dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 98 z 98
  1. #81

    Domyślnie

    Podłącz wg zamieszczonego schematu.Mozesz zastosować albo zintegrowany filtr z zaworem albo osobno zawór i osobno filtr.Zawory zwrotne najlepiej firmy Pionier mają małe opory i uwazaj na strzałki na nich abyś nie zamontował w przeciwnym kierunku bo nie będzie działać.Drugi rozdzielacz to oczywiście podłogówka(zapomniałem podpisać go)Też gdzie nie gdzie powinny być śrubunki bo bez nich jak kiedyś przyjdzie coś wymienić to trzeba będzie "umierać")Najważniejsze zakręć dolot zimnej wody z sieci do zasobnika bo inaczej będzie powódź)Naczynie,to niebieskie jest do CWU do CO mają kolor czerwony lub szary.Możesz je sprawdzić powinno na naklejce pisać do 10bar oraz ciśnienie wstępne 4bar.Przed montażem naczynia trzeba ustawić w nim ciśnienie wstępne o czym zresztą już wspominałem.
    Zakreć wszystkie 4 zawory przy rozdzielaczach.Dla bezpieczeństwa zakręciłbym na dolnej listwie OP kapturki oraz rotametry na górnej belce(tu zapisałbym wartości przepływu na nich jak podłogówka działa poprawnie co by potem ustawić te same wartości)Jak napełnisz instalację po przeróbkach odkręć wszystkie zawory przy rozdzielaczach odpowietrz same belki OP=odkręć kapturek na odpowietrznikach automatycznych,jak przestanie lecieć powietrze z odpowietrznika zakręć kapturki.Uruchom procedurę odpowietrzania i po jej zakończeniu dopiero odkręć rotametry i zaślepiki na dolnej belce.Tak na marginesie można odpowietrzyć podłogówę bez pompy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Sprzegło.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	78,2 KB
ID:	468382  
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 06-03-2024 o 21:18

  2. #82

    Domyślnie

    No tak na schemacie, który narysowałeś wszystko się zgadza, wykorzystam go, co do naczynia przeponowego to faktycznie jest do CWU Reflex DE 8l 4bary/10bar. Zrobiłem już praktycznie wszystkie zakupy do przeróbki, czekam jedynie na zawór kątowy zwrotny który wyślą mi dopiero 13 marca Próbowałem przemyśleć to tak żeby zastosować zwykły prosty zawór zwrotny ale nie wyrobił bym się w miejscu montażu, a być może stosując ten kątowy wszystko pójdzie dobrze jeśli chodzi o miejsce bo zastąpię zwykły zawór kątowy, zaworem zwrotnym kątowym, a w miejscu dotychczasowego zwrotnego będzie trójnik na brakujący powrót z podgłogówki. Śrubunki też dokupiłem, ale nie kupowałem dodatkowych zawór zwrotnych i nie wiem czy są tak naprawdę konieczne na zasilaniach tak jak na schemacie bo być może powinienem dokupić? Jak rozbiorę to dobrze jest podokładać co trzeba...

  3. #83

    Domyślnie

    Nie wiem co to za wynalazek "zawór zwrotny kątowy"prawdę mówiąc nie spotkałem się z takowym. Wg mnie powinny być dwa zawory zwrotne(jak na schemacie)Jeden do CO drugi do OP.Można było zrobić bez tego "zaworu kątowego" i zastosować ten zawór zwrotny który masz w tej chwili bo jest dobrej jakości ale trzeba troszkę pokombinować czyli np zjechać w dół z instalacją.W ogóle masz możliwość podejścia rurą powrotną z rozdzielacza OP?bo póki co nie ma jej na zdjęciu a bez niej cała przeróbka leży.
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 06-03-2024 o 21:49

  4. #84

    Domyślnie

    Zapewne gdzieś wcześniej łączą się powroty grzejników i OP i dopiero idzie już wspólna rura do sprzęgła która widzimy

  5. #85

    Domyślnie

    Zlokalizowałem to miejsce już jakiś czas temu, dlatego muszę odłączyć zasobnik bo powroty wychodzą z podłogi za zasobnikiem i łączą się trójnikiem w jedną rurę, kupiłem odpowiednie złączki i próbowałem nawet się tam wcisnąć zaciskarką ale nie ma szans, w sumie i tak rozłączał był zasobnik w połowie do przeniesienia naczynia więc dodatkowe dwa króćce od wężownice przy okazji się rozłączy.

    Z tego co widzę na schemacie który zrobiłeś to dwa dodatkowe zawory zwrotne powinny być przed pompami ?

  6. #86

    Domyślnie

    Nie.Przed pompami powinny być filtry.Natomiast zawór zwrotny w obiegu grzejnikiem jest za pompa a w obiegu podłogowki na rurze powrotu z podłogowki(pomiędzy króciec zaworu 3D i zawór zwrotny wstawisz trójnik do którego wepniesz powrót z OP.Zawor zwrotny na schemacie to ten trójkącik z kreseczka przy dziubku)

  7. #87

    Domyślnie

    Nie wiem jak tam jest z tymi powrotami za zasobnikiem ale żebyś nie pomylił powrotu z grzejnikow z powrotem z podłogowki bo jak to zrobisz to będzie dopiero masakra)Mam nadzieję że wiesz która rura idzie od czego.

  8. #88

    Domyślnie

    Sprawdzałem wizualnie rury, ustawione są zasilanie podłogówki, powrót, zasilanie grzejników, powrót. Co do powrotów to nie jestem w 100% pewny, który to który ale na logikę widać że idą po koleji. Po odcięciu trójnika i zakręceniu powrotów na listwach rozdzielających oraz odkręceniu odpowietrznika jak puszczę wodę w powrót to powinna pojawić się w miejscu wykręconego odpowietrznika o ile to ten powrót jak nie to znaczy że to grzejników. ?

  9. #89

    Domyślnie

    Zacznij od zakręcenia zaworów odcinających na wszystkich belkach rozdzielaczy przed cięciem rury przy trojniku który łączy powroty.Zakrec te białe kapturki na dolnej belce od podłogowki.Na tej samej belce z jej prawej strony jest zawór spustowy z końcówka na węża.Zaloz kawałek węża na niego,drugi koniec węża włóż do miski i delikatnie odkrec ten zawór.Powinna spłynąć niewielka ilość wody z samej belki.Potem odkrec tylko jeden zawor ten odcinajacy na belce powrotnej podłogowki aby spadło ciśnienie z rur w instalacji.Czyli innymi słowy "działasz"cały czas na tej jednej belce.Dopiero wtedy możesz uciąć rurę przy trojniku łączącego powroty(woda powinna spłynąć z samej instalacji)Chcąc sprawdzić która to rura powrotna z OP możesz założyć węża ogrodowego na ten zawór spustowy na belce powrotnej OP i podłącz do kranu.Pusc delikatnie wodę na moment i zobaczysz z której rury poleje się woda.

  10. #90

    Domyślnie

    Cześć,

    Dostałem chyba już ostatnią część potrzebną do przeróbki. Mam jeszcze takie pytanie odnośnie zasobnika CWU. Muszę go odsunąć więc muszę go odłączyć od kotła, mianowicie czy później po podłączeniu wszystkiego muszę odpowietrzyć wężownicę ? czy odpowietrzy się po przez pompę w kotle i procedure odpowietrzania ? Oraz czy powinienem też odpowietrzyć sprzęgło czy automatyczny odpowietrznik zrobi to sam podczas pracy ?
    Ostatnio edytowane przez bugija ; 14-03-2024 o 18:27

  11. #91

    Domyślnie

    Właściwie wyjścia z zasobnika masz u góry więc w wężownicy zostanie woda co najwyżej po napełnieniu instalacji możesz lekko poluzować srubunki króćców wężownicy aby odpowietrzyć same rury łączące ja z kotłem.Odpowietrznik na sprzęgłe odkręć do napełniania instalacji,w trakcie normalnej pracy bym kapturek na nim zakręcił co by pompy nie zasysały przez niego przypadkowo powietrza

  12. #92

    Domyślnie

    Naczynie przeponowe musi być zamontowane na trojniku tuż przed zasobnikiem,czyli nie może być żadnych zaworów pomiędzy nim a zasobnikiem.Mozna próbować dać trójnik pionowo na króćcu zimnej wody zasobnika i w górnej części trójnika zamontować naczynie CWU na szybkozlaczce.Gdyby trzymal ten zawór bezpieczeństwa to podnieść naczynie dając przedłużke.Masz reduktor ciśnienia wody?bo ma zdjęciu go nie widac

  13. #93

    Domyślnie

    Reduktora ciśnienia jeszcze niestety nie mam. Naczynie przeponowe właśnie chciałem na trójniku zamontować i później szybkozłączkę.

  14. #94

    Domyślnie

    Bez reduktora ciśnienia wody może się zdarzyć sytuacja że po wymianie zaworu bezpieczeństwa na właściwy 6ciobarowy może wyrzucać z niego wodę.W tej chwili jest 10barowy i dlatego nie wyrzuca.Cisnienie w sieci może wzrosnąć zwłaszcza w nocy kiedy mniej użytkowników korzysta z wody

  15. #95

    Domyślnie

    Zaworu bezpieczeństwa też jeszcze nie kupiłem, ale to mogę wymienić już na przerobionej instalacji, jeżeli będzie wypluwać to poszukam rozwiązania żeby odprowadzać nadmiar do kanalizacji.

    Nie wiem czy się nie wstrzymać aż w nocy będzie wyższa temperatura bo jak unieruchomię sobie ogrzewanie to będzie trochę słabo.

  16. #96

    Domyślnie

    Lepiej daj sobie na wstrzymanie jak nie robisz tego na co dzień)

  17. #97

    Domyślnie

    Tzn miałem na myśli wstrzymanie do momentu zakończenia sezonu grzewczego)

  18. #98

    Domyślnie

    Cześć,

    Zrobiłem i nawet działa, aczkolwiek wiem co miałeś na myśli pisząc „umieranie” przy okręcaniu, bo nie udało mi się na szybko odkręcić zaworu kulowego nad trójdrożnym dlatego nie ma tam zaworu z filtrem, który zamontuje jak zakończę sezon grzewczy. Przy próbie odkręcania w pojedynkę ruszałem całą instalacją i miałem obawy czy czegoś nie wyrwę ze ściany lub nie połamie.
    Na sekcji od grzejników zamontowałem zaworze filtrem i zawór zwrotny ale przed pompą a nie za bo nie zmieściłbym się żeby później mieć dostęp do podłogi za instalacją w celu czyszczenia itd. Na bypassie tam gdzie powrót wraca do trojdroznego jest zawór zwrotny kątowy.

    Sprawdziłem rury po przecięciu który to powrót od podłogówki i wyszło że ustawione są po kolei (zasilanie,powrót od podłogówki i zasilanie powrót od grzejników).

    Po przeróbkach uzupełniłem wodę do 1,1bar bardzo powoli i odpowietrzyłem najpierw listwy powrotu od podłogówki i grzejników później sprzęgło i zapomniałem odpowietrzyć listwy zasilania od podłogówki o grzejników i włączyłem kocioł i tryb serwisowy w następnie odpowietrzanie. Zrobiło wszystko i zaczął grzać.

    Po pierwszej nocy z odpowietrznika w kotle wyleciało dość dużo wody, myślałem że coś może jest nie tak ale po wytarciu nie powtórzyło się to już.

    Miałem kilka problemów np matryce do prądu miałem 25mm a rury i złączki na 26 i po pierwszej przeróbce wszystko ciekło. Musiałem pędzić do hurtowni i polecili mi skręcane i zmieniłem rurę na 25mm. Słyszałem że skręcane lubią ciec ale ja stosowałem gradownik i on ścinał też krawędź fazując ją i nic nie cieknie. Przy odkręcaniu naczynia zbiorczego zacisnąłem mocniej żabkę i wygiąłem gwint dlatego na zdjęciu jest nowe naczynie.

    Co do samego działania to chyba jest za wcześnie bo kocioł się ustawia ale w trybie korekty nie robi już 25,5 ale ok 1 lub 1,5 więcej niż zadaną.

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2OuxvXKwc4tbNMAE-h

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2Oux1BGCXFyaWEdK8D

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2Oux5MFjFBQsAt2-Ng

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2Ouxy0VGZ6unLfz933

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony