dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 74 z 74
  1. #61

    Domyślnie

    No mnie się podobają i stodoły i parterówki 9od niedawna) jak pojeździłem i pooglądałem już wybudowane. Fakt, że ani jednej stodoły nie widziałem dobrze wykończonej tak jak to projektanci projektują. Pewnie ze względu na koszty okien (abstrahując od ich rozmiarów) i innych materiałów ozdobnych i wykończeniowych.

    Dlatego też postanowiłem kierować się kryterium ekonomicznym.

    Widzicie z tym poddaszem to są dla mnie bardzo cenne informacje, bo ja nie wiem, a ludzie mi różne rady dają. Muszę to przewidzieć gdzie ten rekuperator dam. Znajomi właśnie też mają na strychu i mają wypianowaną połać, a to widać nie ma większego sensu. Tylko, że rury wentylacyjne też idą na strychu. Załóżmy, że nie ma lanego stropu tylko na płytach osb/mdf to czym to ocieplać wełna, styropian, jedno i drugie? Chyba, że może lepiej jest jednak zrobić jakiś cienki tani strop? Bo ten strop zdecydowanie zwiększy koszt budowy.

    Jeżeli miałbym rekuperator dać na dole, to musiałbym uwzględnić na to rozmiary kotłowni.
    Ostatnio edytowane przez Emcichy ; 19-10-2021 o 12:55

  2. #62
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Emcichy, jaką w ogóle masz koncepcję na dom? Rekuperator gdzieś przecież zawsze zmieścisz i jest to bardziej zmartwienie instalatora, a nie Twoje.
    Parterówka ma większe wymagania co do działki - masz w ogóle działkę?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #63

    Domyślnie

    Tak mam działkę. Parterówka też wejdzie. Do tego planuję garaż na 2 stanowiska.

    Może i zmartwienie instalatora, ale po co komplikować i potem dodatkowe koszty ponosić jak można przemyśleć od razu.
    Ostatnio edytowane przez Emcichy ; 05-10-2021 o 10:44

  4. #64
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Tak mam działkę. Parterówka też wejdzie. Do tego planuję garaż na 2 stanowiska.

    Może i zmartwienie instalatora, ale po co komplikować i potem dodatkowe koszty ponosić jak można przemyśleć od razu.
    Budujesz dom pod rekuperator? Jak mozesz, to powiększ pomieszczenie gospodarcze ze szpejami, jak chce oszczędzać każdy grosz i nie chcesz powiększać powierzchni użytkowej, to poddasze będzie odpowiednie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Jeżeli miałbym rekuperator dać na dole, to musiałbym uwzględnić na to rozmiary kotłowni.
    Rekuperator wieszasz pod sufitem. Pod nim może być zmiękczacz, pralka, suszarka, skład opału czy inne rzeczy. To, co trzeba przemyśleć to przepusty i umiejscowienie czerpni, wyrzutni i rozdzielaczy. Nie ma sensu powiększanie kotłowni pod niego.

  6. #66

    Domyślnie

    No ja właśnie nie wiem jak to wygląda. Potem jeszcze ta cała kwestia rur i innych elementów. Z tego co wiem, to jak mają poddasza - strychy to tam montują. Jak są budynki dwukondygnacyjne i się nie uwgzlędni przestrzeni na rury to potem podobno się trzeba nakombinować.

  7. #67

    Domyślnie

    BTW w Archon wyceniają parterówki raczej drożej. Zakładając lany strop żelbet.

    1. Parterówka wielospadowy dach + płaski nad garażem - najmniejszy metraż 120, ale dach jest w L wielospadowy i to pewnie rodzi koszty też
    https://www.archon.pl/projekty-domow...md0f23ca49077c
    292 000

    2. Też wielospadowy 120 m2 https://www.archon.pl/projekty-domow...m89f24fd44ddec
    310 000

    3. Dwukondygnacyjny + dach 4 spadowy + płaski nad garażem
    https://www.archon.pl/projekty-domow...me1e25a7372b23
    270 000

    4. Stodoła z poddaszem założyłem większy metraż
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m8b923ece73d42
    270 000

    5. Stodoła + garaż płaski z boku tu już jest drożej
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m50324fdbef182
    290 000

    Oczywiście mam świadomość, że to jest średnio wiarygodne i dochodzi ogrom innych rzeczy. Przy czym no czymś tam się teoretycznie kierują.

    Chyba, że jakoś źle na to patrzę? Jeżeli nie będzie stropu to powinno wyjść na jedno, tylko jeszcze potem inne rzeczy wykończenia, ocieplenia instalacja.



    Moja strona www, artykuł o leasingu: jak wybrać najlepszy tani leasing samochodu.
    Ostatnio edytowane przez Emcichy ; 19-10-2021 o 12:55

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Oczywiście mam świadomość, że to jest średnio wiarygodne i dochodzi ogrom innych rzeczy. Przy czym no czymś tam się teoretycznie kierują.

    Chyba, że jakoś źle na to patrzę? Jeżeli nie będzie stropu to powinno wyjść na jedno, tylko jeszcze potem inne rzeczy wykończenia, ocieplenia instalacja.
    Porównujesz koszty SSZ. Tu różnice są niewielkie, chociaż dwa stropy będą droższe, za to ścian mniej przy bryle zbliżonej do sześcianu. Niektóre koszty mogą zaskoczyć jak np. koszty dźwigu do montażu okien czy więźby, którą na parter wciągnie ekipa z pomocą hds którym przyjedzie.

    Większe różnice robia się przy termoizolacji, elewacji (kołkowanie przy parterówce można odpuścić, rusztowania symboliczne) , instalacjach i wykończeniówce.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-10-2021 o 16:35

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    chociaż dwa stropy będą droższe, za to ścian mniej przy bryle zbliżonej do sześcianu
    Droższe od większego dachu i fundamentu?

    Myślałem, że przy sześcianie nawet więcje tych ścian wyjdzie, ale pewnie masz na myśli też nośne wewnętrzne?

    Czyli ogólnie materiału więcej, ale robocizna tańsza?

    Architekt mi zaleca jednak ocieplanie wełną tej połaci. ;/, żeby nie oszczędzać na tym.

    Mówił, że projektował teraz większą parterówkę i dało się rozwiązać na samym drewnie. Z kolei znajomy robił wieńce betonowe, bo też nie robił stropu. No też nie chcę za wszelką cenę oszczędzać, a potem mi porwie wiatr ten dach albo ściany będą pękać.

    Nie wiem z jakimi kosztami mi się przyjdzie mierzyć, szczególnie w dzisiejszych czasach. No a wszystko trzeba jeszcze potem wykończyć i wyposażyć. Stąd też tak dopytuję.




    Moja strona www, artykuł o leasingu: jak wybrać najlepszy tani leasing samochodu.
    Ostatnio edytowane przez Emcichy ; 19-10-2021 o 12:55

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Droższe od większego dachu i fundamentu?
    Od jednego stropu.

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Myślałem, że przy sześcianie nawet więcje tych ścian wyjdzie, ale pewnie masz na myśli też nośne wewnętrzne?
    Ściany wewnętrzne to zależą od wielu czynników. Chodziło mi o zewnętrzne. Suma powierzchni przegród zewnętrznych w sześcianie jest najmniejsza ze wszystkich brył o prostych ścianach.

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Czyli ogólnie materiału więcej, ale robocizna tańsza?
    To zbytnie uproszczenie. Tynk, klej, termoizolacja - zależy głównie od powierzchni (przy wiekszych płaszczyznach wyjdzie odrobinę mniej odpadów - ale tu też zależy od konkretnych wymiarów). Ale przy parterówce większość odpuszcza sobie kołkowanie - a jak sprawdzisz ceny Fisher eco-twist to pochłoną znaczną część oszczędności na powierzchni. Oczywiście można oszczędzać i kupić tańsze kołki, zaślepki - ale to grozi biedronką i IMO tu nie warto oszczędzać.


    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Architekt mi zaleca jednak ocieplanie wełną tej połaci. ;/, żeby nie oszczędzać na tym.
    Jak poddasze nieużytkowe - nie ma najmniejszego sensu ocieplanie połaci. Strop znacznie łatwiej i taniej ocieplić. Ma ze 2x mniejszą powierzchnię, więc przy użyciu 4x mniej materiału uzyskasz takie same straty w kWh.

    Tanie budowanie niewielkiego domu to przede wszystkim prosta bryła na bazie prostokąta (kwadrat prawdopodobnie będzie wymagał ściany nośnej wewnątrz, więc wyjdzie drożej), ocieplenie stropu, przemyślane wymiary okien (czasami centymetry wymuszają hartowanie szyb czy użycie droższych profili), dach płaski albo wiązary będące również konstrukcją stropu. Rezygnacja z garazu w bryle (albo doklejenie go jako osobną konstrukcję, odizolowaną termicznie, z oddzielnym fundamentem) - bo osobny, nieogrzewany kosztuje kilkakrotnie taniej (zobacz samą cenę bramy garażowej). I liczenie na każdym kroku. Popatrz na projekt Arosa II (np. jaką ma zwięzłą hydraulikę) czy domza150tysiecy.pl
    Rezygnacja z niektórych pomysłów przynosi znaczne oszczędności. Z kolei czasami dołożenie niewielkich pieniędzy przynosi znaczące korzyści funkcjonalne (np. jak plan dopuszcza płaski dach, to byłbym skłonny dopłacić kilka albo i kilkanaście tysięcy do dachu płaskiego na stropie żelbetowym względem dachu na wiązarach z lekkim stropem) czy oszczędności w przyszłości. Temat rzeka to optymalizacja termoizolacji i ogrzewania - jak ocieplisz na minimum i jakoś upchasz wentylację grawitacyjną, to może mieć sens wydanie ze 3x większych pieniędzy na pompę ciepła, a jak dobrze ocieplisz i zamontujesz rekuperację to kable i bojler elektryczny.

  11. #71

    Domyślnie

    Przy sześcianie to chyba teraz robi się raczej 1 strop na kondygnację + dach 4-spadowy o niewielkim nachyleniu bez stropu. Z płaskim stropodachem to wyjdzie już chyba typowa gierkowska kostka. Chyba, że rzeczywiście się ją jakoś ładnie skomponuje z garażem. Widziałem ostatnio ładny budynek parterowy z płaskim dachem. Tak że to nie wyglądało jak jakieś magazyny. Chociaż akurat tam stropodach był bardzo solidny i drogi. Według właściciela znacznie drożej wyszedł niż jego sąsiad z piętrowym.


    Tak na prosto laicko patrząc no parterówka chyba wszędzie ma większe powierzchnie i raczej będzie drożej. Co się robi jak się nie robi korkowania?
    BTW poczytam te strony na pewno.

    Też jestem za ograniczeniem obszaru grzewczego do tego gdzie jest potrzebny. Rozważałem też garaż odizolowany, nieogrzewany. Tylko teraz poddasze odizolowane, garaż odizolowany, bez ogrzewania, to tylko kotłowania zostanie na rekuperator .

    Z tym garażem wyciągniętym z bryły to z kolei trzeba mu zrobić strop osobny. Chyba, że się idzie w kostkę brukową i blaszany wiatogaraż.

    Wiem, że konstrukcja typu Aros II to jest w ogóle najbardziej ekonomiczna, ale jakoś mi się nie podobały na żywo te domy, więc dlatego odszedłem od tej koncepcji stodoły parterowej. Wybieram między stodołą piętrową, parterówką z kopertowym i sześcianem (wszystko przy założeniu dodatkowo garażu na 2 auta).




    Moja strona www, artykuł o leasingu: tutaj jak wybrać najlepszy tani leasing samochodu.
    Ostatnio edytowane przez Emcichy ; 19-10-2021 o 12:54

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Tak na prosto laicko patrząc no parterówka raczej wszędzie ma większe powierzchnie i raczej będzie drożej.
    Ma mniejszą powierzchnię komunikacji i nie ma schodów. Tylko trzeba cały czas rozróżniać pełne piętro od poddasza użytkowego.

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Co się robi jak się nie robi korkowania?
    Resztę robi się tak samo - tylko bez kołkowania.


    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Z tym garażem wyciągniętym z bryły to z kolei trzeba mu zrobić strop osobny. Chyba, że się idzie w kostkę brukową i wiatogaraż.
    Po co strop? Chcesz mieć jeszcze stryszek na graciarnię?

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Po co strop? Chcesz mieć jeszcze stryszek na graciarnię?
    Nie. Myślałem o wysuniętym z bryły garażu z płaskim dachem. (dach kopertowy na domu + płaski dach nad garażem). Przy dwuspadowych stodołach też podobne rozwiązania widziałem z płaskim nad garażem.

    Lepiej kopertowy na dom z przełamaniem na garaż z 3 lub 2 spadowym? Pewnie najtańszy będzie osobny dwuspadowy dach nad garażem, ale łącząc go z dachem domu to się chyba już mocno komplikuje sprawę?

    Czy może płaski dach nad garażem z małym spadem, na drewnie i ogniomur go i tak zakryje? Jakby go było widać, to brzydko by wyglądał. Nie wiem jak to się robi.

    Wszystko jest dla mnie nowe i uczę się po kolei, a wiedzy jest ogrom.

  14. #74
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post

    Wszystko jest dla mnie nowe i uczę się po kolei, a wiedzy jest ogrom.
    A masz już warunki zabudowy lub mpzp dla swojej działki ?
    Bo może te dokumenty rozwiążą za ciebie problem ? A teraz nie potrzebnie się miotasz.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony