dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1

    Domyślnie Uziemienie domu bednarka czarna bez ocynku

    Witam
    Czy można wykorzystać bednarke czarną nie ocynkowaną do poprowadzenia uziemienia w ławie fundamentowej ?
    Tak i tak będzie to zalane betonem więc po co dawać droższa ocynkowaną?
    A tylko te pionowe odcinki które wychodzą na zewnątrz poza beton dać ocynkowane?
    Czy to dobry pomysł?
    Zawsze to byłoby tańsze myślę...
    Chyba że jest inny pewny sposób na dobre uziemienie , nie mówię tu o odgromieniu tylko póki co uziemienie.

  2. #2

    Domyślnie

    Bardzo dobry.
    Czytaj stronę ósmą :
    http://edwardmusial.info/pliki/uziomy_fundamentowe.pdf

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Uziomy.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	65,9 KB
ID:	458012
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał piterg1 Zobacz post
    Witam
    Czy można wykorzystać bednarke czarną nie ocynkowaną do poprowadzenia uziemienia w ławie fundamentowej ?
    A kto doradza inną? Ocynk i tak rozpuści się w betonie, szkoda kasy. Czarna tańsza i lepsza.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  4. #4

    Domyślnie

    Jak szybko cynk rozpuszcza się w betonie? Jak cukier w herbacie, czy trochę dłużej?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Jak szybko cynk rozpuszcza się w betonie? Jak cukier w herbacie, czy trochę dłużej?




    źródło
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OcynkWBetonie.jpg
Wyświetleń:	762
Rozmiar:	21,4 KB
ID:	458014  

  6. #6

    Domyślnie

    Po co dawać bednarkę jak można kawałek ocynkowanej bednarki przykręcić do zbrojenia lub ewentualnie dołożyć jeden dodatkowo pręt ze stali zbrojeniowej np śr 12 mm.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wiem na jakiej podstawie te wyniki są robione i po co.
    Za młodu nie raz miałem okazje brać udział w wyburzeniach i powiem Ci że pręty zbrojeniowe zalane w betonie mając na pewno kilkadziesiąt lat wyglądały praktycznie jak nowe.
    Były to elementy które stały ponad ziemią, być może w ławie fundamentowej jakoś inaczej zachodzą te procesy ale korozje powoduje dostęp do tlenu.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Po co dawać bednarkę jak można kawałek ocynkowanej bednarki przykręcić do zbrojenia lub ewentualnie dołożyć jeden dodatkowo pręt ze stali zbrojeniowej np śr 12 mm.
    Żeby zbrojenie mogło robić za sensowny uziom, to trzeba je pospawać albo poskręcać złączkami zapewniając trwałe połączenie elektryczne. W praktyce nie ma co liczyć, że ekipa to zrobi (ale dla samorobów-pedantów jest to dobre rozwiązanie).

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Nie wiem na jakiej podstawie te wyniki są robione i po co.
    Po to, żeby odpowiedzieć na pytanie Piotra. I widać, że ocynk w betonie nie ma sensu. Opis na jakiej podstawie i po co jest ukryty pod napisem "źródło".

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    korozje powoduje dostęp do tlenu.
    Nie koniecznie atmosferycznego. A w fundamencie znajdzie się tlen w różnych związkach. Jest korozja galwaniczna, elektrochemiczna... I trzeba bardzo uważać łącząc różne metale.

  9. #9

    Domyślnie

    Czy bednarka 25 x 2mm wystarczy
    (25mm szerokość, 2 mm grubość)
    Wokół fundamentów?

  10. #10

    Domyślnie

    Nie.
    Patrz PN-HD 60364-5-54:2011 - wersja polska
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nie.
    Patrz PN-HD 60364-5-54:2011 - wersja polska

    Nie bo norma mówi inaczej, to jaka musi być gruba?
    Albo nie patrząc na normy przepisy tylko bardziej żeby to też mogło normalnie funkcjonować, bo jakbyśmy wszystko robili jak ich normy to wiele osób musiało by zburzyć swoje domy i budować od nowa.

  12. #12

    Domyślnie

    Norma opiera się na uznanych elementach/zasadach wiedzy technicznej, praktyce i obserwacjach, tak więc podano tam m. inn.
    minimalne wymiary uziomów z powszechnie stosowanych materiałów ze względu na korozję i wytrzymałość mechaniczną, gdy umieszczone są w ziemi.
    Czy to tak aż za dużo?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 17-10-2021 o 13:50
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Norma opiera się na uznanych elementach/zasadach wiedzy technicznej, praktyce i obserwacjach, tak więc podano tam m. inn.
    minimalne wymiary uziomów z powszechnie stosowanych materiałów ze względu na korozję i wytrzymałość mechaniczną, gdy umieszczone są w ziemi.
    Czy to tak aż za dużo?
    No tak dużo, a nawet bardzo dużo gdyż moja bednarka będzie zabetonowana razem z ławą fundamentową, będzie przekręcona do zbrojenia. Nie jak Pan mi tu pisze "umieszczone w ziemi "
    Bo dla mnie łatwiej było by uzyskać odpowiedź jaka grubość powinna być niż studiowanie norm...

  14. #14

    Domyślnie

    Przecież podałem link do opracowania doktora Musiała.
    Gdyby Ci się łaskawie chciało poczytać oraz zajrzeć do tablicy 2 w/w opracowania, to nie było by problemu z zaglądaniem do PN.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Przecież podałem link do opracowania doktora Musiała.
    Gdyby Ci się łaskawie chciało poczytać oraz zajrzeć do tablicy 2 w/w opracowania, to nie było by problemu z zaglądaniem do PN.
    Widzę że nie tylko ja mam problem z Pana odpowiedziami bo przeszukałem forum I wszystkie Pana odpowiedzi to normy I odsyłanie do lektury itd.
    Nie znalazłem żadnej bezpośredniej odpowiedzi.
    Ale najwidoczniej chce Pan pokazać się w sieci za nie wiadomo kogo .

  16. #16

    Domyślnie

    Jeszcze raz :
    http://edwardmusial.info/pliki/uziomy_fundamentowe.pdf
    Strona 6 - tablica 1
    Strona 7 - tablica 2
    Nie moja wina, że ktoś czytać nie umie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Jeszcze raz :
    http://edwardmusial.info/pliki/uziomy_fundamentowe.pdf
    Strona 6 - tablica 1
    Strona 7 - tablica 2
    Nie moja wina, że ktoś czytać nie umie.
    Dziękuję

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Pospawaj zbrojenie to będzie jeszcze taniej niż osobna taśma na uziemienie.

    Te spuszczania się nad trawieniem ocynku przez beton wrzucane tu co chwile przez typowych internetowych szkodników forumowych to się na kabaret nadają...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Żeby zbrojenie mogło robić za sensowny uziom, to trzeba je pospawać albo poskręcać złączkami zapewniając trwałe połączenie elektryczne. W praktyce nie ma co liczyć, że ekipa to zrobi (ale dla samorobów-pedantów jest to dobre rozwiązanie).

    .
    Przecież inwestor nie musi czekać aż ekipa od wykonania zbrojenia mu pospawa(aczkolwiek nie wierzę aby nie mieli na wyposażeniu spawarki i zrobili to po prośbie inwestora). Dzisiaj spawarkę inwertorową ma prawie co drugi więc nawet gdy autor tematu nie ma spawarki inwertorowej to jaki problem pożyczyć czy poprosić życzliwego sąsiada czy kolege aby pospawał.

  20. #20

    Domyślnie

    Spawarkę mam, przeliczyłem też że bednarka kosztowała by mnie jakieś 420 zł za 60 metrów .
    I sam się zastanawiam co lepiej zrobić.
    Jeśli kupie bednarke to myślę ją spawać do zbrojenia co jakiś odcinek, aby już nie kupować drogich złączek.
    Samo spawanie zbrojenia bez bednarki... no nie wiem...

    Zastanawiam się także czy wypuścić bednarke na zewnątrz od razu z ław czy puścić ją dalej pionowo w ścianie fundamentowej bo będzie monolityczna ściana w całości betonowana I potem dopiero w ziemie?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony