dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie Instalacja reduktora i słabe ciśnienie....

    Dzień dobry...

    Mam problemy z przeciekającym zaworem bezpieczeństwa przy bańce przeponowej...
    Mój instalator pompy, doinstalował mi reduktor ciśnienia, jako, że orzekł, że ciśnienie z sieci jakie panuje u mnie w segmencie domku szerogowego (4 bary) jest za wysokie i ustawił na 3 bary...
    Okazuje się, że, zawór bezpieczeństwa wytrzyma to niższe ciśnienie i nie kapie, ale powstał inny problem...słabe ciśnienie w domu.. Teraz, gdy kąpię się na górze a żona odkręci kran na dole w kuchni, to woda przestaje lecieć z deszczownicy i przełącza się samoistnie na kran...
    Dzieje się tak zawsze gdy odkręcone są dwa lub więcej kranów w tym samym czasie.. ciśnienie spada poniżej 2 barów ...!
    Czy poza instalacją reduktora nie ma innego sposobu na to abym miał nadal te 4 bary(tak jak poprzednio) i zawór nie przeciekał w czasie wygrzewania Legionelli..?

    Naczynie przeponowe, które mi zainstalowano ma pojemność 12 L i wytrzymałość do 10 barów ale zawór przepuszcza przy 6 barach...
    Rozmawiałem z konserwatorem(serwisantem) firmy Vaillant i ten powiedział mi, że bańka powinna mieć minimum 18 L pojemności...czy mam naciskać na swojego hydraulika aby wymienił mi tą bańkę właśnie na tą 18to litrową..?? Czy to ostatecznie może pomóc, zakładając że wróci się do początkowego ciśnienia z sieci 4 bary...??

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ....bo wątek o którym wspominasz spadł już dość daleko i nikt się nim nie interesował....
    Może Wam fachowcom i znawcom tematu wydaje się, że ten temat jest błahy i nie warto się odzywać...a ja nie znam się na tym i chciałbym poznać opinie i rady mądrzejszych ode mnie ....ale skoro to przeszkadza, to proszę Admina o jego usunięcie...

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Jakiej pojemności masz zasobnik?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    Jakiej pojemności masz zasobnik?
    12 litrów...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    12 litrów...
    Niemożliwe.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Dzień dobry...

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niemożliwe.
    ...a to mój zbiornik ....

    PS. Sorry za niewyraźne zdjęcie. Musiałem umieścić go w sieci, bo coś dodawanie obrazków na tym forum nie działa...(a może znów czegoś nie rozumiem..? )

    Pozdrawiam

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/78e7db65c80e6c63

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    ...a to mój zbiornik ....
    To ma być odpowiedź na to pytanie?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To ma być odpowiedź na to pytanie?
    ..a już wiem gdzie popełniłem błąd...pomyliłem Hamleta z omletem...

    Pytanie było o zasobnik a ja zrobiłem fotkę tabliczki znamionowej zbiornika przeponowego...SORRY....
    Zasobnik wody jest Około 150 litrowy....(piszę około, bo nawet ten pracownik który montował reduktor ciśnienia nie mógł mi powiedzieć ile on dokładnie ma pojemności..)
    Ostatnio edytowane przez Munder ; 02-10-2021 o 09:35

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    To na samą rozszerzalność cieplną to naczynie powinno z zapasem wystarczyć. Przy 4 bar z sieci ustaw ciśnienie wstępne na 3,8 bara.
    Ale jak to dla Ciebie problem i juz masz reduktor, to ustaw go na 3,5 bara i sprawdź, czy pomoże.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To na samą rozszerzalność cieplną to naczynie powinno z zapasem wystarczyć. Przy 4 bar z sieci ustaw ciśnienie wstępne na 3,8 bara.
    Ale jak to dla Ciebie problem i juz masz reduktor, to ustaw go na 3,5 bara i sprawdź, czy pomoże.
    ...o tym, właśnie myślałem, żeby tak ustawić reduktor aby przy wygrzewaniu był nieznacznie niższy niż wytrzymałość zaworu bezpieczeństwa....

    PS. Zapytam jeszcze raz aby być pewnym na 100%...zasobnik - to ten zbiornik, który stoi obok pompy a nie jakiś inny (ukryty w pompie czy jeszcze gdzieś indziej)...tak..?? Jeśli tak, to zrobiłem fotkę i okazało się, że jego pojemność to 101 L....

    Zasobnik wody:
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/395f912b3ed46ed6
    ......................

    Aktualne ustawienia:
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/cec00a6d24fa70d6
    .........................

    Czym ustawiać ciśnienie..czerwoną strzałką czy tą śrubką po lewej stronie..??
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/552661d68584245a

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zasobnik to ten baniak, w którym grzejesz CWU.
    Ciśnienie ustawiasz na reduktorze. Patrząc od strony licznika ten manometr jest przed reduktorem, czy za?
    3,5 to zgadywanie - chodzi o to, żeby było odrobinę wyższe, niz wstępne w naczyniu przeponowym które sprawdzasz manometrem jak do kół samochodowych po spuszczeniu ciśnienia wody - ma nie lecieć woda przy odkręconym kranie. Wentyl jest pod czarną zaślepką w naczyniu przeponowym.
    Jak spoczynkowe jest większe od ciśnienia w sieci nie ma tragedii - problem jest, jak ciśnienie wstępne jest znacznie niższe, niż sieciowe. Wtedy przy zimnej wodzie juz masz naczynie pełne wody i nie jest w stanie przyjąć wiecej wody, gdy rozszerzy się przez ogrzewanie.

    Cel można osiągnąć obniżając ciśnienie na reduktorze albo pompując wyższe ciśnienie wstępne do naczynia przeponowego.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Patrząc od strony licznika ten manometr jest przed reduktorem, czy za?
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/8bd115a989bdec45
    Woda do domku "wlatuje" tym kolankiem po lewej stronie zdjęcia...

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ciśnienie ustawiasz na reduktorze.
    ...
    ...czyli tą śrubką po prawej stronie manometru...tak..??

    Resztę Twojego tekstu, muszę "przetrawić".....
    Ostatnio edytowane przez Munder ; 02-10-2021 o 12:45

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Zerknij na ten reduktor, czy są strzałki z kierunkiem przepływu wody i czy jest prawidłowo zamontowany. Kierunek ruchu wody zgodny ze strzałkami.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Zerknij na ten reduktor, czy są strzałki z kierunkiem przepływu wody i czy jest prawidłowo zamontowany. Kierunek ruchu wody zgodny ze strzałkami.
    Na fotce widać, że podłączył prawidłowo. Miejsce gdzie woda doprowadzana jest do domku znajduje się z prawej strony...wychodzi z ziemi mija zawór główny, potem licznik wody a potem reduktor., czyli zgodnie zgodnie z kierunkiem ...

    Niestety nie mogłem zrobić zdjęcia z większej odległości, bo u mnie wszystko jest zainstalowanie w kupie...

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/d278213009262c75
    Ostatnio edytowane przez Munder ; 02-10-2021 o 20:58

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    Woda do domku "wlatuje" tym kolankiem po lewej stronie zdjęcia...

    Cytat Napisał Munder Zobacz post
    Miejsce gdzie woda doprowadzana jest do domku znajduje się z prawej strony...
    Pass.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Generalnie nie redukuje się ciśnienia, jeśli wyraźnie nie przekracza 4 barów.
    Po drugie - 3 bary to też nie jest małe ciśnienie i jeśli przy odkręceniu 2 kranów brakuje na deszczownicy, to instalacja wodociągowa jest źle wykonana (za cienkie rurki).
    Dlatego nie redukowałbym ciśnienia jeśli w wodociągu jest mniej niż 4,5 bara, natomiast wypadałoby zastosować właściwe naczynie.

    100 litrów wody przy niekorzystnych warunkach może wymagać podgrzania od 4*C do 70*C (dezynfekcja zbiornika), to daje rozszerzalność około 2,3 litra i ciśnienie nie powinno wtedy wzrosnąć do wartości wyższej niż 5-5,5 bara.


    Naczynie 12 litrowe o ciśnieniu wstępnym 4 bary (5 barów bezwzględnego) po przyjęciu 2,3 litra wody będzie miało ciśnienie 5,2 bara (6,2 bezwzględnego - zgodnie ze wzorem p*V=const), czyli dla 100l zasobnika powinno wystarczyć. Ale dla 150l zasobnika powinno być naczynie 18l, bo 12l po przyjęciu 3,45 litra wody osiągnie ciśnienie około 6 barów (7 bezwzględnego), czyli 6 barowy zawór bezpieczeństwa "rzygnie", a na pewno będzie kapał. To oczywiście przy niekorzystnych warunkach i podgrzaniu całego zładu o 66*C bez odkręcania kranu z ciepłą wodą w tym czasie.
    Zmniejszenie reduktorem ciśnienia do 3 barów bez obniżenia ciśnienia wstępnego w naczyniu nic nie wnosi, bo przy podgrzewaniu ciśnienie w zbiorniku momentalnie rośnie do ciśnienia w naczyniu (brak jakiejkolwiek kompensacji objętości), a potem układ zachowuje się tak jakby reduktora nie było w ogóle.

    Podsumowując, nie ma sensu redukowanie ciśnienia wodociągowego, jeśli nie zredukujemy ciśnienia wstępnego w naczyniu.
    Nie ma też specjalnego uzasadnienia stosowanie reduktora jeśli w wodociągu jest około 4 barów.
    Natomiast 12 litrów naczynia może wystarczyć do 100l zasobnika, do większych powinno się stosować naczynia odpowiednio większe.
    Z kolei jeśli w 12l naczyniu obniżymy ciśnienie wstępne do 3 barów i tak samo zredukujemy ciśnienie w sieci, to przy 100l zasobniku można spodziewać się wzrostu ciśnienia do mniej niż 4 barów, a przy 150l zbiorniku do 4,6 bara i wtedy naczynie 12l powinno wystarczyć.

    Kolejna kwestia to zawór bezpieczeństwa, jeśli brudny wewnątrz potrafi cieknąć przy niższym ciśnieniu, trzeba go przepłukać kilkukrotnie otwierając na moment pokrętłem, a jak nie pomoże wymienić.

    No i wynika z tego, że ciśnienie wstępne w naczyniu powinno być nieznacznie niższe niż ciśnienie w sieci, wtedy ono działa w pełnym zakresie, w przeciwnym razie redukcja samego ciśnienia w sieci wodociągowej nie pomaga ani trochę, a nawet przeszkadza, "bo deszczownica się przełącza".

    Prosta recepta jest taka, naczynie zostawiamy na fabrycznych 4 barach, jeśli ciśnienie w sieci jest wyższe to je redukujemy, jeśli niższe olewamy temat, pod warunkiem, że mamy 12 litrów naczynia na każde 100 litrów zasobnika CWU. W praktyce wystarczy nawet 12 litrów na 150 litrów zasobnika, jeśli zawór bezpieczeństwa jest sprawny a w sieci nie ma więcej jak 4 bary, sytuacja że grzejmy cały zład o 66*C bez odkręcania kranów praktycznie się nie zdarza.

    ps. Kolego Munder z Tomaszowa Maz. (teraz dopiero zauważyłem), co Ty za instalatora pomp ciepła wyhaczyłeś co nie rozumie jak naczynie przeponowe działa i reduktor zainstalował, a on wie jak pompa ciepła działa? Trzeba było zadzwonić.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 03-10-2021 o 01:52

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pass.
    Nie dziw się do cholery, że kręcę a potem odkręcam. Jak pisałem jestem zielony a nawet niebieski( czy jakikolwiek inny kolor dobierzesz do mojej wiedzy na ten temat)....Wcześniej byłem przeświadczony, że z lewej strony(bo tak mi się wydawało) ale po zadaniu pytania o sprawdzenie prawidłowości kierunku przepływu wody poszedłem jeszcze raz na dół do kotłowni i się dokładnie przyjrzałem...po raz kolejny okazało się że gówno wiem i błądzę( ale podobno taka jest natura ludzka)...
    Pokaż mi fragment naszego dialogu, gdzie ten punkt miałby kluczowe znaczenie...
    A poza tym prosiłem Cię abyś napisał mi czym na reduktorze zmienia się ciśnienie ...? Śrubką, w kierunku plusa czy ustawieniem czerwonej strzałki...

    Pozdrawiam

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Na tym reduktorze ciśnienie zmienia się śrubką i płaskim wkrętakiem, po zmianie nastawy należy odkręcić gdzieś wodę (za reduktorem), żeby ciśnienie najpierw spadło a potem rosnąc ustabilizowało się na nowym poziomie. Przy samej regulacji bez odkręconej wody ciśnienie nie zmienia się i nie widać co się wyregulowało (do momentu odkręcenia kranu i ponownego zamknięcia). Chociaż jak nastawę się zwiększa to chyba widać od razu na manometrze, natomiast jak się zmniejsza trzeba wody upuścić za reduktorem.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    @SzymonKc....


    Dziękuję..ale, żeby sprawa była jasna(oczywiście dla mnie) miałem 4 bary, po założeniu reduktora mam 3 bary...aby powrócić do ciśnienia zbliżonego do 4 barów kręcę śrubką w stronę plusa czy minusa..???
    Ostatnio edytowane przez Munder ; 04-10-2021 o 17:47

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony