dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Domyślnie Pellet zamiast gazu, Wasze doświadczenia?

    Cześć,

    Jak dotąd chciałem mieć ogrzewanie gazowe (z wodą włącznie - dwufunkcyjny kocioł z zasobnikiem), jednak wariactwo na rynku gazu spowodowało, że zaczynam się zastanawiać nad pelletem. Nie wiem, czy chcę płacić 10 000 PLN za piec z montażem, a potem szybko go zdejmować gdy ceny wzrosną jeszcze bardziej.

    Mam zapotrzebowanie 68 kWh/m^2 (zgodnie z projektem przynajmniej - dom jeszcze w budowie), rekuperację. Wydaje mi się, że powinienem się zmieścić w 2 tonach pelletu rocznie, co kosztowałoby ~2000pln przy tym atestowanym. Gaz - trudno powiedzieć, bo ceny rosną i w 2024 jeszcze czeka nas uwolnienie cen gazu, więc pewnie zobaczymy +100%

    Natomiast jestem przez lata mieszczuchem i w domu nadal chcę mieć szybko ciepłą wodę, gdy odkręcam kurek.

    Jak sobie z tym radzi piec na pellet? W ogóle da się załatwić wszystko z jednego kotła (tak jak dwufunkcyjnym gazowym) ?

    Aha, mam też klimę z funkcją grzania w planach, ale na fotowoltaikę już nie zdążę się załapać na starych zasadach, a nowe to jakiś dramat, nie wiem, komu ma się to opłacać. Więc to raczej w ramach rezerwowego sposobu ogrzewania chaty.

    Jak wasze wrażenia użytkowe związane z pelletem?

    Często trzeba czyścić? Jak obsługa? jestem dość leniwy, wolałbym maksymalnie "samoobsługowe" rozwiązanie. Jak z awaryjnością pieców?

    Pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    Mój sąsiad ma na pellet i z tego co wiem to ceny pelletu już poszły do góry a pójdą jeszcze, zresztą co w naszym kraju tanieje czy stoi w miejscu? chyba tylko wypłaty
    Maja tak rozbudowane urządzenia jak klima czy jeszcze dorzucisz WM i dobrze zaizolowany dom to ja bym zaproponował grzanie prądem, mimo utartego i powielanego od x lat mitu że prąd jest drogi to wcale nie jest, bo przecież możesz grzać prądem w taryfie G12 czy G12w.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Mam zapotrzebowanie 68 kWh/m^2 (zgodnie z projektem przynajmniej - dom jeszcze w budowie), rekuperację.
    No to zrób wszystko, by go jeszcze zmniejszyć - ściany, dach (strop) okna.
    Pellet też będzie drożał, bo jest energochłonny w produkcji (energia elektryczna)

    Mając dobrze ocieplony dom masz gdzieś okresowa wahania cen.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Tak jak pisze fotohobby,najtaniej wyjdzie Cię obniżenie zapotrzebowania na dom co zaskutkuje niższymi rachunkami za energię czymkolwiek byś grzał.

  5. #5

    Domyślnie

    Już podniosłem grubość i lambdę styropianu względem pierwotnych założeń (chociaż z bólem, bo styropian wciąż jest na bańce cenowej) Robię ciepłe parapety i szczelny montaż okien. Jeszcze się zastanawiam z wykonawcą, czym ocieplimy dach.

    Natomiast jakieś źródło ogrzewania muszę wybrać. Mam w projekcie gaz (tak jak chciałem) i zamiennie pellet.
    Pellet ma ten +, że jest odnawialny, no i da się go produkować w PL, więc powinien podlegać mniejszym wahaniom.
    Myślę, że jeśli dożyjemy atomu w PL, to problem z prądem się rozwiążę. Gorzej z gazem, bo ten zawsze będzie w rękach naszego wojowniczego sąsiada.

    Gdybym załapał się na PV, to zrobiłbym pewnie kocioł elektryczny w miejsce gazowego, ale już wiem, że nie mam szans załapać się na system opustów.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Natomiast jestem przez lata mieszczuchem i w domu nadal chcę mieć szybko ciepłą wodę, gdy odkręcam kurek.

    Jak sobie z tym radzi piec na pellet? W ogóle da się załatwić wszystko z jednego kotła (tak jak dwufunkcyjnym gazowym) ?
    Kocioł pelletowy jest w pełni automatyczny więc będzie robił to czego sobie życzysz. Jakie wymiary ma pomieszczenie z przeznaczeniem na kocioł.
    Pellet ma ten +, że jest odnawialny, no i da się go produkować w PL, więc powinien podlegać mniejszym wahaniom.
    Zachód stawia na biomasę i słońce i odchodzi od gazu a my dopiero ciągniemy nitki.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 14-10-2021 o 18:04

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Kocioł pelletowy jest w pełni automatyczny więc będzie robił to czego sobie życzysz.
    Czasem tylko przepali się zapalarka
    Czasem tylko zerwie (zablokuje) podajnik
    Czasem trzeba będzie go przeczyścić.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.277

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Czasem tylko przepali się zapalarka
    Czasem tylko zerwie (zablokuje) podajnik
    Czasem trzeba będzie go przeczyścić.
    Czepiasz się bez powodu. Co się stanie jak wyniesie szufelkę popiołu pod krzewy czy raz na rok wyczyści wymiennik.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    W przypadku, gdy użytkowany kocioł nie posiada specjalnej automatyki oczyszczającej wymiennik, należy nie rzadziej niż raz w miesiącu czyścić wymiennik ciepła, kanały spalinowe, ściany kotła oraz boczne komory spalania
    https://magazynbiomasa.pl/konserwacj...a-pelletowego/
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.277

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    W przypadku, gdy użytkowany kocioł nie posiada specjalnej automatyki oczyszczającej wymiennik, należy nie rzadziej niż raz w miesiącu czyścić wymiennik ciepła, kanały spalinowe, ściany kotła oraz boczne komory spalania
    Bzdury, mające na celu napędzać użytkowników na drogie kotły z drogimi bajerami. Pellet to super czyste paliwo a jego odpad to szufelka popiołu z tony. Oczywiście muszą być spełnione podstawowe warunki dla uzyskania takiego efektu. Podstawa to prawidłowo wykonana i sterowana ochrona powrotu, dobry kocioł i certyfikowany opał. Jeśli nie spełnimy tych warunków żadne automatyczne czyszczaki czy skrobaki nie pomogą.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Oto cytat z instrukcji kotła Kolton Bio Pellemax:

    W celu oszczędnego zużycia paliwa oraz uzyskania deklarowanej przez producenta mocy
    i sprawności cieplnej kotła, niezbędne jest utrzymanie należytej czystości komory spalania oraz
    Instrukcja obsługi kotła Bio Pellmax
    KOŁTON S.C. 24 | S t r o n a
    kanałów konwekcyjnych. Otwory rewizyjne wyczystek znajdują się w tylnej części kotła - jedna na
    górze i dwie od dołu po bokach. Czyszczenie ręczne polega na kilkukrotnym energicznym
    wstrząśnięciu dźwignią czyszczaków przynajmniej raz w tygodniu. Zanieczyszczenia powstające
    z powyższego czyszczenia należy systematycznie opróżniać przez otwory rewizyjne wyczystek
    znajdujące się w dolnej tylnej części kotła.
    Dodatkowo należy ręcznie czyścić główną oraz dodatkową komorę spalania w kotle.
    kocioł firmy Galmet:
    Aby utrzymać wysoką sprawność kotła zaleca się jego regularne czyszczenie (co najmniej raz na tydzień), które należy przeprowadzić w rękawicach oraz
    ubraniu roboczym:
    - obniżyć temperaturę na kotle poniżej 45°C,
    - wyłączyć regulator kotła,
    - otworzyć maksymalnie przepustnicę czopucha,
    - otworzyć górne drzwiczki wyczystne, wyjąć zawirowywacze (poz. 20 w
    pkt. 2.3) i wyczyścić kanał opłomki poziomej,
    - przystawić szufladę do futryny drzwi i wygarnąć popiół do szuflady,
    - zamknąć górne drzwiczki wyczystne,
    - otworzyć środkowe drzwiczki wyczystne, i szczotką wyczyścić dolny kanał
    opłomki poziomej,
    - wyczyścić kanał opłomki górnej, wygarnąć popiół do komory spalania,
    - ostrożnie wygarnąć popiół z suchej opłomki (poz. 14 w pkt. 2.3),
    - wyczyścić ściany komory spalania,
    - zamknąć środkowe drzwi wyczystne,
    - otworzyć dolne drzwiczki popielnika, wyjąć i opróżnić popielnik,
    - usunąć popiół (ewentualnie występującą szlakę) z paleniska rynnowego
    w palniku.
    Innych nie chciało mi się szukać, ale może pomożesz - podlinkuj instrukcję kotła, w której producent pisze o czyszczeniu raz na rok.
    Zdaję sobie sprawę, że są kotły mniej i bardziej upierdliwe w czyszczeniu, ale raz na rok ?
    To nie kocioł gazowy...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 14-10-2021 o 22:33
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Gdybym załapał się na PV, to zrobiłbym pewnie kocioł elektryczny w miejsce gazowego, ale już wiem, że nie mam szans załapać się na system opustów.
    Jeśli masz taryfę g, to możesz zainstalować teraz pv. Jedyny minus, że nie dostaniesz dopłaty i zwrotu podatku, bo dom przed odbiorem.
    Mój znajomy tak właśnie chce zrobić.
    Już wszystko ma.
    Za 2 tygodnie rusza z montażem.
    Odbiór domu ma w przyszłym roku.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Jeśli masz taryfę g, to możesz zainstalować teraz pv. Jedyny minus, że nie dostaniesz dopłaty i zwrotu podatku, bo dom przed odbiorem.
    Mój znajomy tak właśnie chce zrobić.
    Już wszystko ma.
    Za 2 tygodnie rusza z montażem.
    Odbiór domu ma w przyszłym roku.
    Niestety nie mam przyłącza docelowego.
    Pracownik PGE podczas mojego składania dokumentacji (o złacze budowlane) poinformował mnie, że nie zaakceptują PV na przyłączu budowlanym, no chyba, że "jestem firmą". Niestety, nie jestem.
    Ostatnio edytowane przez Mokebe ; 14-10-2021 o 23:34

  14. #14

    Domyślnie

    A PC + offgridowa instalacja PV z magazynem energii?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Z jakim magazynem ?
    Z południa na wieczór/noc ?
    Da się, ale nie zimą, żeby ogrzewać

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Niestety nie mam przyłącza docelowego.
    Pracownik PGE podczas mojego składania dokumentacji (o złacze budowlane) poinformował mnie, że nie zaakceptują PV na przyłączu budowlanym, no chyba, że "jestem firmą". Niestety, nie jestem.
    U mnie w Tauronie gliwickim, jeśli są tynki to można przechodzić na taryfę g.
    A wiem, że jest jakiś sposób, że można znacznie wcześniej.
    Chyba garaż, nawet blaszak wystarczy, by rozdzielenia była zamknięta i nikt nie miał dostępu. Ale to drugie, to do weryfikacji.
    Ja miałem prąd zaraz po rynkach w piwnicy.
    Parter i poddasze były nieotynkowane.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #17

    Domyślnie

    Magazynem typu bateria akumulatorów 100Ah.

    Takim czymś nie mówię żeby ogrzewać całą noc, ale powiedzmy zmagazynowac tej energii nieco. Aktualnie kompletuję coś takiego chińskich podzespołach, na aku 2x40Ah do zasilania sprzętów na działce. Do tego dojdzie jeszcze turbina wiatrowa na alternatorze w przyszłości.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał chicoPL Zobacz post
    A PC + offgridowa instalacja PV z magazynem energii?
    Za drogo (akumulatorownia to +100% do ceny, która i tak mała nie jest, mówimy tu o skoku z 20k na 40k PLN) + nie istnieją akumulatory, które nagromadzą prąd latem i oddadzą zimą, więc to tylko rozwiązanie dla trybu dzień-noc latem. Więc mamy nadprodukcję latem (która się marnuje, bo nie ma jak tego magazynować na zimę) i niedobór zimą. A wszystko w kosmicznej cenie Jeśli komuś nie spina się teraz (albo spina się ledwo), to na nowych zasadach będzie dopłacał. Generalnie rozwiązanie dla pasjonata, hobbystycznie. Ekonomicznie bez uzasadnienia i to nawet zakładając wzrosty cen prądu o 10% rocznie do 2030.


    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    U mnie w Tauronie gliwickim, jeśli są tynki to można przechodzić na taryfę g.
    A wiem, że jest jakiś sposób, że można znacznie wcześniej.
    Chyba garaż, nawet blaszak wystarczy, by rozdzielenia była zamknięta i nikt nie miał dostępu. Ale to drugie, to do weryfikacji.
    Ja miałem prąd zaraz po rynkach w piwnicy.
    Parter i poddasze były nieotynkowane.
    Tu raczej o to chodzi, że mam przyłącze budowlane (prowizorkę), a nie docelowe przyłącze które ma wykonać PGE za rok. Taryfa w tym wypadku jest drugorzędna Stanowisko PGE poznałem: No nie da się

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Za drogo (akumulatorownia to +100% do ceny, która i tak mała nie jest, mówimy tu o skoku z 20k na 40k PLN) + nie istnieją akumulatory, które nagromadzą prąd latem i oddadzą zimą, więc to tylko rozwiązanie dla trybu dzień-noc latem. Więc mamy nadprodukcję latem (która się marnuje, bo nie ma jak tego magazynować na zimę) i niedobór zimą. A wszystko w kosmicznej cenie Jeśli komuś nie spina się teraz (albo spina się ledwo), to na nowych zasadach będzie dopłacał. Generalnie rozwiązanie dla pasjonata, hobbystycznie. Ekonomicznie bez uzasadnienia i to nawet zakładając wzrosty cen prądu o 10% rocznie do 2030.
    Tylko i wyłącznie to co wyprodukuje się w dzień(wiatr + słońce) zużyte będzie wieczorem choćby do grzania CWU. Instalację projektuję i wykonuję sam. Aku 100Ah Armac mam po niecałe 400 netto.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Oto cytat z instrukcji kotła Kolton Bio Pellemax:



    kocioł firmy Galmet:


    Innych nie chciało mi się szukać, ale może pomożesz - podlinkuj instrukcję kotła, w której producent pisze o czyszczeniu raz na rok.
    Zdaję sobie sprawę, że są kotły mniej i bardziej upierdliwe w czyszczeniu, ale raz na rok ?
    To nie kocioł gazowy...
    No niestety tak jest też w instrukcjach u innych producentów.Owszem można nie czyścić wcale lub raz na rok czy raz na kwartał piec nie wybuchnie objawi się to tylko gorszą sprawnością no i większym zużyciem pelletu.Także nic za friko nie ma.Dla autora tematu na tą chwilę to ani gaz ani pellet.Z doskoku klima docelowo PPC.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony