dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    hervi

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Lubień Kujawski
    Kod pocztowy
    87-840
    Posty
    5

    Domyślnie Ocieplenie poddasza - wyklarowanie kwestii szczeliny wentylacyjnej

    Witam.
    Prosiłbym o wyklarowanie kilku kwestii związanych z ociepleniem poddasza użytkowego. W ciągu kilku ostatnich dni sporo czytałem forum, oglądałem poradniki na YT oraz pytałem fachowców i niestety ile głów tyle zdań.

    Mam do ocieplenia świeżo wykonane poddasze, krokwie 14x7, poddasze będzie użytkowe.

    Moje podstawowe pytanie to czy jeśli jest zastosowana membrana wysokoparoprzepuszczalna a dach pokryty blachodachówką, należy zrobić szczelinę wentylacyjną ok 2cm między wełną i membraną? W tym przypadku chcąc ocieplić wełną 15cm chciałbym nabić łaty 3cm na krokwie aby wełna zlicowała się z nimi gdy się oprze na sznurkach. Następnie pójdzie oczywiście 2 warstwa wełny 10cm na stelażu.

    Kwestia czy robić tą szczelinę, przede wszystkim czy ma to sens, bo jeśli nie, to wystarczy że nabije jakieś listwy 1cm aby osiagnąć te 15cm gr wełny. Zawsze to 2 cm większe pomieszczenia na całej powierzchni.

    Proszę o uporządkowanie mi w głowie tych rzeczy abym obrał jak najlepszą drogę do wykonania tego zadania.

  2. #2

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    hervi

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Lubień Kujawski
    Kod pocztowy
    87-840
    Posty
    5

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    Z artykułu wynika że przerwa wentylacyjna pomiędzy membraną a wełną to błąd.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Z artykułu wynika że przerwa wentylacyjna pomiędzy membraną a wełną to błąd.
    A z praktyki wynika, że branie pod uwagę waty to błąd. Ale kto bogatemu zabroni...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał mat3006 Zobacz post
    A z praktyki wynika, że branie pod uwagę waty to błąd. Ale kto bogatemu zabroni...
    Rok temu m2 piany 25 cm cenili po 60 zł. Dzisiaj mamy cenę 90zł. Dlatego robimy tę przerwę wentylacyjną pomiędzy wełną a membraną, czy nie ?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Rok temu m2 piany 25 cm cenili po 60 zł. Dzisiaj mamy cenę 90zł. Dlatego robimy tę przerwę wentylacyjną pomiędzy wełną a membraną, czy nie ?
    A wata i robota przy niej ile zdrożała? Przecież te ceny to nie wymysł piankarzy tylko surowce podrożały o 80%. Zasługa kilku czynników, w tym "Zielonego ździerstwa"

  9. #9

    Domyślnie

    Może jeszcze się ktoś wypowie w temacie.
    Czyja lepsza szkoła ? Kaizena czy https://receptynadom.pl/miedzy-membr...-wentylacyjna/ ?

  10. #10

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Zdecydowanie mają rację w linkowanym artykule. Para wodna ma się przedostać przez membranę możliwie szybko. Dodatkowa szczelina między izolacją a membraną powoduje przepływ pary wodnej w kierunku kalenicy (cały czas pod membraną) gdzie dochodzi do kumulacji i kondensacji. Efektem jest zamoczona wata czyli DRAMAT. Dlatego, między innymi, aplikuje się piankę ok bezpośrednio na membranę.
    Moim zdaniem ten proces i tak zachodzi w wacie, zwłaszcza tych rozprężnych, o małej gęstości i niskim oporze powietrznym ale wprowadzanie dodatkowej szczeliny jeszcze znacząco zwiększa to zjawisko.
    Kwalifikacji Kaizena nie będę komentował.
    Pozdrav,
    S.
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 04-10-2021 o 22:51

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mat3006 Zobacz post
    Zd
    Kwalifikacji Kaizena nie będę komentował.
    Trzymam za słowo.
    A fotki skomentujesz?




    Cytat Napisał TadekCz Zobacz post








    Cytat Napisał S_Mike Zobacz post
    Witam, potrzebuję porady jakiegoś specjalisty od dachów. Mam dom jak na zdjęciu.


    Przekrój dachu: dachówka ceramiczna, łaty/kontrłaty, membrana dachowa, pianka pur. W zaznaczonym na zdjęciu miejscu, dziś zauważyłem, że z podbitki kapie i spływa mi po ścianie zewnętrznej. To jest poza obrysem właściwym domu. Po odkręceniu podbitki (wykonanej z blachy perforowanej) widać, że membrana jest mocno skroplona od spodu.


    Cytat Napisał BlakPiter Zobacz post




    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Kolejnym, nie dającym mi spokoju zjawiskiem, było zaciekanie wody na ścianie szczytowej pod podbitką:

    To wszystko fotki ocieplenia pianą natryskowo.

  13. #13

    Domyślnie

    Ale z artykułu wynika ze przy pełnym deskowaniu powinna być szczelina wentylacyjna?a także ze pełne deskowanie to błąd?zrobilem pełne deskowanie bo myślałem ze wzmocni to konstrukcje dachu i lepiej zabezpieczy przed np kunegundami a tu okazuje sie ze zonk
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 06-10-2021 o 13:27

  14. #14

    Domyślnie

    Pełne deskowanie to nie błąd, a jedno z rozwiązań dachu.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    Ale z artykułu wynika ze przy pełnym deskowaniu powinna być szczelina wentylacyjna?a także ze pełne deskowanie to błąd?zrobilem pełne deskowanie bo myślałem ze wzmocni to konstrukcje dachu i lepiej zabezpieczy przed np kunegundami a tu okazuje sie ze zonk
    Prawidłowo wykonane pełne deskowanie, nawet pokryte papą, nie jest błędem tylko wymaga podczas projektowania oraz wykonywania zastosowania układu dwóch szczelin wentylacyjnych.
    Należy projektować przepływy powietrza, zwłaszcza w przypadku dachów o skomplikowanej geometrii, zastosowaniu okien dachowych czy blokowaniu przepływów przez trzony kominowe. Niestety, ten element pracy projektanta jest lekceważony i pomijany.
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 06-10-2021 o 19:36

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Jeżeli membrana jest wysokiej paroprzepuszczalności to nie ma konieczności stosowania szczeliny. Jeżeli natomiast jej paroprzepuszcxzalność jest niska lub średnia to bezpieczniej jest taką szczelinę zastosować
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony