dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 9
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 180
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Więc jeśli rząd zrobiłby to o czym piszesz + podwyższył stopy w okolice inflacji to po kilku kwartałach mógłby te stopy zacząć obniżać bo i inflacja też by spadała.
    Wyższe stopy to więcej kasy na lokatach, mniej kasy udzielanej przez banki i wzrost kursu złotówki (czyli obniżki cen wszystkiego co kupujemy w EURO/USD).

    Ja jeszcze do Twoich rozwiązań dodałbym zniesienie podatku belki (tak aby ludzie oszczędzali kasę inwestując a nie wydawali).
    Zgadzam się, z jednym zastrzeżeniem: na to był czas, takl jak chciał Zubelewicz z RPP, 2 lata temu. Gdyby wtedy wprowadzono 2%, to dziś pewnie mielibyśmy 6-7% jak Niemcy, a nie 10%+.

    RPP przespała odpowiedni okres i teraz mamy problem. Ten problem to nie tylko my, kredyciarze hipoteczni, ale przede wszystkim firmy, które jadą na kredycie firmowym i leasingu. Bo ich problemy to wzrost bezrobocia: cięcie kosztów oznacza zwolnienia.

    RPP powinna była zrobić to, co napisałeś - ale rok temu. Teraz to już może być za duży koszt "społeczny", tj. za duży szok ratalny (i w efekcie masowe zwolnienia) które doprowadzą do pogorszenia się sytuacji w kraju.

  2. #82
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Moim zdaniem powinna być taka możliwość lub jakieś ograniczenie wysokości wzrostu raty przy kredytach w których oprocentowanie zależy od wiboru.


    Temat cały czas jest o tym samym, stopy rosną, myślę, że 2mc temu warto było kredyt przenieść na stałą stopę. Natomiast wbrew pozorom pytanie postawione w temacie nadal jest otwarte. Bo nikt nie wie do jakiego poziomu wzrosną stopy i ile czasu na takim poziomie pozostaną.
    Za rok może się okazać, że stopy będą na poziomie 6% lub więcej i kto dziś na zmieni kredyt na stałą stopę to na tym zyska. Nie twierdzę, że tak będzie, czas pokaże.
    No i jeszcze dwa miesiące temu kredyt ze stała stopą dostępny przynajmniej w ośmiu bankach - czytałem ranking.
    Zrozum - to klient decyduje.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #83

    Domyślnie

    Przenieść się na stałą stopę nadal można, ale już jak dla WIBOR = 5-6%. Na zero obecnie wychodzą ci, którzy zdecydowali się na stałą stopę przy minimalnym WIBORze we wrześniu.

    Nadal utrzymywane są niekorzystne zasady, tj. "stała" stopa na 5 lat (czyli w praktyce - stopa zmienna, aktualizowana co 5 lat, a nie żadna "stała") oraz zapisy w umowach o potencjalnych roszczeniach banku z tytułu utraty zysków przy znacznym wzroście WIBOR (to nie żart, naprawdę coś takiego pojawia się w "stałych" kredytach).

    W rezultacie nadal nie opłaca się brać kredytu na "stałej" stopie, aczkolwiek przy docelowej podwyżce do 4% może się to okazać korzystne na kilka lat dla tych, którzy wzięli "stałą" stopę przy niskim WIBOR. O ile bank nie uruchomi zapisów o odszkodowaniu, bo wtedy mogą na tym nawet stracić.

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No i jeszcze dwa miesiące temu kredyt ze stała stopą dostępny przynajmniej w ośmiu bankach - czytałem ranking.
    Zrozum - to klient decyduje.
    W czym klient decyduje? Kredyty z stałą stopą są na 5lat a potem stopa dalej jest zmienna. Zazwyczaj większość ludzi bierze kredyty na 30 lat.

    Mokebe: również uważam, że te podwyżki są spóźnione. Natomiast to chyba też nie dobrze jeśli inflacja będzie coraz bardziej odjeżdżać od stóp procentowych?

  5. #85
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    W czym klient decyduje? Kredyty z stałą stopą są na 5lat a potem stopa dalej jest zmienna. Zazwyczaj większość ludzi bierze kredyty na 30 lat.

    Mokebe: również uważam, że te podwyżki są spóźnione. Natomiast to chyba też nie dobrze jeśli inflacja będzie coraz bardziej odjeżdżać od stóp procentowych?
    Zacisnąć pasa krechę spłacić w 5 lat
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  6. #86
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    W czym klient decyduje? Kredyty z stałą stopą są na 5lat a potem stopa dalej jest zmienna. Zazwyczaj większość ludzi bierze kredyty na 30 lat.

    Nie znasz umów, nie wiesz, jak tam banki zabezpieczają sie na wypadek wzrostu stóp

    U nas na starcie płacisz 300-700zł/msc więcej przy kredycie na 400tys i 30 lat.
    No kto by się na to zdecydował, nawet, jakby dostał gwarancje 15lat niezmienności ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 23-12-2021 o 19:37
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Nie znasz umów, nie wiesz, jak tam banki zabezpieczają sie na wypadek wzrostu stóp

    U nas na starcie płacisz 300-700zł/msc więcej przy kredycie na 400tys i 30 lat.
    No kto by się na to zdecydował, nawet, jakby dostał gwarancje 15lat niezmienności ?
    Pytanie jakie byłyby stopy procentowe w momencie zaciągania kredytu. Gdyby były 0.1% to ja zdecydowanie bym wybrał kredyt ze stałym oprocentowaniem z ratą 300zł mc wyższą. Natomiast gdyby stopy były np. 7% wówczas pewnie zaryzykowałbym oprocentowanie zmienne licząc na to, że w dłuższej perspektywie stopy będą w okolicach 3-4%.

  8. #88
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    W czym klient decyduje? Kredyty z stałą stopą są na 5lat a potem stopa dalej jest zmienna. Zazwyczaj większość ludzi bierze kredyty na 30 lat.
    Następuje "ponowne ustalenie %", ale fakt - ciężko nazwać to stałym oprocentowaniem.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #89

    Domyślnie

    Nazywanie tego "stałym oprocentowaniem" jest nadużyciem - to kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, ustalanym jednak co określoną liczbę lat (w tym wypadku 5), a nie co miesiąc. Licząc pełny okres kredytu, tj. 30 lat, miałbyś aż 5 zmian stawki oprocentowania (o ile po którychś pięciu nie przeszedłbyś na zmienną). 5 zmian w ciągu 30 lat = "stała" stopa? no raczej nie

  10. #90
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Po nowym roku będę brak kredyt na zakup mieszkania pod wynajem - jakieś 170-200 tyś na 10 lat. Biorąc pod uwagę zarobki, dochód z innych źródeł szacuję że spłacę go w max 5 lat. Czy przy takich założeniach rozważać w ogóle droższy kredyt ze stałą stopą oprocentowania, czy wziąć standardowy?

  11. #91

    Domyślnie

    Kredyt ze "stałą" stopą brany dziś będzie na warunkach jak dla WIBOR = 5%. Jeśli spodziewasz się, że szybko dojedziemy do 6-7% albo nawet wyżej i będziemy tam przez lata, to możesz taki wziąć. Moim zdaniem to wysoce nieprawdopodobny scenariusz, więc "stałą" stopę bym raczej odradzał. Skoro cel inflacyjny RPP to 2,5% +/- 1, to docelową stopą "książkową" powinno być od 2 do 4%, >5% - jeśli będzie - to pewnie na krótko i zostanie po spadku inflacji obniżone.

  12. #92
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Po nowym roku będę brak kredyt na zakup mieszkania pod wynajem - jakieś 170-200 tyś na 10 lat. Biorąc pod uwagę zarobki, dochód z innych źródeł szacuję że spłacę go w max 5 lat. Czy przy takich założeniach rozważać w ogóle droższy kredyt ze stałą stopą oprocentowania, czy wziąć standardowy?
    Cały czas twierdzisz, że kredyt ze stała stopą % to jest to o czym marzysz zatem nie wiem skąd te wątpliwości.
    Bierz i się nie zastawiaj skoro uważasz, że dla każdego Polaka to idealne rozwiązanie i że, "Niemcy nas biją"

  13. #93
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Że co??
    Pierwszy raz się wypowiadam w tym wątku...

  14. #94
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie


    Cieżkie Święta
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #95
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Że co??
    Pierwszy raz się wypowiadam w tym wątku...
    Wybacz, moje myśli były przy Frofo007,który płakał, że "Niemcy go biją" i dlatego w Polsce są zmienne stopy %

  16. #96
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post

    Cieżkie Święta
    W święta wolno.

  17. #97
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Kredyt ze "stałą" stopą brany dziś będzie na warunkach jak dla WIBOR = 5%. Jeśli spodziewasz się, że szybko dojedziemy do 6-7% albo nawet wyżej i będziemy tam przez lata, to możesz taki wziąć. Moim zdaniem to wysoce nieprawdopodobny scenariusz, więc "stałą" stopę bym raczej odradzał. Skoro cel inflacyjny RPP to 2,5% +/- 1, to docelową stopą "książkową" powinno być od 2 do 4%, >5% - jeśli będzie - to pewnie na krótko i zostanie po spadku inflacji obniżone.
    Właśnie też tak kalkuluję jak piszesz, więc utwierdzasz mnie w przekonaniu, że nie ma co kombinować.

  18. #98

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Wybacz, moje myśli były przy Frofo007,który płakał, że "Niemcy go biją" i dlatego w Polsce są zmienne stopy %
    Chłopie nie wiem o co Ci chodzi. Jako konsument uważam, że każdy człowiek powinien mieć możliwość wyboru. Jeśli Niemiec ma to dlaczego Polak ma nie mieć?

    Z resztą wszystko wskazuje na to, że w tym temacie miałem rację - gdy stopy były 0,1% trzeba było zmienić kredyt na stałą stopę procentową.
    Kiedyś też rozmawiałem z jednym mądralą, który "zainwestował" w fotowoltaikę. Ja napisałem, że pewnie gdyby kupił bitcoina to by mógł więcej zarobić. Wtedy bitcoin był może po 7tyś $?

    Póki co moje twierdzenia się sprawdzają i czas pokazuje kto ma racje.
    Oczywiście jestem prosty chłopek roztropek, który analizuje otaczającą go rzeczywistość i dzieli się swoimi przemyśleniami. Zupełnie się nie zdziwię, jeśli racji mieć nie będę.

  19. #99

    Domyślnie

    Twoje stwierdzenia są pustymi słowami i nie dowodzą żadnej racji. Co innego gdyby szły one za faktycznymi działaniami. Bo po fakcie to każdy ma rację.

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Twoje stwierdzenia są pustymi słowami i nie dowodzą żadnej racji. Co innego gdyby szły one za faktycznymi działaniami. Bo po fakcie to każdy ma rację.
    Przecież wyraźnie w tym temacie uważałem, że może się opłacać zmienić kredyt na stałą stopę i podawałem argumenty dlaczego mam takie stanowisko.
    Większość osób, uważało inaczej.
    Masz problemy z czytaniem?

Strona 5 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony