iv.pl/image/GIRK0jD

    Pozdrawiam
    Tu masz napisane, że max ciśnienie 10 bar. Więc skąd wziąłeś, że wytrzymuje max do 4 barów?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tu masz napisane, że max ciśnienie 10 bar. Więc skąd wziąłeś, że wytrzymuje max do 4 barów?
    ...mój błąd ...rano źle odczytałem z nalepki, dopiero wieczorem doczytałem symbol i nazwę tego naczynia...

    Ale czy ten mój błąd przekreśla to co napisałeś na początku postu (aby zmienić naczynie i zawór)..??
    A co z reduktorem ciśnienia...czy to też zainstalować..???

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    A co z reduktorem ciśnienia...czy to też zainstalować..???
    Obowiązkowo.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    ...a naczynie i zawór bezpieczeństwa zmieniać..??? a jak tak to o jakich parametrach..??

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    Ale czy ten mój błąd przekreśla to co napisałeś na początku postu (aby zmienić naczynie i zawór)..??
    A co z reduktorem ciśnienia...czy to też zainstalować..???
    Sprawdź ciśnienie wstępne. Jak jest właściwe, to naczynie za małe. Jak masz stabilne ciśnienie z sieci 4 bar to reduktor niewiele pomoże, bo nawet, jak zredukujesz do 2 bar odpowiednio zmieniając ciśnienie wstępne to problemu nie rozwiąże, bo jest nim rozszerzanie się wody podczas podgrzewania przy braku poboru. Zwyczajnie ta różnica w naczyniu się nie mieści.
    Co innego jak z sieci dostajesz czasami >=5 bar i już masz naczynie pełne wody gdy zaczyna się dogrzewanie i nie ma miejsca na kompensację rozszerzalności cieplnej wody. Ale w takiej sytuacji zrobiłbym test z podniesieniem ciśnienia wstępnego w okolice 5 bar.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    Witam !
    ... a co do zbiornika to wygląda na to, że mam ten:
    https://iv.pl/image/GIRK21e
    https://iv.pl/image/GIRK0jD
    Reflex DE jest naczyniem do instalacji wody użytkowej. Do instalacji wody pitnej Reflex ma naczynia serii DD.
    file:///C:/Users/GA6A1~1.RUT/AppData/Local/Temp/137.pdf
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 20-09-2021 o 07:14
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sprawdź ciśnienie wstępne. Jak jest właściwe, to naczynie za małe
    .

    Nie wiem dokładnie co to jest ciśnienie wstępne....czy jest to ciśnienie, które cały czas pokazuje manometr..?? Jeśłi tak to ja mam cały czas 4 bary..

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz stabilne ciśnienie z sieci 4 bar to reduktor niewiele pomoże, bo nawet, jak zredukujesz do 2 bar odpowiednio zmieniając ciśnienie wstępne to problemu nie rozwiąże, bo jest nim rozszerzanie się wody podczas podgrzewania przy braku poboru. Zwyczajnie ta różnica w naczyniu się nie mieści.
    znaczy się instalacja reduktora nie pomoże..

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co innego jak z sieci dostajesz czasami >=5 bar i już masz naczynie pełne wody gdy zaczyna się dogrzewanie i nie ma miejsca na kompensację rozszerzalności cieplnej wody. Ale w takiej sytuacji zrobiłbym test z podniesieniem ciśnienia wstępnego w okolice 5 bar.
    5 barów było w czasie wygrzewania Legionelli, wtedy zawór popuszczał....
    Kiedy najlepiej jest dogrzewać wodę na Legionellę..?? U mnie pompa Vaillant ustawiona jest na 4.00 rano a grzanie wody kończę o 23.00..Wtedy przez pięć godzin woda wystygnie a o 4tej rano zaczyna się mocne grzanie. Może dlatego zawór popuszcza..?? Czy nie lepiej by było gdyby przesunąć koniec grzania na północ i zaraz potem, kiedy woda jest jeszcze gorąca (45st) zacząć dogrzewanie ...?? Nie wiem czy dobrze rozumiem zjawisko kompensacji ale skoro woda jest już dość ciepła to dogrzanie jej z 45 do ~ 70 nastąpiło by szybciej i może wtedy kompensacja była by mniejsza..??

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    Nie wiem dokładnie co to jest ciśnienie wstępne....czy jest to ciśnienie, które cały czas pokazuje manometr..?? Jeśłi tak to ja mam cały czas 4 bary..
    Nie, to jest ciśnienie z sieci. Ciśnienie wstępne to ciśnienie, jakie pokaże manometr podpięty do wentyla gdy manometr pokazuje 0. Teoretycznie powinno się do tego naczynie zdemontować - ale możesz zakręcić główny zawór i "spuścić" ciśnienie odkręcając kran (woda ciepła i zimna musi "zejść"). Przy okazji zmierz, ile wody tak wyleci. W większości będzie to zawartość naczynia i jak to zrobisz przy 4bar to powinno być tego niewiele, a jak przy 5 bar to powinno być nawet więcej, niż wielkość naczynia. Jak różnica będzie niewielka, to znaczy, ze naczynie jest (prawie) pełne przy standardowym ciśnieniu z sieci, a wtedy powinien być prawie pusty. To oprócz zmierzenia ciśnienia w wentylu będzie dowód, że trzeba dopompować powietrza.


    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    Nie wiem czy dobrze rozumiem zjawisko kompensacji ale skoro woda jest już dość ciepła to dogrzanie jej z 45 do ~ 70 nastąpiło by szybciej i może wtedy kompensacja była by mniejsza..??
    Z puntu widzenie zbyt dużego wzrostu ciśnienia najlepiej grzać, gdy jest pobór który "spuści" ciśnienie. Ale to obejście problemu a nie prawidłowe rozwiązanie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-09-2021 o 07:59

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Teoretycznie powinno się do tego naczynie zdemontować - ale możesz zakręcić główny zawór i "spuścić" ciśnienie odkręcając kran (woda ciepła i zimna musi "zejść").
    ...chodzi o zawór główny wody w całym domu...?? czy jakiś inny "główny"...??
    ......................


    Dopisuję dzień później...
    Nie zdążyłem spuścić tej wody, bo tak dokładnie nie wiedziałem który zawór zamknąć....

    Wczoraj instalator zamontował mi reduktor ciśnienia z manometrem...Ustawił ciśnienie na 3 bary(wcześniej z sieci miałem 4 bary). Dziś rano było wygrzewanie Legionelli i nic nie przeciekało...będę to jeszcze obserwował, zobaczę co będzie za tydzień (ponowne, cykliczne, wygrzewanie)...


    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Munder ; 01-10-2021 o 08:14

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    Wczoraj instalator zamontował mi reduktor ciśnienia z manometrem...Ustawił ciśnienie na 3 bary(wcześniej z sieci miałem 4 bary). Dziś rano było wygrzewanie Legionelli i nic nie przeciekało...będę to jeszcze obserwował, zobaczę co będzie za tydzień (ponowne, cykliczne, wygrzewanie)...
    To Ci przecież pisałem:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sprawdź ciśnienie wstępne. Jak jest właściwe, to naczynie za małe. Jak masz stabilne ciśnienie z sieci 4 bar to reduktor niewiele pomoże, bo nawet, jak zredukujesz do 2 bar odpowiednio zmieniając ciśnienie wstępne to problemu nie rozwiąże, bo jest nim rozszerzanie się wody podczas podgrzewania przy braku poboru. Zwyczajnie ta różnica w naczyniu się nie mieści.
    A instalator to trąba. Sprawdził chociaż to ciśnienie wstępne?
    Reduktor nic tu nie pomoże - pytanie, czy da się coś poratować poprawą ciśnienia wstępnego, czy trzeba naczynie większe montować. Użyłeś apki reflexa żeby sprawdzić, jakiej wielkości powinno być naczynie?

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To Ci przecież pisałem:

    ....Sprawdził chociaż to ciśnienie wstępne?
    Przy mnie nikt nic nie sprawdzał....a w ogóle to on tej instalacji nie robił..ze mną kontaktował się przez telefon, umawialiśmy sie na termin na który przysłał swojego pracownika z gotowym sprzętem do zamontowania...

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Użyłeś apki reflexa żeby sprawdzić, jakiej wielkości powinno być naczynie?
    Ja nie wiem jakie wartości wpisać...
    - "Moc"...??? jaką moc...???
    - "Pojemność"....zbiornika przeponowego...?? u mnie 12 litrów
    - "Największy strumień przepływu.....??? A skąd ja mam to wiedzieć...??
    - Max temp w podgrzewaczu".....w apce stoi 60st, a skąd ja wiem ile jest u mnie...??
    -Min. temp w podgrzewaczu.. 10st.. a nie wiem ile u mnie...
    - "Rozszerzanie".....skąd to mam niby wiedzieć..??
    itd....itd....itd..
    Skąd mam brać te dane...?? Łatwo Ci pisać i pytać, bo siedzisz w tym...a ja nie wiem nic na ten temat..nawet jak czytam to nie wiem o czym...trudno taki już jestem...widać za tępy aby to ogarnąć, więc prostym językiem pytam co zrobić aby było dobrze..., jeśli chcesz mi pomóc (podpowiedzieć) , to równie prostym językiem postaraj się mi to wytłumaczyć......


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ciśnienie wstępne to ciśnienie[....] Teoretycznie powinno się do tego naczynie zdemontować - ale możesz zakręcić główny zawór i "spuścić" ciśnienie odkręcając kran (woda ciepła i zimna musi "zejść").
    Nie odpowiedziałeś jaki zawór główny....
    Ostatnio edytowane przez Munder ; 01-10-2021 o 22:52

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post

    Skąd mam brać te dane...?? Łatwo Ci pisać i pytać, bo siedzisz w tym...
    Szukaj ogarniętego hydraulika.


    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    Nie odpowiedziałeś jaki zawór główny....
    Taki, po zakręceniu którego z kranu poleci kilka(naście) litrów wody i przestanie lecieć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony